O‘zbekiston Prezidenti Xitoy delegatsiyasini qabul qildi
2020-yil 2-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Xitoy Xalq Respublikasi Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasi Siyosiy byurosi a’zosi, Tashqi ishlar bo‘yicha komissiya devonxonasi rahbari Yan Szechi boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari bugungi kunda O‘zbekiston va Xitoyni do‘stlik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari yaqindan bog‘lab turganini qayd etdi.
Mamlakatlarimiz yetakchilarining muntazam uchrashuvlari ikki tomonlama hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarish, uni aniq mazmun bilan boyitish imkonini berdi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar tufayli o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi izchil ortib bormoqda. Xitoyning ilg‘or kompaniyalari va moliyaviy institutlari ishtirokida O‘zbekistonda yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda.
Yuqori martabali mehmon Prezidentimizga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, XXR Raisi Si Szinpinning O‘zbekiston Prezidenti nomiga yo‘llangan shaxsiy maktubini topshirdi. Ushbu maktubda keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani katta mamnuniyat bilan qayd etilgan hamda yangi turdagi koronavirus tarqalishiga qarshi kurashda ko‘rsatilayotgan ko‘mak uchun minnatdorlik bildirilgan.
Uchrashuvda ko‘p qirrali O‘zbekiston-Xitoy sherikligining dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimizda energetika, neft-gaz, kimyo, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida hamda infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha ustuvor loyihalarni birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirishni davom ettirish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, ShHT va boshqa tuzilmalar doirasidagi konstruktiv muloqotni mustahkamlash, shuningdek, “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusini ilgari surish doirasidagi hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.

Президент Республики Узбекистан принял делегацию КНР
2 марта 2020 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял находящуюся в нашей стране с рабочим визитом делегацию Китайской Народной Республики во главе с членом Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии Китая, руководителем Канцелярии Комиссии по иностранным делам Ян Цзечи.
Как подчеркнул глава нашего государства, сегодня Узбекистан и Китай прочно связывают отношения дружбы и всестороннего стратегического партнерства.
Регулярные встречи лидеров наших стран позволили вывести двустороннее сотрудничество на качественно новый уровень, наполнить его конкретным содержанием.
Благодаря совместным усилиям отмечается динамичный рост объемов взаимного товарооборота. Реализуются крупные инвестиционные проекты в Узбекистане с участием ведущих компаний и финансовых институтов Китая. Расширяется культурно-гуманитарный обмен.
Высокий гость, выразив искреннюю признательность за теплый прием, передал личное послание Председателя КНР Си Цзиньпина, адресованное Президенту Узбекистана. В послании отмечалось глубокое удовлетворение достигнутым высоким уровнем двустороннего сотрудничества за последние годы, а также подчеркивалась благодарность за оказываемую поддержку в борьбе с распространением коронавируса нового типа.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы узбекско-китайского многопланового партнерства.
Особое внимание уделено необходимости продолжения совместной подготовки и реализации приоритетных проектов в сфере энергетики, нефтегазовой, химической, текстильной, аграрной и других отраслях экономики, по модернизации инфраструктуры в Узбекистане.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки, углубления конструктивного диалога в рамках Организации Объединенных Наций, ШОС и других структур, а также сотрудничества в рамках продвижения инициативы «Один пояс, один путь».