Шавкат Мирзиёев: Қорақалпоқ элининг виждони пок
Бу ерда 6 минг нафардан зиёд аҳоли яшайди. 2 та саноат корхонаси, 20 дан ортиқ савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчаларида одамлар иш билан банд.
Яқинда маҳалладаги ички йўллар, табиий газ ва электр тармоқлари таъмирланди. Ён-атроф ободонлаштирилди. Мактаб ва мактабгача таълим муассасаси қиёфаси янгиланиб, шароитлари яхшиланди.
Ушбу мактаб ҳовлисида маҳалла фаоллари, нуронийлар билан самимий суҳбат бўлди.
- Мен Президент сифатида бошқа ҳудудларга нисбатан энг кўп Қорақалпоғистонга келибман. Биринчи қадамларимиздан билдикки, пастга тушсак, бирлашсак, ҳаракат қилсак, ўзгариш қилса бўлар экан. Сўнгги йилларда Қорақалпоғистонда катта яниланиш бўлди. Ичимлик суви таъминоти яхшиланди, мактабгача таълим қамрови ошди. Кўплаб уй-жойлар қурилди. Бундай ўзгаришларни сизларнинг маҳаллангизда ҳам кўриб, хурсанд бўлдим, - деди Шавкат Мирзиёев.
Нуронийлар июлда юз берган воқеалар катта хато бўлганини, айрим ёшлар адашганини айтдилар. Асрлар давомида қорақалпоқ ва ўзбек бир тану бир жон бўлиб кетганларини таъкидлаб, халқимизга тинчлик-омонлик сўраб дуо қилдилар.
- Албатта бу барчамизни қаттиқ ташвишга солди. Бу ҳодисалар Қорақалпоғистон халқининг хоҳиш-иродаси эмасди. Қорақалпоқ элининг виждони пок. Халқимиз «эт билан тирноқ». Илоҳим, бундай кўнгилсизликлар бошқа бўлмасин, юртимиз тинч, оғзибирчилигимиз абадий бўлсин, - деди Президент.

The President of Uzbekistan: Our people are united
According to the press service of the Head of our state, more than 6 thousand people live here. Residents work in two industrial enterprises, in more than 20 trade and service facilities.
Recently, internal roads, gas pipelines and electricity networks have been repaired in the mahalla. The territory of the mahalla has been landscaped. The facades of the school and preschool education institutions have been updated, and the conditions have been improved.
A sincere conversation took place with local leaders and elders in the courtyard of the mahalla school.
“It turns out that I visited Karakalpakstan most often, compared to other regions. We have learned that if we go down, if we act together, we can achieve changes. In recent years, great transformations have taken place in Karakalpakstan. The supply of drinking water has improved. The coverage of preschool education has increased. Many houses were built. I am very glad to see that such changes have taken place in your mahalla”, Shavkat Mirziyoyev said.
The elders said that the July events were a big mistake, some young people went astray. A dua was recited with the wishes of peace and tranquility to people noting that for centuries the Karakalpaks and Uzbeks had been closely connected with strong ties.
“Of course, we all took these events with great concern. They did not happen by the will of Karakalpakstan people. The conscience of the Karakalpakstan people is clear. Our people are united. May there be no more such troubles. May there always be peace in our country, and may our unity be eternal”, the President said.