Shavkat Mirziyoyev: Mahalla - davlatning zamini
Bu yerda 11 ta ko‘p qavatli uy bo‘lib, 4 ming nafardan ziyod aholi yashaydi. Mahalla hududida kasb-hunar kolleji, maktabgacha ta’lim muassasasi, dorixonalar, do‘kon va maishiy xizmat shoxobchalari bor.
Ilgari bu yer biroz e’tibordan chetda qolgan edi. O‘tgan yili “Obod mahalla” dasturi doirasida hudud obodonlashtirildi. Bolalar o‘yingohi, sport maydonchasi, savdo va kasanachilik do‘konlari barpo etildi.
Davlatimiz rahbari ushbu bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi. Mahalla raisi, hokim yordamchisi bilan suhbatlashdi.
- Xalqimiz mana shunday obod, chiroyli joylarda yashashga munosib. Ishlarni mahallabay tashkil etayotganimizdan maqsad shu. Endi bu yerda muhit, qo‘ni-qo‘shnichilik, ahillik ham mustahkam bo‘lishi kerak. Milliy qadriyatlarimizdagidek tadbirlar uyushtirish mumkin, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Fuqarolar yig‘inining yangi binosida mahalla faollari, nuroniylar bilan muloqot bo‘ldi.
- Bu - davlatning zamini, - dedi Prezidentimiz. - Mahalla obod bo‘lsa, mamlakat obod bo‘ladi. Ko‘rayapsizlar, zamon tahlikali bo‘lib turibdi. Qiyinchiliksiz oila bo‘lmaganidek, qiyinchiliksiz davlatning o‘zi yo‘q. Biz ham sabr bilan, ilm bilan, mehnat va harakatimiz bilan rejalarimizni amalga oshirayapmiz.
Mamlakatimizdagi yangi tizim asosida Yangihayot tumanidagi 30 ta mahallaga ham hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari tayinlangan.
- Ilgari odamlar muammolar bo‘yicha hokimiyatga borardi, xatlar yozardi. Endi har bir mahallada Prezidentning vakillari bor. Endi ular xonadonlarni o‘rganib, yordamga muhtoj oilalarga ko‘maklashish, ishsizlarni kasb-hunarga o‘qitish, imtiyozli kredit va subsidiyalar ajratish bo‘yicha ishlarni yo‘lga qo‘yishlari zarur, - dedi davlatimiz rahbari.

Шавкат Мирзиёев: Махалля - первооснова государства
Здесь есть 11 многоквартирных домов, проживают свыше 4 тысяч человек. На территории махалли действуют профессиональный колледж, дошкольное образовательное учреждение, аптеки, магазины, пункты бытового обслуживания.
Прежде махалля оставалась без должного внимания. В прошлом году она была благоустроена в рамках программы “Обод махалла”. Были построены детская игровая и спортивная площадки, открылись магазины и ателье.
Глава государства осмотрел проделанную созидательную работу. Побеседовал с председателем махалли и помощником хокима.
- Наш народ достоин жить в такой вот благоустроенной, красивой среде. Именно в этом цель наших усилий по организации работы в разрезе махаллей. Теперь в махалле должны быть дружная обстановка и добрососедские отношения. Можно проводить мероприятия в духе присущих нашему народу ценностей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В новом здании схода граждан состоялась встреча с активистами махалли, представителями старшего поколения.
- Махалля - первооснова государства, - сказал Президент. - Если она будет благоустроенной, то и страна будет благоустроенной. Вы и сами видите - время неспокойное. Как не бывает семьи без разногласий, так и нет государства, в котором не было бы трудностей. Мы терпеливо, опираясь на науку, упорным трудом и действием осуществляем наши планы.
На основе внедренной в стране новой системы помощники хокимов и лидеры молодежи назначены и в 30 махаллях Янгихаётского района.
- Прежде люди шли со своими проблемами в хокимият, писали письма. Теперь в каждой махалле есть представители Президента. Они должны изучать положение семей, помогать тем, кто нуждается в помощи, организовать работу по обучению безработных профессиям, выделению льготных кредитов и субсидий, - сказал глава государства.