Shavkat Mirziyoyev: Mahalla - davlatning zamini
Bu yerda 11 ta ko‘p qavatli uy bo‘lib, 4 ming nafardan ziyod aholi yashaydi. Mahalla hududida kasb-hunar kolleji, maktabgacha ta’lim muassasasi, dorixonalar, do‘kon va maishiy xizmat shoxobchalari bor.
Ilgari bu yer biroz e’tibordan chetda qolgan edi. O‘tgan yili “Obod mahalla” dasturi doirasida hudud obodonlashtirildi. Bolalar o‘yingohi, sport maydonchasi, savdo va kasanachilik do‘konlari barpo etildi.
Davlatimiz rahbari ushbu bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirdi. Mahalla raisi, hokim yordamchisi bilan suhbatlashdi.
- Xalqimiz mana shunday obod, chiroyli joylarda yashashga munosib. Ishlarni mahallabay tashkil etayotganimizdan maqsad shu. Endi bu yerda muhit, qo‘ni-qo‘shnichilik, ahillik ham mustahkam bo‘lishi kerak. Milliy qadriyatlarimizdagidek tadbirlar uyushtirish mumkin, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Fuqarolar yig‘inining yangi binosida mahalla faollari, nuroniylar bilan muloqot bo‘ldi.
- Bu - davlatning zamini, - dedi Prezidentimiz. - Mahalla obod bo‘lsa, mamlakat obod bo‘ladi. Ko‘rayapsizlar, zamon tahlikali bo‘lib turibdi. Qiyinchiliksiz oila bo‘lmaganidek, qiyinchiliksiz davlatning o‘zi yo‘q. Biz ham sabr bilan, ilm bilan, mehnat va harakatimiz bilan rejalarimizni amalga oshirayapmiz.
Mamlakatimizdagi yangi tizim asosida Yangihayot tumanidagi 30 ta mahallaga ham hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari tayinlangan.
- Ilgari odamlar muammolar bo‘yicha hokimiyatga borardi, xatlar yozardi. Endi har bir mahallada Prezidentning vakillari bor. Endi ular xonadonlarni o‘rganib, yordamga muhtoj oilalarga ko‘maklashish, ishsizlarni kasb-hunarga o‘qitish, imtiyozli kredit va subsidiyalar ajratish bo‘yicha ishlarni yo‘lga qo‘yishlari zarur, - dedi davlatimiz rahbari.

The President of Uzbekistan: If mahalla is landscaped, then the country will be landscaped
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the life of Dustlik mahalla in Tashkent city’s Yangihayot district, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of the state, there are 11 apartment buildings. Over 4 thousand people live here. A vocational college, a pre-school education institution, pharmacies, shops, and consumer services operate in the mahalla.
Previously, the mahalla was left without due attention. Last year, it was landscaped as part of the “Obod Mahalla” (Prosperous Neighborhood) program. A children’s playground and sports grounds were built, shops and ateliers were opened.
The Head of the state examined the construction and landscaping activities, talked with a chairman of the mahalla and an assistant hokim.
“Our people deserve to live in such a comfortable, beautiful environment. This is the goal of our efforts to organize activities in the context of mahallas. Now there should be a friendly atmosphere and good neighborly relations in the mahalla. You can hold events in the spirit of the values inherent in our people”, Shavkat Mirziyoyev said.
In the new building of the citizens’ assembly, a meeting was held with mahalla activists, representatives of the older generation.
“Mahalla is the fundamental foundation of the state”, the President said. – If it is landscaped, then the country will be landscaped. You can see that times are turbulent. Just as there is no family without conflicts, there is no state in which there would be no difficulties. We carry out our plans patiently, relying on science, hard work and actions.
Based on the new system introduced in the country, assistant hokims and youth leaders have been appointed in 30 mahallas of Yangihayot district.
“Before, people went with their problems to the hokimiyat, wrote letters. Now there are representatives of the President in each mahalla. They should study the situation of families, help those who need help, organize trainings for unemployed, allocate preferential loans and subsidies”, the Head of the state said.