O‘zbekiston Prezidentiga “Uzbekistan airways” va “Uzbekistan airports” aksiyadorlik jamiyatlarini transformatsiya qilish chora-tadbirlari taqdim qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 19 aprel kuni “Uzbekistan airways” hamda “Uzbekistan airports” aksiyadorlik jamiyatlarini transformatsiya qilish chora-tadbirlari taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri davlatimiz rahbari Matbuot xizmati maʼlumotiga tayanib.
Maʼlumki, davlatimiz rahbarining 2018 yil 27 noyabrdagi farmoniga muvofiq, “O‘zbekiston havo yo‘llari” Milliy aviakompaniyasi negizida ikkita – “Uzbekistan airways” hamda “Uzbekistan airports” aksiyadorlik jamiyatlari tuzilgan edi. Bugungi kunda mamlakatimiz iqtisodiyotida amalga oshirilayotgan tarkibiy o‘zgarishlar qatorida mazkur kompaniyalar ham transformatsiya qilinishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq iqtisodiy qiyin vaziyat aviatsiya tarmog‘ini takomillashtirishni talab etmoqda.
Yurtimiz aviakompaniyalarini transformatsiya qilishda asosiy eʼtibor iqtisodiy samaradorlikni oshirishga qaratilgan. Masalan, “Uzbekistan airways” aksiyadorlik jamiyati xarajatlarini 46,5 million dollarga qisqartirish hisob-kitob qilingan. Buning uchun kompaniya va uning tarkibidagi tashkilotlarda ish o‘rinlarini optimallashtirish, foydalanilmayotgan 12 ta samolyotni tasarrufdan chiqarish, aviachiptalarni xorijda sotish bo‘yicha agentlar komissiyasi foizini tushirish mo‘ljallanmoqda.
Shuningdek, daromadlarni yiliga 40 million dollarga ko‘paytirish maqsad qilingan. Buning uchun talab yuqori bo‘lgan shaharlarga charter parvozlarni va yangi yo‘nalishlar bo‘yicha kargo tashuvlarini amalga oshirish, barcha mahalliy reyslarga onlayn ro‘yxatdan o‘tish va joylarni tanlash imkoniyatini joriy etish ko‘zda tutilmoqda.
Yangi biznes strategiyasiga ko‘ra, qatnovlar gibrid usulga o‘tkazilib, to‘liq xizmatlar va byudjet xizmatlar modeli bo‘yicha amalga oshiriladi. Talab kam bo‘lgan yo‘nalishlarda biznes klass bekor qilinib, o‘rindiqlar soni ko‘paytiriladi.
Shu yil uchinchi chorakdan boshlab 4 ta A-320 samolyotida loukoster, yaʼni arzon qatnovlar tashkil etish mo‘ljallangan. Uzoq masofali yo‘nalishlarni rivojlantirish uchun 3 ta A321 NEO LR “havo kemasi”ni lizingga olish, mahalliy aviaqatnovlar sonini haftasiga hozirgi 17 tadan 49 tagacha oshirish rejalashtirilgan.
Yo‘lovchilar uchun qulayliklarni oshirish maqsadida sohani raqamlashtirish, jumladan, “Aerolabs” onlayn xizmatlar ko‘rsatish tizimini hamda mijozlar bilan ishlashni boshqarish uchun CRM kompleksini tatbiq etish ko‘zda tutilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev xizmatlar qulayligi va sifatini oshirish orqali aholini aviaqatnovlarga ko‘proq jalb etish zarurligini taʼkidladi.
“Uzbekistan airports” aksiyadorlik jamiyati samaradorligini oshirish bo‘yicha ham qator chora-tadbirlar ishlab chiqilgan. Bugungi kunda ushbu jamiyat tarkibida 11 ta aeroport bor va ularning har biri mustaqil faoliyat yuritmoqda.
Taqdimotga ko‘ra, mazkur aeroportlarni yagona boshqaruv organi tasarrufida birlashtirish taklif qilinmoqda. Moliyaviy barqarorlikni oshirish maqsadida, xalqaro tajriba asosida, xarajatlarni 32 foizdan 15 foizga tushirish, xaridlarni optimallashtrish, aeroport xizmatlari uchun yig‘imlarni 27 foizga, jumladan, ziyorat turizmi doirasida 50 foizgacha kamaytirish mo‘ljallanmoqda.
Daromadlarni ko‘paytirish masalasiga alohida eʼtibor qaratilgan. Xususan, Toshkent xalqaro aeroportida yuk terminalini barpo etib, Yevropa va Sharqiy Osiyo o‘rtasida tranzit hajmini oshirish, aerovokzal maydonlarini kengaytirish orqali savdo va xizmatlar tushumini ko‘paytirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari aeroportlar infratuzilmasini rivojlantirish, yo‘lovchi va yuk tashish hajmini har yili oshirib borish, hududlardagi aeroportlarda ketring va boshqa xizmatlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

The presentation of transformation of the Uzbekistan Airways and Uzbekistan Airports companies presented to the President of Uzbekistan
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation of measures for Uzbekistan Airways and Uzbekistan Airports joint-stock companies’ transformation, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, as is known, by the decree of the President of November 27, 2018, two joint-stock companies, Uzbekistan Airways and Uzbekistan Airports, were created at Uzbekistan Airways JSC. In the process of structural transformations being carried out today in the domestic economy, the transformation of these companies is also planned. The difficult economic situation caused by the coronavirus pandemic also requires improving the aviation industry.
The main focus in the transformation of domestic airlines is to increase efficiency. For example, it is expected to reduce the costs of Uzbekistan Airways by $46.5 million. For this, it is planned to optimize the staff of the company and its structural organizations, decommissioning 12 unused aircraft, and reducing the commission of foreign agents for the sale of air tickets.
The goal was set to increase revenues by $40 million per year. For this, it is planned to introduce charter flights to popular destinations and cargo transportation on new routes, the possibility of online check-in and seat selection on all domestic flights.
Following the new business strategy, it is planned to switch to a hybrid service model, according to which part of the flights will be carried out on the principle of full service, and some on the principle of a low-cost airline. Business-class will be canceled on destinations that are not in high demand, with an increase in seats in a lower class.
Starting the third quarter of this year, it is planned to establish low-cost flights on 4 Airbus A-320 aircraft. It is planned to lease 3 Airbus А321 NEO LR airliners for the development of long-haul routes, to increase the number of domestic flights from the current 17 to 49 per week.
It is planned to digitize the industry to improve the convenience of passengers, including the introduction of the Aerolabs online service system and a CRM complex for managing customer relations.
President Shavkat Mirziyoyev noted the importance of increasing the mobility of the population by increasing the availability and quality of services.
Measures have been developed to improve the efficiency of Uzbekistan Airports Joint Stock Company. Today the company includes 11 airports, each of which operates independently.
According to the presentation, these airports are proposed to be united under the management of a single governing body. To increase the financial stability, based on international experience, it is planned to reduce costs from 32 to 15 percent, optimize purchases, reduce airport tax by 27 percent, including up to 50 percent within the framework of pilgrimage tourism.
The main attention was paid to the issue of increasing income. In particular, it is planned to increase revenue from trade and services by building a cargo terminal at Tashkent International Airport, increasing transit between Europe and East Asia, and expanding the area of the airport terminal.
The Head of the state gave instructions on the development of airport infrastructure, increasing the volume of passenger and freight traffic, organizing catering and other services at regional airports.