O‘zbekiston Prezidenti karantin qoidalariga to‘liq amal qilish kerakligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezident Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 7-may kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishi boshida koronavirus pandemiyasiga qarshi kurash borasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ishlarga alohida to‘xtalib o‘tdi.
– Oxirgi paytda dunyoda har kuni 90-100 ming nafar inson bu virusni yuqtirib olmoqda, – dedi davlatimiz rahbari. – Bugunga kelib, unga chalinganlarning umumiy soni qariyb 4 millionga yetdi. Ming afsuski, ularning 265 ming nafari olamdan o‘tdi.
O‘zbekistonda kasallikka chalinganlar soni 2 ming 269 nafarni tashkil etmoqda. Ulardan 1 ming 624 nafari yoki 72 foizi sog‘aydi. Ayni paytda shifoxonalarda 635 nafar bemor davolanmoqda. Xorijdan qaytgan va bemorlar bilan muloqotda bo‘lgan 45 ming fuqaromiz karantinga olingan.
Biz juda katta kuch sarflab, ko‘p sa’y-harakatlar, xalqimizning ko‘magi va chuqur tushunishi, sabr-toqati bilan O‘zbekistonda bu ofatni jilovlab turibmiz. Lekin baribir juda ham ziyraklik va ehtiyotkorlik bilan, karantin qoidalariga to‘liq amal qilishimiz shart. Bu xavf butun dunyoda butunlay bartaraf etilmas ekan, xotirjamlikka berilishga aslo haqimiz yo‘q.
Respublikamizda epidemiologik vaziyat barqarorlashganidan foydalanib, virusdan xoli hududlarda iqtisodiyotni yurg‘izib yuborish va odamlarni daromad bilan ta’minlash maqsadida karantin talablarini asta-sekin yumshata boshladik. Bunda biz aholining karantindagi turmush sharoitini yaxshilash uchun ularning ko‘plab murojaatlarini ham inobatga oldik.
O‘tgan selektorda berilgan topshiriqqa muvofiq, Respublika komissiyasi tomonidan 8-maydan boshlab, infeksiya aniqlanmagan yoki bemorlar to‘liq sog‘aygan Navoiy, Jizzax va Qashqadaryo viloyatlari “yashil”, oxirgi 14 kunda virus aniqlanmagan, lekin davolanayotgan bemorlar bo‘lgan Surxondaryo, Xorazm viloyatlari va Toshkent shahri “sariq”, doimiy ravishda infeksiya aniqlanayotgani uchun boshqa hududlarning barchasi “qizil” toifali hudud deb e’lon qilindi.
Shuningdek, mintaqalarning toifasiga qarab, ruxsat etiladigan xizmat turlari ham aniq va tushunarli qilib belgilab berildi. Albatta, “yashil” hududlarda ko‘proq, “sariq”da kamroq, “qizil”da cheklangan sondagi xizmatlar ko‘rsatiladi.
Takror va takror aytaman, jahonda, ayniqsa biz yaqin hamkorlik qiladigan davlatlarda pandemiya tobora kuchayib borayotganini, bu holat bizga ham katta xavf solishi mumkinligini aslo unutmasligimiz kerak. Shu sababli barchamizdan hushyorlikni yanada oshirish talab etiladi. Bu borada, faoliyatini umuman to‘xtatmagan korxonalarda ham, o‘z ishini qaytadan boshlashga ruxsat berilgan sohalarda ham virusga qarshi kurashish bo‘yicha cheklovlar so‘zsiz bajarilishi kerak.
Yana bir bor takrorlayman, har birimiz karantin va sanitariya-gigiyena qoidalariga qat’iy amal qilib, o‘zimiz, yaqinlarimiz va xalqimizning sog‘lig‘ini himoya qilish uchun mas’ul ekanimizni unutmasligimiz zarur va shart.
Shu bilan birga, “sariq” va “qizil” toifadagi viloyatlarda kasallik umuman aniqlanmagan tumanlar ham borligini inobatga olish lozim. Xuddi shunday, ertaga “yashil” viloyatdagi biror bir tumanda kasallik aniqlanadigan bo‘lsa, butun viloyatning toifasini o‘zgartirish shart emas, – dedi Prezidentimiz.
Respublika komissiyasiga hududlarni toifaga ajratishni tuman va shaharlar darajasida belgilash bo‘yicha topshiriq berildi.

President of Uzbekistan notes the need for full compliance with quarantine rules
On May 7, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference and paid particular attention to the work being carried out in the country to combat the coronavirus pandemic.
– 90-100 thousand people worldwide get infected with the virus every day. To date, the number of patients has reached almost 4 million. Unfortunately, 265 thousand of them died.
According to the latest data, 2269 cases of infection have been recorded in Uzbekistan to date. 1624 infected, or 72 percent, recovered. Currently, 635 patients are being treated in hospitals. 45 thousand of our citizens who returned from abroad or contacted with patients were quarantined.
Through tremendous efforts, with the support of our people, thanks to their understanding and patience, we manage to contain this pandemic in Uzbekistan. But we still have to be very vigilant and cautious, we must fully comply with the quarantine rules. We have no right to indulge in tranquility until this threat is completely eliminated throughout the world.
Taking into account the stabilization of the epidemiological situation in the country, we gradually began to mitigate the quarantine requirements in order to restart the economy in virus-free regions and provide people with income. At the same time, we also took into account many appeals of the self-isolated population in order to improve living conditions.
In accordance with the instructions given at the last videoconference, the Republican Commission decided that starting May 8, the “green” level is in effect in Navoi, Jizzakh and Kashkadarya regions, where the infection was not detected or the patients had fully recovered; the “yellow” level acts in Surkhandarya, Khorezm regions and the city of Tashkent, where the virus has not been detected within the last 14 days, but patients who are undergoing treatment remain; a “red” quarantine level applies in all other regions where the infection continues to occur.
In addition, depending on the level assigned to the regions, the types of permitted services are clearly defined. Of course, more services will be provided in the green regions, fewer in the yellow ones, and a limited list of services in the red ones.
I repeat, we must never forget that in the world, especially in countries with which we work closely, the pandemic is only gaining momentum and this situation can pose a great threat to us. Therefore, we all need to increase vigilance. In this regard, the restrictions associated with countering the virus should be strictly observed both at enterprises that did not stop their activities at all, and in those spheres where they are allowed to resume work.
I repeat: each of us must strictly adhere to the rules of quarantine, sanitation and hygiene, remember that we are responsible for the health of ourselves, our families and our people.
At the same time, we should take into account that there are districts where no cases of infection were detected in the “yellow” and “red” regions. If tomorrow the disease is detected in any of the “green” regions, there is no need to change the level of the entire region, the President said.
The Republican Commission was tasked with classifying districts and cities according to quarantine levels.