O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 7-may kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari yaqinlashib kelayotgan bayram – fashizm ustidan qozonilgan G’alabaning 75 yilligi munosabati bilan bir-birlarini samimiy tabriklab, mamlakatlarimizning jasoratli faxriylariga, do‘st xalqlarimizga sog‘lik-omonlik va farovonlik tiladilar.
Urushda yelkama-elka kurashgan va front ortida fidokorona mehnat qilgan ota-bobolarimizning mardligi va qahramonligi avlodlarning minnatdor xotirasida abadiy qolishi alohida ta’kidlandi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston va Rossiya Prezidentlari ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlarining dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Ko‘p qirrali hamkorlik, avvalo savdo-iqtisodiy sohada izchil rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Jahon iqtisodiyotidagi murakkab vaziyatga qaramay, mamlakatlarimizning o‘zaro savdo hajmi ortib bormoqda. Sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi tarmoqlarida, transport soxasida, shuningdek infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha muhim investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi kooperatsiya kuchaymoqda, madaniy-gumanitar almashinuvlar, fan va ta’lim, sog‘liqni saqlash va sport sohalaridagi hamkorlik kengaymoqda.
Prezidentlar bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarni puxta tayyorlash muhimligiga e’tibor qaratdilar. Global inqirozning salbiy oqibatlari iqtisodiy hamkorlik sur’atiga ta’sir ko‘rsatishiga yo‘l qo‘ymaslik maqsadida sa’y-harakatlarni yanada birlashtirish va oldindan chora ko‘rish muhimligi qayd etildi. Hukumat rahbarlari darajasida Qo‘shma komissiya va Hukumatlararo komissiya doirasidagi ishlar davom ettiriladi.
Muloqotda koronavirus infeksiyasi tarqalishi bilan bog‘liq vaziyat muhokama qilindi. Inqirozga qarshi kurashish, shu jumladan, aholiga manzilli yordam ko‘rsatish va ijtimoiy kafolatlarni kuchaytirish, biznesga har tomonlama ko‘maklashish, iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlash, cheklovlarni bosqichma-bosqich yumshatish borasida ikkala mamlakatda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar qo‘llab-quvvatlandi.
O‘zbekiston va Rossiya hukumatlari pandemiyaga qarshi samarali kurashish maqsadida sa’y-harakatlarni o‘zaro muvofiqlashtirib borishi va yaqindan hamkorlikni davom ettirishi muhimligi ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

President of Uzbekistan holds a phone call with President of Russia
On May 7, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
The heads of state exchanged warm congratulations on the upcoming holiday – the 75th Anniversary of the Victory over Fascism, wished the valiant veterans, friendly peoples of the two countries health and wellbeing.
It was emphasized that the courage and heroism of our fathers and grandfathers, who fought shoulder to shoulder on the front and selflessly worked in the rear, will forever remain in the grateful memory of descendants.
During the conversation, the leaders of Uzbekistan and Russia considered urgent issues of bilateral strategic partnership.
The progressive development of multifaceted cooperation, primarily in trade and economic sphere, was noted with deep satisfaction.
Despite the difficult situation in the global economy, mutual trade is growing. Implementation of important investment projects in the industry, energy, agriculture, transport, as well as on infrastructure modernization continues.
Cooperation between the regions of the two countries is intensifying, cultural and humanitarian exchange, cooperation in science and education, healthcare and sports are enhancing.
Presidents drew attention to the importance of carefully preparing upcoming events at the highest level. The necessity of consolidating efforts and taking leading measures in order to prevent the negative effects of the global crisis on the dynamics of economic interaction was noted. Work will continue under the Joint Commission at the level of the Heads of Government and the Intergovernmental Commission.
The heads of state discussed the situation resulting from the coronavirus spread. Mutual support was expressed for the anti-crisis measures taken in both countries, including targeted assistance and strengthening social guarantees for the population, comprehensive assistance to business, support for basic sectors of the economy, gradual mitigation of restrictions.
The importance of continuing close coordination and collaboration to effectively combat the pandemic by the governments of Uzbekistan and Russia was emphasized.
The leaders also exchanged views on the current issues of international politics and the regional agenda.