Ўзбекистон Президенти: Энди янгича руҳда ишлайдиган, аниқ натижаларга эришаётган, Ўзбекистон манфаатларини халқаро миқёсда қатъий ҳимоя қиладиган дипломатлар даври келди
Давлатимиз раҳбари Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги дипломатик ваколатхоналар фаолиятини янгича ташкил қилиш вазифалари белгилаб берди
15 январь куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда хориждаги дипломатик ваколатхоналар фаолияти масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилиш аввалида Ўзбекистон етакчиси мазкур учрашув жаҳонда кескин геосиёсий ўзгаришлар бўлаётган, давлатлар суверенитетига хавф-хатарлар тобора кучайиб бораётган мураккаб бир пайтда ўтаётганини қайд этди. Бундай шароитда ташқи сиёсат соҳасидаги фаолиятни танқидий муҳокама қилиб, Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги дипломатик ваколатхоналар ишини янгича ташкил қилиш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари ташқи сиёсат борасида 2025 йил кўп жиҳатдан натижадор бўлганини қайд этди. Ўтган йили 26 та хорижий давлатга олий даражадаги ташрифлар амалга оширилди, янги тарихимизда илк бор қатор давлатлар раҳбарларининг Ўзбекистонга ташрифлари ташкил этилди. “Марказий Осиё плюс” форматидаги кўп томонлама мулоқотлар сермаҳсул бўлди. Сўнгги йилларда 11 та давлат билан стратегик шериклик муносабатлари ўрнатилиб, уларнинг умумий сони 19 тага етди, Қозоғистон, Озарбайжон ва Тожикистон билан иттифоқчилик муносабатлари йўлга қўйилди.
– Очиқ, прагматик, пухта ўйланган ва ташаббускор ташқи сиёсатимиз натижасида Ўзбекистон глобал тинчлик ва дипломатия марказларидан бирига айланиб бормоқда, – деди Президентимиз.
2017 йилдан буён хорижий давлатларда 16 та янги дипломатик ва консуллик ваколатхоналари очилиб, уларнинг сони 60 тага, дипломатик алоқа ўрнатилган давлатлар сони эса 165 тага етди. Элчихоналар, консуллик муассасалари ва халқаро ташкилотлар ҳузуридаги ваколатхоналар штатлари ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги ходимларининг иш ҳақи оширилгани қайд этилди.
Шу билан бирга, “Барча дипломатик ваколатхоналар мавжуд имкониятлардан тўлиқ фойдаланяптими?” деган масала ўртага қўйилди.
– Ҳозирги шароитда элчи дегани фақат сиёсий мулоқот юритувчи шахс эмас. Элчи – инвестиция ва технология олиб келадиган, янги экспорт бозорларини очадиган, транспорт-логистика йўлакларини ишга соладиган, туристлар оқимини кўпайтириб, қонуний меҳнат миграцияси учун шароит яратадиган, энг асосийси, фуқароларимиз ҳуқуқларини ҳимоя қиладиган давлат вакилидир, – деди Президентимиз.
Шу муносабат билан элчилар учун улар фаолият юритаётган давлатлардан экспорт тушумлари, туристлар оқими ҳамда ушбу мамлакатларга қонуний меҳнат миграцияси самарадорлик мезони бўлиши қайд этилди.
Иқтисодий дипломатияни кучайтириш орқали экспорт ва инвестиция ҳажмини ошириш зарурлиги таъкидланди.
Икки ва кўп томонлама тадбирлар доирасида 2025 йилда умумий қиймати 160 миллиард долларлик инвестиция лойиҳалари ва савдо шартномалари бўйича битимлар имзоланди. Тарихда илк бор ташқи савдо айланмаси 80 миллиард доллардан ошиб, экспорт 33,5 миллиард долларга, хорижий инвестициялар эса 43 миллиард доллардан ошди. Ўтган йили 75 та давлатга экспорт ҳажми қарийб 4,5 миллиард долларга кўпайди.
Шу нуқтаи назардан элчиларга Яқин Шарқ, Европа, Осиё ва Африка давлатлари йўналишларида экспортни кенгайтириш, саноат, қишлоқ хўжалиги, кимё, тўқимачилик, иссиқхона ва хизматлар соҳаларида аниқ лойиҳалар билан ишлаш вазифалари қўйилди. Айрим бозорларда Ўзбекистон маҳсулотларининг номи етарлича танитилмаётгани қайд этилди.
Логистика харажатларининг ортиши миллий маҳсулотлар рақобатдошлигига салбий таъсир кўрсатаётгани таъкидланиб, Европа бозорларига чиқишда транзит йўналишларини диверсификация қилиш, логистика занжирларини қисқартириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида тежамкор технологиялар, инновацион иссиқхоналар тажрибасини ўрганиш, уларни ҳудудларимизда жорий этиш бўйича аниқ вазифалар белгиланди. Шунингдек, кимё саноати маҳсулотлари учун янги экспорт бозорларини очиш, стандарт ва талабларни ишлаб чиқарувчиларга етказиш, кўргазмалар ташкил этиш масалалари қайд этилди.
Янги экспорт йўналиши сифатида Африка қитъаси билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни кучайтириш зарурлиги таъкидланди. Шу мақсадда тегишли вазирликлар ва элчилар иштирокида аниқ “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш топширилди.
Элчилар лойиҳа топиш, уни олиб келиб, ишга туширишдан манфаатдор бўлиши кераклиги қайд этилди. Аниқ инвестиция ёки экспорт лойиҳасини якунига етказган элчиларни моддий рағбатлантириш амалиёти жорий этилиши белгиланди.
Айрим соҳаларда элчилар ва тармоқ раҳбарлари мавжуд имкониятлардан тўлиқ фойдаланмаётгани танқид қилинди. Хусусан, халқаро грантлар жалб қилиш бўйича салоҳият етарли даражада ишга солинмагани қайд этилди. Агар вазирликлар ва тармоқ раҳбарлари элчилар билан ҳамкорликни тўғри йўлга қўйганида ўтган йили қўшимча равишда яна камида 200-300 миллион доллар грант жалб қилиш мумкин эди.
Қайд этилганидек, халқаро ташкилотлар ва донор мамлакатлар ҳар йили 200 миллиард долларга яқин халқаро грантлар эълон қилмоқда. Ушбу ресурслардан самарали фойдаланиш, грантлар билан ишлаш бўйича ягона ва тизимли ёндашувни жорий этиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, АҚШ, Буюк Британия, Германия, Швейцария, Хитой, Япония ва Сингапурдаги элчилар билан биргаликда дунёдаги TOП-100 таликка кирувчи етакчи хорижий олий таълим муассасаларини Ўзбекистон олийгоҳларига ҳамкор сифатида жалб этиш бўйича аниқ чоралар кўриш зарурлиги таъкидланди.
Бундан ташқари, ташқи иқтисодий алоқаларни кенгайтиришда ҳудудлар ва элчихоналар ўртасидаги ҳамкорлик етарли даражада йўлга қўйилмагани қайд этилди. Вилоят ҳокимлари элчилар билан биргаликда ҳудудларда ишлаб чиқарилаётган экспортбоп маҳсулотларни тизимли равишда хорижда илгари суриши, маҳаллий корхоналарнинг ташқи бозорларга чиқишида фаол иштирок этиши зарурлиги таъкидланди.
Навбатдаги устувор вазифа сифатида фуқароларимизни хорижда қонуний ва юқори даромадли иш ўринлари билан таъминлаш белгиланди. Тартибли меҳнат миграциясининг географияси кенгайиб бораётгани, лекин айрим мамлакатларда бу йўналишда иш етарли даражада ташкил этилмаётгани кўрсатиб ўтилди ва элчиларга тегишли топшириқлар берилди.
Элчихоналар ва консулликлар фуқароларимизнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишда фаол бўлиши, ҳар бир ҳолат бўйича малакали юридик ёрдам кўрсатиши шартлиги таъкидланди. “Кабинет дипломатияси”дан воз кечиб, жойларда ишлаш, ватандошлар билан бевосита мулоқот қилиш вазифаси қўйилди.
Туризм соҳасида элчиларнинг ролини янада кучайтириб, туризм ва маданият бўйича ишларга янги ёндашув жорий этиш, визасиз режимлардан самарали фойдаланиш, халқаро аутсорсинг компанияларни жалб этиш зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, ташқи сиёсий алоқаларни кенгайтириш, олий даражадаги ташрифларга пухта тайёргарлик кўриш, дипломат кадрларни қайта тайёрлаш ва истиқболли кадрлар захирасини шакллантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ташқи ахборот сиёсати ва мамлакат имижини оширишда халқаро ОАВ ва махсус медиа лойиҳалар билан ишлаш устувор вазифа сифатида белгиланди.
Ўзбекистон Республикасининг Ташқи сиёсат фаолияти концепциясини янгилаб, унинг устувор йўналишларини қайта кўриб чиқиш, миллий манфаатларни ҳимоя қилиш ва халқаро майдонда мамлакатимизнинг ўрнини мустаҳкамлашга қаратилган аниқ вазифаларни белгилаб олиш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари қайд этганидек, янги концепция мамлакатимизнинг узоқ муддатли стратегик мақсадларини, ички ислоҳотларимиз мантиғини, иқтисодий дипломатия, хавфсизлик, инвестиция, экспорт, транспорт-логистика, сув ва иқлим масалаларидаги миллий манфаатларимизни яхлит ва ўзаро боғлиқ ҳолда акс эттириши лозим.
Дипломатларимизнинг хизматларини муносиб эътироф этиш мақсадида “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган дипломат” фахрий унвонини таъсис этиш таклиф этилди.
– Энди янгича руҳда ишлайдиган, аниқ натижаларга эришаётган, Ўзбекистон манфаатларини халқаро миқёсда қатъий ҳимоя қиладиган дипломатлар даври келди, – деди давлатимиз раҳбари йиғилиш якунида.

Президент Узбекистана: Наступает время дипломатов новой формации – тех, кто добивается конкретных результатов и твердо отстаивает интересы Узбекистана на международной арене
Глава государства определил приоритеты по обновлению деятельности Министерства иностранных дел и зарубежных дипломатических представительств
15 января под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам деятельности Министерства иностранных дел и дипломатических представительств за рубежом.
Открывая заседание, лидер Узбекистана отметил, что встреча проходит в условиях резких геополитических изменений в мире и усиления угроз суверенитету государств. В этой связи была подчеркнута необходимость критически оценить текущую внешнеполитическую деятельность и перейти к обновленному формату организации работы Министерства иностранных дел и зарубежных дипломатических представительств.
Президент отметил, что 2025 год в целом стал результативным для внешней политики страны. В течение года были осуществлены визиты на высшем уровне в 26 иностранных государств, впервые в новейшей истории организованы визиты в Узбекистан руководителей ряда стран. Продуктивный характер приобрели многосторонние диалоги в формате «Центральная Азия плюс». За последние годы стратегическое партнерство было установлено с 11 государствами, их общее число достигло 19, выстроены союзнические отношения с Казахстаном, Азербайджаном и Таджикистаном.
– В результате открытой, прагматичной, продуманной и инициативной внешней политики Узбекистан последовательно укрепляет свои позиции как один из глобальных центров мира и дипломатии, – подчеркнул Президент.
С 2017 года за рубежом были открыты 16 новых дипломатических представительств и консульств, их общее число достигло 60, а количество государств, с которыми установлены дипломатические отношения, – 165. Отмечено также увеличение штатной численности и заработной платы сотрудников посольств, консульских учреждений, представительств при международных организациях, а также работников Министерства иностранных дел.
Вместе с тем был поставлен принципиальный вопрос о том, в полной ли мере все дипломатические представительства используют предоставленные возможности.
– В нынешних условиях посол – это не просто лицо, ведущее политический диалог. Посол – это государственный представитель, который привлекает инвестиции и технологии, открывает новые экспортные рынки, запускает транспортно-логистические коридоры, увеличивает туристические потоки, создает условия для легальной трудовой миграции и, самое главное, защищает права наших граждан, – подчеркнул Президент.
В этой связи отмечено, что для послов ключевыми показателями эффективности должны стать объёмы экспортных поступлений из стран пребывания, рост туристического потока, а также результативность организации легальной трудовой миграции.
Особо подчеркнута необходимость наращивания объемов экспорта и инвестиций за счет усиления экономической дипломатии.
В рамках двусторонних и многосторонних мероприятий в 2025 году были подписаны соглашения по инвестиционным проектам и торговым контрактам на общую сумму 160 миллиардов долларов. Впервые в истории внешний торговый оборот превысил 80 миллиардов долларов, экспорт достиг 33,5 миллиарда долларов, а объем иностранных инвестиций превысил 43 миллиарда долларов. Экспортные поставки в 75 государств увеличились почти на 4,5 миллиарда долларов.
С учетом этого перед послами поставлены задачи по расширению экспортных поставок в странах Ближнего Востока, Европы, Азии и Африки, а также по реализации конкретных проектов в сферах промышленности, сельского хозяйства, химической отрасли, текстильной промышленности, тепличного хозяйства и сферы услуг. При этом отмечено, что на отдельных рынках продукция Узбекистана по-прежнему остается недостаточно узнаваемой.
Отмечено, что рост логистических издержек негативно отражается на конкурентоспособности национальной продукции. В этой связи указана необходимость диверсификации транзитных маршрутов, оптимизации логистических цепочек и выработки дополнительных предложений по снижению транспортных затрат при выходе на европейские рынки.
В сфере сельского хозяйства определены задачи по изучению и внедрению водосберегающих технологий, современных агротехнологий и инновационных тепличных решений. Наряду с этим обозначены меры по расширению экспортных рынков для продукции химической промышленности, доведению международных стандартов и требований до отечественных производителей, а также организации профильных выставок и презентаций.
Подчеркнута необходимость активизации торгово-экономического сотрудничества с Африканским континентом как одним из перспективных новых экспортных направлений. В этих целях поручено разработать четкую «дорожную карту» с участием профильных министерств и зарубежных дипломатических представительств.
Отмечено, что послы должны быть непосредственно заинтересованы в поиске перспективных проектов, их привлечении и практической реализации. В этой связи определено внедрение практики материального стимулирования послов, доводящих конкретные инвестиционные или экспортные проекты до логического завершения.
Подвергнута критике недостаточная реализация имеющегося потенциала в ряде направлений. В частности, указано, что возможности по привлечению международных грантов используются не в полной мере. Отмечено, что при более тесном и системном взаимодействии министерств, отраслевых руководителей и послов в прошлом году можно было дополнительно привлечь не менее 200–300 миллионов долларов грантовых средств.
Как отмечалось, международные организации и донорские страны ежегодно объявляют грантовые программы на сумму порядка 200 миллиардов долларов. В этой связи поставлена задача внедрить единый, системный и результативный подход к работе с грантами.
Кроме того, подчеркнута необходимость совместно с послами в США, Великобритании, Германии, Швейцарии, Китае, Японии и Сингапуре принять конкретные меры по привлечению ведущих зарубежных университетов, входящих в ТОП-100 мировых рейтингов, в качестве партнеров узбекских высших учебных заведений.
Отмечено, что взаимодействие между регионами и дипломатическими представительствами в вопросах расширения внешнеэкономических связей пока налажено недостаточно. Подчеркнута необходимость активного участия хокимов областей совместно с послами в системном продвижении экспортно-ориентированной продукции регионов и содействии выходу местных предприятий на внешние рынки.
В качестве очередного приоритетного направления определено обеспечение граждан Узбекистана легальными и высокодоходными рабочими местами за рубежом. Отмечено расширение географии организованной трудовой миграции, при этом указано, что в ряде стран работа в этом направлении выстроена недостаточно эффективно, в связи с чем даны соответствующие поручения.
Подчеркнуто, что посольства и консульства должны активно защищать права и законные интересы граждан, обеспечивать квалифицированную юридическую помощь по каждому конкретному случаю. Поставлена задача отказаться от «кабинетной дипломатии», усилить работу на местах и выстраивать прямой диалог с соотечественниками.
В сфере туризма обозначена необходимость дальнейшего усиления роли послов, внедрения новых подходов в работе по продвижению туристического и культурного потенциала страны, эффективного использования безвизовых режимов, а также привлечения международных аутсорсинговых компаний.
Также обсуждены вопросы расширения внешнеполитических связей, качественной и заблаговременной подготовки визитов на высшем уровне, переподготовки дипломатических кадров и формирования резерва перспективных специалистов.
Активизация внешней информационной политики и повышение международного имиджа страны через системную работу с зарубежными СМИ и реализацию специальных медиа-проектов определены в числе приоритетных задач.
Подчеркнута необходимость обновления Концепции внешнеполитической деятельности Республики Узбекистан, пересмотра ее приоритетных направлений и определения чётких задач по защите национальных интересов и укреплению позиций страны на международной арене.
Как отметил Президент, новая концепция должна комплексно отражать долгосрочные стратегические цели, логику внутренних реформ, а также национальные интересы в сфере экономической дипломатии, безопасности, инвестиций, экспорта, транспортно-логистических, водных и климатических вопросов.
В целях достойного признания заслуг дипломатов предложено учредить почетное звание «Заслуженный дипломат Республики Узбекистан».
Подводя итоги совещания, Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул: «Наступает время дипломатов новой формации – тех, кто добивается конкретных результатов и твердо отстаивает интересы Узбекистана на международной арене».