Ўзбекистон ва Мўғулистоннинг етакчи “ақл марказлари” экспертлари икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш йўлларини муҳокама қиладилар
Эртага “Ўзбекистон ва Мўғулистон: ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги истиқболлари” мавзусида онлайн форум ўтказилади.
Тадбир Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Мўғулистон Миллий хавфсизлик кенгаши ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар институти томонидан ташкил этилмоқда.
Форумда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Мўғулистонга илк давлат ташрифи якунлари сарҳисоб қилинади.
Тадбирда икки мамлакат дипломатик идоралари, етакчи таҳлилий ва илмий-тадқиқот марказлари раҳбарлари ҳамда экспертлари иштирок этади.
Анжуман кун тартибидан сиёсат, савдо-иқтисодиёт, саноат кооперацияси, “яшил” энергетика, рақамли трансформация, транспорт ва логистика соҳаларида кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари билан боғлиқ масалалар ўрин олган.
Экспертлар мулоқоти Ўзбекистон-Мўғулистон стратегик шериклигини ривожлантиришга салмоқли ҳисса қўшиши ва ўзаро манфаатли барча йўналишларда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш учун мустаҳкам замин яратиши кутилмоқда.

Эксперты ведущих мозговых центров Узбекистана и Монголии обсудят пути углубления двустороннего сотрудничества
26 июня состоится онлайн-форум на тему «Узбекистан и Монголия: новые перспективы взаимовыгодного сотрудничества».
Организаторами мероприятия выступают Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан и Институт стратегических исследований при Совете национальной безопасности Монголии.
Форум подведёт итоги первого государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Монголию.
В работе мероприятия примут участие главы дипломатических ведомств, руководители и эксперты ведущих аналитических и научно-исследовательских центров обеих стран.
Повестка дня форума включает вопросы, связанные
с перспективами развития многопланового сотрудничества в сферах политики, торговли и экономики, промышленной кооперации, «зелёной» энергетики, цифровой трансформации, а также транспорта
и логистики.
Ожидается, что экспертный диалог внесёт значимый вклад
в развитие узбекско-монгольского стратегического партнёрства
и создаст прочную основу для дальнейшего углубления взаимодействия по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.