Ўзбекистон ва Мўғулистоннинг етакчи “ақл марказлари” экспертлари икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш йўлларини муҳокама қиладилар
Эртага “Ўзбекистон ва Мўғулистон: ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги истиқболлари” мавзусида онлайн форум ўтказилади.
Тадбир Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Мўғулистон Миллий хавфсизлик кенгаши ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар институти томонидан ташкил этилмоқда.
Форумда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Мўғулистонга илк давлат ташрифи якунлари сарҳисоб қилинади.
Тадбирда икки мамлакат дипломатик идоралари, етакчи таҳлилий ва илмий-тадқиқот марказлари раҳбарлари ҳамда экспертлари иштирок этади.
Анжуман кун тартибидан сиёсат, савдо-иқтисодиёт, саноат кооперацияси, “яшил” энергетика, рақамли трансформация, транспорт ва логистика соҳаларида кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари билан боғлиқ масалалар ўрин олган.
Экспертлар мулоқоти Ўзбекистон-Мўғулистон стратегик шериклигини ривожлантиришга салмоқли ҳисса қўшиши ва ўзаро манфаатли барча йўналишларда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш учун мустаҳкам замин яратиши кутилмоқда.

Experts from leading think tanks of Uzbekistan and Mongolia to discuss ways to deepen bilateral cooperation
On June 26, an online forum will be held on the topic: “Uzbekistan and Mongolia: new prospects for mutually beneficial cooperation.
The event is organized by the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of Uzbekistan and the Institute for Strategic Studies under the National Security Council of Mongolia.
The forum will sum up the results of the first state visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Mongolia.
The event will be attended by heads of diplomatic departments, heads and experts of leading analytical and research centers of both countries.
The forum’s agenda includes issues related to the prospects for developing multifaceted cooperation in the areas of politics, trade and economics, industrial cooperation, green energy, digital transformation, as well as transport and logistics.
It is expected that the expert dialogue will make a significant contribution to the development of the Uzbek-Mongolian strategic partnership and create a solid foundation for further deepening cooperation in all areas of mutual interest.