Қирғиз Республикаси ҳудудида бўлиб турган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва Қирғизистонда таълим олаётган Ўзбекистонлик талабалар диққатига! Ҳурматли фуқаролар ва талабалар
Қирғиз Республикаси ТИВнинг хорижий фуқароларнинг Қирғизистонда бўлишини легаллаштириш чора-тадбирлари
тўғрисидаги ахборот хабари
Қирғиз Республикаси Президентининг 2025 йил 22 майдаги №164-сонли «Қирғиз Республикаси ҳудудида бўлиб турган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳуқуқий мақомини тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармонига мувофиқ, жорий йилнинг 10 июнигача чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг Қирғиз Республикасида бўлиб туриш қоидаларини бузган ҳолда яшаб келаётганларнинг ҳуқуқий мақомини легаллаштириш учун муддат берилди.
Жорий йилнинг 10 июнига қадар чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар депортация ва жарималарсиз ўзининг Қирғиз Республикаси ҳудудида бўлиб туришини қонунийлаштириш/легаллаштириш ёки мамлакатни ихтиёрий равишда тарк этиш имкониятига эга.
*Қирғизистон ҳудудида бўлишингизни қонунийлаштириш/ легаллаштириш учун нима қилиш керак: *
1. амалдаги (яроқли) паспортга эга бўлиш;
2. ҚР Ташқи ишлар вазирлигига (виза учун), ҚР Меҳнат, ижтимоий таъминот ва миграция вазирлигига (яшаш гувоҳномаси учун) ёки “Кызмат” Давлат муассасасига қарашли Аҳолига хизмат кўрсатиш марказларига (рўйхатдан ўтиш учун) мурожаат қилиш;
3. виза, Ягона рухсатнома, рўйхатдан ўтиш, яшаш гувоҳномаси каби ҳужжатларни расмийлаштириш учун, бўлиш/қолиш ҳуқуқини берувчи асосларни тақдим этиш (мақсадга қараб);
4. қонунийлаштириш/легаллаштириш учун тўсқинлик қилувчи материаллар йўқлигини тасдиқловчи ички ишлар органлари (исталган ТИИБ-РОВД бўлими) хатини тақдим этиш
Шуни таъкидлаш керакки, юқоридаги ҳужжатларни расмийлаштириш тартиби ўзгармаган, шунинг учун ариза берувчи белгиланган тартибда давлат хизматини олиш бўйича мурожаат қилади.
* – Виза ёки «Ягона рухсатнома» расмийлаштириш учун * «Электрон виза» (www.evisa.e-gov.kg) портали орқали мурожаат қилиш – сўров юбориш керак. Аввало 2 ойлик визага, фақат кейин эса 1 йилликка мурожаат қилинади.

Вниманию граждан Республики Узбекистан, находящихся на территории Кыргызской Республики, и студентов из Узбекистана, обучающихся в Кыргызстане! Уважаемые граждане и студенты!
Информационное сообщение МИД Кыргызской Республики о мерах по легализации пребывания иностранных граждан в Кыргызстане
В соответствии с Указом Президента Кыргызской Республики от 22 мая 2025 года №164 «О мерах по урегулированию правового положения иностранных граждан и лиц без гражданства, пребывающих на территории Кыргызской Республики», до 10 июня т.г. предоставлен срок для легализации правового положения иностранных граждан и лиц без гражданства, находящихся в Кыргызской Республики с нарушением правил пребывания.
До 10 июня т.г. иностранные граждане и лиц без гражданства имеют возможность легализовать свое пребывание без риска депортации и штрафов или добровольно покинуть территорию Кыргызской Республики без уплаты штрафов за нарушение порядка пребывания.
*Что необходимо сделать для легализации своего пребывания: *
1. иметь действующий паспорт;
2. обратиться в Министерство иностранных дел КР (за визой), в Министерство труда, социального обеспечения и миграции КР (за видом на жительство) или в Центры обслуживания населения ГУ «Кызмат» (для постановки на регистрационный учет);
3. предоставить основания для оформления документов (виза, Единое разрешение, регистрация, вид на жительство), предоставляющих право на пребывание (в зависимости от целей);
4. предоставить из органов внутренних дел (любое отделение РОВД) письмо, подтверждающее отсутствие препятствующих материалов для легализации.
Важно отметить, что процедуры по оформлению вышеуказанных документов не изменились, следовательно, заявитель обращается за получением услуги в установленном порядке.
* – для оформления визы или «Единого разрешения» * необходимо подать заявку через портал «Электронная виза» (www.evisa.e-gov.kg). Сначала нужно подать на 2-месяца, а потом только на 1 год.
* – для постановки на регистрационный учет –* через портал «Онлайн регистрация» * (www.ereg.e-gov.kg).
За более детальной информацией можно обратиться по следующим номерам: Министерство иностранных дел КР: 0 (312) 66-30-70, 0 (703) 42-88-65, 0 (999) 312 002 (24/7);