Ўзбекистон интеллектуал мулкни ҳимоя қилишга қатъий содиқ
Замон ва иқтисодиёт жадал ривожланиб бораётган, билим ва инновациялар муҳим ўрин тутадиган ахборот жамиятида интеллектуал мулкнинг ҳимоясини таъминлаш ҳар бир давлат олдида турган муҳим шартлардан бири ҳисобланади. Ўзбекистон ҳам интеллектуал мулк ҳимоясини кучайтириш мақсадида бир қатор ислоҳотлар амалга ошириб келмоқда.
Хусусан, давлатимиз раҳбари Ш. Мирзиёев интеллектуал мулк объектларини ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштириш масалаларига бағишланган тадбирда агар интеллектуал мулк масаласи давлат сиёсати даражасида кўриб чиқилмаса, Ўзбекистон 10 йилдан кейин ҳам ушбу соҳада рақобатбардош бўла олмаслигини таъкидладилар. Ушбу баёнот интеллектуал мулкни ҳимоя қилиш соҳасида фаол иш олиб бориш ва бу масалани давлатнинг устувор йўналишларига киритиш зарурлигига урғу беради.
Интеллектуал мулкни ҳимоя қилиш мақсадида қабул қилинган
норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар доимий такомиллаштирилиб, соҳани ривожлантириштиришга қаратилган ҳуқуқий механизмлар ишлаб чиқарилмоқда. Илгари интеллектуал мулк ҳимояси кодекс ва қонунлар билан тартибга солинган бўлса, янги конституциянинг 53-моддасида айнан интеллектуал мулкнинг қонун билан муҳофаза қилинишини белгилаш, интеллектуал мулк ҳимоясининг конституция даражасига кўтарилганлигидан далолат беради.
Шу билан бирга, Ўзбекистон интеллектуал мулкни ҳимоя қилишга қаратилган халқаро шартномалар ва конвенцияларда фаол иштирок этмоқда. Масалан, Ўзбекистон саноат мулкини ҳимоя қилиш соҳасидаги асосий принциплар ва қоидаларни, шу жумладан патент ҳуқуқи ва товар белгиларига бўлган ҳуқуқларни белгилайдиган Саноат мулкини ҳимоя қилиш бўйича Париж конвенцияси иштирокчиси ҳисобланади. Ундан ташқари, Ўзбекистон Патент кооперацияси тўғрисидаги шартнома ва адабий ва бадиий асарларни муҳофаза қилиш бўйича Берн конвенциясига ҳам қўшилган. Ушбу халқаро шартномаларда иштирок этиш интеллектуал мулкнинг ҳуқуқий ҳимоясини яхшилаш ва унинг халқаро стандартларга уйғунлигини таъминлашга хизмат қилади. 2024-йилнинг феврал ойида Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ва Беларус Республикаси Интеллектуал мулк миллий марказлари ўртасида тузилган “Интеллектуал мулк соҳасида ҳамкорлик тўғрисида”ги баённома ҳам икки давлат ўртасида халқаро тажриба алмашинувига сабаб бўлибгина қолмай, соҳани янада такомиллаштиришга ёрдам беради.
Ўзбекистон Фонограмма ишлаб чиқарувчилар манфаатларини, уларнинг фонограммаларини қонунсиз ишлаб чиқаришдан ҳимоя қилиш тўғрисида Женева конвенцияси ва Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилотининг интернет бўйича шартномаларига қўшилиш орқали эса интеллектуал мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилишга содиқ эканлигини яна бир бор исботлади. Ушбу ташаббусларни амалга ошириш икки томонлама савдо, иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича янги имкониятларни очиш учун мустаҳкам асос яратишга хизмат қилади.
Интеллектуал мулкнинг бузилиш ҳолатларидан энг кенг тарқалган тури сифатида контрафакт маҳсулотлар тайёрлашни мисол келтиришимиз мумкин. Айниқса, сўнгги йилларда истеъмолчилар ишончини қозонган ва барчага маълум бўлган бренд маҳсулотларнинг контрафакт нусхаларини ишлаб чиқариш оммалашмоқда. Хусусан, ўз брендини яратиб, ўз харидорига эга бўлган ва сифати билан истеъмолчилар ишончини қозонган миллий маҳсулотларимизни контрафакт нусхаларини Хитой ва бошқа қўшни давлатларда ишлаб чиқарилиб, Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш орқали ноқонуний даромад орттириш кўпайди.
Контрафакт маҳсулотларнинг кўпайиши нафақат ҳалол тадбиркорларга, балки истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳам бузилишига олиб келмоқда. Шу боис, Ўзбекистон бозорида контрафакт маҳсулотлар миқдорини камайтириш мақсадида контрафакт маҳсулотларнинг тарқалишини олдини олиш бўйича доимий профилактика кузатув тадбирлари олиб борилиб, контрафакт маҳсулотларни ишлаб чиқарган ва сотган шахсларга нисбатан ҳуқуқбузарлик ҳолатидан келиб чиқиб тегишли жарима жазолари қўлланилиб келинмоқда.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Адлия вазирлиги ҳузуридаги Интеллектуал мулк агентлиги томонидан контрафакт маҳсулотларнинг инсонлар соғлиғига жиддий зиён етказиши мумкинлиги, контрафактдан ҳалол тадбиркорлик фаолиятини олиб бораётган тадбиркорларнинг жиддий зиён кўриши, шунингдек, контрафакт маҳсулот ишлаб чиқарганлик учун қонунчиликда белгиланган жавобгарлик чоралари тўғрисида республикамиздаги жойлашган марказий бозорлар, савдо мажмуаларида радиоузеллар орқали доимий равишда савдогар ва харидорларга тушунтириш ишларини олиб бориш йўлга қўйилган бўлиб, кузатув профилактика тадбирларида аниқланган контрафакт маҳсулотларнинг каталоги яратилди. Ушбу каталогда ҳар бир соҳа (озиқ-овқат, дори-дармон, парфюмерия ва бошқалар) бўйича контрафакт товарларнинг маълумотлари акс этиб, бунда истеъмолчига мазкур каталог орқали қайси маҳсулот контрафакт ёки контрафакт эмаслигини аниқлаш имкони яратилган.
Муаллифлик ҳуқуқини ҳимоя қилиш ва контрафакцияга қарши курашиш соҳасида турли хил қонунбузилиш ҳолатлари нафақат махсус давлат органлари ходимлари томонидан аниқланиши, балки ушбу қонунбузилиш ҳолатидан хабар топган ҳар бир истеъмолчи бу ҳолатга беэътибор бўлмай, тезкорлик билан тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органга мурожаат қилишлари интеллектуал мулкни ҳимоя қилишга ва янги қонунбузилиш ҳолатлари қайд этилишини олдини олишга ёрдам беради. Ундан ташқари, контрактация маҳсулотлари, интеллектуал мулкнинг бузилиш ҳолатлари ҳақида кичик ижтимоий роликлар тайёрланиб, ойнайижаҳон орқали оммага намойиш этилиши, жойларда ҳуқуқни муҳофаза қилиш органи ходимлари томонидан тушунтириш ишлари олиб борилиши, шу билан бирга, Божхона ташкилотларида ҳушёрликни ошириш ва контрафакт маҳсулотларни четдан давлатга олиб киришларига тўсқинлик қилиш, олиб киришга уринган шахсларга тегишли чоралар кўриш ҳам соҳадаги қонунбузилиш ҳолатларининг камайишига сабаб бўлади.
Аҳтамов Шамсинур,
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги бўлим бошлиғи

Uzbekistan is firmly committed to protecting intellectual property
In an information society where time and economy are rapidly developing, where knowledge and innovation play an important role, ensuring the protection of intellectual property is one of the important conditions facing every country. Uzbekistan is also implementing a number of reforms to strengthen the protection of intellectual property.
In particular, at an event dedicated to improving the system of protection of intellectual property objects, the Head of our state, Shavkat Mirziyoyev, noted that if the issue of intellectual property is not considered at the level of state policy, Uzbekistan will not be competitive in this area even after 10 years. This statement emphasizes the need to actively work in the field of intellectual property protection and include this issue in the priorities of the state.
The normative and legal documents adopted for the protection of intellectual property are constantly being improved, and legal mechanisms are being developed to develop the industry. Previously, the protection of intellectual property was regulated by codes and laws, but the fact that Article 53 of the new constitution stipulates that intellectual property is protected by law indicates that the protection of intellectual property has been elevated to the constitutional level.
At the same time, Uzbekistan actively participates in international treaties and conventions aimed at protecting intellectual property. For example, Uzbekistan is a party to the Paris Convention for the Protection of Industrial Property, which establishes the basic principles and rules in the field of industrial property protection, including patent law and trademark rights. In addition, Uzbekistan has joined the Patent Cooperation Treaty and the Berne Convention for the Protection of Literary and Artistic Works. Participation in these international treaties serves to improve the legal protection of intellectual property and ensure its compliance with international standards. The Protocol “On Cooperation in the Field of Intellectual Property”, concluded in February 2024 between the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan and the National Centers for Intellectual Property of the Republic of Belarus, will not only contribute to the exchange of international experience between the two countries, but also contribute to further improvement in the field.
Uzbekistan has once again proven its commitment to protecting intellectual property rights by acceding to the Geneva Convention for the Protection of the Interests of Phonogram Producers and their Phonograms against Illicit Reproduction and the World Intellectual Property Organization Internet Treaties. The implementation of these initiatives will serve to create a solid foundation for opening up new opportunities for expanding bilateral trade, economic and investment cooperation.
The most common type of intellectual property infringement is the production of counterfeit products. In particular, in recent years, the production of counterfeit copies of well-known and trusted brand products has become increasingly popular. In particular, illegal income has increased by importing counterfeit copies of our national products, which have created their own brand, have their own customers, and have gained the trust of consumers with their quality, produced in China and other neighboring countries and imported into the territory of the Republic of Uzbekistan.
The proliferation of counterfeit products is not only harming honest entrepreneurs, but also violating the rights of consumers. Therefore, in order to reduce the number of counterfeit products on the Uzbek market, constant preventive monitoring measures are being carried out to prevent the spread of counterfeit products, and appropriate fines are being applied to persons who produce and sell counterfeit products, depending on the nature of the offense.
At the same time, the Intellectual Property Agency under the Ministry of Justice of Uzbekistan has launched a continuous explanatory work to traders and buyers through radio stations in central markets and shopping malls of our republic about the serious harm that counterfeit products can cause to human health, the serious damage that honest entrepreneurs carrying out entrepreneurial activities suffer from counterfeit products, as well as the liability measures established by law for the production of counterfeit products, and a catalog of counterfeit products identified during surveillance and preventive measures has been created. This catalog reflects information on counterfeit goods in each sector (food, medicine, perfumery, etc.), allowing the consumer to determine which product is counterfeit or not through this catalog.
In the field of copyright protection and combating counterfeiting, not only the detection of various violations of the law by employees of special state bodies, but also the fact that every consumer who becomes aware of this violation does not ignore this situation and promptly contacts the relevant law enforcement agency will help protect intellectual property and prevent the registration of new violations. In addition, the preparation of short social videos about contract products and cases of intellectual property violations and their public display on the Internet, explanatory work by law enforcement officers on the spot, as well as increased vigilance in customs organizations and prevention of the import of counterfeit products into the country from abroad, and taking appropriate measures against persons attempting to import them will also contribute to the reduction of violations in the field.
Akhtamov Shamsinur,
Head of Department, Agency of Information and Mass Communications under the Administration of the President of Uzbekistan