АДВОКАТУРА ЎЗБЕКИСТОН ҲУҚУҚ ТИЗИМИДАГИ ЭНГ МУҲИМ ИНСТИТУТГА АЙЛАНМОҚДА
Ўзбекистон Республикасида сўнгги йилларда инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг самарали институтларидан бири сифатида адвокатуранинг роли ва аҳамиятини ошириш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди. Хусусан, адвокатура институти ва адвокатларнинг мустақиллигини таъминлаш, суд жараёнларининг барча босқичларида тарафларнинг тортишуви тамойили асосида ишни ташкил этишга қаратилган чора-тадбирлар кўрилди, адвокатларнинг ўз касбий фаолиятини амалга ошириши учун зарур қонунчилик базаси яратилди.
2023 йил 30 апрелда ўтказилган Ўзбекистон Республикаси референдумида умумхалқ овоз бериш йўли билан қабул қилинган янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституциясининг олий юридик кучга эга эканлиги, мамлакатимизнинг бутун ҳудудида тўғридан-тўғри амал қилиши ва ягона ҳуқуқий маконнинг асосини ташкил этиши белгилаб қўйилди. Шу билан бирга, Конституцияда адвокатура институтига алоҳида боб ажратилганлиги унинг суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар доирасида муҳимлигидан далолат беради. Ўзбекистон Конституциясининг 141-142-моддаларини ўз ичига олган ХХИВ бобида адвокатура институтига оид асосий қоидалар белгиланган. Хусусан, жисмоний ва юридик шахсларга малакали юридик ёрдам кўрсатиш, адвокатура фаолиятининг тамойиллари, адвокатлик фаолиятининг кафолатлари ва адвокатларнинг ижтимоий ҳимояси конституциявий даражада мустаҳкамлаб қўйилган.
Мамлакатимизда суд-ҳуқуқ тизимини янада эркинлаштириш, фуқароларнинг тергов ва суд жараёнларининг ҳар қандай босқичида малакали юридик ёрдам олиш ҳуқуқини мустаҳкамловчи конституциявий нормани ҳаётга татбиқ этиш, адвокатуранинг ташкилий мустақиллигини таъминлаш, уни юқори малакали кадрлар билан таъминлаш, адвокатлар мустақиллигининг кафолатларини кучайтириш, адвокатлик касбининг обрўси ва нуфузини ошириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Хусусан, мазкур институтдаги муҳим ўзгаришлар адвокатурага оид асосий нормаларни белгилаб берувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилиниши билан бевосита боғлиқ. Бугунги кунда мамлакатимизда адвокатура институтига оид қуйидаги қонунлар мавжуд. Булар 1996 йил 27 декабрда қабул қилинган “Адвокатура тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни ва 1998 йил 25 декабрда қабул қилинган “Адвокатлик фаолиятининг кафолатлари ва адвокатларни ижтимоий ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 майдаги “Адвокатура институти самарадорлигини тубдан ошириш ва адвокатлар мустақиллигини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони муҳим аҳамиятга эга бўлди. Хусусан: адвокатларга низоларни судгача ҳал этиш, тарафларни яраштириш чораларини кўриш, шунингдек ҳакам сифатида фаолият юритиш ҳуқуқи берилди; адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензияни олиш учун адвокатлик тузилмасида мажбурий стажировкадан ўтиш муддати олти ойдан уч ойгача қисқартирилди, бунда давлат органлари ва ташкилотларининг юридик хизмати ходимлари, шунингдек, судя, терговчи ёки прокурор лавозимида камида уч йил ишлаган шахслар мажбурий стажировкадан озод этилиши белгиланди; адвокатнинг узрли сабабларсиз ўз касбий мажбуриятларини бажармаслиги муддати уч ойдан олти ойгача узайтирилди; адвокатлик лицензиясининг амал қилишини тўхтатиш фақат Адлия вазирлиги мурожаатига кўра, Олий малака комиссиясининг хулосаси асосида суд томонидан амалга оширилиши белгиланди; адвокат мақомини олиш учун малака имтиҳонини қайта топшириш муддати бир йилдан олти ойгача қисқартирилди.
Миллий адвокатура тўғрисидаги қонун ҳужжатларига киритилган ушбу ўзгартиш ва қўшимчалар халқнинг адвокатура институтига бўлган ишончини ошириш, адвокат мақомини янада мустаҳкамлаш, адвокатларнинг касбий фаолиятни амалга оширишдаги ваколатларини кенгайтириш, шунингдек, жисмоний ва юридик шахсларга малакали юридик ёрдам кўрсатиш учун асос яратди. Ижобий жиҳатлардан бири шундаки, мамлакатимизда адвокатлар иштирокидаги суд жараёнларида ижобий ўзгаришлар содир бўлмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ўтказилган одил судловни таъминлаш ва коррупцияга қарши курашиш борасидаги вазифалар муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилишида “Адвокатура - одил судловнинг ажралмас қисми, адолатни қарор топтиришда ушбу институтнинг ўрни беқиёс” эканлиги таъкидланди. Бу ҳам адвокатура институтига қаратилаётган эътиборнинг ёрқин намунасидир.
Адвокатура тўғрисидаги қонунчиликка киритилган адвокатлик тузилмаси бўлган адвокатлик бюроси билан боғлиқ муҳим ўзгаришни алоҳида таъкидлаш лозим. 2018 йил 11 октябрда қабул қилинган қонунга мувофиқ адвокатлик бюроларини таъсис этган адвокатлар ўз фаолиятини мулк ҳуқуқи асосида ёки бошқа қонуний асосда ўзига тегишли бўлган турар жойларда амалга ошириши мумкин, бунда адвокатга мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган турар жойларни адвокатлик бюроси фаолиятида фойдаланиш учун нотурар жой тоифасига ўтказиш талаб этилмайди. Бу эса адвокатура институтига кираётган янги адвокатлар учун кенг имкониятлар яратди. Шу сабабли, бугунги кунда адвокатлик бюроси энг кўп ташкил этиладиган адвокатлик тузилмалари орасида етакчи ўринни эгаллайди.
Адвокатура фаолиятидаги ортиқча сансалорлик, бюрократия ва қоғозбозликни бартараф этиш, судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва бошқа давлат органлари билан электрон ҳужжат алмашинувини йўлга қўйиш мақсадида 2022 йил 30 майда Ўзбекистон Президентининг “Адвокатура фаолиятига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Ушбу қарорга кўра муҳим ўзгаришлар сифатида қуйидагиларни таъкидлаш лозим: адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензия бериш жараёни талабгор томонидан малака имтиҳонини топширишнинг амалдаги тартибини сақлаб қолган ҳолда “Лицензия” ахборот тизими орқали амалга оширилади ва расмийлаштирилади; адвокатлик тузилмаларини давлат рўйхатидан ўтказиш, қайта рўйхатдан ўтказиш ва тугатиш фақат “ягона дарча” тамойили асосида Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали электрон шаклда амалга оширилади; адвокатлик фаолиятини бошлашда малака имтиҳонини топшириш, адвокатлик фаолиятига лицензия олиш ва адвокатлик бюросини давлат рўйхатидан ўтказиш бўйича комплекс хизмат кўрсатиш алоҳида таъкидланган.
Бундан ташқари, фуқароларга юридик ёрдам кўрсатиш жараёнларини рақамлаштириш, адвокатура соҳасини судлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, шунингдек, бошқа давлат органлари фаолияти билан интеграция қилишни назарда тутувчи “Юридик ёрдам” ахборот тизимининг ишга туширилиши адвокатлар учун қатор имкониятлар яратди. Хусусан, адвокатларнинг электрон реестри ва адвокатларнинг шахсий электрон кабинетини шакллантириш, адвокат мақомини ўз аризасига кўра тўхтатиб туриш электрон хабарнома шаклида амалга оширилиши белгиланди, адвокатлик тузилмалари томонидан муайян ишни юритиш учун адвокатларга бериладиган анъанавий шаклдаги ордер мақомига тенг бўлган махсус QR-кодга эга “Электрон адвокатлик ордери”ни бериш амалиёти жорий этилмоқда. “Юридик ёрдам” ахборот тизими жорий этилиши муносабати билан асосий ўзгаришлардан бири адвокатларни инсон омилисиз электрон тарзда тасодифий танлаш орқали давлат ҳисобидан ишга жалб этиш тартиби белгиланганлигидир.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил 7 декабрь куни Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинганлигининг 27 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги мурожаатида адвокатура институтида муҳим ўзгаришлар амалга оширилиши зарурлиги таъкидланган эди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 январдаги “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги Президент Фармонининг 19-мақсади қуйидагича ифодаланган: инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда адвокатура институтининг салоҳиятини тубдан ошириш, шунингдек, аҳоли ва тадбиркорлик субъектларининг малакали юридик хизматларга бўлган эҳтиёжини тўлиқ қондириш. Мазкур фармон адвокатуранинг тизимли муаммоларига мақбул ечимлар таклиф этганлиги билан аҳамиятлидир. Хусусан, адвокатура институтини тўлақонли ўзини ўзи бошқариш тизимига ўтказиш, Адвокатлар палатаси бошқарув органларининг адвокатлар ҳамжамияти олдидаги ҳисобдорлигини кучайтириш, тизимга ёш малакали кадрларни жалб этиш, адвокатлик фаолиятига замонавий ахборот технологияларини жорий этиш орқали ортиқча бюрократия ва сансалорликни бартараф этиш, судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва бошқа давлат органлари билан электрон ҳужжат алмашинувини йўлга қўйиш, нафақат жиноий, балки фуқаролик ва маъмурий ишлар бўйича ҳам ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқароларга бепул юридик ёрдам кўрсатиш тизимини жорий этиш назарда тутилган. Буларнинг барчаси адвокатура институтини янада такомиллаштириш ва унинг жозибадорлигини оширишга хизмат қилди.
2023 йил 16 июнда Ўзбекистон Республикасининг “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида”ги қонуни ЎЗҚ-848 қабул қилинди. Ушбу қонунга кўра, Адлия вазирлиги давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш соҳасидаги махсус ваколатли давлат органи сифатида белгиланди. Шунингдек, қонунда давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатишнинг асосий тамойиллари, бундай ёрдам кўрсатувчи шахслар, давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиладиган ишлар тоифалари, давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатишни рад этиш ва тўхтатиш асослари, ҳамда давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатишни молиялаштириш асослари ва манбалари белгилаб берилди.
Ўзбекистон Республикаси Адвокатлар палатаси фаолияти тўғрисидаги статистик маълумотларга кўра, 2024 йил 1 январ ҳолатига адвокатлар 85339 та ишда тайинланган тартибда (барча асослар бўйича) иштирок этган. Бу эса мазкур кўрсаткичларнинг йилдан-йилга кескин ошишига олиб келди. Мамлакатимизда адвокатурага ишга қабул қилиш ҳамда адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензияни олиш тартибини соддалаштириш зарурати юзага келмоқда.
Шуни таъкидлаш лозимки, 2023 йил 1 октябрь ҳолатига кўра, Ўзбекистоннинг доимий аҳолиси сони 36599764 нафардан ортиқни ташкил этган. Адвокатлар палатасининг маълумотларига кўра эса, 2023 йил 1 июн ҳолатига мамлакатимизда 5665 нафар адвокат адвокатлик фаолияти билан шуғулланган. Ушбу статистик маълумотлар таҳлили шуни кўрсатадики, 2023 йил 1 октябрь ҳолатига кўра, Ўзбекистонда ҳар 6460 нафар аҳолига ўртача 1 нафар адвокат тўғри келади. “Адвокатура тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунига адвокатлик фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи лицензияни олиш учун имтиҳон топширишга талабгор шахснинг юридик мутахассислик бўйича камида икки йиллик иш стажига эга бўлиши тўғрисидаги талабни бекор қилувчи ўзгартиришлар киритилди. Бу эса адвокатликка талабгорлар сонининг кескин кўпайишига, соғлом рақобатнинг вужудга келишига ва адвокатура соҳасининг жозибадорлигини оширишга, шунингдек, соҳага ёш кадрларни жалб этишнинг самарали тизимини яратишга хизмат қилди.

ADVOCACY IN UZBEKISTAN BECOMING THE MOST IMPORTANT INSTITUTION IN THE LEGAL SYSTEM
In recent years, the Republic of Uzbekistan has implemented large-scale reforms to enhance the role and significance of the legal profession as one of the effective institutions for ensuring the protection of human rights, freedoms, and legitimate interests. In particular, measures have been taken to ensure the independence of the legal profession and lawyers, organize work based on the principle of adversarial proceedings at all stages of legal proceedings, and create the necessary legislative framework for lawyers to carry out their professional activities.
At the referendum of the Republic of Uzbekistan held on April 30, 2023, it was determined that the new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, adopted by a nationwide vote, has the highest legal force, direct effect throughout the country, and forms the basis of a unified legal space. At the same time, the inclusion of a separate chapter on the legal profession in the Constitution indicates its importance within the framework of ongoing reforms in the judicial and legal sphere. Chapter XXIV of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, which includes Articles 141-142, defines the main provisions concerning the legal profession. In particular, the provision of qualified legal assistance to individuals and legal entities, the principles of legal practice, guarantees of legal activities, and social protection of lawyers are enshrined at the constitutional level.
In our country, extensive work has been carried out to further liberalize the judicial and legal system, implement the constitutional norm establishing the right of citizens to qualified legal assistance at any stage of investigation and court proceedings, ensure the organizational independence of the legal profession, staff it with highly qualified personnel, strengthen the guarantees of lawyers' independence, and enhance the authority and prestige of the legal profession. In particular, important changes in this institution are directly related to the adoption of normative legal acts that have defined the main norms related to the legal profession. At present, there are below-mentioned main laws in our country related to the institution of the legal profession. Specifically, the law of the Republic of Uzbekistan dated December 27, 1996 «On the Legal Profession» and the law of the Republic of Uzbekistan dated December 25, 1998 «On Guarantees of Legal Practice and Social Protection of Lawyers.»
The adoption of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 12, 2018 «On measures to fundamentally improve the effectiveness of the institute of advocacy and expand the independence of lawyers» also played an important role. In particular, an advocate has gained the right to pre-trial settlement of disputes, to take measures to reconcile the parties, as well as to act as an arbitrator, the period of mandatory internship in an advocacy formation for obtaining a license to practice law has been reduced from six months to three months, with the note that employees of the legal service of state bodies and organizations, as well as persons who have worked as a judge, investigator or prosecutor for at least three years, are exempt from mandatory internship, the period of non-performance of professional duties by an advocate without valid reasons, which is grounds for termination of the advocate's license, has been extended from three to six months, it has been established that the termination of an advocate's license is carried out only by a court upon application of the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan based on the conclusion of the Higher Qualification Commission, the period for retaking the qualification exam to obtain the status of an advocate has been reduced from one year to six months.
It can be confidently stated that these changes and additions to the legislation on national advocacy have created the basis for increasing public trust in the institution of advocacy, further strengthening the status of advocates, expanding the powers of advocates in their professional activities, as well as providing qualified legal assistance to individuals and legal entities. One of the positive aspects is that in our country, positive changes are taking place in trials involving advocates.
At the videoconference meeting on justice and anti-corruption issues chaired by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, it was noted: «Advocacy is an integral part of justice, and the role of this institution in establishing justice is invaluable». This also testifies to the attention paid to the institute of advocacy.
It should be noted that an important change related to the advocacy bureau, which is an advocacy formation, was introduced into the legislation on advocacy. According to the law adopted on October 11, 2018, lawyers who have established an advocacy bureau can carry out their activities in residential premises owned by them on the right of ownership or on other legal basis, without the need to convert residential premises owned by a lawyer into the category of non-residential premises for use in the activities of an advocacy bureau. This has created great opportunities for new lawyers entering the institute of advocacy. Therefore, today, the advocacy bureau ranks first among the most frequently created advocacy formations.
In order to eliminate excessive red tape, bureaucracy and paperwork in the activities of the legal profession, and to establish electronic document management with courts, law enforcement agencies, and other state bodies, on May 30, 2022, the President of Uzbekistan adopted Resolution «On measures for the widespread introduction of modern information and communication technologies in the activities of the legal profession». As important changes based on this resolution, it is necessary to note the following: the issuance of a license for the right to engage in legal practice is carried out and formalized through the «License» information system while preserving the current procedure for applicants to pass the qualification examination; state registration, re-registration, and liquidation of legal entities are carried out only electronically through the Unified Portal of Interactive State Services of the Republic of Uzbekistan on the «single window» principle; at the beginning of legal practice, the provision of a composite service for taking the qualification exam, obtaining a license for legal practice, and state registration of a law office is specifically noted.
Additionally, the launch of the «Legal Assistance» information system, which provides for the digitalization of legal assistance processes for citizens, integration of the legal profession with the activities of courts and law enforcement agencies, as well as other state bodies, has created a number of opportunities for lawyers. In particular, it establishes the formation of an electronic register of lawyers and personal electronic accounts for lawyers, the suspension of a lawyer's status upon personal request is carried out in the form of an electronic notification, and the practice of issuing an «Electronic Lawyer's Warrant» with a special QR code, equivalent to the status of a warrant in the traditional form issued to lawyers for handling a specific case, is being implemented.
One of the main changes in connection with the introduction of the «Legal Assistance» information system is the determination of assigning lawyers to work at the expense of the state through random electronic selection without human intervention. On December 7, 2019, at the solemn ceremony dedicated to the 27th anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, President Shavkat Mirziyoyev emphasized in his address that important changes should occur in the institution of the legal profession.
Goal 19 of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 28, 2022 «On the Strategy for the Development of New Uzbekistan for 2022-2026» is formulated as follows: to radically enhance the potential of the institution of advocacy in protecting human rights, freedoms, and legitimate interests, as well as to fully satisfy the needs of the population and business entities for qualified legal services. This decree is of great importance as it provides optimal solutions to the systemic problems of advocacy. In particular, it envisions: transitioning the institute of advocacy to a system of full self-governance, strengthening the accountability of the management bodies of the Chamber of Advocates to the advocacy community, attracting young qualified personnel to the system, eliminating excessive bureaucracy and paperwork by introducing modern information technologies in advocacy activities, establishing electronic document management with courts, law enforcement agencies and other state bodies, and implementing a system of providing free legal assistance to citizens in need of social protection, not only in criminal cases but also in civil and administrative cases. All this has served to further improve the institute of advocacy and increase its attractiveness.
On June 16, 2023, the law of the Republic of Uzbekistan LRU-848 «On the provision of state-funded legal assistance» was adopted, in which the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan is designated as the specially authorized state body in the field of providing state-funded legal assistance. At the same time, the law defines the basic principles of providing state-funded legal assistance, the persons providing such assistance, the categories of cases for which state-funded legal assistance is provided, the grounds for refusal to provide and termination of state-funded legal assistance, as well as the grounds and sources of financing for state-funded legal assistance.
According to statistical data on the activities of the Chamber of Advocates of the Republic of Uzbekistan as of January 1, 2024, lawyers participated in 85,339 cases by appointment (on all grounds). It should be noted that now the state ensures the participation of an advocate not only in criminal cases but also in civil and administrative cases. This will lead to a sharp increase in these indicators each year. In our country, there is a need to simplify the procedure for admission to the bar, as well as the process for obtaining a license to practice law.
It should be noted that as of October 1, 2023, the permanent population of the Republic of Uzbekistan amounted to more than 36,599,764 people, and according to the Chamber of Advocates of the Republic of Uzbekistan, as of June 1, 2023, 5,665 lawyers were engaged in legal practice in our country. An analysis of these statistical data shows that as of October 1, 2023, in Uzbekistan, there is an average of 1 lawyer per 6,460 residents. Amendments have been introduced to the law of the Republic of Uzbekistan «On Advocacy», which abolish the requirement for a person applying to take the examination for obtaining a license to practice law to have at least two years of work experience in a legal specialty. This has contributed to a sharp increase in the number of applicants wishing to become lawyers, the emergence of healthy competition and an increase in the attractiveness of the advocacy sector, as well as the creation of an effective system for attracting young professionals to this field.