Янги Ўзбекистон, ҳатто мураккаб тарихий мерос шароитида ҳам, янада адолатли ва шаффоф тизимга интилмоқдаЎзбекистон
Ўзбекистон 1991 йилда мустақилликка эришгандан сўнг узоқ вақт давомида постсовет мамлакатларига хос бўлган марказлаштирилган бошқарув тизими унсурларини сақлаб қолди. Бироқ, 2016 йилдан бошлаб мамлакатда жамиятни демократлаштириш, коррупция даражасини пасайтириш ва фуқаролар иштирокини яхшилаш учун шароит яратишга қаратилган таркибий ислоҳотлар билан боғлиқ янги тараққиёт босқичи бошланди.
Ислоҳотларнинг амалга оширилиши нафақат аҳолининг турмуш даражасини ошириш зарурати каби ички муаммолар билан, балки мамлакатнинг жаҳон иқтисодиётига қўшилиши ва халқаро майдондаги обрўсини мустаҳкамлаш истаги билан ҳам боғлиқ. Бу ислоҳотлар ҳам илмий доираларда, ҳам сиёсий таҳлилчилар ўртасида фаол муҳокама қилинмоқда.
2016 йилдан бошлаб Ўзбекистон институтсионал ўзгаришларнинг изчил стратегиясини кўрсатиб келмоқда. Тошкент давлат университети профессори А.А. Абдуллаевнинг фикрича, "мамлакат жамият ҳаётининг барча соҳаларини тубдан модернизация қилишга қаратилган мисли кўрилмаган ижтимоий-сиёсий ўзгаришлар марказида турибди."
Замонавий Ўзбекистоннинг асосий йўналиши сиёсий тизимни изчил демократлаштириш ҳисобланади. Парламент ваколатларини кенгайтириш ва кўппартиявийлик тизимини шакллантириш - бу шунчаки расмий қадамлар эмас, балки чуқур институтсионал ўзгаришлардир.
Бугунги кунда ислоҳотларнинг асосий йўналиши Ўзбекистонда янада адолатлироқ тузумга ўтиш бўлиб, бу давлат бошқаруви тизимидаги ислоҳотлардан бошланмоқда. Оммавий ҳуқуқ соҳасидаги мутахассис, профессор Х. Исломхўжаев таъкидлашича, марказлаштиришни чеклаш асосий вазифалардан бири ҳисобланади, бу эса ҳудудларга янада мустақил қарорлар қабул қилиш имконини беради. Бу ўз навбатида ҳудудларнинг муаммоларни ҳал қилиш ва давлатнинг очиқ бошқарувини шакллантириш бўйича мустақиллигини янада чуқурроқ кенгайтириш имконини яратади.
Шунингдек, давлат бошқарувини такомиллаштиришда электрон ҳукуматнинг жорий этилиши ҳам муҳим аҳамият касб этди. Бу қадам давлат хизматларининг шаффофлигини ошириб, фуқаролар учун улардан фойдаланишни янада қулайлаштирди. С. Каримовнинг тадқиқотларига кўра, электрон хизматлар ўзаро муносабатларнинг кўп босқичларида инсон омилини бартараф этиб, коррупция даражасини пасайтириш имконини берди. З. Ўлмасхўжаевнинг таъкидлашича, "Электрон ҳукумат" - бу фуқаролар манфаатларини ҳисобга олувчи давлат бошқарувининг ташкилий шакли бўлиб, у давлат ҳокимияти органлари томонидан аҳолига хизмат кўрсатиш, ахборот-коммуникация технологияларини қўллаган ҳолда давлат ҳокимияти ва бошқарув органлари фаолиятининг очиқлиги ҳамда шаффофлигини таъминлашга қаратилган.
Бу соҳадаги давлат бошқарувининг ўзига хос ривожланиши "Samsung" компаниясининг бош бошқарувчиси Жунг Хен Чанг томонидан ҳам таъкидланди: "Ўзбекистонда электрон ҳукумат тизими жуда тез суръатлар билан ривожланмоқда. Бу мамлакатда инновацион технологияларнинг ривожланиши ва уларнинг барча фаолият соҳаларига жорий этилишининг яққол ифодасидир".
Шундай қилиб, туб ўзгаришлар ва шу каби янгиликлар жорий этилиши давлат ҳокимиятининг очиқлик сиёсатини амалга ошириш имконини берди. Янги сиёсат давлат органларидан жамият олдида мунтазам ҳисобот беришни талаб этмоқда. Жамоатчилик эшитувлари ва қонун лойиҳаларини муҳокама қилиш майдонларининг жорий этилиши бошқарувда фуқаролар иштирокини кучайтирмоқда.
Шубҳасиз, давлатнинг адолат ва шаффофликка интилишида коррупцияга қарши курашиш алоҳида аҳамият касб этади. С.М.Раҳимовнинг фикрича, коррупция адолатли жамият қуришнинг асосий тўсиқларидан биридир. Ушбу муаммога қарши курашиш мақсадида Ўзбекистонда Коррупцияга қарши курашиш миллий стратегияси қабул қилинди ҳамда Коррупцияга қарши курашиш бўйича махсус агентлик ташкил этилди.
Шунингдек, "Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида"ги қонуннинг қабул қилиниши ҳам муҳим аҳамиятга эга бўлди. Ушбу қонун қуйидаги устувор йўналишларни белгилаб берди:
Коррупцияга қарши курашиш механизмларини кенгайтиришМансабдор шахсларнинг жавобгарлигини оширишДаромадларни эълон қилишнинг шаффоф тизимини яратиш.
Шунингдек, адолатли ва шаффоф суд тизимини яратиш муҳим аҳамиятга эга. Ҳуқуқшунослик фанлари профессори Д.Суюнова самарали суд тизими адолатли жамиятнинг пойдевори эканлигини таъкидлайди.
Судларнинг мустақиллигини ошириш. Ижро этувчи ҳокимиятнинг судьялар корпусига таъсирининг камайиши ва кадрлар соҳасидаги ислоҳотларнинг амалга оширилиши одил судлов учун янада тенг имкониятлар яратди.
Ушбу мақсадни таъминлаш учун қонун ҳужжатларига қуйидаги асосий ўзгартиришлар киритилди:
1. "Судлар тўғрисида"ги Қонун (2021 йилдаги янги таҳрири)
Суд ҳокимияти мустақиллигини кучайтиришЭлектрон одил судловни жорий этишСуд муҳокамаларининг тортишувчилик хусусиятини кенгайтириш2. Жиноят-процессуал кодексига ўзгартиришларЖиноят қонунчилигини инсонпарварлаштиришГумон қилинувчилар ва айбланувчиларнинг ҳуқуқлари кафолатларини кучайтиришСудда маслаҳатчилар иштирокини жорий этиш3. "Суд тизимида фуқаролар ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида"ги ҚонунҲуқуқларни суд орқали ҳимоя қилишни кенгайтиришОдил судловдан фойдаланишни соддалаштиришБепул юридик ёрдам кўрсатишни жорий этишУшбу фаолият судгача ва суд босқичларида адолатни сезиларли даражада ошириш имконини берди. Судьяларнинг ўз фаолиятларида мустақиллиги ва фақат қонунга бўйсуниши сезиларли даражада кенгайтирилди. Шунингдек, кўплаб замонавий ҳуқуқшунос олимлар суд тизимини такомиллаштиришнинг муҳимлигини таъкидлаб, шундай дейдилар: "Суд тизимини модернизация қилиш нафақат техник ўзгаришлар, балки янги ҳуқуқий маданиятни шакллантиришдир. Рақамли технологиялар ва суд ишларини юритишнинг тортишув тамойилини жорий этиш одил судловга бўлган ёндашувларни тубдан ўзгартирмоқда".
Шундай қилиб, давлатда адолатли жамият қуриш йўлида суд тизимини такомиллаштиришнинг муҳим аҳамияти ва ролини таъкидлаш лозим.
Ўзбекистоннинг адолатли ва шаффоф тузилмага интилиши мамлакат тараққиётидаги муҳим қадамдир. Амалга оширилган ислоҳотлар аллақачон сезиларли натижалар берди, бироқ уларнинг барқарорлигини таъминлаш учун институтларни мустаҳкамлаш, фуқаролик жамияти ва ҳуқуқий маданиятни ривожлантириш бўйича ишларни изчил давом эттириш зарур.
Бинобарин, Ўзбекистоннинг тараққиёти мураккаб тарихий мерос шароитида ҳам адолат ва шаффофликка асосланган жамият қуриш мумкинлигини кўрсатиб, бошқа мамлакатлар учун ибрат бўла олади.

Even in the face of a complex historical legacy New Uzbekistan is striving for a more equitable and transparent system
After gaining independence in 1991, Uzbekistan has long retained elements of the centralized system of governance characteristic of post-Soviet countries. However, since 2016, a new stage of development has begun in the country, marked by the implementation of structural reforms aimed at democratizing society, reducing corruption and improving conditions for civic participation.
The implementation of reforms is linked not only to domestic challenges, such as the need to improve the living standards of the population, but also to the country's desire to integrate into the global economy and strengthen its reputation in the international arena. These reforms actively discussed both in academic circles and among political analysts.
Since 2016, Uzbekistan has demonstrated a consistent strategy of institutional transformation. According to Professor A.A. Abdullaev of Tashkent State University, ‘the country is in the epicenter of unprecedented socio-political changes aimed at cardinal modernization of all spheres of social life’.
The key trend in modern Uzbekistan is the consistent democratization of the political system. The expansion of parliamentary powers and the creation of a multi-party system are not formal steps, but profound institutional changes.
Today, the main direction of reforms is the transition to a more equitable system in Uzbekistan starts with reforms in the system of public administration. Professor X. Islamkhodjaev, an expert in the field of public law, notes that one of the key tasks is decentralization, which allows regions to make decisions that are more independent. This will directly allow for a deeper expansion of the regions' autonomy in solving problems and building an open governance of the state.
The introduction of e-government has also played an important role in improving public administration. This step increased the transparency of public services and made them more accessible to citizens. According to S. Karimov's research, electronic services have reduced corruption by eliminating the human factor at many stages of interaction. Thus, according to Z. Ulmaskhuzhayev, ‘E-government’ is an organizational form of public administration, taking into account the interests of citizens, which is designed to provide services to the population by public authorities, ensuring openness and transparency of public authorities and management using information and communication technologies.
Samsung General Manager Jung Hen Chang also noted the peculiarity of the development of public administration in this sector: “The e-government system is developing rapidly in Uzbekistan. This is a reflection of the development of innovative technologies in the country, their introduction in all spheres of activity”.
Thus, the cardinal changes and maintenance of such innovations allowed realizing the policy of openness of public authorities. The new policy requires public authorities to report regularly to the public. The introduction of public hearings and platforms for discussion of draft laws strengthens civic participation in governance.
Undoubtedly, the fight against corruption has a special role in the pursuit of fairness and transparency in the state system, since, according to S. M. Rakhimov, corruption is one of the main barriers to building a just society. To combat this phenomenon, Uzbekistan has adopted a National Anti-Corruption Strategy and established a special Anti-Corruption Agency.
In addition, the introduction of the Law ‘On Combating Corruption’ has played an important role; this law has identified the following priority areas:
Expansion of anti-corruption mechanisms
Strengthening the responsibility of officials
Creation of a transparent system of income declaration.
The creation of a fair and transparent judicial system is also important. Professor D. Suyunova emphasises that an effective judicial system is the basis of a just society.
Increasing the independence of the courts. Reducing the influence of the executive branch on the judiciary and personnel, reforms have created an equal environment for justice.
Key legislative changes have been made to ensure this objective:
Law on Courts (new version 2021)
Strengthening the independence of the judiciary
Introduction of e-justice
Expansion of the adversarial nature of court proceedings
2 Changes to the Code of Criminal Procedure
Humanization of criminal legislation
Strengthening guarantees of the rights of suspects and accused persons
Introduction of jury trial
3. Law on Guarantees of Citizens' Rights in the Judicial System
Expansion of judicial protection of rights
Simplification of access to justice
Introduction of free legal aid
This activity allowed to significantly increasing fairness both at the pre-trial and judicial stages. The independence of judges in their activities, subordination only to the law, been significantly expanded. In addition, many modern legal scholars note the importance of improving the judicial system, “modernization of the judicial system is not only a technical transformation, but also the formation of a new legal culture. The introduction of digital technologies and the principle of adversarial proceedings fundamentally changes approaches to justice”.
Thus, it can be noted the significant importance and role of improving the judiciary in the way of building a just society in the state.
Uzbekistan's aspiration to a fair and transparent system is a significant step in the country's development. The reforms undertaken have already yielded important results, but for their sustainability, it is necessary to continue to work on strengthening institutions, developing civil society and legal culture.
Consequently, Uzbekistan's progress can serve as an example for other countries, showing that it is possible to build a society based on fairness and transparency even in the face of a difficult historical legacy.