Ўзбекистон – Марказий Осиёдаги янгича тартибот бунёдкори
Халқаро муносабатларнинг бугунги босқичида бир-бирига қарама-қарши бўлган икки парадигма – конфликт ва ҳамкорликлар ўзига хос тарзда намоён бўлмоқда.
Бироқ дунёда юз бераётган бугунги инқироз халқаро сиёсатга замонавий халқаро ҳаётнинг салбий ва ижобий томонларини, миллий ташқи сиёсатдаги “эскирган” ғоя ва вазифаларни, халқаро ҳамкорликнинг устувор тизимидаги сукунатни кўрсатиш баробарида, ўзгараётган халқаро муҳитда давлатлар ташқи сиёсати учун янги имкониятларни очиб беришга ҳам хизмат қилмоқда. Давлатлар ўртасидаги ҳамкорлик парадигмалари ўзгармоқда ва давлатлар ташқи сиёсатидаги янгича тенденциялар юзага келмоқда.
Аҳил қўшничилик мана шундай ҳамкорлик парадигмаларидан, қолаверса, халқаро муносабатларнинг муҳим тамойилларидан бири ҳисобланади. Тамойил амалиёти халқ дипломатияси (Public Diplomacy) билан ҳамоҳанг ва ўша халқчиллик шукуҳи айнан аҳил қўшничилик сиёсатининг истиқболини белгилаб беради.
Аҳил қўшничилик халқаро муносабатлар тамойили сифатида ХХ аср ўрталарида Ғарб давлатлари томонидан илгари сурилган (масалан, Ф.Рузвельт маъмуриятининг Лотин Америкаси давлатларига нисбатан ташқи сиёсати) ва БМТ ҳужжатларида ҳам халқаро ҳуқуқ тамойилларидан бири сифатида қабул қилинган.
Халқаро муносабатларда аҳил қўшничилик давлатлараро ҳамкорликнинг фундаментал тамойилларидан бири саналади. Ҳамма даврларда ҳам давлатларнинг, аниқроғи, давлат раҳбарлари томонидан мазкур тамойилни амалиётга тадбиқ этишига шарт-шароит, имконият етарли бўлмаган ёки давлатлар раҳбарларида сиёсий ирода етишмаган. Оқибатда дунё минтақаларида конфликтлар объектив реалликка айланган ёки минтақалар бирор етакчи давлатнинг “ҳаётий муҳим” манфаатлари маконидан чиқиб кетиши қийин бўлган.
* * *
Бугунги кунда ҳам аҳил қўшничиликка дунёнинг ҳар бир минтақасида турлича ёндашувларни кузатиш мумкин. Шунинг учун давлатлар ўртасидаги қўшничилик муносабатларига фақат классик талқинда тавсиф бериш эмас, ўзгараётган дунёдаги шарт-шароитлар нисбатида ҳам баҳо бериш шу куннинг долзарб масалаларидан бирига айланмоқда.
Аҳил қўшничилик тамойилининг ўзига хос жиҳатлари мавжуд. Булар –
- тамойил амалиёти билан биргина давлатда эмас, унга туташ давлатлар – бутун бир минтақада конфликт ўрнига консенсус устувор бўлади;
- минтақадаги сиёсий мулоқот табиати айнан аҳил қўшничиликни илгари сураётган давлат ташқи сиёсатига кўп жиҳатдан боғлиқ бўлади;
- аҳил қўшничилик сиёсатининг яловбардори нафақат минтақада, балки халқаро миқёсда ҳам эътироф этилади. Бу жиҳатдан тан олиш муаммоси халқаро муносабатларнинг муҳим категорияси эканлигини ҳам эслаш мумкин.
Бугун жаҳон ҳамжамияти Ўзбекистонга ўзгача бир нигоҳ билан, аниқроғи, Марказий Осиё минтақасида конструктив диалог шаклланишининг ташаббускори сифатида қарамоқда ва эътироф этмоқда. Аҳил қўшничилик борасида юқорида таъкидланган учта муҳим жиҳатни Янги Ўзбекистон томонидан олиб борилаётган ташқи сиёсий фаолиятда кўриш мумкин.
Президент Ш.Мирзиёев таъбири билан айтганда, Марказий Осиё – асрлар давомида қондош халқлар тинч ва тотув яшаб келаётган жаҳондаги кам сонли минтақалардан бири. 3 962 790 км.кв. майдонга (Осиё минтақасининг 10%) эга бўлган Марказий Осиё минтақаси аҳолиси қарийиб 80 млн ва бу дунё аҳолисининг қарийб 1%ни ташкил қилади. Жаҳон миқёсида ушбу кўрсаткичлар кам бўлиши мумкин, бироқ тез ўсиб бораётган минтақавий масъулиятли давлат – Ўзбекистоннинг саъй-ҳаракатлари билан дунё Марказий Осиёни қайтадан кашф этмоқда.
Марказий Осиёда аҳил қўшничилик сиёсатининг бунёдкори Ўзбекистон ҳисобланади. Таъбир жоиз бўлса айтиш мумкинки, халқаро муносабатлар тарихий-тадрижий тараққиётида яқин қўшничиликнинг конструктив шакли айнан Президент Ш.Мирзиёевнинг Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувларини йўлга қўйиш ташаббуси билан бевосита боғлиқ.
Ташаббус барча Марказий Осиё давлатлари томонидан қўллаб-қувватланди ва илк Маслаҳат учрашуви 2018 йил Нур-Султонда (Қозоғистон), иккинчи бор 2019 йил Тошкент (Ўзбекистон), учинчиси 2021 йил Аваза (Туркманистон), тўртинчиси 2022 йил Чўпонота (Қирғизистон) ва бешинчи учрашув Душанбе (Тожикистон) шаҳарларида бўлиб ўтди. Мазкур учрашувлар Марказий Осиёнинг минтақавий дипломатиясида янги бир босқични бошлаб берди.
Яқин қўшничиликка асосланган Маслаҳат учрашувларининг амалий аҳамияти қуйидагилар билан боғлиқ:
биринчидан, Марказий Осиёда кейинги етти йилда юз бераётган сиёсий жараёнлар ортидан етакчи давлатлар минтақага ўз манфаатли сиёсатларининг объекти эмас, балки у ерда жойлашган давлатлар ҳам “тирик организм”, ўз геосиёсий куч-қудрат манбаларига эга давлатлар эканлигини тан олишга мажбур бўлмоқда. Бу жиҳатдан Ўзбекистон Президентининг ташаббуси билан шаклланган янги формат – минтақа давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари ташқи кучларнинг иштирокисиз бўлиб ўтаётганлиги геосиёсий аҳамиятга молик;
иккинчидан, бугун Марказий Осиёда конфликтдан кўра, консенсус шукуҳи устувор. Минтақа давлатларида барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашга муҳим омил сифатида қаралмоқда. Эътиборли томони шундаки, минтақада сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш ва бу жараёнга инновацион технологияларни жалб қилиш, шунингдек, минтақавий хавфсизлик тизимининг бир қисми бўлган Афғонистонга анъанавий таҳдид манбаси сифатида қарашни давом эттирмасдан, ушбу мамлакатда тинчлик ва тараққиёт йўлида қатъий қадам қўйиши учун ёрдам бериш Марказий Осиё давлатларининг минтақавий хавфсизликни таъминлаш борасидаги умумманфаатларига тўлиқ мос келади.
“Марказий осиёликлар Афғонистоннинг жанубга боғланиш учун муҳим мамлакат эканлигини англаб, бу давлат муаммоларини ҳал этишда фаол иштирок этишмоқда”. Ўзбекистон ҳам Марказий Осиё давлатларининг барқарор ривожланиш истиқболларини минтақага жанубдан чегарадош бўлган Афғонистонда тинчликка эришиш ва унинг тикланиши билан боғлиқ эканига алоҳида эътибор қаратмоқда.
Қардош давлатлар – Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон билан бир қаторда, халқаро ҳамжамият томонидан доим хавф-хатар ўчоғи сифатида кўриб келинган қўшни Афғонистон билан ҳам муносабатлар фаоллашди. Афғонистонда тинчлик ўрнатиш, Марказий ва Жанубий Осиё минтақаларининг ўзаро боғлиқлигини таъминлаш Ўзбекистон раҳбарияти томонидан олиб борилаётган прагматик ташқи сиёсатнинг ижобий натижаларидан бири эканлиги бугунги кунда халқаро ҳамжамият томонидан кенг эътироф қилинаётганлиги бежиз эмас;
учинчидан, иқтисодий ҳамкорлик яқин қўшничилик алоқаларининг муҳим тармоғига айланиб бормоқда. Статистик маълумотларга кўра, 2023 йилда Ўзбекистоннинг Марказий Осиё давлатлари билан умумий товар айланмаси 7,2 млрд АҚШ долларга етган. Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмасида минтақа давлатларининг улуши 11,5%га тўғри келади ва бу кўрсаткичлар минтақа давлатларига нисбатан олганда Қозоғистон билан 61%, Туркманистон – 15%, Қирғизистон 13% ва Тожикистон – 11%ни ташкил этади.
Маслаҳат учрашувлари минтақавий алоқаларни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга жиддий ҳисса қўшаётгани шубҳасиз. Бироқ Ўзбекистон иқтисодий дипломатияси минтақадаги реал ҳолатни (status-quo) инобатга олиб, минтақа давлатлари томонидан мавжуд имкониятлардан тўлиқ фойдаланилмаётганлик ҳамда савдо-сотиқ ҳажми ўсиб бораётганига қарамай, ташқи бозорлар ҳам Марказий Осиёнинг ҳар бир давлати учун жиддий аҳамият касб этаётганлигига эътиборни қаратиш лозимлигини илгари сурмоқда;
тўртинчидан, одатда давлатлар ўртасидаги ҳамкорликлар механизми икки томонлама алоқалардан ташқари, кўп томонлама - бирор сиёсий институтлар доирасида амалга оширилади. Бугун Марказий Осиё давлатлари ҳам турли форматдаги ҳамкорликлар тизимида иштирок этиб келмоқда. Минтақадаги беш давлат Бирлашган миллатлар ташкилоти (БМТ), Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотига (ЕХҲТ) аъзо.
Бироқ ҳарбий-сиёсий мақомга эга бўлган Коллектив хавфсизлик шартномаси ташкилоти (КХШТ) таркибида минтақанинг Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистон сингари давлатлари бор. Қозоғистон билан Қирғизистон 2015 йилда Евроосиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИИ) ҳамда 2015 ва 1998 йилларда мос равишда Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиб кирди. 2013 йилда Тожикистон ЖСТга аъзо бўлса, 2020 йилда Туркманистон ташкилот таркибида кузатувчи-давлат мақомини олди.
Минтақа давлатларининг халқаро ташкилотларда турлича аъзолик шакллари улар ҳамкорлигига қандай таъсир кўрсатади? – деган савол туғилиши табиий. Бунга жавоб шундай – турли минтақавий ташкилотларга аъзолик бўйича тафовут, чуқур ва яқин тарихий, сиёсий ва маданий алоқаларга эга бўлган ҳамфикр давлатлар ўртасидаги минтақавий ҳамкорликка тўсқинлик қилмайди.
Тўғри, йиллар давомида Ўзбекистон юқоридаги ташкилотлардан четда қолди. Янги Ўзбекистон шароитида ўтказилаётган ислоҳотларнинг натижаси ўлароқ, 2017 йилдан бошлаб ЖСТга кириш учун шахдам қадамлар ташланди. Ўзбекистон ЕОИИ таркибида (2020 й.) кузатувчи-давлат мақомини олди.
Бугун ўзбек давлатчилиги тарихида Янги Ўзбекистон фавқулодда кескин бурилишлар даврини бошлаб берганлиги билан тавсифланмоқда. Бундай эътироф миллий манфаатларимизни изчил ҳимоя қилишга, дунё давлатлари билан кўп қиррали муносабатларни ривожлантиришга, ҳамкор мамлакатлар билан савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашга ҳамда давлатимиз раҳбари ташаббусларини халқаро ва минтақавий миқёсда илгари суришга қаратилган қатор амалий саъй-ҳаракатларнинг натижаси ҳисобланади.
Янги Ўзбекистон халқаро муносабатларнинг шунчаки иштирокчиси эмас, халқаро сиёсат кесимида ўз ташқи сиёсий ташаббусларини дадил илгари сураётган ҳамда иқтисодий жиҳатдан ўсиб бораётган минтақавий масъулиятли давлат сифатида намоён бўлмоқда. Жумладан, Бирлашган миллатлар ташкилоти (БМТ) Бош Асссамблеясининг “Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш” (июнь, 2018), “Маърифат ва диний бағрикенглик” (декабрь, 2018), “Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш” (декабрь, 2019), “Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш тўғрисида”ги (май, 2021) резолюциялари қабул қилинишида Ўзбекистоннинг муносиб ҳиссаси бор.
2020 йилда Ўзбекистоннинг халқаро ташкилотлар билан инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги ҳамкорлигида янги саҳифа очилди – Ўзбекистон илк бор БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш аъзоси этиб сайланди. ЕХҲТ экспертлари Ўзбекистонда янги босқичда амалга оширилаётган демократик янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни, шунингдек, Марказий Осиё минтақасида аҳил қўшничилик муносабатларини мустаҳкамлаш борасидаги сиёсатни юқори баҳолади ва қўллаб-қувватлади.
БМТ шафелигида Термез шаҳрида Афғонистонга гуманитар ёрдам кўрсатиш учун кўп функцияли Марказ (сентябрь, 2021) ташкил этилди. Бу жиҳатдан, “БМТга аъзо давлатлар глобал муаммоларни ҳал этишни таъминлаши керак, Ўзбекистон эса бунинг яққол тимсоли бўлмоқда”.
Бундай саъй-ҳаракатлар натижаси ўлароқ, Марказий Осиё минтақасида бутунлай янги, очиқ, соғлом ва дўстона сиёсий-иқтисодий ва маданий-гуманитар муҳит яратилди. Биринчи навбатда қўшни давлатлар билан прагматик ва стратегик муносабатларимиз мустаҳкамланди ва кенгайтирилди. Марказий Осиёда узоқ йиллар давомида сақланиб келаётган чегара, сув ва энергия тақсимоти, эркин ҳаракатланиш ва бошқа муаммолар ўз ечимини топа бошлади.
Марказий Осиё мамлакатлари Мустақил Давлатлар ҳамдўстлиги (МДҲ) ва Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ – фақат Туркманистон аъзо эмас) каби платформаларда ҳамкорлик қилаётган бўлса-да, 2018 йилгача ҳамкорликнинг соф минтақавий формати мавжуд эмас эди.
Президент Ш.Мирзиёевнинг ташаббуси билан юзага келган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашув формати минтақадаги “геосиёсий плюрализм”га барҳам бериб, яқин қўшничилик дипломатияси учун шарт-шароитларни яратиб берди. Аҳамиятли томони, мазкур формат қандайдир интеграцион тузилма ёки сиёсий институт эмас, учрашувлар кун тартибида бундай масала ҳам йўқ. Минтақа давлатлари етакчилари расмий интеграция йўлини такрорлаш, бирор сиёсий институтлар барпо этиш нияти йўқлигини қатъий билдириб, маслаҳатлашув форматини афзал билишини ва бу йўлдаги ҳаракатларни бошқа мамлакатлар манфаатига қарши йўналтиришни истамасликларини қайд этди.
Яқин қўшничилик тамойилининг амалиёти Марказий Осиёнинг жаҳонда тутган ўрнини янги бир босқичга олиб чиқди. Бугун Марказий Осиё халқаро сиёсатнинг чекка бир нуқтасида эмас, балки жаҳон жамоатчилигининг эътибори минтақага нисбатан табора ортиб бормоқда. Бу жиҳатдан ҳамкорлик қилиш учун интеграцион бирлашмалардан ҳоли бўлган янгича форматларнинг ўз фаолиятини йўлга қўйганлиги аҳамиятли. “Марказий Осиё – АҚШ”, “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи”, “Марказий Осиё – Корея республикаси”, “Марказий Осиё – Япония”, “Марказий Осиё – Ҳиндистон”, “Марказий Осиё – Хитой”, “Марказий Осиё – Россия” каби форматлар етакчи хорижий давлатларнинг минтақа давлатлари билан сиёсий мулоқотлар олиб боришдан нечоғли манфаатдор эканлигини кўрсатиб турибди.
Экспертлар бундай платформанинг афзаллигини “Марказий Осиёдаги институтларнинг мустақил, ташқи кучлар таъсирига тушмаган”лиги билан боғлаб, бу борада минтақа давлатларининг тажрибага эгалигини Марказий Осиё ядро қуролидан холи ҳудуд ёки бугун фаолияти тўхтатилган Марказий Осиё иқтисодий ҳамжамияти (МОИҲ) билан боғлашади.
Ф.Старр фикрича, минтақавий ҳамкорлик йўлидаги дадил қадамларга қарамасдан, Марказий Осиё сиёсий ландшафтига “ташқи альянсларнинг тиқилиши” ортидан давлатларнинг бирор ташкилот атрофида бирлашмаслиги сақланиб келмоқда. Бу жиҳатдан Марказий Осиёни дунёда кучли минтақавий институт фаолиятига эга бўлмаган ягона минтақа сифатида тавсифлаш мумкин.
Тўғри, 2018 йилдан буён Марказий Осиё давлат раҳбарлари Маслаҳат учрашувлари ўтказилиб келинмоқда. Форматнинг навбатдаги олтинчи йиғилиши шу йил Остона шаҳрида бўлиб ўтади. Иштирокчи давлатларнинг ҳар бири учун муҳим бўлган институционал тузилмаларни яратиш масаласи бундай учрашувлар кун тартибидан четда қолмоқда.
Ўтган йиллар давомида ташқи дунё Марказий Осиёга доир мулоқотларда бир-бирига қарама-қарши бўлган икки тенденция – ё ҳамкорлик, ё рақобатдан баҳс этар эди. Ҳамкорликдан гап кетганда асосан минтақа халқлари маданияти, урф-одатларининг яқинлиги, тарихий муштараклик, минтақадан етишиб чиққан мутафаккирларнинг инсоният тараққиётига қўшган ҳиссалари ва ислом цивилизацияси ривожида Марказий Осиёнинг тутган ўрнига доир фикр-мулоҳазалар юритишган. Давлатларнинг геосиёсий жойлашуви, иқтисодий имкониятлари ва уларнинг бир-бирига таъсири, табиий ресурслардан фойдаланиш, сиёсий етакчилик каби масалаларга халқаро экспертлар минтақавий рақобат, давлатлар ўртасидаги ихтилофларнинг асосий сабаблари сифатида қарар ва буни зўр бериб тарғиб қилишарди.
Халқаро муносабатлар тарихий-тадрижий тараққиётининг бугунги босқичида Марказий Осиёга нисбатан ёндашувлар мундарижаси тубдан ўзгарди. Норвегия халқаро муносабатлар институти етакчи илмий ходими Р.Вакульчук фикрича, “бугун ҳамкорлик минтақавий муносабатларнинг бош мезонига айланди ва бу йирик ташқи кучлар (масалан, Хитой, ЕИ) томонидан ҳам эътироф этилмоқда”. Ташқи дунё сингари минтақадаги ҳар қандай масалага рақобат воситаси сифатида эмас, Марказий Осиёда ҳамкорлик пиллапояларини кенгайтирувчи омил сифатида қаралмоқда ва “бундай ташаббус Ўзбекистонга тегишли”.
Эксперт фикрича, минтақада Қозоғистон сингари ва катта эҳтимол билан Туркманистон бугун ҳам ўз энергоресурсларини экспорт қилишга боғланиб қолмоқда. Ўз навбатида Қирғизистон ва Тожикистон учун МДҲ давлатларидаги ишчи миграцияси давлатлар иқтисодининг асосий манбасини белгилаб бермоқда. Улардан фарқли тарзда Ўзбекистонга минтақада саноати кўп жиҳатдан диверсификациялашган давлат бўлганлиги учун ташқи таъсирларнинг даражаси паст бўлмоқда.
Халқаро миқёсда Ўзбекистонда юз берган ўзгаришлар иқтисодиётни либераллаштириш ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ютуқлар билан боғлиқли равишда тан олинмоқда. 2019 йилда «The Economist» халқаро нашри (журнал) режалаштирилган ислоҳотларни амалга оширган йил давлати сифатида Ўзбекистонни эътироф этди. 2020 йилда биринчи марта Ўзбекистон 2016 йилдан буён “Ривожланган бозор”, “Инфраструктура” ва “Инсон капитали ва тадқиқот” кўрсаткичлари бўйича ўз натижаларини такомиллаштириб халқаро “Глобал инновация индекси”да қайд этилди.
Кристин Лагард бугун Ўзбекистон ўсиш тенгламасини ўзгартирмоқда ва яна қайтадан интеграция ва инновациялар ўчоғига айланишга ҳаракат қилмоқда, – деган эди Ўзбекистонга амалий ташрифи давомида. – Охирги йилларда давлатдаги ислоҳотлар кенг жамоатчилик эътиборини ўзига тортмоқда. Ҳозир давлатда мавжуд импульсдан фойда олиш имконияти мавжуд ва беқиёс ўсишга имкон яратаётган йўлда давом этиши мумкин. Бундан ташқари, ушбу жараёнда Ўзбекистон Марказий Осиёнинг тараққиётида муҳим катализатор ролини ўйнаши табиий. Марказий Осиёдаги сиёсий барқарорлик ва иқтисодий ўсиш учун Ўзбекистон иқтисодиётидаги модернизм ва сиёсий очиқлик катта аҳамиятга эга бўлади.
Марказий Осиё минтақаси, жумладан Ўзбекистон узоқ йиллар давомида Европа томонидан инкор этиб келинган. Ажабланарли томони 2019 йилдан ЕИ Марказий Осиё давлатларининг барчаси учун асосий савдо шеригига айланиб, умумий савдо ҳажмининг 24,1% унга тўғри келган. Шу маънода Ўзбекистон ЕИнинг минтақадаги бизнеси учун идеал макон ҳисобланади. Минтақда кўзланган бизнес учун давлатда энг қулай шароитлар яратилган. Бунга Жаҳон банкининг бизнес юритиш осонлиги бўйича рейтингида Ўзбекистоннинг қўшни давлатларга нисбатан юқори кўрсаткичда эканлиги ҳамда давлатдаги кўплаб Европа корхоналарининг бугунги фаолиятларини қўшимча қилиш мумкин.
Минтақа давлатлари билан яқин қўшничиликка асосланган муносабатларда Ўзбекистон Президентининг узоқ йиллар давомида Марказий Осиёда тўпланиб қолган муаммоларни бартараф этишга доир ташаббуслари, хусусан, минтақа давлатлари чегараларини делимитация ва деморкация қилиш, сув ва чегара олди сув ҳавзаларидан оқилона фойдаланиш масалалари, ва шу каби қатор тадбирлар Ўзбекистон томонидан минтақавий ривожланиш фаол мувофиқлаштирилаётганлигини кўрсатмоқда. Давлат ўзининг барқарорлиги, ривожланиши ҳамда ташқи сиёсий таъсир доираларидан ҳоли бўлишдан манфаатдор.
Давлат ва жамиятда бир ҳолатдан иккинчи ҳолатга ўтказишдек туб ислоҳотлар ҳеч қачон осон кечмаган. Бироқ Янги Ўзбекистондаги бугунги ислоҳотлар замон талаб қилаётган, орқага қайтмайдиган жараён ва бунда мураккаблик ва турли курашларнинг бўлиши табиий. Курашлар қанчалик машаққатли бўлмасин, айни пайтда у миллионлаб кишиларни ўзига эргаштириб келажакка қатъий ишонч билан қарашга ундамоқда.
Бугун Ўзбекистоннинг яқин қўшничилик сиёсати жаҳон сиёсий майдонида мутлақ янги ҳодиса бўлгани, хусусан, Президент Ш.Мирзиёевнинг муаммоларга бутунлай янги назар билан қараши, нафақат минтақа, балки дунёда юз бераётган ихтилофларни янгича тафаккур билан идрок қилиши, уни янгича тушуниши, бутунлай янги йўналишларга буриб юбориш йўлини тутганлиги билан баҳоланмоқда.
Хўжанов Б.А.
Ўзбекистон Республикаси Стратегик таҳлил ва истиқболни белгилаш олий мактаби Геосиёсат ва халқаро муносабатлар кафедраси мудири, сиёс.ф.н., доцент

UZBEKISTAN – THE CREATOR OF A NEW ORDER IN CENTRAL ASIA
In the current stage of international relations, two opposing paradigms – conflict and cooperation – are uniquely manifesting.
However, the present global crisis demonstrates both the negative and positive aspects of contemporary international life to international politics, highlighting the "outdated" ideas and tasks in national foreign policy, the stillness within the priority system of international cooperation and simultaneously helping to open up new opportunities for the foreign policies of states in the changing international environment. Cooperation paradigms between states are evolving, and new trends in foreign policies are emerging.
Good-neighbourliness is one such paradigm and is considered one of the crucial principles of international relations. The practice of this principle is in harmony with public diplomacy, and the spirit of this people-oriented approach determines the prospects of the policy of good-neighbourliness.
As a principle of international relations, good neighbourliness was advanced by Western countries in the mid-20th century (for example, the foreign policy of President F. Roosevelt's administration towards Latin American countries) and has been accepted in UN documents as one of the principles of international law.
In international relations, good-neighbourliness is considered one of the fundamental principles of interstate cooperation. At all times, the implementation of this principle by states, or more precisely by state leaders, has either been hindered by insufficient opportunities or a lack of political will. Consequently, conflicts have become an objective reality in various regions of the world, or regions have found it difficult to escape the "vital interests" of a leading state.
* * *
Today, observing different approaches to good-neighbourly relations in every region of the world is possible. Therefore, it is essential not only to describe neighbourly relations between states in the classical sense but also to evaluate them in the context of the changing conditions of the modern world, which has become one of today's most pressing issues.
The principle of good neighbourliness has unique features, including:
- The practice of the principle not only in one state but also in adjacent states, ensuring that consensus prevails over conflict across the entire region;
- The foreign policy of the state promoting good neighbourliness influences the nature of political dialogue in the region significantly;
- The champion of neighbourly relations is recognised in the region and internationally. This recognition problem highlights the importance of the principle in international relations.
Today, the international community regards Uzbekistan as a key initiator of constructive dialogue in the Central Asian region and acknowledges its role. The three important aspects of good-neighbourliness mentioned above are evident in the foreign policy activities of New Uzbekistan.
According to President Sh. Mirziyoyev, Central Asia is one of the few regions in the world where fraternal peoples have lived in peace and harmony for centuries. The Central Asian region, covering an area of 3,962,790 square kilometres (10% of the area of Asia), has a population of nearly 80 million, accounting for about 1% of the world's population. These figures may be modest on a global scale, but the world is rediscovering Central Asia through the efforts of the rapidly growing and responsible regional state, Uzbekistan.
Uzbekistan is considered the architect of the policy of good-neighbourliness in Central Asia. It can be said that the constructive form of close neighbourly relations in the historical and evolutionary development of international relations is directly linked to President Sh. Mirziyoyev's initiative to establish Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asian countries.
All Central Asian states supported this initiative, and the first Consultative Meeting was held in Nur-Sultan (Kazakhstan) in 2018, the second in Tashkent (Uzbekistan) in 2019, the third in Awaza (Turkmenistan) in 2021, the fourth in Cholpon-Ata (Kyrgyzstan) in 2022, and the fifth meeting in Dushanbe (Tajikistan). These meetings have ushered in a new phase in the regional diplomacy of Central Asia.
The practical significance of the Consultative Meetings based on close neighbourly relations is associated with the following:
Firstly, the political processes in Central Asia over the past seven years have led leading states to recognise that the states located there are "living organisms" with their geopolitical power resources rather than mere objects of their beneficial policies. The new format, the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asian countries, initiated by the President of Uzbekistan, is geopolitically significant as they are held without the participation of external forces;
Secondly, today, consensus prevails over conflict in Central Asia. Ensuring stability and security in the region is viewed as an important factor. It is noteworthy that the rational use of water resources and the involvement of innovative technologies in this process, as well as supporting Afghanistan, being a part of regional security, traditionally seen as a source of threats, in its path towards peace and development, align with the regional security interests of Central Asian states.
The phrase "Central Asians understand that Afghanistan is an important country for connecting to the south and actively participate in solving its problems" reflects this understanding. Uzbekistan also pays special attention to achieving peace and recovery in Afghanistan, a country neighbouring Central Asia to the south, considering it crucial for the stable development prospects of the Central Asian region.
Relations with neighbouring states – Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Turkmenistan – and the historically considered troubled neighbour Afghanistan have also intensified. Establishing peace in Afghanistan and ensuring the interconnection of Central and South Asian regions are recognised as positive results of Uzbekistan's pragmatic foreign policy, which is widely acknowledged by the international community today.
Thirdly, economic cooperation is becoming an essential branch of close neighbourly relations. According to statistical data, the total trade turnover of Uzbekistan with Central Asian states reached 72 billion US dollars in 2023. The share of Central Asian states in Uzbekistan's foreign trade turnover is 11,5%, with Kazakhstan accounting for 61%, Turkmenistan – 15%, Kyrgyzstan – 13%, and Tajikistan – 11% of this number.
The Consultative Meetings are undoubtedly contributing significantly to strengthening and developing regional relations. However, Uzbekistan's economic diplomacy, considering the region's status quo, suggests that despite the growing trade volumes, the Central Asian states do not fully utilise the existing opportunities, and external markets are gaining serious importance for each state in the region.
Fourthly, the mechanisms of inter-state cooperation are usually implemented through bilateral relations and multilateral political institutions. Today, Central Asian states participate in various formats of cooperation. The region's five states are members of the United Nations (UN) and the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE).
However, the Collective Security Treaty Organization (CSTO) includes Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan. Kazakhstan and Kyrgyzstan joined the Eurasian Economic Union (EAEU) in 2015 and the World Trade Organization (WTO) in 2015 and 1998, respectively. Tajikistan became a WTO member in 2013, and Turkmenistan obtained observer status in the organisation in 2020.
It is natural to ask how the different membership forms in international organisations affect regional cooperation among Central Asian states. The answer is that membership in various regional organisations does not hinder regional cooperation among like-minded states with deep and close historical, political, and cultural ties.
Indeed, for many years, Uzbekistan stayed away from the organisations above. However, due to the reforms carried out in the context of New Uzbekistan, decisive steps have been taken since 2017 to join the WTO. Uzbekistan obtained observer status in the EAEU in 2020.
Today, New Uzbekistan is characterised by a period of extraordinary and sharp turns in the history of Uzbek statehood. Such recognition results from numerous practical efforts aimed at consistently protecting national interests, developing multifaceted relations with world countries, strengthening trade and economic ties with partner countries, and advancing the initiatives of our country's leader on an international and regional scale.
New Uzbekistan is not just a participant in international relations but is boldly advancing its foreign policy initiatives in the international political arena and is emerging as a regionally responsible state with growing economic significance. For instance, Uzbekistan made a significant contribution to the adoption of resolutions by the UN General Assembly, including "Strengthening regional and international cooperation to ensure peace, stability, and sustainable development in the Central Asian region" (June 2018), "Education and Religious Tolerance" (December 2018), "Sustainable Tourism and Sustainable Development in Central Asia" (December 2019), and "Declaring the Aral Sea Region a Zone of Ecological Innovations and Technologies" (May 2021).
In 2020, a new chapter was opened in Uzbekistan's cooperation with international organisations in ensuring human rights – for the first time, Uzbekistan was elected as a UN Human Rights Council member. OSCE experts highly appreciated and supported the democratic transformations and socio-economic reforms implemented in Uzbekistan at a new stage and the policy of strengthening neighbourly relations in Central Asia.
Under the auspices of the UN, a multifunctional centre for providing humanitarian assistance to Afghanistan was established in Termez (September 2021). In this regard, "Member states of the UN must address global problems, and Uzbekistan is a clear example."
As a result of these efforts, an entirely new, open, healthy, and friendly political, economic, and cultural-humanitarian environment has been created in the Central Asian region. Pragmatic and strategic relations with neighbouring states have been strengthened and expanded. Long-standing issues related to borders, water and energy distribution, free movement, and other matters in Central Asia are beginning to be resolved.
While the Central Asian countries cooperate within platforms such as the Commonwealth of Independent States (CIS) and the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) (Turkmenistan is not a member), there was no purely regional format of cooperation until 2018.
The format of the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asian countries, initiated by President Sh. Mirziyoyev eliminated "geopolitical pluralism" in the region and created conditions for close neighbourly diplomacy. Significantly, this format is not an integration structure or a political institution, and there is no agenda for such a matter. The leaders of the region's states explicitly stated that they do not intend to repeat the path of formal integration or establish any political institutions, preferring the consultative format and avoiding actions that would go against the interests of other countries.
The practical application of the principle of close neighbourliness has elevated Central Asia to a new stage in the global context. Today, Central Asia is not at the periphery of international politics but is increasingly attracting global attention. It is evidenced by the establishment of new formats free from integration associations, such as "Central Asia – USA," "Central Asia – European Union," "Central Asia – Republic of Korea," "Central Asia – Japan," "Central Asia – India," "Central Asia – China," and "Central Asia – Russia." These formats demonstrate the interest of leading foreign states in political dialogue with the region's countries.
Experts attribute the advantage of such a platform to the fact that "the institutions in Central Asia have not fallen under the influence of external forces," noting that the region's states have experience in this regard, as seen in the Central Asian Nuclear-Weapon-Free Zone or the now-defunct Central Asian Economic Community (CAEC).
According to F. Starr, despite bold steps towards regional cooperation, the political landscape of Central Asia remains unintegrated into a strong regional institution. Thus, Central Asia can be the only region in the world without a robust regional institution.
Indeed, since 2018, the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia have been held. The next sixth meeting will be held this year in Astana. Creating institutional structures important for each participating state is not on the agenda of such meetings.
In recent years, discussions regarding Central Asia in the international arena have been characterised by two opposing tendencies – cooperation and competition. When cooperation was mentioned, the focus was primarily on the cultural and customary closeness of the peoples of the region, their historical commonality, the contributions of thinkers from the region to human progress, and the role of Central Asia in the development of Islamic civilisation. International experts regarded geopolitical location, economic capabilities, mutual influence, the use of natural resources, and political leadership as the primary causes of regional competition and conflicts between states, and they vigorously propagated this view.
The approaches to Central Asia have fundamentally changed at the current stage of historical-evolutionary development in international relations. According to R. Vakulchuk, a leading researcher at the Norwegian Institute of International Affairs, "Today, cooperation has become the main criterion of regional relations, and this is recognised by major external powers (such as China and the EU)." Similarly, any issue in the region is now viewed not as a means of competition but as a factor expanding the steps of cooperation in Central Asia, and "this initiative belongs to Uzbekistan."
The expert noted that, like Kazakhstan and most likely Turkmenistan, they still depend on exporting their energy resources. Meanwhile, for Kyrgyzstan and Tajikistan, labour migration to CIS countries is the main source of their economies. In contrast, as a state with a highly diversified industry, Uzbekistan is less affected by external influences in the region.
Internationally, changes in Uzbekistan have been recognised in connection with the liberalisation of the economy and achievements in human rights. In 2019, the international publication "The Economist" recognised Uzbekistan as the country of the year for implementing planned reforms. For the first time in 2020, Uzbekistan was included in the international "Global Innovation Index," improving its performance in the categories "Developed Market," "Infrastructure," and "Human Capital and Research" since 2016.
During her visit to Uzbekistan, Christine Lagarde noted, "Today, Uzbekistan is changing the growth equation and striving to become a centre of integration and innovation once again. In recent years, the reforms in the country have attracted the wider public's attention. Now, there is an opportunity to take advantage of the existing momentum and continue on the path that creates unprecedented growth. Additionally, in this process, Uzbekistan will naturally play an important catalytic role in the development of Central Asia. Modernisation of the economy and political openness in Uzbekistan will be crucial for political stability and economic growth in Central Asia."
For many years, Europe neglected the Central Asian region, including Uzbekistan. Surprisingly, since 2019, the EU has become the main trading partner for all Central Asian countries, accounting for 24.1% of the total trade volume. In this sense, Uzbekistan is considered an ideal location for EU business in the region. The country offers the most favourable conditions for business in the region. It can be supported by Uzbekistan's high ranking in the World Bank's ease of doing business index compared to neighbouring countries and the activities of many European companies in the country today.
In relations based on close neighbourliness with the states of the region, the initiatives of the President of Uzbekistan to address long-standing problems in Central Asia, including delimitation and demarcation of state borders, rational use of transboundary water bodies, and other measures, demonstrate that Uzbekistan is actively coordinating regional development. The state is interested in its stability, development, and being free from external political influences.
Deep reforms aimed at transitioning the state and society from one condition to another have never been easy. However, the current reforms in New Uzbekistan are irreversible processes required by the times, and naturally, there will be complexities and various struggles. Despite these struggles' challenges, they inspire millions to look towards the future with firm confidence.
Today, Uzbekistan's neighbourly policy is considered an entirely new phenomenon on the world political stage. President Sh. Mirziyoyev's completely new perspective on problems, his understanding of global conflicts with a new mindset, and his adherence to an entirely new direction are being highly valued in the region and globally.