Ўзбекистонда адолат ва қонун устуворлиги тамойиллари мамлакат тараққиёти учун зарур шарт-шароитлар даражасига кўтарилди
Мамлакатимиз мустақилликка эришган дастлабки йилларда суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ этиш долзарб вазифага айланди. Бу борада 1992 йил 8 декабрда Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг қабул қилингани тизимдаги ислоҳотларнинг мустаҳкам ҳуқуқий асоси бўлди. Шунга кўра, 1994 йил 22 сентябрда Ўзбекистон Республикасининг биринчи Жиноят кодекси қабул қилинди ва бир йилдан сўнг
1 апрелдан ҳаётга жорий этилди.
Собиқ Иттифоқ даврида қабул қилинган жиноят қонунидан фарқли равишда, янги кодексда инсон шаъни ва ҳуқуқлари устувор мезон сифатида белгиланди. Энг муҳими, ушбу кодекс шахсни жиноий тажовузлардан самарали муҳофаза қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда жамият ва давлат манфаатларини ҳимоя қилиш, қонунийлик ва ҳуқуқий тартиботни таъминлаш учун пойдевор яратди.
Ўтган йиллар мобайнида халқаро стандартлар ва миллий тажрибамиз асосида жиноят қонунчилиги нормалари босқичма-босқич такомиллаштирилди.
Биринчидан, 2001йил 29августдаги “Жиноий жазоларнинг либераллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодекслари ҳамда Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги қонун билан амалдаги Жиноят кодексининг 105 та моддасига жиноий жазоларнинг либераллаштирилиши юзасидан ўзгартиш ва қўшимчалар киритилди.
Хусусан, кодексда белгиланган жиноятлар таснифи тубдан ўзгарди. Оғир ва ўта оғир тоифадаги жиноятларнинг 75 фоизга яқини ижтимоий хавфи катта бўлмаган ва унча оғир бўлмаган жиноятлар тоифасига ўтказилди. Жиноий жазо тизимидан “мол-мулкни мусодара қилиш” жазоси чиқарилиб, инсоннинг ажралмас конституциявий ҳуқуқларидан бири мулкий ҳуқуқининг дахлсизлиги кафолатланди.
Қонунчиликда ярашув институти жорий этилиб, давлат органларининг аралашувисиз жиноят натижасида етказилган зарарларнинг қопланиши ва жабрланувчи ҳуқуқларининг қайта тикланиши оқибатида жабрланувчи ва жиноятни содир этган шахсларнинг ўзаро келишуви асосида шахснинг жиноий жавобгарликдан озод қилиниши доираси кенгайтирилди. Шунингдек, жазони ўташ муддатидан илгари шартли озод қилиш ва жазони енгилроғи билан алмаштириш учун белгиланган муддатлар қисқартирилди.
Иккинчидан, 2007йил 11июлда “Ўлим жазоси бекор қилиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонуннинг қабул қилиниши мамлакатимизда жиноий жазолар тизимини либераллаштириш борасида муҳим қадам бўлди.
Учинчидан, 2008йил 10 апрелдаги “Жарима тариқасидаги жиноий жазони ижро этиш тартибини такомиллаштириш масалалари бўйича Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун билан жиноят содир этган шахсга жамиятдан ажратиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни қўллаш амалиёти йўлга қўйилди.
Тўртинчидан, 2012 йил 29 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонунга асосан Жиноят кодексидан ўрин олган янгиликлар мамлакатимизда суд-ҳуқуқ соҳаси ва жиноий жазо тизимини либераллаштириш борасидаги кенг кўламли ишларнинг изчил давоми бўлди. Ушбу қонундаги ўзгартишлар, энг аввало, иқтисодиёт соҳасидаги жиноятлар учун жавобгарликни либераллаштиришда ўз ифодасини топди.
Жазони енгиллаштирувчи ҳолатларни такомиллаштиришда ривожланган давлатлар тажрибасини ўрганиш, ушбу институтни ривожлантиришнинг янгича методологик асосларини яратиш муҳим аҳамиятга эга. Аксарият хорижий давлатларнинг жиноят қонунчилигида жиноят содир этган шахсга нисбатан жазони енгиллаштирувчи ҳолатларни ҳисобга олган ҳолда жазо тайинлашда инсонпарварлик тамойилларига амал қилишга устувор аҳамият берилган.
Хусусан, Беларусь Республикаси Жиноят кодексида жазони енгиллаштирувчи 11 та ҳолат назарда тутилган. Беларусь Республикасида кекса ёшдаги шахснинг жиноят содир этиши жазони енгиллаштирувчи ҳолатлардан бири ҳисобланади. Ушбу тартиб Эстония Республикаси Жиноят кодексида ҳам белгиланган.
Россия Федератив Республикаси, Озарбайжон Республикаси ва бошқа давлатлар қонунчилигида жиноят содир этилганидан кейин айбдорнинг жабрланувчига дарҳол тиббий ва бошқа ёрдам кўрсатиши жазони енгиллаштирувчи ҳолат деб белгиланган. Шунингдек, Россия, Озарбайжон, Беларусь, Қозоғистон, Тожикистон, Арманистон давлатларида жиноят содир этган шахснинг қарамоғида вояга етмаган ёш болалар борлиги жазони енгиллаштирувчи ҳолатлардан бири ҳисобланади.
Эътироф этиш лозимки, сўнгги саккиз йилда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида мамлакатимиз ҳаётининг барча жабҳаларида “Инсон қадри учун” деган эзгу тамойил асосида изчил ислоҳотлар амалга оширилди.
Айнан давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан тараққиётимизнинг янги даврини белгилаб берувчи “2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси”, “2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси” ҳамда “Ўзбекистон–2030” стратегияси қабул қилинди.
Суд-ҳуқуқ тизимининг ҳуқуқий пойдеворларидан бири бўлган жиноят қонунчилигини либераллаштириш, алоҳида жиноий қилмишларни декриминаллаштириш, жиноят, жиноят-процессуал ва жиноят ижроия қонунчилигини такомиллаштириш сиёсатини изчил давом эттириш, жиноий жазолар ва уларни ижро этиш тизимига инсонпарварлик тамойилини кенг жорий этиш устувор вазифалар этиб белгиланди.
Шундан келиб чиқиб, амалдаги жиноят қонунчилигини янада либераллаштирилиши борасида қуйидаги амалий мазмундаги ишлар амалга оширилди:
Ўзбекистонда жиноий жазолар тизимига “мажбурий жамоат ишлари” киритилди. Мажбурий жамоат ишларининг киритилиши муносабати билан жазо тизимидан қамоқ чиқариб ташланди;
жиноят қонунчилигида қилмишнинг жиноийлигини истисно қилувчи ҳолатлар тоифасига “Жиноят кодекси билан қўриқланадиган ҳуқуқ ва манфаатларга зарар етказилиши, агар бундай мажбурлаш ёхуд қўрқитиш оқибатида шахс ўз ҳаракатларини (ҳаракатсизлигини) бошқара олмаган бўлса, жиноят ҳисобланмайди” деган қоидани назарда тутувчи
411-модда киритилди;
Жиноят кодексидан 244-модда чиқарилиб, илгари жиноий юрисдикцияда бўлган “Ўзбекистон Республикасида бўлиш қоидаларини бузиш” учун жавобгарлик Маъмурий юрисдикцияга ўтказилди;
Ўзбекистон Республикасининг 2021 йил 7 декабрдаги “Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонуни билан 13 ёшдан жиноий жавобгарликка тортишни назарда тутувчи норма чиқариб ташланди.
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг қабул қилингани мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаш, фуқароларимизнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ишончли кафолатлашда муҳим аҳамият касб этди.
Асосий қонунимизда “Ўлим жазосини бекор қилиш” каби конституциявий қоиданинг мустаҳкамлангани Жиноят, жиноят-процессуал ва Жиноят-ижроия кодексларига умуман ўлим жазосини қўллаш билан боғлиқ масалани татбиқ этишга қатъиян йўл қўйилмаслигидан далолат беради.
Шунингдек, соҳадаги кенг қамровли ислоҳотлар натижасида эришилган ижобий кўрсаткичларни келтириб ўтсак: 2023 йилда 1244 нафар шахс оқланиб, реабилитация қилинди; 7362 нафар шахс озодликдан маҳрум этиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланиши муносабати билан суд залида қамоқдан озод қилинди, 33612 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинди, 12286 нафарига тайинланган жазоси енгили билан алмаштирилди ва 13522 нафар шахсга нисбатан дастлабки тергов органлари томонидан асоссиз равишда қўйилган моддалар айбловдан чиқариб ташланди ёки қайта малакаланди, 272 нафар шахсга (ёшлар, аёллар ва бошқалар) кафолат хатлари асосида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланди; ярашув институтининг самарали қўлланилиши натижасида 2023йилда 14698 нафар шахс жиноий жавобгарликдан озод этилди.
Мухтасар қилиб айтганда мамлакатимизда адолат ва қонун устуворлиги тамойилларини тараққиётнинг энг асосий ва зарур шартига айлантириш, хусусан, қонун устуворлиги ва конституциявий қонунийликни таъминлаш ҳамда инсон қадрини ушбу жараённинг бош мезони сифатида белгилаш, жиноят, жиноят-процессуал ва жиноят ижроия қонунчилигини такомиллаштириш сиёсатини изчил давом эттириш, жиноий жазолар ва уларни ижро этиш тизимига инсонпарварлик тамойилини кенг жорий этиш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг янги қиёфасини шакллантириш ва уларнинг фаолиятини халқ манфаатлари, инсон қадр-қиммати, ҳуқуқ ва эркинликларини самарали ҳимоя қилишга йўналтириш борасида изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Зеро, давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган “инсон – жамият – давлат” тамойилининг туб моҳиятида инсон ҳуқуқ ва эркинликлари, жамият ва давлат манфаатлари, тинчлик ва хавфсизликни ишончли ҳимоя қилиш каби устувор вазифалар ўз аксини топган.

In Uzbekistan, the principles of justice and the rule of law have been elevated to the rank of necessary conditions for the country's development
In the first years of our country’s independence, reforming the judicial system became one of the topical task. In this case, adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan on December 8, 1992 became a solid legal basis for reforms in the system. Accordingly, on September 22, 1994, the first Criminal Code of the Republic of Uzbekistan was adopted, and a year later it came into force on April 1.
In contrast to the criminal law adopted during the former Union, in the new code, human dignity and rights were defined as a priority criterion. Most importantly, this code created a foundation for effective protection of the individual from criminal attacks, protection of the rights and freedoms of citizens and the interests of society and the state, as well as ensuring law and order.
Over the past years, the norms of criminal law was gradually improved based on international standards and our national experience.
Firstly, with the law of August 29, 2001 "On amendments and additions to the Criminal, Criminal Procedure Codes and Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan in connection with the liberalization of criminal punishments", changes and additions were made to 105 articles of the current Criminal Code regarding the liberalization of criminal punishments.
In particular, the classification of crimes defined in the Code has changed radically. About 75 percent of serious and extremely serious crimes were transferred to the category of crimes with a low social risk. The penalty of "property confiscation"was removed from the criminal punishment system, and the inviolability of property rights, one of the inalienable constitutional rights of a person, was guaranteed.
In the legislation, the institution of reconciliation was introduced, and the scope of the release of a person from criminal responsibility was expanded based on the mutual agreement of the victim and the perpetrators of the crime without the intervention of state bodies, due to the compensation of the damages caused by the crime and the restoration of the victim’s rights.In addition, the deadlines for parole and commutation of the sentence was shortened.
Secondly, on July 11, 2007, adoption of the law "On Amendments and Additions to Certain Legislations of the Republic of Uzbekistan in connection with the abolition of the capital punishment" was an important step towards the liberalization of the criminal punishment system in our country.
Thirdly, the law of April 10, 2008 "On Amendments and Additions to certain legislations of the Republic of Uzbekistan on the issues of improving the procedure for the execution of criminal punishments in the form of fines" established the practice of applying punishments not related to social exclusion to the person who committed the crime.
Fourthly, according to the law of December 29, 2012 "On amendments and additions to certain legislations of the Republic of Uzbekistan", the changes made to the Criminal Code were a consistent continuation of large-scale work on the liberalization of the judiciary and criminal punishment system in our country. Changes in this law were primarily reflected in the liberalization of liability for crimes in the economic sphere.
It is important to study the experience of developed countries in improving mitigating circumstances, to create new methodological bases for the development of this institution. In the criminal legislation of most foreign countries, priority is given to the observance of humanitarian principles in sentencing, taking into account mitigating circumstances for the person who committed the crime.
In particular, the Criminal Code of the Republic of Belarus provides for 11 mitigating circumstances. In the Republic of Belorussia, committing a crime by an elderly person is one of the mitigating circumstances. This procedure is also assigned in the Criminal Code of the Republic of Estonia.
In the legislation of the Federal Republic of Russia, the Republic of Azerbaijan and other countries, the immediate provision of medical and other assistance by the perpetrator to the victim after the commission of a crime is defined as a mitigating circumstance. Also, in the countries of Russia, Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Tajikistan, and Armenia, the presence of young children in the care of the person who committed the crime is one of the mitigating circumstances.
It should be recognized, that in the last eight years, under the leadership of President ShavkatMirziyoyev, consistent reforms have been implemented in all aspects of our country's life based on the noble principle "For human dignity".
Liberalization of criminal law, which is one of the legal foundations of the judicial system, decriminalization of certain criminal acts, consistent continuation of the policy of improvement of criminal, criminal-procedural and criminal executive legislation, wide introduction of the principle of humanitarianism into the system of criminal punishments and their execution were set as priorities.
Hence, the following practical activities were carried out to further liberalizationof the current criminal legislation:
In Uzbekistan, "compulsory community service" was introduced into the criminal punishment system. Imprisonment was removed from the penal system due to the introduction of compulsory community service;
in the criminal legislation, the category of circumstances that exclude the criminality of the act includes the rule that "damage to the rights and interests protected by the Criminal Code, if the person could not control his actions (inaction) as a result of such coercion or intimidation, is not considered a crime" Article 411- was inserted;
article 244 of the Criminal Code was removed, and the responsibility for "violation of the rules of stay in the Republic of Uzbekistan", which was previously under the criminal jurisdiction, was transferred to the Administrative jurisdiction;
with the Law of the Republic of Uzbekistan as of December 7, 2021 "On Amendments and Additions to Certain Legislative Documents of the Republic of Uzbekistan in Connection with the Further Improvement of the System of Ensuring the Guarantees of Children's Rights", the norm providing for criminal liability from the age of 13 was removed.
It should be noted that the adoption of the new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan became important in honoring human dignity in our country, reliably guaranteeing the rights, freedoms and legal interests of our citizens.
Enshrining the constitutional rule "Abolition of the capital punishment" in our fundamental law indicates that the Criminal, Criminal Procedure and Criminal Executive Codes are strictly prohibited from implementing the issue related to the application of the capital punishment.
If we mention the positive indicators achieved as a result of comprehensive reforms in the field: 1244 persons were acquitted and rehabilitated; 7,362 persons were released from prison in the courtroom in connection with the imposition of non-custodial sentences, 33,612 persons were released on parole before serving the sentence,12,286 persons were replaced with light sentences, and 13,522 persons were dismissed from the charges or reclassified, and 272 persons (young people, women, etc.) were given non-custodial sentences on the basis of letters of guarantee; as a result of the effective use of the reconciliation institution, 14,698 persons were released from criminal liability in 2023.
In short, to make the principles of justice and the rule of law the most basic and necessary condition for development in our country, in particular, to ensure the rule of law and constitutional legitimacy and to define human dignity as the main criterion of this process, to consistently continue the policy of improving criminal, criminal procedural and criminal executive legislation, consistent reforms are being carried out to introduce the principles of humanitarianism to the system of criminal punishments and their execution, to form a new image of law enforcement agencies and to direct their activities to the effective protection of public interests, human dignity, rights and freedoms.
So that, priority tasks such as reliable protection of human rights and freedoms, interests of society and the state and reliable protection of peace and security are reflected in the essence of the principle of "human - society - state" put forward by the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoev.