Ўзбекистон-Озарбайжон: Азалий дўстлик ва ҳамкорлик ришталарининг мустаҳкам пойдеворига асосланган фаол мулоқот
Президент Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев 22-23 август кунлари давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлади.
Озарбайжон – мамлакатимизнинг Жанубий Кавказдаги стратегик ҳамкори ва қардош давлат ҳисобланади. Ўзбекистон ва Озарбайжон қадимий ва янги тарихда ҳамиша яқин ҳамкорлик олиб борган бўлиб, дўстона муносабатларни сақлаб келмоқда.
Ўзбекистоннинг халқаро ҳамкорлари орасида Озарбайжоннинг алоҳида ўрни борлиги мамлакатларимиз ўртасидаги олий ва бошқа даражадаги фаол мулоқотдан далолат беради.
2022 йилда Озарбайжон Президенти Ўзбекистонга уч марта – июнь ойида давлат ташрифи билан, сентябрь ойида ШҲТга аъзо мамлакатлар давлат раҳбарлари саммитида иштирок этиш учун ва ноябрь ойида эса Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар давлат раҳбарлари саммитида иштирок этиш учун келди.
Ўз навбатида, давлатимиз раҳбари 2023 йилда Озарбайжонга уч марта, жумладан, март ойида Қўшилмаслик ҳаракатининг Боку шаҳрида бўлиб ўтган мулоқот гуруҳи саммитида иштирок этиш, август ойида давлат ташрифи билан ва ноябрь ойида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Марказий Осиё иқтисодиёти учун махсус дастури (СПЕКА)нинг Боку шаҳридаги биринчи саммитда иштирок этиш учун ташриф буюрди. Ўзбекистон Президенти 2024 йил 5-6 июль кунлари Шуша шаҳрида бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилотининг норасмий саммитида ҳам иштирок этди.
Ўзаро ташрифлар алмашинуви икки томонлама муносабатларни янги сифат босқичига олиб чиқишда муҳим омил бўлаётир. Натижада ўнлаб ҳужжатлар, жумладан, Стратегик шерикликни чуқурлаштириш ва ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантириш тўғрисидаги декларация ва Олий давлатлараро кенгашни ташкил этиш тўғрисида битим имзоланди.
Ушбу ҳужжатларнинг имзоланиши расмий Тошкент ва расмий Боку манфаатлари ҳамда мақсадларига мос келишини, тенг ҳуқуқли ва кўп қиррали шерикликни фаоллаштириш учун қулай шарт-шароит яратишдан манфаатдорлигини намоён этди.
Олий даражадаги мулоқотнинг жадаллашгани юқори даражадаги ташрифлар алмашинувини фаоллаштириш, парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш, халқаро ташкилотлар ва кўп томонлама форматлар доирасидаги ўзаро алоқаларнинг кенгайтиришга хизмат қилди.
Ўзбекистон ва Озарбайжон БМТ, Қўшилмаслик ҳаракати, Туркий давлатлар ташкилоти, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ва Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти каби нуфузли платформаларда бир-бирини фаол қўллаб-қувватламоқда. Сўнгги йилларда Озарбайжон Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси доирасида қабул қилинган тўртта резолюция ҳаммуаллифларидан бирига айланганини мамлакатимиз юксак қадрлайди.
Ҳар икки давлат қонун чиқарувчи органларида ташкил этилган парламентлараро дўстлик гуруҳлари фаолияти қонун чиқарувчилар ўртасидаги амалий ва самарали алоқаларни кенгайтиришга хизмат қилаётганини ҳам алоҳида таъкидлаш керак.
Идоралараро даражада ҳамкорлик ҳам фаол ривожланмоқда. Икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасида мунтазам равишда сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилмоқда, транспорт маъмуриятлари ўртасида яқин мулоқот йўлга қўйилган, савдо-иқтисодий алоқалар, саноат кооперацияси мустаҳкамланмоқда.
Ўзбекистон ва Озарбайжон ўз минтақаларида улкан салоҳиятга ва асосий геостратегик жойлашувга эга бўлиб, бугунги кунда бир-бирлари учун иқтисодий жиҳатдан истиқболли шерикларга айланди, бу эса муносабатларни кенгайтиришга бўлган ўзаро қизиқишнинг ортиб бораётганини тасдиқлайди. Ривожланиш кўламини тушуниш учун икки томонлама товар айирбошлаш суръатига қараш кифоя. Шундай қилиб, 2017 йилдан буён ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 5,5 баробардан зиёдга ошди. Жорий йилнинг январь-июнь ҳолатида эса икки давлат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 15 фоизга ўсишга эришди. Албатта, бу кўрсаткичлар мавжуд имкониятларга тўлиқ мос келмайди, бироқ уларнинг ўсиш динамикаси расмий Тошкент ва расмий Боку яқин йилларда ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 1 миллиард АҚШ долларига етказиш бўйича ўз олдига қўйган мақсадларга эришишини тасдиқлайди.
Иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида 2020 йилда Ўзбекистон-Озарбайжон Ишбилармонлар кенгаши тузилди. Ҳозирги кунга қадар унинг тўртта йиғилиши ўтказилди. Мазкур платформа ўзаро манфаатлар кесишган янги нуқталарни аниқлаш ва инвестициявий, савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган истиқболдаги биргаликдаги ҳаракатларни аниқлаб олиш имконини беради.
2023 йилда икки давлатдаги энг истиқболли лойиҳаларни молиялаштириш мақсадида Ўзбекистон-Озарбайжон қўшма инвестиция компанияси ташкил этилди.
Озарбайжон капитали иштирокида савдо, машинасозлик ва металлга ишлов бериш, молия ва суғурта, кўчмас мулк билан боғлиқ операциялар, энергетика, хизмат кўрсатиш, заргарлик буюмлари ишлаб чиқариш, озиқ-овқат саноати, енгил саноат ва бошқа йўналишларда фаолият юритаётган 240 та корхона Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Ҳар икки давлат транспорт соҳасида ҳам ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда. Бунга тарихий халқаро савдо йўллари чорраҳасида жойлашган мамлакатларимизнинг ўз стратегик ўринларини узоқ муддатли иқтисодий манфаатларга айлантириш истаги сабаб бўлмоқда. Шу билан бирга, ишончли логистика инфратузилмасини яратиш ва транзит йўлакларини ривожлантириш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ўзаро алоқаларнинг стратегик таркибий қисмлари ҳисобланади. Мамлакатларимиз бу вазифага ўз иқтисодиёти юксалишининг муҳим омили сифатида қарайди.
Ўзбекистон бугун миллий товарларнинг жаҳон бозорига чиқишини таъминловчи “Боку-Тбилиси-Карс” темир йўли имкониятларидан фаол фойдаланмоқда. Озарбайжон томони “Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой” темир йўли қурилишини қўллаб-қувватлайди, унинг амалга оширилиши алоқаларни сезиларли даражада кенгайтириш учун янги истиқболларни очади.
Икки томонлама муносабатларни ривожлантиришда Бокудан Тошкент, Самарқанд, Урганч ва Фарғонага йўлга қўйилган тўғридан-тўғри ҳаво қатновлари ҳам муҳим аҳамият касб этмоқда.
2019 йилдан бошлаб Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасида ҳудудлараро ҳамкорлик фаоллашди. Икки мамлакат ҳудудларидан делегацияларнинг ўзаро ташрифлари мунтазамлик касб этаётир.
Масалан, Ўзбекистон – Озарбайжон минтақаларининг биринчи форуми 2023 йил февраль ойида Тошкентда, иккинчиси жорий йилнинг май ойида Губа шаҳрида бўлиб ўтди. Мазкур форумлар якунларига кўра, Самарқанд ва Ганжа, Хива ва Шуша, Бухоро ва Ланкорань, Қўқон ва Шеки, Наманган ва Мингечевир, Гулистон ва Фузулий, Термиз ва Билясувар шаҳарлари ўртасида ҳамкорлик битимлари имзоланди. Ҳудудлараро алоқаларни янада ривожлантириш ва шаҳарлар ўртасидаги алоқалар географиясини кенгайтиришдан томонлар манфаатдор эканликларини билдирадилар.
Ҳозирги замонавий босқичда Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги маданий-гуманитар алмашинувларни ривожлантиришда дин, тил, маданият ва анъаналарнинг тарихий муштараклиги муҳим ўрин тутади.
Маълумки, атоқли ўзбек ва озар мумтоз адабиётининг етук намоёндалари – Алишер Навоий, Мирзо Улуғбек, Низомий Ганжавий, Носириддин Тусий, Муҳаммад Фузулий ва бошқа бир қатор алломаларнинг ижоди нафақат туркий тилли халқлар, балки бутун инсоният мулки ҳисобланади. Улар қолдирган буюк меросни халқларимиз юксак қадрлайди.
Боку шаҳрида Алишер Навоий, Тошкент шаҳрида эса Низомий Ганжавий ва Ҳайдар Алиев ҳайкаллари ўрнатилган. Ўзбекистон давлат педагогика университети Низомий Ганжавий номи билан аталади, Озарбайжонда эса Алишер Навоий номидаги қишлоқ бор.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан 2023 йилда Фузулий шаҳрида Мирзо Улуғбек номидаги 960 ўринга мўлжалланган замонавий мактаб барпо этилгани мустаҳкам дўстлик ва ҳамжиҳатликнинг яна бир белгиси бўлди.
Икки давлат раҳбарлари Шавкат Мирзиёев ва Илҳом Алиевнинг таълим соҳасидаги ташаббуслари туфайли илмий ҳамкорлик имкониятлари чуқурлашиб, икки давлат ўртасида тобора кўпроқ қўшма лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда ва делегациялар мунтазам равишда алмашиляпти.
Жумладан, Озарбайжон маданият вазири бошчилигидаги делегация 2024 йилда Зомин шаҳрида ўтказилган Халқаро мақом санъати форумида, Ўзбекистон маданият вазири Озодбек Назарбеков эса VI Боку Бутунжаҳон маданиятлараро мулоқот форуми ва “Шуша – Ислом дунёсининг маданий пойтахти – 2024” йилининг очилиш маросимида иштирок этди.
Икки давлат ҳудудларида маданият ва адабиёт кунлари, кино ва ижодий ҳафталиклар, гастрол сафарлари, бадиий кўргазмалар мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Хусусан, 2023 йил апрель – май ойларида мамлакатимизда ўзбек-озар муносабатлари ривожига беқиёс ҳисса қўшган Озарбайжон халқининг умуммиллий етакчиси Ҳайдар Алиевнинг 100 йиллигига бағишланган қатор маданий-маърифий тадбирлар бўлиб ўтди.
Жорий йилнинг март ойида Боку шаҳридаги Ҳайдар Алиев номидаги марказда “Чоклардаги мерос: Ўзбекистон каштачилик ва тикувчилик анъаналари бўйлаб саёҳат” кўргазмаси очилди. Озарбайжон давлат академик мусиқали театрида “Лазги – муҳаббат ва қалб рақси” балетининг премьераси катта муваффақият билан ўтказилди.
Шу ўринда қайд этиш керакки, Ўзбекистонда ҳам, Озарбайжонда ҳам ҳар икки халқнинг етакчи санъат вакилларининг ижоди жуда машҳур ва улар эъзозланади. Озарбайжон ижодкорларининг маданиятлараро алоқаларни мустаҳкамлашдаги хизматлари эътироф этилиб, Ўзбекистоннинг юксак давлат мукофотларига сазовор бўлмоқда. Масалан, Ўзбекистон Президентининг Фармони билан Рашид Бейбутов номидаги Озарбайжон давлат академик мусиқали театри вокалисти Гуляноқ Мамедова 2022 йилда Ўзбекистон Республикаси халқ артисти, 2024 йилда эса атоқли Озарбайжон маданият арбоби Пўлад Булбул ўғли Ўзбекистон Республикаси халқ артисти унвони билан тақдирланди. Шунингдек, Озарбайжоннинг бир қатор ижтимоий-сиёсий арбобларига “Дўстлик” ордени топширилган.
Ўз навбатида, таниқли ўзбек эстрада хонандалари Насиба Абдуллаева ва Фаррух Зокиров Озарбайжон халқ артистлари, Ўзбек миллий мақом санъати маркази Юнус Ражабий номидаги “Мақом” ансамбли бадиий раҳбари Абдуҳошим Исмоилов, Ўзбекистон давлат консерваторияси ректори Камолиддин Ўринбоев ва Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси Али Насирли “Достлук” ордени билан тақдирланган.
Дўстлик ришталарини мустаҳкамлашга бугун Ўзбекистонда истиқомат қилаётган озар миллати вакиллари ҳам ўз ҳиссасини қўшмоқда. Уларнинг маданияти ва анъаналарини асраб-авайлаш мақсадида мамлакатимизда Озарбайжон маданият марказлари уюшмаси ташкил этилган.
Мухтасар айтганда, Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги серқирра ва самарали алоқалар бугунги кунда ўзаро манфаатли шерикликни кенгайтириш йўлини ишонч билан давом эттириш имконини берувчи мустаҳкам пойдеворга эга. Озарбайжон етакчисининг Ўзбекистонга бўлажак ташрифи ва олий даражадаги музокаралар ушбу жараёнга қўшимча суръат бағишлаши баробарида, икки томонлама муносабатларни янги ва юқори иттифоқчилик даражасига кўтаришга хизмат қилади.

Узбекистан-Азербайджан: Интенсивный диалог, основанный на прочном фундаменте исторических уз дружбы и сотрудничества
22-23 августа по приглашению Президента Шавката Мирзиёева Президент Азербайджана Ильхам Алиев посетит Узбекистан с государственным визитом.
Азербайджан – стратегический партнер нашей страны на Южном Кавказе и братская страна, с которой и в древней, и в новой истории Узбекистан всегда имел тесную взаимосвязь и поддерживал дружеские отношения.
Об особом месте Азербайджана среди международных партнеров Узбекистана свидетельствуют активный диалог на самых различных уровнях между нашими странами.
В 2022 году Президент Азербайджана трижды посетил Узбекистан – в июне с государственным визитом, в сентябре – для участия в качестве почетного гостя в саммите глав государств стран-членов ШОС и в ноябре – для участия в саммите глав государств стран-членов ОТГ.
В свою очередь, глава нашего государства трижды посещал Азербайджан в 2023 году: в марте – для участия в саммите Контактной группы Движения неприсоединения, в августе с государственным визитом и в ноябре – для участия в первом саммите Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА). Президент Узбекистана 5-6 июля 2024 года принял участие в неформальном саммите Организации тюркских государств в азербайджанском городе Шуше.
Регулярный обмен визитами вывел двусторонние отношения на качественно новый уровень. По их итогам были подписаны десятки документов, в том числе Декларация об углублении стратегического партнёрства и наращивании всестороннего сотрудничества, Договор о создании Высшего межгосударственного совета.
Подписание этих документов продемонстрировало совпадение интересов и целей Ташкента и Баку и их заинтересованность в создании благоприятных условий для дальнейшего расширения равноправного и многопланового сотрудничества.
Активизация диалога на высшем уровне способствовала интенсификации взаимных визитов на высоком уровне, развитию межпарламентского сотрудничества, укреплению взаимодействия в рамках международных организаций и многосторонних форматов.
Так, оба государства оказывают активную взаимную поддержку на таких авторитетных площадках, как ООН, Движение неприсоединения, Организация тюркских государств, Содружество Независимых Государств и Организация экономического сотрудничества. Наша страна высоко ценит факт того, что Азербайджан только за последние годы вошел в число соавторов нескольких резолюций, принятых по инициативе Узбекистана в рамках Генеральной Ассамблеи ООН.
Следует также особо подчеркнуть роль действующих в законодательных органах обоих государств межпарламентских групп дружбы, деятельность которых способствует расширению практических и продуктивных контактов между парламентариями.
Не менее активно развивается сотрудничество на межведомственном уровне. Регулярно проводятся политические консультации между министерствами иностранных дел двух стран, ведется тесный диалог на уровне транспортных администраций, укрепляются торгово-экономические связи и промышленная кооперация.
Узбекистан и Азербайджан, имеющие огромный потенциал и ключевое геостратегическое расположение в своих регионах, сегодня бесспорно стали друг для друга экономически перспективными партнерами, что подтверждает растущий взаимный интерес к расширению связей. Достаточно взглянуть на динамику двустороннего товарооборота, чтобы понять темпы развития. Так, с 2017 года объемы взаимной торговли выросли более чем в 5,5 раза, а с начала этого года прибавили ещё на 15%. Безусловно, эти показатели не в полной мере отвечают имеющимся возможностям, но динамика их роста показывает, что Ташкент и Баку всерьез настроены на достижение поставленной цели по доведению объема взаимной торговли до 1 миллиарда долларов США в ближайшие годы.
Для укрепления экономической кооперации в 2020 году был учреждён узбекско-азербайджанский Деловой совет. К настоящему времени проведены четыре его заседания. Эта площадка позволяет определять новые точки пересечения взаимных интересов и содействует укреплению взаимовыгодного инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.
В 2023 году создана Совместная узбекско-азербайджанская инвестиционная компания с целью финансирования наиболее перспективных проектов на территории двух стран.
240 предприятий с участием азербайджанского капитала, действующих в таких сферах, как торговля, машиностроение и металлообработка, финансы и страхование, операции с недвижимостью, энергетика, сфера услуг, производство ювелирных изделий, пищевая отрасль, легкая промышленность и других, вносят свой вклад в экономическое развитие Узбекистана.
Особое внимание оба государства уделяют развитию сотрудничества в транспортной сфере. Это обусловлено общими стремлениями конвертировать стратегическое местоположение на стыке исторических международных торговых путей в долгосрочную экономическую выгоду. При этом реализация совместных проектов по созданию надёжной логистической инфраструктуры и развитию транзитных коридоров является стратегическими компонентами взаимодействия. Наши страны рассматривают эту задачу в качестве важного фактора роста своих экономик.
Так, Узбекистан сегодня активно использует возможности железной дороги Баку–Тбилиси–Карс, обеспечивающей выход узбекских товаров на мировой рынок. Азербайджанская сторона поддерживает строительство железной дороги Узбекистан–Кыргызстан–Китай, реализация которой откроет новые перспективы для значительного расширения кооперационных связей.
Развитию двусторонних контактов также способствует прямое авиасообщение из Баку в Ташкент, Самарканд, Ургенч и Фергану.
С 2019 года активизировалось сотрудничество между регионами Узбекистана и Азербайджана, регулярно осуществляются взаимные обмены визитами делегаций.
В феврале 2023 года в Ташкенте прошел первый Форум регионов форма Узбекистан–Азербайджан, а второй – в мае этого года в азербайджанском городе Губе. По их итогам подписаны документы о сотрудничестве между городами Самарканд и Гянджа, Хива и Шуша, Бухара и Ленкорань, Коканд и Шеки, Наманган и Мингечевир, Гулистан и Физули, Термез и Билясувар. Обе стороны выражают заинтересованность к дальнейшему наращиванию межрегиональных связей и расширению географии сотрудничества между городами.
На современном этапе ключевую роль в развитии культурно-гуманитарного сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном играет историческая общность религии, языка, культуры и традиций.
Наследие видных узбекских и азербайджанских классиков – Алишера Навои, Мирзо Улугбека, Низами Гянджеви, Насиреддина Туси и Мухаммада Физули являются достоянием не только тюркоязычных народов, но и всего человечества. Их творчество высоко почитается народами наших стран.
В городе Баку установлен памятник Алишеру Навои, а в Ташкенте – Низами Гянджеви и Гейдару Алиеву. Государственный педагогический университет Узбекистана носит имя Низами Гянджеви, а в Азербайджане есть посёлок, который носит имя Алишера Навои.
Еще одним знаком прочной дружбы между узбекским и азербайджанским народами стало возведение в 2023 году в городе Физули по инициативе руководителя нашей страны современной школы имени Мирзо Улугбека, рассчитанной на 960 учеников.
Благодаря просветительским инициативам глав двух государств Шавката Мирзиёева и Ильхама Алиева углубляются возможности гуманитарного сотрудничества, у двух стран появляются все новые и новые совместные проекты, на регулярной основе происходит обмен делегациями.
Так, министр культуры Азербайджана участвовал в качестве почетного гостя в Международном форуме искусства маком в июне 2024 года в городе Заамине, а министр культуры Узбекистана – в VI Бакинском Всемирном форуме межкультурного диалога и церемонии открытия года «Шуша – культурная столица исламского мира 2024».
Регулярно на территории двух стран перекрестно проводятся Дни культуры и литературы, кино и творческие недели, гастроли и художественные выставки.
Так, в апреле-мае 2023 года в Узбекистане организован ряд культурно-просветительских мероприятий, посвящённых 100-летию общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева, внесшего неоценимый вклад в развитие и укрепление азербайджано-узбекских отношений.
В марте этого года в Центре Гейдара Алиева в городе Баку открылась выставка «Наследие в стежках: Путешествие по вышивкам и швейным традициям Узбекистана». В Азербайджанском государственном академическом музыкальном театре с большим успехом прошла премьера балетного спектакля «Лазги. Танец души и любви».
Стоит отметить, что и в Узбекистане, и в Азербайджане хорошо знают и почитают музыку и творчество популярных исполнителей двух народов. В знак признания заслуг в укреплении межкультурных связей деятели искусства Азербайджана получают высокие государственные награды Узбекистана. Так, указом Президента Узбекистана вокалистке Азербайджанского государственного музыкального театра имени Рашида Бейбутова Гулянак Мамедовой в 2022 году было присвоено почётное звание «Народная артистка Республики Узбекистан», а в 2024 году известному азербайджанскому деятелю культуры Поладу Бюльбюльоглы - «Народный артист Республики Узбекистан». Орденом «Дустлик» награжден целый ряд общественно-политических деятелей Азербайджана.
В свою очередь, известные узбекские исполнители Насиба Абдуллаева и Фаррух Закиров стали народными артистами Азербайджана, а художественный руководитель ансамбля «Маком» имени Юнуса Раджаби Хошимжон Исмоилов, ректор Государственной консерватории Узбекистана Камолиддин Уринбоев и член Союза писателей Узбекистана Али Насирли награждены орденом «Достлук».
Свой вклад в укрепление дружественных связей вносят и представители азербайджанской национальности, проживающие сегодня в Узбекистане. Для сохранения их культуры и традиций в нашей стране действует Ассоциация азербайджанских культурных центров.
Словом, многоплановое и плодотворное взаимодействие между Узбекистаном и Азербайджаном имеет сегодня мощный фундамент, который позволяет уверенно продолжать курс на расширение взаимовыгодного партнерства. Предстоящий визит главы Азербайджана в Узбекистан, переговоры на высшем уровне, без сомнения, привнесут в это процесс дополнительный импульс, а также выведут двусторонние отношения на новый, более высокий союзнический уровень.