“Sharq taronalari” XIII xalqaro musiqa festivali bo'lib o‘tishi haqida PRESS-RELIZ Samarqand shahri 2024-yil, 26–30-avgust
YUNESKO shafeligida 26-30-avgust kunlari “Yer yuzining sayqali” deb nom olgan qadimiy va betakror Samarqandda “Sharq taronalari” XIII xalqaro musiqa festivali bo‘lib o‘tadi.
“Sharq taronalari” Markaziy Osiyodagi eng katta festivallardan biri sanaladi. Festival o‘tkazilishidan asosiy maqsad milliy musiqa san’atida erishilgan yutuqlarni keng ommaga tatbiq qilish, millatlarning madaniyat va an’analarini asrash va rivojlantirish, sozandalik va xonandalik yo‘nalishidagi iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, xalqaro ijodiy aloqalarni kengaytirish, tinchlik, do‘stlik va o‘zaro bag‘rikenglik g‘oyalarini targ‘ib qilishdan iborat.
1997-yilda tashkil etilib, ilk marotaba o'tkazilgan “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalida 31 ta davlatdan musiqiy guruhlar va ijrochilar tashrif buyurishgan bo‘lsa 2019-yilda o‘tkazilgan XII “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalida ishtirokchi davlatlar soni 75 taga yetgan.
2024-yilning 26-30-avgust kunlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan “Sharq taronalari” XIII xalqaro musiqa festivalida dunyoning 70 ga yaqin (1-avgust holatida 62 ta davlat festivalda ishtirok etish xohishini bildirgan, ayni kunlarda festivalda qatnashish uchun arizalar kelishi davom etmoqda) mamlakatlaridan 300 nafardan ziyod vakil qatnashishi kutilmoqda.
Bugunga kelib “Sharq taronalari” nafaqat O‘rta Osiyoda, balki jahon miqyosidagi mashhur festivallar qatoridan joy olib ulgurdi. Buning yorqin misolini yildan-yilga qatnashchilar va festivalda qatnashish istagini bildirayotgan davlatlar sonining oshishida, dastur saviyasining yuqorilab borayotganida ham ko‘rishimiz mumkin.
“Sharq taronalari” XIII xalqaro musiqa festivali doirasida quyidagi dastur asosida ish olib borish rejalashtirilgan:
26–avgust kuni Samarqand shahrida “Sharq taronalari” XIII xalqaro musiqa festivalining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tadi.
27-28-avgust kunlari “Sharq xalqlari musiqa madaniyati: globallashuv jarayonlarida ijodiy uyg‘unlashuv tamoyillari” mavzusidagi Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, unda musiqashunos olimlar, ilmiy-tadqiqot markazlari olimlari, musiqiy oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari hamda tadqiqotchi-doktorant va magistrantlar ishtirok etishlari kutilmoqda.
27-28-29-avgust kunlari (soat 19:00da) “Sharq taronalari” XIII xalqaro musiqa festivaliga tashrif buyurgan ishtirokchilar o‘rtasida ko‘rik-tanlov o‘tkazilib, Xalqaro hay’at tomonidan tanlov ishtirokchilarining chiqishlari ikkita yo‘nalish bo‘yicha baholanadi:
professional (klassik) darajadagi xalq musiqasi va qo‘shiq yo‘nalishi;
zamonaviy kompozitorlar tomonidan yaratilgan musiqa va qo‘shiq yo‘nalishi.
Ma’lumot uchun. ( 354-сон 25.04.2019. “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalini o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida (lex.uz))
Tanlov ishtirokchilarining chiqishlarini baholash uchun Tashkiliy qo‘mita tomonidan yetti kishidan kam bo‘lmagan tarkibda Xalqaro hay’at tuziladi.
Xalqaro hay’atga yuqori malakali xorijiy va mahalliy musiqashunos olimlar, taniqli san’atkorlar, kompozitorlar va bastakorlar, xorijiy davlatlardagi xalqaro san’at festivallari tashkilotlarining vakillari taklif etiladi.
Baholash jarayonida qo‘shiqlarning milliyligi, she’rlarning ohang bilan mutanosibligi va mazmundorligi, qatnashchining ijro saviyasi, kiyinish madaniyati va sahna harakati tanlovning asosiy mezonlari hisoblanadi.
Tanlovda chiqish uchun tarkibi 12 nafar musiqachidan ko‘p bo‘lmagan cholg‘u ansambli jonli tarzda jo‘r bo‘lishiga ruxsat etiladi.
Xalqaro hay’at tomonidan tanlov ishtirokchilarining chiqishlari ikkita yo‘nalish bo‘yicha baholanadi:
Tanlov g‘oliblari Tashkiliy qo‘mita tomonidan diplom, statuetka va quyidagi miqdorlarda pul mukofotlari bilan taqdirlanadi:
“Gran-pri” — 10 000 AQSH dollari;
I o‘rin (har bir yo‘nalish bo‘yicha) 2 x 5 000 — 10 000 AQSH dollari;
II o‘rin (har bir yo‘nalish bo‘yicha ) 2 x 3 500 — 7 000 AQSH dollari;
III o‘rin (har bir yo‘nalish bo‘yicha) 3 x 2 000 — 6 000 AQSH dollari;
Xalqaro hay’at qaroriga muvofiq munosib nomzod topilmaganda “Gran-pri” berilmaydi.
Xalqaro hay’at qaroriga muvofiq faqatgina “Gran-pri” mukofoti bo‘linmaydi, I, II va III o‘rinlar pul mukofotlari bo‘linishi mumkin.
Tanlovda qatnashgan va sovrindor bo‘lmagan ishtirokchilarga “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivali diplomanti diplomi beriladi.
Tanlov sovrindorlari “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalining tantanali yopilish marosimi konsert dasturida qatnashishlari lozim.
Tanlovda sovrindor (laureat) bo‘lgan ishtirokchilar keyingi yillarda o‘tkaziladigan ushbu tanlovda ishtirok etolmaydi, faxriy mehmon sifatida festivalga taklif etilishi mumkin. Tanlovda qatnashib, o‘rin egallamagan ishtirokchi keyingi tanlovda qatnashish huquqiga ega.
Tashkilotchi, ijodiy uyushmalar, jamg‘armalar va boshqa tashkilotlarning mustaqil hay’at a’zolari va muxlislar e’tirofiga sazovor bo‘lgan ishtirokchilar “Eng yosh ishtirokchi”, “Muxlislar e’tirofiga sazovor bo‘lgan eng yaxshi ishtirokchi”, “Eng yaxshi cholg‘u musiqasi ijrochisi” kabi nominatsiyalar va boshqa nominatsiyalar bo‘yicha maxsus diplom hamda 500 AQSH dollari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadilar.
Festivalning har bir qatnashchisiga “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivali faol ishtirokchisi sertifikati beriladi.
Eslatma: Tanlovda sovrindor (laureat) bo‘lgan ishtirokchilar keyingi yillarda o‘tkaziladigan ushbu tanlovda ishtirok etolmaydi, faxriy mehmon sifatida festivalga taklif etilishi mumkin. Tanlovda qatnashib, o‘rin egallamagan ishtirokchi keyingi tanlovda qatnashish huquqiga ega.
30-avgust kuni Samarqand shahrida “Sharq taronalari” XIII xalqaro musiqa festivalining tantanali yopilish marosimi bo‘lib o‘tadi. Unda, g‘oliblar e’lon qilinib taqdirlanadi.
Izoh: Madaniyat vazirligining https://t.me/madaniyatvazirligi rasmiy telegram sahifasida #Sharq_taronalari xeshtegi asosida qo‘shimcha m’lumotlarga ega bo‘lishingiz mumkin.

Под эгидой ЮНЕСКО с 26 по 30 августа в древнем и неповторимом Самарканде пройдет XIII международный музыкальный фестиваль “Шарк тароналари” (“Мелодии Востока”).
“Шарк тароналари” считается одним из крупнейших фестивалей в Центральной Азии. Основная цель фестиваля - продемонстрировать достижения в области национального музыкального искусства, сохранить и развивать культуру и традиции народов, поддержать талантливую молодежь в области музыки и пения, а также расширить международные творческие связи, пропагандировать идеи мира, дружбы и взаимопонимания.
Фестиваль “Шарк тароналари” был основан в 1997 году и впервые прошел с участием музыкальных групп и исполнителей из 31 страны, а на XII международном музыкальном фестивале “Шарк тароналари”, который прошел в 2019 году, число стран-участниц достигло 75.
На XIII международном музыкальном фестивале “Шарк тароналари”, который запланирован на 26-30 августа 2024 года, ожидается участие более 300 представителей и около (По состоянию на 1 августа желание участвовать в фестивале выразили 62 страны, в эти дни заявки на участие в фестивале продолжают поступать) 70 стран мира.
На сегодняшний день “Шарк тароналари” занимает достойное место не только в Центральной Азии, но и среди известнейших фестивалей мира. Ярким примером этого является увеличение числа участников и стран, желающих участвовать в фестивале из года в год, а также повышение уровня программ.
В рамках XIII международного музыкального фестиваля “Шарк тароналари” запланированы следующие мероприятия:
26 августа в городе Самарканд пройдет торжественное открытие XIII международного музыкального фестиваля “Шарк тароналари”.
27-28 августа планируется проведение Международной научно-практической конференции на тему “Музыкальная культура восточных народов: принципы творческой согласованности в условиях глобализации”, в которой примут участие ученые-музыковеды, исследователи из научных центров, профессора и преподаватели музыкальных учебных заведений, а также аспиранты и магистранты.
27-28-29 августа (в 19:00) среди участников XIII международного музыкального фестиваля “Шарк тароналари” пройдет конкурс, где выступления участников будут оцениваться Международным жюри по двум направлениям:
профессиональное (классическое) направление народной музыки и песни;
направление музыки и песни, созданных современными композиторами.
Для справки. (Указание Постановления о порядке проведения международного музыкального фестиваля “Шарк тароналари” № 354 от 25.04.2019, lex.uz)
Для оценки выступлений участников конкурса создается Международное жюри, в состав которого входит не менее семи человек.
В Международное жюри приглашаются высококвалифицированные зарубежные и местные ученые-музыковеды, известные артисты, композиторы и представители организаций международных художественных фестивалей из зарубежных стран.
При оценке учитываются такие основные критерии, как национальность песен, соотношение текста и мелодии, содержание, уровень исполнения участника, культурность одежды и сценического поведения.
Для выступления допускается состав народного инструментального ансамбля не более 12 музыкантов.
Выступления участников конкурса оцениваются Международным жюри по двум направлениям:
профессиональное (классическое) народное музыкально-певческое направление;
направление музыки и песни, созданное современными композиторами.
Конкурс будет посвящен музыке и песенной направленности, созданной современными композиторами.
Победители будут награждены дипломами, статуэтками и денежными призами следующими суммами:
«Гран-при» — 10 000 долларов США;
I место (по каждой категории) 2 x 5 000 — 10 000 долларов США;
II место (по каждой категории) 2 x 3 500 — 7 000 долларов США;
III место (по каждой категории) 3 x 2 000 — 6 000 долларов США;
Если согласно решению Международного жюри подходящий кандидат не будет найден, «Гран-при» не будет присужден.
Согласно решению Международного жюри, только «Гран-при» не будет делиться, призы I, II и III мест могут быть разделены.
Участникам, которые участвовали в конкурсе, но не стали призерами, будет вручён диплом участника международного музыкального фестиваля «Шарк Тароналари».
Победители конкурса должны участвовать в концертной программе торжественного закрытия международного музыкального фестиваля «Шарк Тароналари».
Участники, ставшие победителями (лауреатами) конкурса, не смогут участвовать в следующих конкурсах, но могут быть приглашены на фестиваль в качестве почетных гостей. Участник, не занявший призового места, имеет право участвовать в следующем конкурсе.
Участники, удостоившиеся признания организаторов, творческих объединений, фондов и других организаций, будут награждены специальными дипломами и денежными призами в размере 500 долларов США в номинациях «Самый молодой участник», «Лучший участник по версии зрителей», «Лучший исполнитель традиционной музыки».
Каждому участнику фестиваля будет выдан сертификат активного участника международного музыкального фестиваля «Шарк Тароналари».
Примечание: Участники, ставшие победителями (лауреатами) конкурса, не могут участвовать в следующих конкурсах, но могут быть приглашены на фестиваль в качестве почетных гостей. Участники, не занявшие призовых мест, имеют право участвовать в следующем конкурсе.
30 августа в городе Самарканде состоится торжественное закрытие XIII международного музыкального фестиваля «Шарк Тароналари». На нем будут объявлены и награждены победители.
Примечание: Министерства культуры https://t.me/madaniyatvazirligi вы можете получить дополнительную информацию на официальной странице Telegram на основе хэштега # Sharq_taronalari