Маърифат деб савоб олинг. Ўзбекистонда китоб мутолааси ва китобхонликни ривожлантириш ҳақида
Бугунги Янги Ўзбекистонда китобхонлик ва мутолаа маданиятини ривожлантиришга, китоб нашрига катта эътибор қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбари “Таълим-тарбияда танаффус бўлмайди”, деганларидай зиёлилар, маданият, адабиёт ва санъат намояндари билан ўтказилган ҳар учрашувида, халқимизга мурожаат сифатида янграган ҳар бир тарихий нутқида жаҳон тамаддуни асосларини, дунёнинг ҳозирги замон илғор илм-фан ютуқларини ўрганиш ва билим олиш масаласига алоҳида эътибор қаратиб келмоқда. “Билим, билим, билим”, “Илм, илм, илм” деган сўзларни қайта-қайта таъкидлайди.
Муҳтарам Президентимиз: “Дунёдаги ҳар қайси давлат, ҳар қайси халқ биринчи навбатда ўзининг интеллектуал салоҳияти, юксак маънавияти билан қудратлидир. Бундай енгилмас куч манбаи эса аввало инсоният тафаккурининг буюк кашфиёти – китоб ва китобхонларда”, деб бежиз айтмаган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 12 январдаги “Китоб маҳсулотларини чоп этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ва тарғибот қилиш бўйича комиссия тузиш тўғрисида”ги фармойиши, 2017 йил 13 сентябрдаги “Китоб маҳсулотларнини нашр этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ҳамда тарғиб қилиш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури тўғрисида”ги қарори шу билан биргаликда “Ноширлик ва матбаа соҳасини янада ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори, “Ўзбекистон Республикаси аҳолисига ахборот-кутубхона хизмати кўрсатишни янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарорлари бўйича улкан ишлар амалга оширилгани яхши маълум.
2020 йил 14 декабрда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “2020-2025 йилларда китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш миллий дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ушбу Миллий дастурни амалга ошириш жараёнлари ижобий самаралар бермоқда.
Президентимиз томонидан илгари сурилган беш муҳим ташаббуснинг тўртинчиси – ёшлар маънавиятини юксалтириш, улар ўртасида китобхонликни кенг тарғиб этиш бўйича мамлакатимизда жиддий амалий ишлар олиб борилмоқда. Китобхонлик танловларида ёшлар, айниқса, ўсмирлар ва болалар кенг иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзолари китоб мутолааси ва китобхонликни ривожлантиришга бағишланган тадбирларда фаол қатнашаётир. Уюшма қошида Болалар ва ўсмирлар ижодий кенгаши фаолият кўрсатмоқда, юртимиздаги барча мактаблар, олий ва ўрта-махсус ўқув юртларида таниқли шоирлар, ёзувчилар томонидан маҳорат дарслари мантазам ўтказиб келинмоқда.
Шу йилнинг апрель-май ойларида Ўзбекистон Республикаси Администрацияси томонидан мамлакатимиздаги барча олий таълим муассасалари ҳамда умумтаълим мактабларининг талаба ва ўқувчиларини китоб мутолаасига жалб этиш, бадиий саводхонлик даражасини ошириш орқали уларни ватанпарварлик ва юртимиз келажагига дахлдорлик руҳида тарбиялаш мақсадида “Маърифат улашиб” лойиҳаси бўйича 156 нафар таниқли ижодкорлар 202 та олий таълим муассасаси ва улар томонидан оталиққа олинган 606 та умумтаълим мактабида адиблар билан учрашувлар ва маърифий тадбирлар ўтказилди. Ушбу тадбирларда 150 та бадиий асар ўқишга тавсия қилинди, фильмлар ва спектакллар намойиш этилди.
2020-2023 йиллар давомида Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан 403 номдаги наср, назм, драматургия, болалар адабиёти, адабиётшунослик ва бадиий таржима йўналишидаги китоблар нашр этилди. Ўтган давр мобайнида шоир, адиб ва таржимонларимиз томонидан “Рус адабиёти дурдоналари” 100 жилдлик китоблар мажмуаси, “Туркий адабиёт дурдоналари” 100 жилдик китоблар мажмуаси нашрга тайёрланди. Ушбу муҳташам лойиҳа Давлат раҳбари томонидан қўллаб-қувватланди, нашр этилиб, ҳудудларга тарқатилди.
Шу ўринда “Қорақалпоқ адабиёти дурдоналари” номли 16 жилдик китоблар мажмуаси ҳам Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан нашрга тайёрланиб, босмага топширлганини алоҳида таъкидлаб ўтмоқ жоиз.
“Китоб акцияси” лойиҳаси доирасида 2023 йилнинг 1-чорагининг ўзида Олий таълим муассасаларига, умумий таълим мактабларига 4.679 та ва Вилоятларга 14.800 та, Жазони ижро этиш колониясига 50 та, Ички ишлар вазирлиги ва маънавият, Ахборот-кутубхона марказларига 950 та, Давлат хавфсизлик хизматига 500, тадбир иштирокчилари, китоб муаллифларига 7.267 та, газета ва ижод уйларига 461 та, Ўзбекистон-Қирғизистон дўстлик жамиятига 300, маҳаллаларга 350 та, Мусулмонлар идорасига 134 та, Ўзбекистон "Ветеран" Жангчи-фахрийлар ва ногиронлар бирлашмасига 200 та, Ҳалқ банкига 500, бундан ташқари болалар оромгоҳига 600та, жами 30 минг 791донадан ортиқ китоблар беғараз тарқатилди. Шу кунга қадар тўрт йил давомида 1 миллиондан ортиқ китоблар тарқатилди.
Айни пайтда Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан “Жаҳон болалар адабиёти дурдоналари” 100 жилдлик китоблар мажмуаси нашрга тайёрланмоқда.
2020-2023 йилларда Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан “Биринчи китобим” лойиҳасида 87 нафар ёш ижодкорнинг илк китоблари ҳар бири ўн минглаб нусхаларда нашр этилди ва тақдимот тадбирлари ўтказилди. Китоблар олий таълим муассасалари, уммумтаълим мактаблари, ҳарбий қисмларга беғараз тарқатилди.
Бу ишларнинг ҳаммаси аввало ёшлар, болалар ва ўсмирлар ўртасида китобхонликни ривожлантиришга қаратилган. Китоб нашри, китобхонлик тарғиботи бундан кейин ҳам мутассил ва узлуксиз давом эттирилади.

Ищите воздаяние за просвещение. О чтении книг и развитии книгочтения в Узбекистане
Сегодня в Новом Узбекистане большое внимание уделяется развитию культуры чтения и изданию книг. Главой нашего государства было отмечено: “В образовании и воспитании не может быть перерыва”. Следуя этой установке, на каждой встрече с представителями культурной и творческой интеллигенции, в каждом выступлении и обращении к народу, Президент уделяет особое внимание необходимости изучения достижений мировой цивилизации, передовой современной науки, получению глубоких знаний и качественного образования. Вновь и вновь повторяется формула: “Знание, знание и еще раз знание”, “Наука, наука и еще раз наука”.
Президент Шавкат Мирзиёев не без основания утверждает: “Каждое государство в мире, каждый народ могуч в первую очередь своим интеллектуальным потенциалом, своей высокой духовностью. А источник такой непобедимой силы кроется в великом открытии человеческого мышления – в книгах и чтении книг”.
В этом отношении чрезвычайно важны и действенны такие документы, как указ Президента «О создании комиссии по развитию системы издания и распространения книжной продукции, пропаганде и повышению культуры чтения” от 12 января 2017 г., Постановления “О программе комплексных мер по развитию системы издания и распространения книжной продукции, повышению культуры чтения” от 13 сентября 2017 г., “О дальнейшем совершенствовании информационно-библиотечного обслуживания населения Республики Узбекистан” от 7 июня 2019 г., “О дополнительных мерах по дальнейшему развитию издательской и полиграфической сферы” от 16 марта 2020 г. А 14 декабря 2020 года Кабинет Министров Узбекистана принял постановление “Об утверждении национальной программы по развитию и поддержке культуры чтения на 2020-2025 гг.”. Процесс реализации данной программы уже дает положительные результаты.
Инициатива о повышении морально-духовного уровня молодежи и широкой популяризации среди нового поколения культуры чтения – наиболее важная из пяти, выдвинутых Президентом Узбекистана, для реализации котрой осуществляется серьезная работа. В конкурсах по чтению книг, проводимых ежегодно, активно участвует молодежь, особенно подростки и дети.
Члены Союза писателей Узбекистана принимают деятельное участие в различных мероприятиях, посвященных чтению и развитию читательской культуры. При Союзе писателей работает Творческий совет по детской и подростковой литературе, во всех школах, высших и средне-специальных учебных заведениях страны регулярно проводятся тематические уроки литературы, на которых выступают известные поэты и писатели.
В целях привлечения студентов и учащихся средних школ страны к книжной культуре, воспитания в духе патриотизма и осознания причастности к будущему своей Родины посредством повышения уровня их художественной грамотности, в апреле и мае текущего года Администрацией Президента Республики Узбекистан был разработан проект “Маърифат улашиб” (“Распространяя просвещение”), согласно которому проводились литературные встречи и просветительские мероприятия в 202 высших учебных заведениях и 606 средних образовательных школах, подшефных этим ВУЗам, в них приняли участие 156 известных писателей, поэтов и литературоведов. В этих мероприятиях слушателям было рекомендовано для прочтения более 150 художественных произведений, продемонстрированы фильмы и спектакли.
В течении 2020-2023 годов Союзом писателей Узбекистана были опубликованы книги 403 наименований в жанрах поэзии, прозы, драматургии, литературоведения, отдельное внимание были уделено детской литературе и переводным книгам. В течение данного времени нашими поэтами, писателями и переводчиками были подготовлены к печати 100- томники “Шедевры русской литературы” и “Жемчужины тюркской литературы”. Это поистине грандиозные проекты, поддержанные главой государства. Изданные книги распространены по регионам страны.
Стоит отметить, что Союзом писателей Узбекистана подготовлено и сдано в печать 16-томное издание “Шедевры каракалпакской литературы”.
В рамках проекта “Китоб акцияси” (“Книжная акция”) в одном только первом квартале 2023 года было безвоздмездно распространено 4679 книг для высшихм учебных заведений и средних школ, 14800 книг розданы по областям, 50 – по учреждениям исполнения наказаний, 950 книг – по библиотекам Министерства внутренних дел, центрам “Маънавият ва маърифат” (“Духовность и просвещение”), информационно-библиотечным центрам, 500 книг передано службе Государственной безопасности, 7267 – участникам литературных мероприятий и авторам, 461 книга – редакциям газет и домам творчества, 300 – Обществу дружбы “Узбекистан-Кыргызстан”, 350 книг – жителям махаллей, 134 – Духовному управлению мусульман, 200 книг – Республиканскому объединению солдат-ветеранов и инвалидов “Ветеран”, 500 – “Народному банку”. Кроме того, 600 книг направлено детским оздоровительным лагерям. Обющее количество распространенных за квквартал книг – 30791, а в течение четырех лет распространено более 1 миллиона 108 тысяч книг.
В данный момент Союзом писателей Узбекистана готовится к изданию 100-томник “Сокровищница всемирной детской литературы”.
В течение 2020-2023 годов Союзом писателей Узбекистана в рамках проекта “Биринчи китобим” (“Моя первая книга”) опубликованы первые сборники 87 молодых литераторов тиражом в 10 тысяч экземпляров и проведены их презентации. Книги безвоздмезно переданы библиотекам высших учебных заведений, средних школ и военный частей.
Вся эта работа направлена прежде всего, на развитие культуры чтения среди молодежи, детей и подростков. Мероприятия по изданию книг, популяризация и пропаганде чтения будут регулярно продолжены и в предстоящем периоде.