Маърифат деб савоб олинг. Ўзбекистонда китоб мутолааси ва китобхонликни ривожлантириш ҳақида
Бугунги Янги Ўзбекистонда китобхонлик ва мутолаа маданиятини ривожлантиришга, китоб нашрига катта эътибор қаратилмоқда. Давлатимиз раҳбари “Таълим-тарбияда танаффус бўлмайди”, деганларидай зиёлилар, маданият, адабиёт ва санъат намояндари билан ўтказилган ҳар учрашувида, халқимизга мурожаат сифатида янграган ҳар бир тарихий нутқида жаҳон тамаддуни асосларини, дунёнинг ҳозирги замон илғор илм-фан ютуқларини ўрганиш ва билим олиш масаласига алоҳида эътибор қаратиб келмоқда. “Билим, билим, билим”, “Илм, илм, илм” деган сўзларни қайта-қайта таъкидлайди.
Муҳтарам Президентимиз: “Дунёдаги ҳар қайси давлат, ҳар қайси халқ биринчи навбатда ўзининг интеллектуал салоҳияти, юксак маънавияти билан қудратлидир. Бундай енгилмас куч манбаи эса аввало инсоният тафаккурининг буюк кашфиёти – китоб ва китобхонларда”, деб бежиз айтмаган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 12 январдаги “Китоб маҳсулотларини чоп этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ва тарғибот қилиш бўйича комиссия тузиш тўғрисида”ги фармойиши, 2017 йил 13 сентябрдаги “Китоб маҳсулотларнини нашр этиш ва тарқатиш тизимини ривожлантириш, китоб мутолааси ва китобхонлик маданиятини ошириш ҳамда тарғиб қилиш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури тўғрисида”ги қарори шу билан биргаликда “Ноширлик ва матбаа соҳасини янада ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори, “Ўзбекистон Республикаси аҳолисига ахборот-кутубхона хизмати кўрсатишни янада такомиллаштириш тўғрисида”ги қарорлари бўйича улкан ишлар амалга оширилгани яхши маълум.
2020 йил 14 декабрда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “2020-2025 йилларда китобхонлик маданиятини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш миллий дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ушбу Миллий дастурни амалга ошириш жараёнлари ижобий самаралар бермоқда.
Президентимиз томонидан илгари сурилган беш муҳим ташаббуснинг тўртинчиси – ёшлар маънавиятини юксалтириш, улар ўртасида китобхонликни кенг тарғиб этиш бўйича мамлакатимизда жиддий амалий ишлар олиб борилмоқда. Китобхонлик танловларида ёшлар, айниқса, ўсмирлар ва болалар кенг иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзолари китоб мутолааси ва китобхонликни ривожлантиришга бағишланган тадбирларда фаол қатнашаётир. Уюшма қошида Болалар ва ўсмирлар ижодий кенгаши фаолият кўрсатмоқда, юртимиздаги барча мактаблар, олий ва ўрта-махсус ўқув юртларида таниқли шоирлар, ёзувчилар томонидан маҳорат дарслари мантазам ўтказиб келинмоқда.
Шу йилнинг апрель-май ойларида Ўзбекистон Республикаси Администрацияси томонидан мамлакатимиздаги барча олий таълим муассасалари ҳамда умумтаълим мактабларининг талаба ва ўқувчиларини китоб мутолаасига жалб этиш, бадиий саводхонлик даражасини ошириш орқали уларни ватанпарварлик ва юртимиз келажагига дахлдорлик руҳида тарбиялаш мақсадида “Маърифат улашиб” лойиҳаси бўйича 156 нафар таниқли ижодкорлар 202 та олий таълим муассасаси ва улар томонидан оталиққа олинган 606 та умумтаълим мактабида адиблар билан учрашувлар ва маърифий тадбирлар ўтказилди. Ушбу тадбирларда 150 та бадиий асар ўқишга тавсия қилинди, фильмлар ва спектакллар намойиш этилди.
2020-2023 йиллар давомида Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан 403 номдаги наср, назм, драматургия, болалар адабиёти, адабиётшунослик ва бадиий таржима йўналишидаги китоблар нашр этилди. Ўтган давр мобайнида шоир, адиб ва таржимонларимиз томонидан “Рус адабиёти дурдоналари” 100 жилдлик китоблар мажмуаси, “Туркий адабиёт дурдоналари” 100 жилдик китоблар мажмуаси нашрга тайёрланди. Ушбу муҳташам лойиҳа Давлат раҳбари томонидан қўллаб-қувватланди, нашр этилиб, ҳудудларга тарқатилди.
Шу ўринда “Қорақалпоқ адабиёти дурдоналари” номли 16 жилдик китоблар мажмуаси ҳам Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан нашрга тайёрланиб, босмага топширлганини алоҳида таъкидлаб ўтмоқ жоиз.
“Китоб акцияси” лойиҳаси доирасида 2023 йилнинг 1-чорагининг ўзида Олий таълим муассасаларига, умумий таълим мактабларига 4.679 та ва Вилоятларга 14.800 та, Жазони ижро этиш колониясига 50 та, Ички ишлар вазирлиги ва маънавият, Ахборот-кутубхона марказларига 950 та, Давлат хавфсизлик хизматига 500, тадбир иштирокчилари, китоб муаллифларига 7.267 та, газета ва ижод уйларига 461 та, Ўзбекистон-Қирғизистон дўстлик жамиятига 300, маҳаллаларга 350 та, Мусулмонлар идорасига 134 та, Ўзбекистон "Ветеран" Жангчи-фахрийлар ва ногиронлар бирлашмасига 200 та, Ҳалқ банкига 500, бундан ташқари болалар оромгоҳига 600та, жами 30 минг 791донадан ортиқ китоблар беғараз тарқатилди. Шу кунга қадар тўрт йил давомида 1 миллиондан ортиқ китоблар тарқатилди.
Айни пайтда Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан “Жаҳон болалар адабиёти дурдоналари” 100 жилдлик китоблар мажмуаси нашрга тайёрланмоқда.
2020-2023 йилларда Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан “Биринчи китобим” лойиҳасида 87 нафар ёш ижодкорнинг илк китоблари ҳар бири ўн минглаб нусхаларда нашр этилди ва тақдимот тадбирлари ўтказилди. Китоблар олий таълим муассасалари, уммумтаълим мактаблари, ҳарбий қисмларга беғараз тарқатилди.
Бу ишларнинг ҳаммаси аввало ёшлар, болалар ва ўсмирлар ўртасида китобхонликни ривожлантиришга қаратилган. Китоб нашри, китобхонлик тарғиботи бундан кейин ҳам мутассил ва узлуксиз давом эттирилади.

Seek reward for enlightenment. About reading books and the development of book reading in Uzbekistan
In today's New Uzbekistan, a lot of attention is paid to the development of reading culture and book publishing. As the head of our state says, “There will be no break in education,” in every meeting with representatives of the intellectuals, culture, literature and art, in every historical speech that sounded like an appeal to our people, he paid special attention to the issue of studying and gaining knowledge about the fundamentals world civilization, the achievements of modern world science. He never gets tired of emphasizing the words "knowledge, knowledge, knowledge" over and over again.
President Shavkat Mirziyoyev: "Each country in the world, each nation is powerful primarily with its intellectual potential and high spirituality. It is not for nothing that he said that the source of such mighty power is the great discovery of human thinking - books and readers.
Decree of the President of Uzbekistan dated January 12, 2017 "On the establishment of a commission on the development of the system of printing and distribution of book products, the promotion of book reading and reading culture", The decision of September 13, 2017 "On the program of comprehensive measures to develop the system of publication and distribution of book products, increase and promote book reading and reading culture" together with the decision “On additional measures for the further development of the publishing and printing industry”, It is well known that great work has been done on the decisions "On further improvement of information-library services to the residents of the Republic of Uzbekistan".
On December 14, 2020, the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan "On approval of the national program for the development and support of reading culture in 2020-2025" was adopted.
The processes of implementation of this National Program are showing positive results.
The fourth initiative put forward by our President - to raise the spirituality of young people, to widely promote reading among them - serious practical work is being carried out in our country. Young people, especially teenagers and children, are widely participating in reading contests.
Members of the Writers' Union of Uzbekistan actively participate in events dedicated to book reading and development of reading.The Children's and Adolescent Creative Council operates under the association, master classes are regularly held by well-known poets and writers in all schools, higher and secondary educational institutions of our country.
By the Administration of the Republic of Uzbekistan in April-May of this year in order to attract students and pupils of all higher educational institutions and general education schools in our country to reading books, to raise the level of artistic literacy and educate them in the spirit of patriotism and concern for the future of our country as part of the “Sharing Enlightenment” project, 156 famous artists held meetings with writers and educational events in 202 higher educational institutions and 606 secondary schools, under their auspices. At these events, 150 works of art were recommended for reading, films and performances were shown.
During 2020-2023, the Writers' Union of Uzbekistan published 403 books in the fields of prose, poetry, playwriting, children's literature, literary studies, and artistic translation. Over the past years, our poets, writers and translators prepared 100-volume "Masterpieces of Russian Literature" and 100-volume "Masterpieces of Turkish Literature" for publication. This great project was supported by the Head of State, published and distributed to the regions.
At this point, it should be noted that the 16-volume set of books entitled "Masterpieces of Karakalpak Literature" was prepared for publication and submitted to the press by the Writers' Union of Uzbekistan.
Within the framework of the "Book campaign" project, in the first quarter of 2023, 4,679 books were sent to higher education institutions, general education schools, 14,800 books to the provinces, 50 books to the penal colony, 950 to the Ministry of Internal Affairs and Spirituality, Information and Library Centers, 500 to the State Security Service, 7,267 to event participants, book authors, 461 to newspapers and creative houses, 300 to Uzbekistan-Kyrgyz Friendship Society, 350 to neighborhoods, 134 to the Office of Muslims, More than 30 thousand 791 books were distributed indiscriminately to Uzbekistan "Veteran" Association of combatants-veterans and disabled people, 500 books to Halq Bank, and 600 books to children's camp. To date, more than 1 million books have been distributed in four years.
At the moment, the 100-volume set of books "Masterpieces of World Children's Literature" is being prepared for publication by the Writers' Union of Uzbekistan.
In 2020-2023, the first books of 87 young authors were published in tens of thousands of copies each in the "My first book" project by the Writers' Union of Uzbekistan, and presentation events were held. The books were freely distributed to higher education institutions, general education schools, and military units.
All these are aimed primarily at the development of reading among young people, children and adolescents. Publication of books and promotion of book reading will be continued consistently.