Янги Ўзбекистонда инсон қадр-қиммати ва халқ манфаатлари – олий қадрият
Инсоният мураккаб даврни бошдан кечираётган, қарама-қаршилик ва можаролар кучайиб барқарорликка жиддий путур етаётган тарихий шароитда, кўп миллатли Янги Ўзбекистонда инсон қадр-қиммати ва халқ манфаатлари – олий қадрият сифатида эътироф этилиб, бу борада кўплаб дунё мамлакатларига ўрнак ва намуна бўлиб келмоқда десак муболаға бўлмайди.
Зеро барқарор тараққиётга аввало инсонни қадрлаш ва эъзозлаш, аҳолининг бугун яхши яшаши учун шарт-шароит ҳозирлаш, аҳолининг келажакка юксак ишончи ва масъулиятини англаш орқали эришиш мумкин.
Атоқли жадид маърифатпарвари Абдулла Авлоний инсонга таъриф берар экан, “...оламнинг яратилишидан мақсад инсондир. Инсон бутун борлиқнинг кўрки ва шарафидир. Бутун мавжудод инсонга хизмат қилиши керак: инсон унинг соҳибидир. Чунки инсоннинг ақли бор. У шу ақл ёрдамида илм эгаллайди, илми туфайли дунёни бошқаради” дейди.
Шундай экан бугунги бугунги кунда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва манфаатларини ҳар томонлама қўллаб-қувватланган ҳолда фуқароларнинг фаоллигини ва давлат бошқарувидаги иштирокини ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирлар тизимли равишда амалга ошириб келинмоқда.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва давлат бошқарувида фуқароларнинг фаол иштироки ва дахлдорлиги кузатилаётган бўлиб, бу айниқса мамлакатимизда келгуси тақдири учун мезон бўладиган ҳужжатларни қабул қилишда алоҳида аҳамият касб этмоқда.
Хусусан, 2023 йилда Ўзбекистон тарихида илк бор умумхалқ хоҳиш-иродаси асосида қабул қилинган “халқ конституцияси” мамлакатнинг келгуси тақдири ва бахтли келажаги пойдеворини яратишда дастуруламал бўлиб, мазкур конституция лойиҳасини тайёрлашда аҳолининг турли қатламларидан 220 000 ортиқ таклифлар келиб тушган ва бу ҳам аҳолининг давлат бошқаруви ва тақдирига бефарқ эмаслигининг намунасидир.
Шу боисдан ҳам, аввало аҳолидан келиб тушган таклифлар, шунингдек, 190 та мамлакатларнинг конституция тузиш тажрибалари ва нормалари чуқур ўрганилган ҳолда, янгиланган конституция моддалари 128 тадан 155 тага, нормалар сони 275 тадан 434 тага етди.
Замонавий таҳдидлар ва муаммолар тобора илдиз отиб бораётган бир шароитда Ўзбекистонда келгусида барқарор иқтисодиёт, самарали бошқарув, хавфсиз давлат ва ижтимоий кафолатларни таъминлаш масалалари чуқур таҳлил қилиниб, халқ таклифлари асосида асосий қонуннинг 65 фоизи янгиланди ҳамда миллий ва умуминсоний қадриятлар ва замонавий имкониятлардан келиб чиққан ҳолда янги нормалар киритилди.
Ўзбекистон Президентининг таъбири билан айтганда, “Ҳеч шубҳасиз, том маънода халқчил қомус бўлган Асосий қонунимиз Янги Ўзбекистонни барпо этишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларимиз ортга қайтмаслигининг мустаҳкам ҳуқуқий кафолати бўлиб хизмат қилади.”
Ўзбекистонда давлат бошқарувчи соҳасида фуқароларнинг фаол иштирокига яна бир исбот, бу – давлат дастурлари, қонунлар ва қонуности ҳужжатлари лойиҳаларига аҳолидан таклифлар олиш учун норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси портали (https://regulation.gov.uz/) ишга тушурилган бўлиб, сўнгги етти йил мобайнида 25283 та ҳужжат лойилари учун аҳолидан 77731 та таклифлар келиб тушган.
Яна бир аҳамиятли жиҳат шундаки, сўнгги йилларда Ўзбекистонда хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги улуши 27 фоиздан 35 фоизга кўтарилди. Хусусан, мамлакат парламенти (Олий Мажлис) Қонунчилик палатаси депутатларининг 32 фоизи, Сенат аъзоларининг 25 фоизи аёллардан иборат. Ишбилармон аёллар сафи икки баробар кенгайиб, ўз бизнесини йўлга қўйган аёллар сони 205 мингдан ошди.
Жаҳон банки индексида Ўзбекистон гендер тенглик соҳасида дунёдаги энг тез ривожланаётган 5 та мамлакат қаторида қайд этилгани, очиқ гендер маълумотлар индексида энг яхши 20 та давлат қаторидан жой олгани алоҳида аҳамият касб этади.
Ўзбекистонда аввало ислоҳотларнинг консептуал асослари яратилиб, бунинг тизимли фаолияти учун бир қатор стратегик қарорлар қабул қилинди.
Олиб борилаётган ислоҳотлар самарасини янада ошириш, давлат ва жамиятнинг ҳар томонлама ва жадал ривожланиши учун шарт-шароитлар яратиш, мамлакатимизни модернизация қилиш ҳамда ҳаётнинг барча соҳаларини либераллаштириш бўйича устувор йўналишларни амалга ошириш мақсадида 2017 – 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси изчил амалга оширилди.
Стратегия 5 та – давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштириш, қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, иқтисодиётни ривожлантириш ва либераллаштириш, ижтимоий соҳани ривожлантириш ҳамда Хавфсизлик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш ҳамда чуқур ўйланган, ўзаро манфаатли ва амалий ташқи сиёсат соҳасидаги устувор йўналишлар бўйича умумжаҳон эътирофига лойиқ ислоҳотлар рўй берди.
Биргина мамлакатдаги иқтисодий ўсиш 2017 йилда 4,4 фоизга, 2018 йилда 5,4 фоизга, 2019 йилда эса 5,7 фоизга барқарор ўсиши таъминланди.
2023 йил 11 сентябрда Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясини амалга ошириш жараёнида орттирилган тажриба ва кенг жамоатчиликнинг муҳокамалари асосида “Ўзбекистон – 2030” стратегияси қабул қилиниб, келгуси 7 йилда эришишимиз шарт бўлган стратегик вазифалар белгиланди. 100 банддан иборат мазкур стратегиянинг аҳамияти шундаки, мазкур ҳужжатда барча соҳалардаги эришилиши кўзда тутилаётган аниқ мақсад ва марралар белгиланиб, ислоҳотлар изчил давом этмоқда.
Аҳамиятли жиҳати шундаки, мазкур ҳужжатда келгусидаги устувор мақсадлар белгиланган бўлиб, хусусан, мамлакат ялпи ички маҳсулоти ҳажмини ҳозирги 80 миллиард доллардан 160 миллиард долларга етказиш учун бор имкониятларни ишга солиш бу орқали
2030 йилга қадар иқтисодиёт ҳажмини 2 баробар ошириш ва «даромади ўртачадан юқори бўлган давлатлар» қаторига кириш сари дадил қадамлар ташланмоқда.
Ўзбекистонда ҳаёт сифатига бевосита дахлдор бу соҳага катта эътибор қаратилмоқда. Сўнгги 7 йилда соғлиқни сақлаш тизимига ажратилаётган маблағлар ҳажми 5,9 триллион сўмдан 33,5 триллион сўмга, яъни 6 баробар оширилди. Шифохоналар замонавий жиҳозланиб, янгилари барпо этилмоқда.
Ўзбекистонда аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, унинг ҳар бир қатлами муаммоларини туб илдизларини аниқлаш ва мақсадли ёрдам кўрсатиш, айниқса камбағалликни камайтириш бўйича тизимли чора-тадбирлар олиб борилмоқда.
“Темир дафтар”, “аёллар дафтари”, “ёшлар дафтари”, “маҳаллабай” ва “хонадонбай” ишлаш усуллари айнан шу мақсадда жорий этилмоқда. Шу асосда муаммога оид мавҳум кўрсаткичлар эмас, балки ёрдам ва кўмакка муҳтож ҳар бир оила ва фуқаронинг, хотин-қизлар, ёшларнинг муаммолари ўз жойида аниқ ўрганилмоқда, улар вақтида ва самарали ҳал этилмоқда.
Кексалар, ногиронлар, оғир аҳволга тушиб қолган инсонларни қўллаб-қувватлаш, уларга меҳр ва мурувват кўрсатиш каби эзгу анъаналар бугунги кунда янгича маъно-мазмун, амалий ҳаракатлар билан бойиб, такомиллашиб бормоқда. Бу борада, айниқса, “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, “Беш муҳим ташаббус”, “Ҳар бир оила – тадбиркор”, “Ёшлар – келажагимиз” каби дастурлар ўз ижобий натижасини бермоқда.
Шу ўринда, 2017 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал ва Халқ қабулхоналари ташкил этилганини таъкидлаб ўтиш жоиз. 2017–2021 йилларда Президент виртуал қабулхонаси ва Халқ қабулхоналарига келиб тушган 5 млн. 780 мингдан зиёд мурожаатлар кўриб чиқилди, шундан 3 млн. 288 мингдан ортиғи қаноатлантирилди. Мурожаатларнинг тўлиқ, ўз вақтида ва қонуний ўрганиб чиқилиши натижасида уларни қаноатлантириш даражаси ҳам йил сайин ошиб бормоқда. Хусусан, бу кўрсаткич 2017 йилда 47,5 фоиз, 2018 йилда – 53,9, 2019 йилда – 60,9, 2020 йилда 60,4 фоиз бўлса, 2021 йилда 86,7 фоизни ташкил этди.
Яна бир мулоҳаза. сўнгги йилларда глобаллашув жараёнининг шиддати ва кўлами ортиб, интеллектуал дунёда ёш авлоднинг қалби ва онги учун кураш кучайиб бораётган мураккаб шароитда ватанпарварлик руҳидаги тарбиянинг ўрни ва аҳамияти тобора ортиб, ёшларимизни чинакам ватанпарвар, юртпарвар этиб тарбиялаш зарурияти ҳар қачонгиданда кучайиб бормоқда. Дунёда мафкуравий курашлар, зиддиятларнинг сони ва кўлами ортиб, олдиндан башорат қилиб бўлмайдиган янгидан-янги таҳдидлар юзага келмоқда.
Шундай вазиятда ёшларни Ватанга садоқат, миллий ўзлик ва қадриятлар, миллий манфаатларга дахлдорлик руҳида тарбиялаш долзарб аҳамият касб этмоқда.
Уламолардан бири “ҳар бир миллатнинг саодати, давлатларнинг тинч ва роҳати ёшларнинг яхши тарбиясига боғлидур” деганида нечоғлик ҳаётий ҳақиқатлар мужассам.
Ўзбекистон раҳбарининг Республика маънавият ва маърифат кенгашининг кенгайтирилган мажлисидаги нутқида “маърифатпарвар аждодларимизнинг мероси бугун биз қураётган ҳуқуқий демократик давлат ва фуқаролик жамияти учун пойдевор бўлиб хизмат қилиши табиий” деган фикрларидан келиб чиқиб, миллий маънавият ривожи бир қадам олдинда бўлиши кераклиги кундай равшан.
Бу борада мамлакатда 9 та йўналишда аниқ чора-тадбирларнинг белгилаб қўйилган бўлиб, хусусан, маънавият бошқа соҳалардан ўн қадам олдинда юриши кераклиги, жадидлар меросини янада оммалаштириш, 4 та секторга қўшимча “Маънавият сектори”нинг қўшилиши, театрлар, маданият марказларининг фаолияти ва мазмунини бойитиш, халқаро майдонда ўзбек маданий дипломатиясини, кино, тасвирий ва амалий санъат соҳасини ривожлантириш каби устувор масалалар шулар жумласидандир.
Ўзбекистон Президентининг “Жамият ҳаётининг танаси иқтисодиёт бўлса, унинг жони ва руҳи маънавиятдир” деган тушунча барчамиз учун аллақачон ҳаётий тамойилга айланган. Янги Ўзбекистонни барпо этишга қарор қилган мамлакат учун аждодларимизнинг бой мероси ва миллий қадриятларга асосланган кучли маънавият мустаҳкам устун бўлиб хизмат қилади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда “Инсон-жамият-давлат” – ортга қайтмас стратегик тамойилга айланиб, инсонга эътибор, унинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш борасида туб ислоҳотлар амалга оширилиб, хусусан янгиланган конституция орқали инсон ҳуқуқлари ҳимоя қилиш – энг олий қадрият сифатида ҳуқуқий жиҳатдан мустаҳкамланди.
Бир ҳақиқатни тан олиш керак инсон ва унинг фаолияти билан боғлиқ бўлган барча соҳаларда халқаро стандартларга мос равишдаги ислоҳотлар амалга оширилиб келинмоқда. Шу билан бирга мавжуд сўз эркинлигиданн фойдаланган ҳолда шахсан мамлакат раҳбари томонидан фаолиятимизни танқидий таҳлил этилаётгани ҳам келажакда янги марраларга эришишимиз сари ўз-ўзимизни доимий равишда тафтиш қилишга ва чора-тадбирларимизни мунтазам такомиллаштириб боришга ундайди.
Масалан, 2 миллион 200 мингдан зиёд оилалар ижтимоий кўмакка муҳтож бўлиб, булар орасида ёшлар ҳам анчагинани ташкил этади. Бу борада жорий йилда аниқ чора-тадбирлар белгиланиб, Янгиланган Конституцияда давлатнинг ижтимоий мажбуриятлари 3 баробар кўпайтирилиб, бунга давлат бюджетидан ҳар йили қўшимча 30-40 триллион сўм ажратиш кўзда тутилган.
“Инсон-жамият-давлат” тамойили мамлакатимизнинг келгуси тараққиёти учун алоҳида аҳамиятга эга бўлиб, бу борада конституциявий кафолатлар ҳам кучайтирилди.
Ўзбекистоннинг жаҳон ҳамжамияти, энг аввало, қўшни давлатлар билан дўстона муносабатларини ҳамкорлик, ўзаро қўллаб-қувватлаш, тинчлик ва тотувлик асосида мустаҳкамлашга ҳам алоҳида эътибор қаратилаётган бўлиб, сўнгги йилларда ташқи сиёсатда амалга оширилган ислоҳотларни келгусида янада чуқурлаштириш учун ҳуқуқий асос ҳам мустаҳкамланмоқда.
Масалан қардош Қирғизистон билан 30 йиллик чегара муаммо ҳал этилгани туфайли 2 миллиондан зиёд водий аҳолиси ўз яқинлари, қариндош-уруғлари билан эркин борди-келди қиладиган бўлишди.
Ўзбекистоннинг минтақамизда тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, мамлакатимизнинг халқаро майдондаги салоҳиятини кенгайтириш ва хорижий давлатлар билан кенг қамровли ҳамда ўзаро манфаатли алоқаларини ривожлантириш йўналишлари қонун билан тасдиқланган “Ташқи сиёсий фаолият концепцияси”да мустаҳкамланган.
Бугунги кунда Ўзбекистон дунёнинг 131 та давлати билан дипломатик муносабатлар ўрнатиб, 38 та давлатда 37 та элчихоналар, 17 та шаҳарда бош консулхоналар, БМТ ва бошқа халқаро ташкилотларда доимий ваколатхоналаримиз фаолият юритмоқда.
Бир сўз билан айтганда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев таъкидганидек, “Бундан кейин ҳам асосий эътиборимизни Марказий Осиёдаги барча қўшни мамлакатлар ва дунёдаги стратегик шерикларимиз бўлган давлатлар, халқаро ташкилотлар билан кўп қиррали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни кучайтиришга қаратамиз”.
Ўзбекистонда фуқароларнинг муносиб ҳаёт кечиришини, миллатлараро ва конфессиялараро тотувликни, кўп миллатли жонажон Ўзбекистонимизнинг фаровонлигини ва гуллаб-яшнашини таъминлаш ҳам энг муҳим йўналишлардан ҳисобланади.
Дунёнинг кўплаб мамлакатларидаги юртдошларимизни қўллаб-қувватлаш ва улар билан алоқаларимизни янада мустаҳкамлаш мақсадида “Ватандошлар” жамғармаси ташкил этилди.
Жамиятимизда миллатлараро тотувлик ва бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлашга қаратилган ишларимиз сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилмоқда. Ҳар йили Халқаро дўстлик куни сифатида кенг нишонланадиган 30 июль санаси Ўзбекистонда “Халқлар дўстлиги куни” деб эълон қилинди. Бу йил ушбу байрам мамлакатимизда биринчи бор кенг нишонланди. Буни ҳам ички ва ташқи сиёсат омиллари бирлашадиган муштарак ҳодиса сифатида қабул қилиш мумкин.
Фуқаролараро тотувлик, миллатлараро дўстлик ва бағрикенглик муҳитини янада мустаҳкамлаш учун бор куч ва имкониятларимизни сафарбар этиш лозим бўлади.
Ташқи сиёсатда келгусида амалга ошириладиган стратегик вазифалар ҳам аллақачон белгилаб олинган бўлиб, бу аввало чуқур ўйланган ташқи сиёсат ва иқтисодий дипломатия борасидаги ҳаракатларнинг изчил давоми сифатида хизмат қилади.
Бу борада аввало, минтақа мамлакатлари билан яқин дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада кучайтириш, дунёнинг узоқ-яқин давлатлари билан ўзаро манфаатли ва кўпқиррали алоқаларни кенгайтириш, айниқса, қўшни Афғонистонда тинч ва осойишта ҳаётни тиклаш учун афғон халқига ёрдам кўрсатишни давом эттириш, ушбу мамлакат билан биргаликда йирик транспорт-коммуникация лойиҳаларини амалга ошириш каби устувор вазифаларни сифатли даражада олиб бориш мақсадга мувофиқ. Бунда халқаро минтақавий ташкилотлар ҳамда молиявий институтлар билан кўп томонлама муносабатларни янги босқичга кўтаришнинг даврнинг ўзи тақозо этмоқда.
Бир сўз билан айтганда Янги Ўзбекистон аталмиш катта карвон тизимли ислоҳотлар, машаққатли меҳнат ва бунёдкор халқ иродаси билан барқарор тараққиёт сари дадил одимлаб бормоқда. Инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни ва қадр-қиммати олий қадрият ҳисобланадиган инсонпарвар демократик давлатни, очиқ ва адолатли жамиятни барпо этиш борасида ҳозирги ва келажак авлодлар олдидаги юксак масъулиятини англаган юртимизда бугун амалга оширилаётган тизимли ислоҳотлар асрларга татигуликдир.

В Новом Узбекистане достоинство человека, интересы народа – наивысшая ценность
В исторических условиях, когда человечество переживает сложный период, нарастают противоречия и конфликты и серьезно подрывают стабильность, не будет преувеличением сказать, что в многонациональном Новом Узбекистане человеческое достоинство и интересы народа признаются как высшая ценность, и в этом отношении является примером для многих стран мира.
Ведь устойчивый прогресс может быть достигнут прежде всего обеспечением ценности и уважения человека, подготовкой условий для того, чтобы население хорошо жило сегодня, осознанием высокой уверенности и ответственности населения за будущее.
Когда выдающийся джадидский просветитель Абдулла Авлони описывает человека, “... цель создания Вселенной - человек. Человек - это красота и честь всего сущего. Все существа должны служить человеку: человек - его обладатель. Потому что у человека есть разум. С помощью этого разума он овладевает наукой, благодаря своей науке правит миром”.
Таким образом, на сегодняшний день в Узбекистане системно реализуются меры, направленные на развитие активности и участия граждан в государственном управлении при всесторонней поддержке прав и интересов человека.
В последние годы в Узбекистане наблюдается активное участие и вовлеченность граждан в проводимые реформы и государственное управление, что особенно важно при принятии документов, которые станут критериями дальнейшей судьбы страны.
В частности, “народная Конституция”, принятая в 2023 году впервые в истории Узбекистана на основе всеобщего волеизъявления, должна стать программным обеспечением для создания фундамента будущей судьбы и счастливого будущего страны, при подготовке проекта Конституции поступило более 220 000 предложений от различных слоев населения, что также является примером неравнодушия населения к государственному управлению и судьбе страны.
Поэтому, прежде всего, благодаря предложениям населения, а также глубокому изучению Конституционного опыта и норм 190 стран, количество статей в обновленной Конституции увеличилось со 128 до 155, а количество норм - с 275 до 434.
В условиях все более увеличивающихся современных угроз и проблем, в Узбекистане были глубоко проанализированы вопросы обеспечения в будущем стабильной экономики, эффективного управления, безопасных государственных и социальных гарантий, на основе предложений народа обновлены 65% Основного Закона и введены новые нормы, основанные на национальных и общечеловеческих ценностях и современных возможностях.
По словам Президента Узбекистана, “Безусловно, наш Основной Закон, который является истинно народной Конституцией, служит надежной правовой гарантией того, что нет хода назад нашим широкомасштабным реформам, направленным на построение Нового Узбекистана”.
Еще одним доказательством активного участия граждан в сфере государственного управления в Узбекистане является портал обсуждения проектов нормативно-правовых актов для получения предложений от населения по проектам государственных программ, законов и подзаконных актов (https://regulation.gov.uz/), и за последние семь лет от населения поступило 77 731 предложение на 25 283 проекта документов.
Еще одним важным моментом является то, что доля женщин в государственном управлении в Узбекистане за последние годы выросла с 27% до 35%. В частности, 32% депутатов Законодательной палаты парламента страны (Олий Мажлиса) и 25% членов Сената составляют женщины. В два раза расширились ряды деловых женщин, число женщин, открывших свой бизнес, превысило 205 тысяч.
Особое значение имеет то, что в индексе Всемирного банка Узбекистан входит в топ-5 самых быстрорастущих стран мира в области гендерного равенства, а в индексе открытых гендерных данных - в топ-20.
В Узбекистане созданы концептуальные основы реформ, принят ряд стратегических решений для их системной деятельности.
В целях дальнейшего повышения эффективности проводимых реформ, создания условий для всестороннего и динамичного развития государства и общества, реализации приоритетов по модернизации нашей страны и либерализации всех сфер жизни, последовательно реализовывалась Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Стратегия включала реализацию задач по пяти приоритетным направлениям развития государства: совершенствование системы государственного и общественного строительства, обеспечение верховенства закона и дальнейшая реформа судебно-правовой системы, развитие и либерализация экономики, развитие социальной сферы и обеспечение безопасности, межнационального согласия и религиозной терпимости, а также реформы, достойные всеобщего признания, в области глубоко продуманной, взаимовыгодной и практической внешней политики.
Стабильный экономический рост в стране составил 4,4% в 2017 году, 5,4% в 2018 году и 5,7% в 2019 году.
11 сентября 2023 года на основе опыта, полученного в ходе реализации Стратегии развития Нового Узбекистана, и обсуждений широкой общественности, была принята стратегия «Узбекистан – 2030», определены стратегические задачи, которые мы должны достичь в ближайшие 7 лет. Важность этой стратегии, состоящей из 100 пунктов, заключается в том, что в документе определены конкретные цели и вехи, которые должны быть достигнуты во всех сферах. В настоящее время реформы последовательно реализуются.
Большое внимание уделяется экономической сфере, которая напрямую влияет на качество жизни в Узбекистане. За последние 7 лет объем средств, выделяемых на здравоохранение, увеличился с 5,9 трлн до 33,5 трлн сумов, то есть в 6 раз. Больницы оснащаются современным оборудованием, строятся новые.
В Узбекистане проводятся системные мероприятия по социальной поддержке населения, выявлению коренных корней проблем каждого его слоя и оказанию целевой помощи, особенно по сокращению бедности.
Именно с этой целью внедряются такие методы адресной работы, как «железная тетрадь», «женская тетрадь», «молодежная тетрадь», «махаллабай» и «хонадонбай». На этой основе именно на месте исследуются, своевременно и эффективно решаются проблемы каждой семьи и гражданина, женщин, молодежи, нуждающихся в помощи и поддержке, а не абстрактные показатели проблематики.
Такие добрые традиции, как поддержка пожилых людей, людей с ограниченными возможностями, а также оказавшихся в трудной жизненной ситуации, проявление к ним доброты и милосердия, сегодня обогащаются новым смыслом, практическими действиями, совершенствуются. Особенно положительно в этом плане выступают такие программы, как «Благоустроенная деревня», «Благоустроенная махалля», «Пять важных инициатив», «Каждая семья – предприниматель», «Молодежь – наше будущее».
Стоит отметить, что с 2017 года организованы виртуальные и Народные приемные Президента Республики Узбекистан. В период с 2017 по 2021 год в виртуальную приемную Президента и Народные приемные поступило более 5 млн. 780 тыс. обращений, из них более 3 млн. 288 тысяч были удовлетворены. В результате полного, своевременного и законного изучения обращений с каждым годом растет и степень их удовлетворения. В частности, в 2017 году этот показатель составил 47,5%, в 2018 – 53,9%, в 2019 – 60,9%, в 2020-60,4%, в 2021 - 86,7%.
В последние годы в сложных условиях, когда в мире нарастает идеологическая борьба, количество и масштабы конфликтов, возникают все новые и новые угрозы, которые невозможно предсказать, интенсивность и масштабы процесса глобализации возрастают, борьба за сердца и умы подрастающего поколения в интеллектуальном мире усиливается, как никогда возрастает необходимость воспитания нашей молодежи по-настоящему патриотичной, народолюбивой, преданной национальным ценностям и интересам.
Насколько был прав один из великих умов узбекского народа, сказавший, что «от хорошего воспитания молодежи зависит счастье каждого народа, спокойствие и благоустройство государств».
В своем выступлении на расширенном заседании Республиканского совета по духовности и просвещению глава Узбекистана подчеркнул, что «наследие наших предков-просветителей служит фундаментом для строящегося нами сегодня правового демократического государства и гражданского общества», и сегодня ясно, что развитие национальной духовности должно быть на шаг впереди.
В связи с этим в стране намечены конкретные меры по 9 направлениям, в частности, к ним относятся такие приоритетные вопросы по продвижению духовности на десять шагов впереди других областей, дальнейшей популяризации наследия джадидов, добавлению дополнительного «сектора духовности» к 4 секторам, обогащению деятельности и содержания театров, культурных центров, развитию узбекской культурной дипломатии на международной арене, развитию кинематографа, изобразительного и прикладного искусства.
Концепция Президента Узбекистана о том, что «Тело общественной жизни- это экономика, а душа и дух - это духовность», уже стала для всех нас жизненным принципом. Для страны, решившей построить Новый Узбекистан, богатое наследие наших предков и сильная духовность, основанная на национальных ценностях, будут служить прочной опорой.
В последние годы в Узбекистане идея «Человек-общество-государство» превратилась в безвозвратный стратегический принцип, были осуществлены коренные реформы в области внимания к человеку, защиты его прав и интересов, в частности, правозащитная деятельность через обновленную Конституцию закреплена в правовом отношении как высшая ценность.
Следует признать тот факт, что во всех сферах, связанных с человеком и его деятельностью, проводятся реформы в соответствии с международными стандартами. В то же время критический анализ нашей деятельности лично Главой страны с использованием имеющейся свободы слова также побуждает нас постоянно проверять себя и регулярно совершенствовать наши меры по достижению новых высот в будущем.
Например, в социальной поддержке нуждаются более 2 млн. 200 тыс. семей, среди которых немало молодежи. В этом году будут приняты конкретные меры, а обновленная Конституция предусматривает увеличение социальных обязательств государства в 3 раза и выделение ежегодно из государственного бюджета дополнительных 30-40 триллионов сум.
Особое внимание уделяется укреплению дружественных отношений Узбекистана с мировым сообществом и, прежде всего, с соседними государствами на основе сотрудничества, взаимной поддержки, мира и согласия, а также укрепляется правовая основа для дальнейшего углубления реформ внешней политики, проводимых в последние годы.
Например, благодаря решению проблемы 30-летней границы с Кыргызстаном более 2 миллионов жителей долины смогли свободно встречаться со своими близкими, родственниками.
Направления Узбекистана по укреплению мира и стабильности в регионе, расширению потенциала страны на международной арене и развитию всеобъемлющих и взаимовыгодных связей с зарубежными государствами закреплены в законодательно утвержденной «Концепции внешнеполитической деятельности».
Сегодня Узбекистан поддерживает дипломатические отношения со 131 государством мира, имеет 37 посольств в 38 государствах, генеральные консульства в 17 городах, постоянные представительства в ООН и других международных организациях.
Одним словом, как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, «И впредь мы будем уделять основное внимание укреплению многостороннего и взаимовыгодного сотрудничества со всеми соседними странами Центральной Азии и нашими стратегическими партнерами в мире, международными организациями».
Обеспечение достойной жизни граждан, межнационального и межконфессионального согласия, благополучия и процветания многонационального Узбекистана также является одним из важнейших направлений в Узбекистане.
В целях поддержки наших соотечественников во многих странах мира и дальнейшего укрепления наших связей с ними создан фонд «Соотечественники».
Наша работа, направленная на укрепление атмосферы межнационального согласия и толерантности в нашем обществе, выходит на качественно новый уровень. Дата 30 июля, которая ежегодно широко отмечается как Международный день дружбы, была объявлена в Узбекистане «Днем дружбы народов». В этом году этот праздник впервые широко отмечался в нашей стране. Это также можно рассматривать как общее явление, в котором сходятся факторы внутренней и внешней политики.
Необходимо будет мобилизовать все наши силы и возможности для дальнейшего укрепления атмосферы гражданского согласия, межнациональной дружбы и толерантности.
Во внешней политике уже определены и будущие стратегические задачи, которые служат последовательным продолжением действий, прежде всего в отношении глубоко продуманной внешней политики и экономической дипломатии.
В этом плане прежде всего, целесообразно качественно реализовывать такие приоритетные задачи, как дальнейшее укрепление отношений тесной дружбы, добрососедства и стратегического партнерства со странами региона, расширение взаимовыгодных и многогранных связей со странами ближнего и дальнего зарубежья, особенно с соседним Афганистаном, продолжение оказания помощи афганскому народу в восстановлении мирной жизни, реализация совместно с этой страной крупных транспортных и коммуникационных проектов. При этом сам период требует вывода многосторонних отношений с международными региональными организациями и финансовыми институтами на новый уровень.
Одним словом, большой караван под названием Новый Узбекистан смело движется с системными реформами, кропотливым трудом и волей созидательного народа к устойчивому развитию. Системные реформы, проводимые сегодня в нашей стране, признающей высокую ответственность перед нынешним и будущими поколениями за построение гуманного демократического государства, открытого и справедливого общества, в котором человек, его жизнь, свобода, честь и достоинство являются высшей ценностью, имеют вековую значимость.