Судларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг устувор йўналишидир
Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган суд соҳасидаги ислоҳотларининг энг муҳим вазифаси сифатида инсоннинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, инсон ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишнинг муҳим кафолати ҳисобланган суд ҳокимиятининг нуфузини мустаҳкамлаш, судларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш борасида муҳим ишлар олиб борилмоқда.
Шунингдек, «Янги Ўзбекистон - янги суд» тамойили доирасида аҳолининг одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш суд тизимини ислоҳ қилишни жадаллаштиришни, соҳага илғор халқаро стандартларни жорий этишни тақозо этмоқда. Бунинг далили сифатида давлатимизнинг халқаро майдонлардаги рейтинглардаги тегишли ўринларда ҳам кўришимиз мумкин. Яъни, Ўзбекистон қонун устуворлиги индекси (worldjusticeproject.org)нинг 2022 йилги рейтинг натижалари бўйича 140 давлат ичида 0,50 балл билан 78 ўринни эгаллаган бўлса, шундан фуқаролик одил судлов индикатори бўйича - 75, жиноий одил судлов индикатори бўйича – 65 ўринни эгаллаган.
Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституцияси муқаддима-сидаёқ халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принцип ва нормаларига асосланган ҳолда ушбу Конституциянинг қабул қилинганлиги белгилаб қўйилганлигидан унда умумэътироф этилган халқаро ҳуқуқнинг устунлиги тан олинганлигининг яққол ифодасини кўриш мумкин.
Конституциянинг 15-моддасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принцип ва нормалари билан бир қаторда Ўзбекистон Республикаси ҳуқуқий тизимининг таркибий қисми эканлиги белгилаб қўйилган. Ушбу модданинг тўртинчи қисмига биноан, агар Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномасида Ўзбекистон Республикасининг қонунида назарда тутилганидан бошқача қоидалар белгиланган бўлса, Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаси қоидалари қўлланилади.
Конституциянинг 17-моддасида Ўзбекистон Республикаси халқаро муносабатларнинг тўла ҳуқуқли субъекти эканлиги алоҳида таъкидланиб, халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принцип ва нормаларига асосла-ниши белгилаб қўйилган. Судлар томонидан халқаро ҳуқуқнинг умум-эътироф этилган принцип ва нормаларини қўллашлигига мавжуд қонун-ларнинг ушбу халқаро принцип ва нормаларга зид бўлганида йўл қўйилади.
Конституциянинг 11-моддасида халқаро муносабатларнинг тўла ҳуқуқли субъекти ҳисобланган Ўзбекистон Республикаси давлат ҳокимияти-нинг тизими - ҳокимиятнинг қонун чиқарувчи, ижро этувчи ва суд ҳокимиятларига бўлиниши принципларига асосланиши кўрсатилган. Шу ўринда, алоҳида қайд этиш керакки, суд ҳокимиятига бағишланган XXIII бобининг 131-моддаси талабига биноан Ўзбекистон Республикасида суд тизими ва судлар фаолиятининг тартиби қонун билан белгиланади, фавқулодда судлар тузишга йўл қўйилмайди.
Ўзбекистон Республикасининг янги таҳрирдаги “Судлар тўғрисида”ги қонунининг 1-моддаси (2021 й) талабига кўра Ўзбекистон Республикасида суд ҳокимияти қонун чиқарувчи, ижро этувчи ҳокимиятлардан, сиёсий партиялардан, бошқа жамоат бирлашмаларидан мустақил ҳолда иш юритади. Суд ҳокимияти фақат судлар томонидан амалга оширилади. Ҳеч қайси бошқа органлар ва шахслар суд ҳокимияти ваколатларини ўзлаштириб олишга ҳақли эмас, деб белгилаб қўйилган.
Ушбу Қонуннинг 2-моддасида суд тизими берилган бўлиб, унинг Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди; Ўзбекистон Республикаси Олий суди; ҳарбий судлар; Қорақалпоғистон Республикаси суди, вилоятлар ва Тошкент шаҳар судлари; Қорақалпоғистон Республикаси маъмурий суди, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маъмурий судлари; фуқаролик ишлари бўйича туманлараро, туман, шаҳар судлари; жиноят ишлари бўйича туман, шаҳар судлари; туманлараро, туман, шаҳар иқтисодий судлари; туманлараро маъмурий судлардан иборатлиги ўрнатилган бўлиб, Ўзбекистон Республикасида ишларнинг тоифаларига кўра судларнинг ихтисослашуви амалга оширилиши мумкинлиги, лекин фавқулодда судлар тузишга йўл қўйилмаслиги қатъий этиб белгиланган.
Мазкур Қонуннинг 4-моддасида қайд этилганидек, суднинг асосий вазифалари фуқароларнинг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва бошқа қонунлари, халқаро шартномаларида, шунингдек инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро ҳужжатларда ифодаланган ҳуқуқлари ҳамда эркинликларини, давлат ва жамоат манфаатларини, юридик шахслар ҳамда якка тартибдаги тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ва қонун билан қўриқла-надиган манфаатларини ҳимоя қилишдан иборат. Суднинг фаолияти қонун устуворлигини, ижтимоий адолатни, фуқаролар тинчлиги ва тотувлигини таъминлашга қаратилганлиги, яъни халқаро шартномалар ва инсон ҳуқуқлари ҳақидаги халқаро ҳужжатларга боғликликда амалга оширилишидан далолат беради.
Мамлакатимиз суд тизими умумэътироф этилган халқаро нормаларга жавоб беришини таъминлаш борасида кейинги йилларда муҳим ҳужжатлар қабул қилинганини алоҳида эътироф этиш жоиз. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги (2016), “Ўзбекистон Республикаси суд тизими тузилмасини тубдан такомиллаштириш ва фаолияти самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги (2017), “Суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш ва суд ҳокимияти органларига ишончни оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги (2020), “Суд органлари фаолиятини молиялаштириш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги (2021), 2022 йил 28 январдаги “2022-2026 йиллрга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 16 январдаги “Одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш ва судлар фаолияти самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонлари каби тарихий муҳим ҳужжатлар шулар жумласидандир.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 16 январдаги “Одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш, ва судлар фаолияти самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонида одил судлов фаолиятини амалга ошириш учун жалб этилган ресурслардан самарали фойдаланилишини таъминлаш мақсадида илғор хорижий тажрибадан келиб чиққан ҳолда айрим тоифадаги фуқаролик, иқтисодий ва маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишларни кўриш ваколатини тегишлилиги бўйича маъмурий органларга ўтказиш;
айрим тоифадаги жиноят, фуқаролик, иқтисодий ва маъму-рий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишларни қуйи инстанция судларининг ўзида якунлаш тартибини белгилаш;
фуқаролик ва иқтисодий ишлар бўйича тарафларни келиштириш ва медиация институтини кенг жорий этиш бўйича асослантирилган таклифларни ишлаб чиқиш каби масалалар қўйилганлиги ўта долзарб ҳисобланади.
Шу ўринда, миллий қонунчилигимизнинг асоси ҳисобланган Ўзбекистон Республикасининг янгиланганКонституциясида “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси”нинг асосий ғояси ва қоидалари ўзининг тўлиқ ифодасини топганлигини эътироф этиш ўринли бўлади.
Маълумки, “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси” муқаддимаважами 30 моддадан ташкил топган бўлиб, ундаги барча қоидаларни бир чеккадан кўриб чиқилса, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг инсон ҳуқуқларига тааллуқли қоидалари билан ҳамоҳанглилиги ва мазмунан уйғунлигининг гувоҳи бўламиз. Мисол учун, “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси”нинг 3-моддаси, яъни “Ҳар бир инсон яшаш, эркин бўлиш ва шахсий дахлсизлик ҳуқуқларига эгадир”, деган қоидаси Конституциямизнинг25-моддаси, яъни “Яшаш ҳуқуқи ҳар бир инсоннинг ажралмас ҳуқуқидир ва у қонун билан муҳофаза қилинади. Инсон ҳаётига суиқасд қилиш энг оғир жиноятдир. Ўзбекистон Республикасида ўлим жазоси тақиқланади”, деган қоидалари билан мазмундошлигини кўриш мумкин. Худди шундай, Декларациянинг 5-моддасидаги “ҳеч ким қийноққа ёки шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни хўрловчи муомала ва жазога дучор этилмаслиги керак”лиги тўғрисидаги меъёр Ўзбекистон Республикаси Конституцияси 26-моддаси иккинчи қисмининг “...ҳеч ким қийноққа солиниши, зўравонликка, бошқа шафқатсиз, ғайриқонуний ёки инсон қадр-қимматини камситувчи муомалага ёхуд жазога дучор етилиши мумкин эмас” деган меъёрига мос. Декларациянинг 9-моддасининг ҳеч ким асоссиз қамалиши, ушланиши ёки қувғин қилиниши мумкин эмаслиги ҳақидаги қоида Конституциямизнинг 27-моддасининг иккинчи қисмида ҳеч ким қонунга асосланмаган ҳолда ҳибсга олиниши, ушлаб турилиши, қамоққа олиниши, қамоқда сақланиши ёки унинг озодлиги бошқа тарзда чекланиши мумкин эмас, модданинг учинчи қисмида шахсни ушлаш чоғида унга тушунарли тилда унинг ҳуқуқлари ва ушлаб турилиши асослари тушунти-рилиши шарт, деб кўрсатганлигида акс этганлигини қайд этиш мумкин.
Декларациясининг 10-моддасида мустақил ва холис судни талаб қилиш ҳар бир инсоннинг ҳуқуқи ҳисобланиши белгилаб қўйилганлиги ва унинг Ўзбекистон Республикаси қўшилган халқаро ҳуқуқ ҳужжатларида ўз аксини топганлиги, фақат мустақил судгина ҳар бир фуқаронинг ишини судда холис ва ошкора кўриш орқали топталган ҳақ-ҳуқуқларни ҳимоя қилиши мумкинлигига ишонч уйғотади. Бу жиҳатдан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан илгари сурилган 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожланти-ришнинг Ҳаракатлар стратегияси асосида халқаро нормаларни ҳисобга олган ҳолда амалга оширилган ислоҳотлар суд-ҳуқуқ соҳасини демократлаштириш ва эркинлаштириш, суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини таъминлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга замин яратилганлигини алоҳида эътироф этиш лозим.
Суд тизимини такомиллаштириш борасида ва судларнинг муста-қиллигини таъминлаш мақсадида муҳим қадамлардан бири бўлган Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ташкил этилди, Олий суд ва Олий хўжалик суди бирлаштирилиб, Олий суд фаолияти такомиллаш-тирилди, хўжалик судлари иқтисодий судлар сифатида қайта ташкил этилди, 71 та туманлараро, туман (шаҳар) иқтисодий судига ишларни биринчи инстанцияда кўриб чиқиш ваколати берилди. Судья лавозимида фаолият юритишнинг илк маротаба беш йиллик, кейин ўн йиллик муддати ҳамда муддатсиз даври белгилаб қўйилди. Судларнинг ўз молиявий, моддий-техник масалаларини мустақил ҳал қилиш бўйича ваколатлари адлия органларидан олиниб, Олий судга ўтказилди ва бу судларнинг ижро этувчи органлардан ҳолилигига, мустақиллигининг таъминланишига олиб келди. Суд томонидан жиноят ишини қўшимча терговга қайтариш институти бекор қилинди ва бу билан ишларни кўришда ортиқча сансалорликка чек қўйилди, одамлар ортиқча оворагарчиликдан, асаббузарликдан қутқарилди.Шахснинг жиноят содир этишдаги айбдорлиги фақат суд муҳокамасида ўз исботини топган далилларга асосланиши кераклиги қатъий белгилаб қўйилди, яъни оқни оқ, қорани қора деб баҳолаш тартиби ўрнатилди, деди-деди, миш-мишларга, тахминларга асосланиб қарор чиқаришқатъий тақиқланди. Одил судловни тўлиқ таъминлаш, суд қарорларининг қонуний, асосли ва адолатлилигини текшириш мақсадида тафтиш инстанцияси ташкил қилинди.
Суд ислоҳоти тизимининг муҳим муаммоларидан бири ҳисобланган малакали ва етук судьялар корпусини ҳамда суд аппарати ходимларини тайёрлашнинг янги тизими Судьялар олий кенгаши жамиятда суд идораларига бўлган ишончни ошириш, адолат барқарорлиги ва қонун устуворлигини таъминлаш, том маънода, судни “Адолат қўрғони”га айлантиришга ҳамда одил судловнинг юқори даражага кўтарилишига хизмат қилади.
Халқаро ҳуқуқ нормаларида эътироф этилиб келинаётган инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларининг ҳимояси юқори поғонага кўтарилишидаайбига иқрорлик бўйича келишув институти жорий қилингани ва унинг мамлакатимиз жиноят-процессуал қонунчилигида татбиқ этилаётгани ҳам муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 28.01.2022 йилдаги “2022-2026-йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги Фармонида келтирилганидек, мамлакатимизни 2017-2021 йилларда ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларини тубдан ислоҳ этишга қаратилган 300 га яқин қонун, 4 мингдан зиёд Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорлари қабул қилинган.
Шавкат Мирзиёев 2019 йил 7 декабрдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 27 йиллигига бағишланган тантанали маросимга бағишланган “Конституция ва қонун устуворлиги – ҳуқуқий демократик давлат ва фуқаролик жамиятининг энг муҳим мезонидир” номли маърузасида, “судларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш биз учун энг устувор вазифадир. Айниқса, суд бирон-бир мансабдор шахснинг қўли етадиган идорага айланиб қолишига мутлақо йўл қўймаслик шарт. Шу сабабли суд ишларига аралашгани ёки судга босим ўтказгани учун жавобгарликни кучайтириш лозим”лигини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон суд тизимининг умумэътироф этилган халқаро нормаларга жавоб беришини таъминлаш масаласи бундан буён ҳам долзарб бўлиб қола-веради. Бундан ташқари, миллий қонунчиликни инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳуқуқий стандартлар билан уйғунлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар давом этмоқда. Зеро, Конституциявий ислоҳотлар бугунги кунда жамиятимиз ҳаётида инсон қадрини белгиловчи бош ҳуқуқий мезон бўлган конституциявий қоидаларга ҳозирги реаллик ва халқаро ҳуқуқий стандартларни ҳисобга олган ҳолда ёндашишни талаб этади.
Аюб Мухаммадиев,
Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университетининг Фуқаровий-ҳуқуқий фанлар кафедраси профессори, ю.ф.д.

Ensuring the true independence of the courts of Uzbekistan is a priority task of the ongoing reforms
As the most important task of judicial reform being implemented in the Republic of Uzbekistan, important work is being carried out to ensure constitutional human rights and freedoms, strengthening the authority of the judiciary, which is considered an important guarantee of effective protection of human rights and to ensure the true independence of the courts.
Also, further expansion of the population’s access to justice within the framework of the principle “New Uzbekistan - New Court” requires accelerating the reform of the judicial system and introducing advanced international standards into the field. We can also observe confirmation of this in the corresponding positions of our state in the ratings of international organizations. Thus, according to the results of the Rule of Law Index ranking for 2022 (worldjusticeproject.org), Uzbekistan took 78th place out of 140 countries with an indicator of 0.50 points, of which 75th place in terms of civil justice and 65th in terms of criminal justice.
The fact that the update of the Constitution on the basis of generally recognized principles and norms of international law is enshrined in the preface of the updated Constitution of the Republic of Uzbekistan is a clear expression of recognition of the supremacy of generally recognized international law.
Article 15 of the Constitution determines that international treaties of the Republic of Uzbekistan, along with generally recognized principles and norms of international law, are an integral part of the legal system of Uzbekistan. According to part four of this article, if an international treaty of Uzbekistan establishes rules other than those provided for by the law of the Republic of Uzbekistan, then the rules of the international treaty of the Republic of Uzbekistan are applied.
Article 17 of the Constitution especially emphasizes that the Republic of Uzbekistan is a full-fledged subject of international relations; it is established that international law is based on generally accepted principles and norms. The application by courts of generally accepted principles and norms of international law is permitted in cases where existing laws contradict these international principles and norms.
Article 11 of the Constitution states that the system of state power of Uzbekistan, which is considered a full-fledged subject of international relations, is based on the principles of separation of powers into legislative, executive and judicial. It should be especially noted here that in accordance with Article 131 of Chapter XXIII, dedicated to the judiciary, the judicial system and the procedure for the activities of courts in the Republic of Uzbekistan are determined by law; the creation of emergency courts is not allowed.
In accordance with Article 1 of the law “On Courts” in the new edition (2021), the judicial power in Uzbekistan operates independently of the legislative, executive powers, political parties, and other public associations. Judicial power is exercised only by the courts. It was established that no other bodies or persons have the right to assign powers to the judiciary.
Article 2 of this law defines the judicial system, which consists of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan; Supreme Court of the Republic of Uzbekistan; military courts; Courts of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city courts; Administrative Court of the Republic of Karakalpakstan, administrative courts of regions and the city of Tashkent; interdistrict, district, city courts for civil cases; district and city courts for criminal cases; interdistrict, district, city economic courts; interdistrict administrative courts. It has been established that in the Republic of Uzbekistan specialization of judges by category of cases can be carried out, but the creation of emergency courts is not allowed.
As noted in Article 4 of this law, the main tasks of the court are to protect the rights and freedoms of citizens, state and public interests, rights and legally protected interests of legal entities and individuals guaranteed by the Constitution and other laws, international treaties of Uzbekistan, as well as international acts on human rights entrepreneurs. The activities of the court are aimed at ensuring the rule of law, social justice, civil peace and harmony, that is, it indicates that it is implemented in accordance with international agreements and international human rights instruments.
It is worth noting that in recent years, important documents have been adopted to ensure the compliance of the judicial system of our country with generally recognized international standards. These include such important historical documents as decrees of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures to further reform the judicial and legal system, strengthen guarantees of reliable protection of the rights and freedoms of citizens” (2016), “On measures to radically improve the structure and increase efficiency of the judicial system of the Republic of Uzbekistan" (2017), "On measures to further improve the judicial system and increase confidence in the judiciary" (2020), "On measures to radically improve the system of financing the activities of the judiciary" (2021), decrees of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 28, 2022 “On the development strategy of the new Uzbekistan for 2022 - 2026”, Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 16, 2023 “On additional measures to further expand access to justice and increase efficiency of the courts."
The Decree of the President of Uzbekistan dated January 16, 2023 “On additional measures to further expand access to justice and increase the efficiency of the courts” provides for:
in order to ensure the effective use of resources involved in the implementation of judicial activities, on the basis of advanced foreign experience, transfer the powers to consider certain categories of civil, economic and administrative offenses to the relevant administrative bodies:
determine the procedure for completing cases of certain categories of criminal, civil, economic and administrative offenses in lower courts;
What is relevant is that issues such as reconciliation of parties in civil and economic cases, development of reasonable proposals for the widespread introduction of the institution of mediation are raised.
It is appropriate to recognize here that the main idea and provisions of the “Universal Declaration of Human Rights” have found their full expression in the updated Constitution of the Republic of Uzbekistan, which is considered the basis of our national legislation.
It is known that the “Universal Declaration of Human Rights” consists of a preamble and a total of 30 articles, and if all its provisions are sequentially considered, then one can note the consistency and consistency of the content with the provisions of the Constitution of the Republic of Uzbekistan on human rights. For example, you can notice the similarity between the contents of Article 3 of the “Universal Declaration of Human Rights”, which reads: “Every person has the right to life, liberty and security of person” and Article 25 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan: “The right to life is the inalienable right of every person and is protected by law. Encroachment on human life is a grave crime.”
Also, the rule that “no one shall be subjected to torture or cruel, inhuman or degrading treatment or punishment” in Article 5 of the Declaration corresponds to the second paragraph of Article 26 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan “No one shall be subjected to torture, violence, other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment." One may also note the reflection of the provision of Article 9 of the Declaration that no one shall be arrested, detained or persecuted without cause in the second paragraph of Article 29 of our Constitution “No one shall be subjected to arrest, detention, detention, detention or other restriction freedom except on the basis of the law" and in the third paragraph - "When detained, a person must be explained in a language he understands his rights and the grounds for detention"
Article 10 of the Declaration enshrines the right of every person to demand an independent and impartial court and its reflection in international legal acts to which the Republic of Uzbekistan has acceded inspires confidence that only an independent court can protect the rights of every citizen through an impartial and open consideration of the case in court. In this regard, it should be noted that the reforms carried out on the basis of the Action Strategy for the Development of the Republic of Uzbekistan for 2017-2021, put forward at the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, taking into account international standards, laid the foundation for democratization and liberalization of the judicial and legal sphere, ensuring genuine independence of the judiciary, protection of the rights and legitimate interests of citizens.
In order to improve the judicial system and ensure the independence of the courts, one of the important steps was the creation of the Supreme Judicial Council of the Republic of Uzbekistan, the Supreme Court and the Higher Economic Court were merged, the activities of the Supreme Court were improved, the Economic Courts were reorganized into economic courts, 71 inter-district, district (city) economic courts were empowered to hear cases in the first instance. The first term of work as a judge is five years, then ten years and an indefinite term. The powers of the courts to independently resolve their financial, logistical and technical issues were withdrawn from the judiciary and transferred to the Supreme Court, which led to the independence of the courts from the executive authorities and ensuring their independence. The institution of returning a criminal case to the court for additional investigation was abolished, thereby putting an end to unnecessary censorship, and people were spared unnecessary confusion and nervousness. It was strictly established that a person’s guilt in committing a crime should be based only on evidence proven in court, that is, it was strictly forbidden to make decisions based on rumors and assumptions. In order to fully ensure fair justice, verify the legality, validity and fairness of court decisions, an audit authority was created.
One of the important problems of the judicial reform system is the new system for training qualified and mature judges and judicial staff. Increasing the population's trust in judicial institutions by the Supreme Council of Judges, ensuring the stability of justice and the rule of law, serves to transform the court literally into a “Fortress of Justice” and improve the level of justice.
The introduction of the institution of a plea agreement and its implementation in the criminal procedural legislation of our country is also an important factor in increasing the protection of human rights, freedoms and legitimate interests recognized in international law.
In accordance with the Decree of the President of Uzbekistan dated January 28, 2022 “On the new development strategy of Uzbekistan for 2022-2026”, about 300 laws were adopted in 2017-2021, more than 4 thousand resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan aimed at fundamental reforming all spheres of state and public life in five priority areas of development of our country.
Shavkat Mirziyoyev, in his report dated December 7, 2019, “The supremacy of the Constitution and laws is the most important criterion for a legal democratic state and civil society,” dedicated to the 27th anniversary of the adoption of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, especially noted “ensuring the true independence of the courts is our highest priority. We must not allow the courts to be influenced by certain officials. In this regard, it is necessary to strengthen responsibility for interference in court cases or pressure on the court.”
The issue of ensuring compliance of the judicial system of Uzbekistan with generally accepted international standards will continue to remain relevant. In addition, practical measures are ongoing to harmonize national legislation with international legal standards in the field of human rights. After all, constitutional reforms today require an approach to constitutional norms, which are the main legal criterion that determines the value of a person in the life of our society, taking into account modern realities and international legal standards.
Ayub Muhammadiev,
professor of the Department of Civil Law Sciences of the University of Public Security of the Republik of Uzbekistan, doctor of Law