Судларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг устувор йўналишидир
Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган суд соҳасидаги ислоҳотларининг энг муҳим вазифаси сифатида инсоннинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, инсон ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишнинг муҳим кафолати ҳисобланган суд ҳокимиятининг нуфузини мустаҳкамлаш, судларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш борасида муҳим ишлар олиб борилмоқда.
Шунингдек, «Янги Ўзбекистон - янги суд» тамойили доирасида аҳолининг одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш суд тизимини ислоҳ қилишни жадаллаштиришни, соҳага илғор халқаро стандартларни жорий этишни тақозо этмоқда. Бунинг далили сифатида давлатимизнинг халқаро майдонлардаги рейтинглардаги тегишли ўринларда ҳам кўришимиз мумкин. Яъни, Ўзбекистон қонун устуворлиги индекси (worldjusticeproject.org)нинг 2022 йилги рейтинг натижалари бўйича 140 давлат ичида 0,50 балл билан 78 ўринни эгаллаган бўлса, шундан фуқаролик одил судлов индикатори бўйича - 75, жиноий одил судлов индикатори бўйича – 65 ўринни эгаллаган.
Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституцияси муқаддима-сидаёқ халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принцип ва нормаларига асосланган ҳолда ушбу Конституциянинг қабул қилинганлиги белгилаб қўйилганлигидан унда умумэътироф этилган халқаро ҳуқуқнинг устунлиги тан олинганлигининг яққол ифодасини кўриш мумкин.
Конституциянинг 15-моддасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принцип ва нормалари билан бир қаторда Ўзбекистон Республикаси ҳуқуқий тизимининг таркибий қисми эканлиги белгилаб қўйилган. Ушбу модданинг тўртинчи қисмига биноан, агар Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномасида Ўзбекистон Республикасининг қонунида назарда тутилганидан бошқача қоидалар белгиланган бўлса, Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаси қоидалари қўлланилади.
Конституциянинг 17-моддасида Ўзбекистон Республикаси халқаро муносабатларнинг тўла ҳуқуқли субъекти эканлиги алоҳида таъкидланиб, халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган принцип ва нормаларига асосла-ниши белгилаб қўйилган. Судлар томонидан халқаро ҳуқуқнинг умум-эътироф этилган принцип ва нормаларини қўллашлигига мавжуд қонун-ларнинг ушбу халқаро принцип ва нормаларга зид бўлганида йўл қўйилади.
Конституциянинг 11-моддасида халқаро муносабатларнинг тўла ҳуқуқли субъекти ҳисобланган Ўзбекистон Республикаси давлат ҳокимияти-нинг тизими - ҳокимиятнинг қонун чиқарувчи, ижро этувчи ва суд ҳокимиятларига бўлиниши принципларига асосланиши кўрсатилган. Шу ўринда, алоҳида қайд этиш керакки, суд ҳокимиятига бағишланган XXIII бобининг 131-моддаси талабига биноан Ўзбекистон Республикасида суд тизими ва судлар фаолиятининг тартиби қонун билан белгиланади, фавқулодда судлар тузишга йўл қўйилмайди.
Ўзбекистон Республикасининг янги таҳрирдаги “Судлар тўғрисида”ги қонунининг 1-моддаси (2021 й) талабига кўра Ўзбекистон Республикасида суд ҳокимияти қонун чиқарувчи, ижро этувчи ҳокимиятлардан, сиёсий партиялардан, бошқа жамоат бирлашмаларидан мустақил ҳолда иш юритади. Суд ҳокимияти фақат судлар томонидан амалга оширилади. Ҳеч қайси бошқа органлар ва шахслар суд ҳокимияти ваколатларини ўзлаштириб олишга ҳақли эмас, деб белгилаб қўйилган.
Ушбу Қонуннинг 2-моддасида суд тизими берилган бўлиб, унинг Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди; Ўзбекистон Республикаси Олий суди; ҳарбий судлар; Қорақалпоғистон Республикаси суди, вилоятлар ва Тошкент шаҳар судлари; Қорақалпоғистон Республикаси маъмурий суди, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маъмурий судлари; фуқаролик ишлари бўйича туманлараро, туман, шаҳар судлари; жиноят ишлари бўйича туман, шаҳар судлари; туманлараро, туман, шаҳар иқтисодий судлари; туманлараро маъмурий судлардан иборатлиги ўрнатилган бўлиб, Ўзбекистон Республикасида ишларнинг тоифаларига кўра судларнинг ихтисослашуви амалга оширилиши мумкинлиги, лекин фавқулодда судлар тузишга йўл қўйилмаслиги қатъий этиб белгиланган.
Мазкур Қонуннинг 4-моддасида қайд этилганидек, суднинг асосий вазифалари фуқароларнинг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва бошқа қонунлари, халқаро шартномаларида, шунингдек инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро ҳужжатларда ифодаланган ҳуқуқлари ҳамда эркинликларини, давлат ва жамоат манфаатларини, юридик шахслар ҳамда якка тартибдаги тадбиркорларнинг ҳуқуқлари ва қонун билан қўриқла-надиган манфаатларини ҳимоя қилишдан иборат. Суднинг фаолияти қонун устуворлигини, ижтимоий адолатни, фуқаролар тинчлиги ва тотувлигини таъминлашга қаратилганлиги, яъни халқаро шартномалар ва инсон ҳуқуқлари ҳақидаги халқаро ҳужжатларга боғликликда амалга оширилишидан далолат беради.
Мамлакатимиз суд тизими умумэътироф этилган халқаро нормаларга жавоб беришини таъминлаш борасида кейинги йилларда муҳим ҳужжатлар қабул қилинганини алоҳида эътироф этиш жоиз. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини кучайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги (2016), “Ўзбекистон Республикаси суд тизими тузилмасини тубдан такомиллаштириш ва фаолияти самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги (2017), “Суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш ва суд ҳокимияти органларига ишончни оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги (2020), “Суд органлари фаолиятини молиялаштириш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги (2021), 2022 йил 28 январдаги “2022-2026 йиллрга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 16 январдаги “Одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш ва судлар фаолияти самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонлари каби тарихий муҳим ҳужжатлар шулар жумласидандир.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 16 январдаги “Одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтириш, ва судлар фаолияти самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонида одил судлов фаолиятини амалга ошириш учун жалб этилган ресурслардан самарали фойдаланилишини таъминлаш мақсадида илғор хорижий тажрибадан келиб чиққан ҳолда айрим тоифадаги фуқаролик, иқтисодий ва маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишларни кўриш ваколатини тегишлилиги бўйича маъмурий органларга ўтказиш;
айрим тоифадаги жиноят, фуқаролик, иқтисодий ва маъму-рий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишларни қуйи инстанция судларининг ўзида якунлаш тартибини белгилаш;
фуқаролик ва иқтисодий ишлар бўйича тарафларни келиштириш ва медиация институтини кенг жорий этиш бўйича асослантирилган таклифларни ишлаб чиқиш каби масалалар қўйилганлиги ўта долзарб ҳисобланади.
Шу ўринда, миллий қонунчилигимизнинг асоси ҳисобланган Ўзбекистон Республикасининг янгиланганКонституциясида “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси”нинг асосий ғояси ва қоидалари ўзининг тўлиқ ифодасини топганлигини эътироф этиш ўринли бўлади.
Маълумки, “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси” муқаддимаважами 30 моддадан ташкил топган бўлиб, ундаги барча қоидаларни бир чеккадан кўриб чиқилса, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг инсон ҳуқуқларига тааллуқли қоидалари билан ҳамоҳанглилиги ва мазмунан уйғунлигининг гувоҳи бўламиз. Мисол учун, “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси”нинг 3-моддаси, яъни “Ҳар бир инсон яшаш, эркин бўлиш ва шахсий дахлсизлик ҳуқуқларига эгадир”, деган қоидаси Конституциямизнинг25-моддаси, яъни “Яшаш ҳуқуқи ҳар бир инсоннинг ажралмас ҳуқуқидир ва у қонун билан муҳофаза қилинади. Инсон ҳаётига суиқасд қилиш энг оғир жиноятдир. Ўзбекистон Республикасида ўлим жазоси тақиқланади”, деган қоидалари билан мазмундошлигини кўриш мумкин. Худди шундай, Декларациянинг 5-моддасидаги “ҳеч ким қийноққа ёки шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни хўрловчи муомала ва жазога дучор этилмаслиги керак”лиги тўғрисидаги меъёр Ўзбекистон Республикаси Конституцияси 26-моддаси иккинчи қисмининг “...ҳеч ким қийноққа солиниши, зўравонликка, бошқа шафқатсиз, ғайриқонуний ёки инсон қадр-қимматини камситувчи муомалага ёхуд жазога дучор етилиши мумкин эмас” деган меъёрига мос. Декларациянинг 9-моддасининг ҳеч ким асоссиз қамалиши, ушланиши ёки қувғин қилиниши мумкин эмаслиги ҳақидаги қоида Конституциямизнинг 27-моддасининг иккинчи қисмида ҳеч ким қонунга асосланмаган ҳолда ҳибсга олиниши, ушлаб турилиши, қамоққа олиниши, қамоқда сақланиши ёки унинг озодлиги бошқа тарзда чекланиши мумкин эмас, модданинг учинчи қисмида шахсни ушлаш чоғида унга тушунарли тилда унинг ҳуқуқлари ва ушлаб турилиши асослари тушунти-рилиши шарт, деб кўрсатганлигида акс этганлигини қайд этиш мумкин.
Декларациясининг 10-моддасида мустақил ва холис судни талаб қилиш ҳар бир инсоннинг ҳуқуқи ҳисобланиши белгилаб қўйилганлиги ва унинг Ўзбекистон Республикаси қўшилган халқаро ҳуқуқ ҳужжатларида ўз аксини топганлиги, фақат мустақил судгина ҳар бир фуқаронинг ишини судда холис ва ошкора кўриш орқали топталган ҳақ-ҳуқуқларни ҳимоя қилиши мумкинлигига ишонч уйғотади. Бу жиҳатдан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан илгари сурилган 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожланти-ришнинг Ҳаракатлар стратегияси асосида халқаро нормаларни ҳисобга олган ҳолда амалга оширилган ислоҳотлар суд-ҳуқуқ соҳасини демократлаштириш ва эркинлаштириш, суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини таъминлаш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга замин яратилганлигини алоҳида эътироф этиш лозим.
Суд тизимини такомиллаштириш борасида ва судларнинг муста-қиллигини таъминлаш мақсадида муҳим қадамлардан бири бўлган Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ташкил этилди, Олий суд ва Олий хўжалик суди бирлаштирилиб, Олий суд фаолияти такомиллаш-тирилди, хўжалик судлари иқтисодий судлар сифатида қайта ташкил этилди, 71 та туманлараро, туман (шаҳар) иқтисодий судига ишларни биринчи инстанцияда кўриб чиқиш ваколати берилди. Судья лавозимида фаолият юритишнинг илк маротаба беш йиллик, кейин ўн йиллик муддати ҳамда муддатсиз даври белгилаб қўйилди. Судларнинг ўз молиявий, моддий-техник масалаларини мустақил ҳал қилиш бўйича ваколатлари адлия органларидан олиниб, Олий судга ўтказилди ва бу судларнинг ижро этувчи органлардан ҳолилигига, мустақиллигининг таъминланишига олиб келди. Суд томонидан жиноят ишини қўшимча терговга қайтариш институти бекор қилинди ва бу билан ишларни кўришда ортиқча сансалорликка чек қўйилди, одамлар ортиқча оворагарчиликдан, асаббузарликдан қутқарилди.Шахснинг жиноят содир этишдаги айбдорлиги фақат суд муҳокамасида ўз исботини топган далилларга асосланиши кераклиги қатъий белгилаб қўйилди, яъни оқни оқ, қорани қора деб баҳолаш тартиби ўрнатилди, деди-деди, миш-мишларга, тахминларга асосланиб қарор чиқаришқатъий тақиқланди. Одил судловни тўлиқ таъминлаш, суд қарорларининг қонуний, асосли ва адолатлилигини текшириш мақсадида тафтиш инстанцияси ташкил қилинди.
Суд ислоҳоти тизимининг муҳим муаммоларидан бири ҳисобланган малакали ва етук судьялар корпусини ҳамда суд аппарати ходимларини тайёрлашнинг янги тизими Судьялар олий кенгаши жамиятда суд идораларига бўлган ишончни ошириш, адолат барқарорлиги ва қонун устуворлигини таъминлаш, том маънода, судни “Адолат қўрғони”га айлантиришга ҳамда одил судловнинг юқори даражага кўтарилишига хизмат қилади.
Халқаро ҳуқуқ нормаларида эътироф этилиб келинаётган инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларининг ҳимояси юқори поғонага кўтарилишидаайбига иқрорлик бўйича келишув институти жорий қилингани ва унинг мамлакатимиз жиноят-процессуал қонунчилигида татбиқ этилаётгани ҳам муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 28.01.2022 йилдаги “2022-2026-йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги Фармонида келтирилганидек, мамлакатимизни 2017-2021 йилларда ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларини тубдан ислоҳ этишга қаратилган 300 га яқин қонун, 4 мингдан зиёд Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорлари қабул қилинган.
Шавкат Мирзиёев 2019 йил 7 декабрдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 27 йиллигига бағишланган тантанали маросимга бағишланган “Конституция ва қонун устуворлиги – ҳуқуқий демократик давлат ва фуқаролик жамиятининг энг муҳим мезонидир” номли маърузасида, “судларнинг чинакам мустақиллигини таъминлаш биз учун энг устувор вазифадир. Айниқса, суд бирон-бир мансабдор шахснинг қўли етадиган идорага айланиб қолишига мутлақо йўл қўймаслик шарт. Шу сабабли суд ишларига аралашгани ёки судга босим ўтказгани учун жавобгарликни кучайтириш лозим”лигини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон суд тизимининг умумэътироф этилган халқаро нормаларга жавоб беришини таъминлаш масаласи бундан буён ҳам долзарб бўлиб қола-веради. Бундан ташқари, миллий қонунчиликни инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳуқуқий стандартлар билан уйғунлаштириш бўйича амалий чора-тадбирлар давом этмоқда. Зеро, Конституциявий ислоҳотлар бугунги кунда жамиятимиз ҳаётида инсон қадрини белгиловчи бош ҳуқуқий мезон бўлган конституциявий қоидаларга ҳозирги реаллик ва халқаро ҳуқуқий стандартларни ҳисобга олган ҳолда ёндашишни талаб этади.
Аюб Мухаммадиев,
Ўзбекистон Республикаси Жамоат хавфсизлиги университетининг Фуқаровий-ҳуқуқий фанлар кафедраси профессори, ю.ф.д.

Обеспечение подлинной независимости судов Узбекистана – приоритетная задача проводимых реформ
В качестве важнейшей задачи судебной реформы реализуемой в Республике Узбекистан проводится важная работа по обеспечению конституционных прав и свобод человека, укреплению авторитета судебной власти, что считается важной гарантией эффективной защиты, прав человека и обеспечить подлинную независимость судов.
Также дальнейшее расширение доступа населения к правосудию в рамках принципа «Новый Узбекистан - новый суд» требует ускорения реформирования судебной системы, внедрения в сферу передовых международных стандартов. Подтверждение этому мы также можем наблюдать в соответствующих позициях нашего государства в рейтингах международных организаций. Так, по результатам рейтинга индекса верховенства права за 2022 год (worldjusticeproject.org) Узбекистан занял 78-е место из 140 стран с показателем 0,50 балла, из них 75-е место по показателю гражданского правосудия и 65-е - по показателю уголовного правосудия.
Тот факт, что обновление Конституции на основе общепризнанных принципов и норм международного права закреплено в предисловии Конституции Республики Узбекистан, является ярким выражением признания верховенства общепризнанного международного права.
Статья 15 Конституции определяет, что международные договоры Республики Узбекистан наряду с общепризнанными принципами и нормами международного права являются составной частью правовой системы Республики Узбекистан. Согласно части четвертой настоящей статьи, если международным договором Республики Узбекистан установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены законом Узбекистана, то применяются правила международного договора Узбекистана.
В статье 17 Конституции особо подчеркивается, что Республика Узбекистан является полноправным субъектом международных отношений, установлено, что международное право основывается на общепринятых принципах и нормах. Применение судами общепризнанных принципов и норм международного права допускается в тех случаях, когда существующие законы противоречат этим международным принципам и нормам.
В Статье 11 Конституции указано, что система государственной власти Республики Узбекистан, которая считается полноправным субъектом международных отношений, основана на принципах разделения власти на законодательную, исполнительную и судебную. Здесь следует особо отметить, что в соответствии со статьей 131 главы XXIII, посвященной судебной власти, судебная система и порядок деятельности судов в Узбекистане определяются законом, создание чрезвычайных судов не допускается.
В соответствии со статьей 1 закона «О судах» в новой редакции (2021 г.) судебная власть в Республике Узбекистан действует независимо от законодательной, исполнительной власти, политических партий, иных общественных объединений. Судебная власть осуществляется только судами. Было установлено, что никакие другие органы и лица не вправе присваивать полномочия судебной власти.
В статье 2 данного закона определена судебная система, которая состоит из Конституционного суда Республики Узбекистан; Верховного суда Республики Узбекистан; военных судов; Суда Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского судов; Административного суда Республики Каракалпакстан, административных судов областей и города Ташкента; межрайонных, районных, городских судов по гражданским делам; районных, городских судов по уголовным делам; межрайонных, районных, городских экономических судов; межрайонных административных судов. Установлено, что в Республике Узбекистан может осуществляться специализация судей по категориям дел, но не допускается создание чрезвычайных судов.
Как отмечено в статье 4 данного закона, основными задачами суда являются защита гарантированных Конституцией и другими законами, международными договорами Узбекистана, а также международными актами о правах человека прав и свобод граждан, государственных и общественных интересов, прав и охраняемых законом интересов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей. Деятельность суда направлена на обеспечение верховенства закона, социальной справедливости, гражданского мира и согласия, то есть указывает, что она реализуется в соответствии с международными соглашениями и международными документами по правам человека.
Стоит отметить, что за последние годы были приняты важные документы, призванные обеспечить соответствие судебной системы нашей страны общепризнанным международным нормам. К ним относятся такие важные исторические документы, как указы Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, усилению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан» (2016), «О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан» (2017), «О мерах по дальнейшему совершенствованию судебно-правовой системы и повышению доверия к органам судебной власти» (2020), «О мерах по коренному совершенствованию системы финансирования деятельности судебных органов» (2021), указы Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года «О стратегии развития нового Узбекистана на 2022 — 2026 годы», Указ Президента Республики Узбекистан от 16 января 2023 года «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению доступа к правосудию и повышению эффективности деятельности судов».
В Указе Президента Узбекистана от 16 января 2023 года «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению доступа к правосудию и повышению эффективности деятельности судов» предусмотрено:
в целях обеспечения эффективного использования ресурсов, задействованных в осуществлении судебной деятельности, на основе передового зарубежного опыта передать полномочия по рассмотрению отдельных категорий гражданских, экономических и административных правонарушений соответствующим административным органам:
определить порядок завершения дел об отдельных категориях уголовных, гражданских, экономических и административных правонарушениях в судах нижестоящей инстанции;
актуальным является то, что поставлены такие вопросы, как примирение сторон в гражданских и экономических делах, выработка обоснованных предложений по широкому внедрению института медиации.
Здесь уместно признать, что основная идея и положения «Всеобщей декларации прав человека» нашли свое полное выражение в обновленной Конституции Республики Узбекистан, которая считается основой нашего национального законодательства.
Известно, что «Всеобщая декларация прав человека» состоит из преамбулы и в общей сложности 30 статей, и если последовательно рассматривать все ее положения, то можно отметить согласованность и последовательность содержания с положениями Конституции Республики Узбекистан по правам человека. Например, можно заметить сходство содержаний статьи 3 "Всеобщей декларации прав человека", которая гласит: "Каждый человек имеет право на жизнь, свободу и личную неприкосновенность" и статьи 25 Конституции РУз: "Право на жизнь является неотъемлемым правом каждого человека и охраняется законом. Посягательство на жизнь человека является тягчайшим преступлением».
Также норма о том, что «никто не должен подвергаться пыткам или жестоким, бесчеловечным или унижающим достоинство обращению и наказанию» в статье 5 Декларации соответствует второму пункту статьи 26 Конституции Республики Узбекистан «Никто не может быть подвергнут пыткам, насилию, другому жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство человека обращению либо наказанию.». Можно также отметить отражение положения статьи 9 Декларации о том, что никто не может быть арестован, задержан или преследован без причины во втором пункте статьи 29 нашей Конституции «Никто не может быть подвергнут аресту, задержанию, заключению под стражу, содержанию под стражей или иному ограничению свободы иначе как на основании закона» и в третьем пункте - «Лицу при задержании должны быть разъяснены на понятном ему языке его права и основания задержания»
В статье 10 Декларации закреплено право каждого человека требовать независимого и беспристрастного суда и его отражение в международных правовых актах, к которым присоединилась Республика Узбекистан, вселяет уверенность, что только независимый суд сможет защитить права каждого гражданина путем беспристрастного и открытого рассмотрения дела в суде. В этой связи следует отметить, что реформы, проводимые на основе выдвинутой по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Стратегии действий по развитию Республики Узбекистан на 2017-2021 годы, с учетом международных норм, заложили основу для демократизации и либерализации судебно-правовой сферы, обеспечения подлинной независимости судебной власти, защиты прав и законных интересов граждан.
В целях совершенствования судебной системы и обеспечения независимости судов одним из важных шагов стало создание Высшего судейского совета Республики Узбекистан, были объединены Верховный суд и Высший хозяйственный суд, усовершенствована деятельность Верховного суда, Хозяйственные суды реорганизованы в экономические суды, 71 межрайонный, районные (городские) экономические суды были уполномочены рассматривать дела в первой инстанции. Первый срок работы судьей определен пять лет, затем десять лет и бессрочный срок. Полномочия судов самостоятельно решать свои финансовые, материально-технические вопросы были изъяты у судебных органов и переданы Верховному суду, что привело к независимости судов от органов исполнительной власти и обеспечению их независимости. Был отменен институт возвращения уголовного дела на дополнительное расследование в суд, тем самым был положен конец излишней цензуре, а люди были избавлены от ненужной растерянности и нервозности. Строго было установлено, что вина человека в совершении преступления должна основываться только на доказательствах, доказанных на суде, то есть категорически запрещалось принимать решения, основанные на слухах и предположениях. В целях полного обеспечения справедливого правосудия, проверки законности, обоснованности и справедливости судебных решений была создана ревизионная инстанция.
Одной из важных проблем системы судебной реформы является новая система подготовки квалифицированных и зрелых судей и сотрудников судебного аппарата. Повышение Высшим советом судей доверия населения к судебным институтам, обеспечение стабильности правосудия и верховенства закона, служит превращению суда в буквальном смысле в «Крепость правосудия» и повышению уровня правосудия.
Введение института соглашения о признании вины и его реализация в уголовно-процессуальном законодательстве нашей страны также является важным фактором повышения защиты прав, свобод и законных интересов человека, признанных в нормах международного права.
В соответствии с Указом Президента Узбекистана от 28.01.2022 года «О новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы ", в 2017-2021 годах принято около 300 законов, более 4 тысяч постановлений Президента Республики Узбекистан, направленных на коренное реформирование всех сфер государственной и общественной жизни по пяти приоритетным направлениям развития нашей страны.
Шавкат Мирзиёев в своем докладе от 7 декабря 2019 года «Верховенство Конституция и законов - важнейший критерий правового демократического государства и гражданского общества», посвященном 27-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан особо отметил «обеспечение подлинной независимости судов является для нас самой приоритетной задачей. Мы не должны допускать, чтобы суды оказывались под влиянием тех или иных должностных лиц. В связи с этим необходимо усилить ответственность за вмешательство в судебные дела либо давление на суд».
Вопрос обеспечения соответствия судебной системы Узбекистана общепринятым международным нормам будет и впредь оставаться актуальным. Кроме того, продолжаются практические меры по гармонизации национального законодательства с международно-правовыми стандартами в области прав человека. Ведь конституционные реформы сегодня требуют подхода к конституционным нормам, которые являются основным правовым критерием, определяющим ценность человека в жизни нашего общества, с учетом современный реалий и международных правовых стандартов.
Аюб Mухаммадиев,
профессор кафедры гражданско-правовых наук Университета общественной безопасности Республики Узбекистан, доктор юр.н.