“Марказий Осиё руҳи” ибораси жаҳон сиёсатшунослигида қандай пайдо бўлган
Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги сиёсати бугунги кунга келиб сифат жиҳатдан юқори босқичга кўтарилди. Минтақа давлатларининг ўзаро манфаатли ҳамкорлигининг ривожланиш тенденцияси ўзига хусусиятлар билан мустаҳкамланиб бормоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёев таъбири билан айтганда, “Ўзбекистон қўшни давлатлар билан яқин дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлашга устувор аҳамият қаратиб, ўтган тарихан қисқа даврда юртимизнинг Марказий Осиё минтақаси ва жаҳон миқёсидаги сиёсий ўрни ва нуфузи кескин ошди. Дунёда Янги Ўзбекистонга нисбатан ишонч руҳи ва мамлакатимиз билан ҳамкорликка интилиш тамойиллари кучайди”.
Марказий Осиё муҳим ва ноёб ресурс, иқтисодий ва коммуникация салоҳиятига эга минтақа бўлиб, ХХ асрнинг 90-йилларида минтақа мамлакатлари ўзларининг мустақил тараққиёт йўлига эга бўлди ва ривожланаётган давлатлар сафига кириб, инсонпарварлик, ижтимоий адолат, минтақада хавфсизлик, миллатлараро тотувлик, тинчлик ва осойишталик муҳитини яратиш каби халқаро ҳуқуқ тамойиллари асосида ташқи сиёсий фаолияти ва халқаро ҳамкорликларини йўлга қўйди ҳамда изчил ривожлантириб бормоқда.
“Ўзбекистон–2030” стратегиясининг бешинчи устувор йўналиши – “Хавфсиз ва тинчликсевар давлат” тамойилига асосланган сиёсатни изчил давом эттириш” йўналишида белгилаб берилган Янги Ўзбекистон ташқи сиёсатида Марказий Осиё минтақасида амалий ҳамкорликни янги босқичга сифати жиҳатидан олиб чиқишда барча қўшни давлатлар билан яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини жадал ривожлантириш, сиёсий, иқтисодий, маданий ва гуманитар йўналишлардаги икки ва кўп томонлама музокараларни мунтазам ва самарали олиб боришга алоҳида эътибор қаратади.
Минтақа давлатлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонидан кўрилаётган чора-тадбирлар ҳам салмоқли ўринни эгаллайди. Таъкидлаш жоизки, Президент Шавкат Мирзиёевнинг ташқи сиёсат борасида амалга оширган ислоҳотлари натижасида Ўзбекистон Республикасининг Марказий мамлакатлари билан дипломатик алоқалари том маънода янги босқичга кўтарилди.
Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Президенти сифатидаги хорижий мамлакатларга илк ташрифини Марказий Осиё мамлакатларига ташрифдан бошлаганлиги том маънода минтақавий ҳамкорликни ривожлантиришни янги босқичга кўтарганлигидан далолат беради.
2017 йил 6-7 март кунлари Ш.М.Мирзиёев давлат ташрифи билан Туркманистонда бўлди. Таъкидлаш жоизки, бу Ш.М.Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Президенти сифатида хорижий давлатга илк ташрифи сифатида баҳоланди. Президентимизнинг мазкур давлат ташрифи Ўзбекистон ташқи сиёсатда яхши қўшничилик муносабатларига алоҳида аҳамият қаратаётганини яққол тасдиқлаб, Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистон ўртасида стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома имзоланиши билан мустаҳкамланди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 23 мартда Қозоғистонга ташрифи ва икки мамлакат ўртасида стратегик шерикликни янада чуқурлаштириш ва аҳил қўшничиликни мустаҳкамлаш тўғрисидаги Қўшма декларацияни имзоланиши давлатлараро ҳамкорликда янги даврни бошлаб берди. Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг 2017 йили биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан икки томонлама товар айирбошлаш ҳажмини 2 миллиард АҚШ долларига етказишга муваффақ бўлинди ва ундай тўғридан-тўғри алоқалар икки ва кўп томонлама ҳамкорликнинг самарали амалга ошириш учун асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистон Республикасига амалга оширган давлат ташрифи якунлари бўйича, стратегик шериклик, дўстлик, аҳил қўшничилик ва ишончни мустаҳкамлаш тўғрисида декларация имзоланди.
Марказий Осиёда сиёсий ишонч ва ўзаро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш бўйича Ўзбекистон Президентининг янги сиёсатини ҳаётга жорий этилиши 2018 йилда ҳам изчил давом эттирилди. Жумладан, Президент Ш.Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Э.Раҳмоннинг таклифига биноан 2018 йилнинг 9-10 март кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлди. Ташриф давомида икки давлат раҳбарлари Дўстлик ва яхши қўшниликни мустаҳкамлаш тўғрисида Қўшма баёнот ҳамда Ўзбекистон-Тожикистон давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартномани имзоладилар.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг қўшни мамлакатлар билан давлат чегарасини делимитация ва демаркация қилиш борасидаги музокараларни давом эттириши натижасида Қозоғистон билан давлат чегараси чизиқларини делимитация қилиш ишлари якунланди, Қирғизистон билан чегаранинг 85 фоиз участкаси келишилди, Тожикистон билан чегаранинг 99,9 фоиз участкаси келишилди.
Ўзбекистоннинг Тожикистон билан савдоси 2021 йил якунига кўра, ўзаро товар айрибошлашҳажми қарийб 600 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Қўшма корхоналар сони 10 баробар ўсди. Агар 2017 йилда Ўзбекистонда 24 та корхона фаолият кўрсатган бўлса, 2021 йил охирига келиб Тожикистон капитали иштирокида 240 та корхона ишлай бошлади. Тожикистонда Ўзбекистон сармояси асосида 61 та корхона фаолият кўрсатмоқда.
2022 йил 2-3 июнь кунлари Тожикистон ва Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон президентлари томонидан тарихий аҳамиятга эга “Абадий дўстликни мустаҳкамлаш ва иттифоқчилик тўғрисида”ги декларацияни имзоладилар. Бундан ташқари, ҳукуматлар, вазирлик ва идоралар даражасида имзоланган ҳужжатлар кўп қиррали Ўзбекистон – Тожикистон ҳамкорлигини янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.
Минтақавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон ташаббуси билан ташкил этилган давлатлараро мулоқот платформалари ва форматларини таҳлил қилганда, Ўзбекистон раҳбари ташаббуси билан Марказий Осиё мамлакатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувларини мунтазам йўлга қўйилганлигини алоҳида таъкидлаш жоиз.
Ушбу ташаббусга биноан тизимли равишда Маслаҳат учрашувлари ташкил этилиб келинмоқда (2018 йил март, Қозоғистон; 2019 йил ноябрь, Ўзбекистон; 2021 йил август, Туркманистон; 2022 йил июль, Қирғизистон; 2023 йил, Тожикистон). Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги сиёсатининг ижобий тенденциялари сифатида мазкур учрашувлардаги билдирган амалий таклифларини келтириб ўтиш мумкин. Жумладан, Қирғизистонда бўлиб ўтган тўртинчи маслаҳат учрашувида минтақа манфаатларига хизмат қилувчи бир қатор таклифларни илгари сурди. Хусусан, Марказий Осиёда товарларни етказиб беришнинг ягона ва соддалаштирилган тартиб-қоидаларига эга бўлган чегара савдо зоналари тизимини яратиш ҳамда Марказий Осиё маданият, санъат ва кино фестивалини мамлакатларда навбатма-навбат ўтказиш каби таклифлар бугунги кунда минтақанинг манфаатларига хизмат қилмоқда.
Дарҳақиқат, Ўзбекистоннинг ташаббуслари хусусида кўплаб хорижлик экспертлар томонидан билдирилаётган юксак эътирофларни шу ўринда келтириб ўтиш жоиздир. Жумладан, Хитой Давлат Кенгаши ҳузуридаги Европа ва Осиё ижтимоий тараққиёт институти директори Ли Юнцюань шундай дейди: “ – Ўзбекистон минтақавий ва минтақалараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш жараёнларининг фаол иштирокчиси бўлиб, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари механизмида, минтақавий барқарорлик ва тараққиётни таъминлашнинг долзарб масалалари бўйича ҳамкорлик самарадорлигини таъминлашда муҳим роль ўйнайди.
Дарҳақиқат, Марказий Осиёнинг замонавий халқаро муносабатлардаги ролининг ортиб бориши натижасида “дунёда Янги Ўзбекистонга нисбатан ишонч руҳи ва мамлакатимиз билан ҳамкорликка интилиш тамойиллари кучайди. ... Азал-азалдан ўзаро қардош ва биродар бўлган мамлакатларимиз кўпгина минтақавий ва глобал масалалар, ижтимоий-иқтисодий тараққиёт бўйича яқин ҳамкорликда ҳаракат қилишни бошлади.
Жаҳон сиёсатшунослигида “Марказий Осиё руҳи деган ибора пайдо бўлди”.
2023 йил 14 сентябрь куни Ўзбекистон томонидан президенти Шавкат Мирзиёев Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Тожикистонда бўлиб ўтган тўртинчи маслаҳат учрашувида сўзга чиқиб, Ўзбекистоннинг Марказий Осиё сиёсатидаги янги тенденциялари мустаҳкаш борасида ҳам бир қатор таклифларни илгари сурди. Жумладан, минтақада савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш; саноат кооперациясини ривожлантириш; транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш; энергетика соҳасида хавфсизликни таъминлаш; озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш; Иқлим ўзгаришлари билан боғлиқ таҳдидларга қарши курашиш.
Минтақада савдо-иқтисодий масалаларининг бутун комплекси бўйича амалий ҳамкорликни кенгайтириш учун давлатлараро иқтисодий кенгашини ташкил этиш масаласи ҳам эътиборга моликдир. Ўзбекистон ташаббуси билан амалга оширилиб келинаётган яна бир платформа бу Марказий Осиё иқтисодий форумидир. Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон давлатлари Бош вазирлари ўринбосарлари иштирокида 2019 йилнинг 15 март куни Тошкент шаҳрида биринчи Марказий Осиё иқтисодий форуми ўтказилди. Форумда минтақавий ҳамкорликни янада ривожлантириш, транспорт-коммуникация мажмуаси имкониятларини ўрганиш, ўзаро савдо ҳажми ҳамда туризм жозибадорлигини ошириш масалалари муҳокама қилиниб ижобий натижаларга эришилди.
Ўзбекистон ташаббуси билан Марказий Осиё давлатлари халқлари орасида аҳил қўшничилик ҳамда миллатлараро тотувликни таъминлаш мақсадида 2019 йилнинг 15 ноябрь куни Тошкент шаҳрида хорижий мамлакатлар экспертлари ва олимлари иштирокида “Марказий Осиё – умумий уйимиз” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтганлиги минтақа мамлакатларини маданий-гуманитар соҳаларда яқинлаштиришга хизмат қилади.
Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги сиёсати янги тенденцияларни белгилаш, барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашда ҳам изчил ҳаракат қилмоқда.
2018-йил 9-10 март кунлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат ташрифи билан Тожикистон Республикасида бўлди. Олий даражадаги учрашувда минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, халқаро муаммоларни ҳал этишга кўмаклашиш, терроризм ва экстремизм ҳамда бошқа турдаги уюшган трансмиллий жиноятчиликка қарши курашиш соҳаларида давлатлараро ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилганлиги ўзбек дипломатиясининг минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашдаги муҳим ютуғи ҳисобланади. Тожикистонлик экперт Қосимшо Искандаровнинг фикрига кўра, Тожикистон ва Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро муносабатлар давлат раҳбарларининг сиёсий иродасига боғлиқ. Шавкат Мирзиёевнинг ҳокимият тепасига келиши билан икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар тез ўзгарди. Тожик-ўзбек муносабатларининг кескин ривожланиши нафақат икки давлат, балки минтақадаги барча мамлакатлар ўртасидаги кўплаб муаммоларни ҳал этди. Минтақавий ҳамкорликнинг ривожланиши учун сиёсий муҳит яхшиланди.
Шунингдек, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2018 йилнинг 22 июнь куни БМТ Бош Ассамблеяси биринчи маротаба “Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тарққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш” резолюциясини қабул қилди.
Ўзбекистон томонидан минтақада фавқулодда вазиятлар юзасидан прогнозлар қилиш, уларнинг олдини олиш, барвақт огоҳлантириш ва уларга биргаликда қарши туриш борасида минтақавий тизимни шакллантириш таклифларини илгари сурганлиги ҳам фикримиз тасдиғидир.
Таъкидлаш жоизки, ўзаро савдо, сармоя ва қўшма лойиҳалар каби яхши қўшничилик муносабатларини ривожлантиришга хизмат қилувчи бир қанча омиллар мавжуд.
Рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, Ўзбекистоннинг Марказий Осиё мамлакатлари билан савдо айланмаси мисли кўрилмаган даражада ўсганлигининг гувоҳи бўламиз. Савдо айланмаси 2017 йилда 2,4 миллиард долларни ташкил қилган бўлса, 2019 йил якунига келиб, 5,2 миллиард долларга етган. Қисқа икки йил ичида ўсиш 150 фоизни ташкил этган. Пандемия оқибатида юзага келган чекловларга қарамай 2020 йилда Марказий Осиёда кузатилган юк ташиш ҳажмининг ўсганлиги халқаро автомобиль ва темир йўлларни янада кенгайтириш ва транспорт-логистика инфратузилмасини мустаҳкамлашнинг улкан салоҳиятидан далолат беради. Шу муносабат билан 2021 йил 6 августда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг учинчи Маслаҳат учрашуви доирасида «Аваза» Миллий туристик зонасида (Туркманистон) бўлиб ўтган Марказий Осиё мамлакатларининг иқтисодий форумида Ўзбекистон томони Марказий Осиё давлатларини боғловчи транспорт йўлакларини ривожлантириш, минтақа мамлкатларининг транзит салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, шунингдек, божхона расмийлаштируви тартибларини уйғунлаштириш ва рақамлаштириш бўйича ҳамкорликни кучайтириш таклифини билдирганлигини алоҳида таъкидлаш жоиз. Таъкидлаш жоизки, “сўнгги йилларда мамлакатимизда кечаётган туб янгиланишлар, изчил ва фаол ташқи сиёсат, айниқса, Марказий Осиё минтақасидаги яқин қўшничилик муҳити тобора мустаҳкамланаётгани юртимизнинг халқаро нуфузини янада оширмоқда”.
Ўзбекистоннинг Марказий Осиё сиёсатидаги янги тенденцияларни баҳолайдиган бўлсак, уларнинг минтақавий ўзаро таъсири ва халқаро муносабатларига таъсири ижобий аҳамият касб этаётганлигига гувоҳ бўламиз.
Таъкидлаш жоизки, 2019 йилнинг 19 декабрь куни БМТ Бош Ассамблеяси ялпи мажлисида Президент Шавкат Мирзиёев томонидан таклиф қилинган “Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш” махсус резолюцияси қабул қилинди.
Мухтасар қилиб айтганда, Ўзбекистон минтақавий сиёсатидаги ёндашувларнинг алоҳида аҳамияти шундаки, улар бутун минтақада хавфсизлик, барқарорлик ва ҳамкорлик белбоғини мустаҳкамлашга хизмат қилади. Минтақавий ва глобал хавфсизлик, мамлакатларнинг ижтимоий-иқтисодий фаровонлиги учун хавф-хатар кучайиб бораётган бир шароитда Ўзбекистон Марказий Осиё сиёсатидаги янги тенденцияларни замонавий хавф-хатар ва таҳдидларга биргаликда қарши курашиш истиқболини белгилашда муҳим аҳамият касб этади.

How the phrase “Spirit of Central Asiaz” appeared in world political science
Uzbekistan's policy in Central Asia has reached a qualitatively higher level. The trend of developing mutually beneficial cooperation between the countries of the region is intensifying with its own characteristics. According to President Shavkat Mirziyoyev, Uzbekistan has given priority to strengthening relations of close friendship and cooperation with neighboring countries, and over the past historically short period - the political position and influence of our country in the Central Asian region and the Middle East. The world has grown dramatically. The spirit of trust in New Uzbekistan and the principles of striving for cooperation with our country have increased in the world.
Central Asia is a region with important and unique resources, economic and communication potential. In the 90s of the 20th century, the countries of the region embarked on their own independent path of development and joined the ranks of developing countries, promoting humanism, social justice, and security. in the region there is international harmony, peace and well-established foreign policy activities and international cooperation, based on the principles of international law, such as the creation of an atmosphere of peace, and consistently developing them.
In the direction of the foreign policy of New Uzbekistan, in establishing practical cooperation in the countries of Central Asia, the fifth priority direction of the “Uzbekistan-2030” strategy has been identified - the consistent continuation of a policy based on the principle of “A Safe and Peaceful State”. the region to a new level of quality, good neighborliness and strategic partnership with all neighboring countries, pays special attention to the rapid development of relations, regular and effective conduct of bilateral and multilateral negotiations in political, economic, cultural and humanitarian areas.
The measures taken by the government of the Republic of Uzbekistan to expand mutual cooperation between the countries of the region also play an important role. It should be noted that as a result of President Shavkat Mirziyoyev’s reforms in the field of foreign policy, diplomatic relations of Uzbekistan with the countries of the Central region literally rose to a new level.
The fact that Shavkat Mirziyoyev began his first visit to foreign countries as President of Uzbekistan with a visit to the countries of Central Asia, literally indicating that he has raised the development of regional cooperation to a new level.
On March 6-7, 2017, Shavkat Mirziyoyev made a state visit to Turkmenistan. It should be noted that this was Sh. Mirziyoyev’s first visit to a foreign country as the President of the Republic of Uzbekistan. This state visit of the President clearly confirmed that Uzbekistan attaches great importance to good neighborly relations in foreign policy, and was supported by the signing of the Strategic Partnership Agreement between Uzbekistan and Turkmenistan.
The visit of President Shavkat Mirziyoyev to Kazakhstan on March 23, 2017 and the signing of a Joint declaration on deepening the strategic partnership and strengthening the friendly neighborhood between the two countries opened a new era in interstate cooperation. Thanks to the joint efforts of Uzbekistan and Kazakhstan, in 2017 the volume of bilateral trade reached 2 billion US dollars, and such direct contacts serve as the basis for the effective implementation of bilateral and multilateral cooperation.
Following the state visit of President Shavkat Mirziyoyev to the Kyrgyz Republic, a declaration was signed on strengthening strategic partnership, friendship, good neighborliness and trust.
In 2018, the implementation of the new policy of the President of Uzbekistan to strengthen political trust and mutual solidarity in Central Asia continued consistently. In particular, President Sh. Mirziyoyev visited this country on March 9-10, 2018 at the invitation of the President of the Republic of Tajikistan E. Rahmon. During the visit, the leaders of the two countries signed a Joint Statement on Strengthening Friendship and Good Neighborhood and an Agreement on Certain Sections of the Uzbek-Tajik State Border.
In addition, as a result of the continuation of negotiations of the Republic of Uzbekistan on the delimitation and demarcation of the state border with neighboring countries, the delimitation of the state border lines with Kazakhstan has been completed, 85 percent of the border with Kyrgyzstan has been passed. agreed upon, and 99.9 percent of the border with Tajikistan has been agreed upon.
At the end of 2021, trade turnover between Uzbekistan and Tajikistan amounted to almost 600 million US dollars. The number of joint ventures has increased 10 times. If in 2017 there were 24 enterprises operating in Uzbekistan, then by the end of 2021 240 enterprises with the participation of Tajik capital began operating. There are 61 enterprises operating in Tajikistan based on investments from Uzbekistan.
On June 2-3, 2022, the presidents of Tajikistan and Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the presidents of Tajikistan signed a historic declaration “On strengthening eternal friendship and alliance.” In addition, documents signed at the level of government, ministries and departments are designed to raise multifaceted Uzbek-Tajikistan cooperation to a new level.
Analyzing the platforms and formats of interstate dialogue organized on the initiative of Uzbekistan on regional cooperation, it should be noted that, on the initiative of the head of Uzbekistan, consultative meetings of the leaders of Central Asian countries are regularly held.
Consultative meetings are systematically organized as part of this initiative (March 2018, Kazakhstan; November 2019, Uzbekistan; August 2021, Turkmenistan; July 2022, Kyrgyzstan; 2023, Tajikistan). As positive trends in Uzbekistan’s policy in Central Asia, practical proposals made at these meetings can be noted. In particular, at the fourth consultation meeting held in Kyrgyzstan, he put forward a number of proposals that meet the interests of the region. In particular, the interests of the region today are served by such proposals as the creation of a system of border trade zones with unified and simplified procedures for the delivery of goods to Central Asia and the holding of a Central Asian festival of culture, art and cinema in each country.
Indeed, here it is permissible to note the high assessments expressed by many foreign experts to the initiatives of Uzbekistan. For example, Li Yunxuan, director of the Institute of European and Asian Social Development under the State Council of China, says: “Uzbekistan is an active participant in the processes of strengthening regional and interregional cooperation, in the mechanism of consultative meetings of leaders of Central Asian countries, in ensuring the effectiveness of cooperation on topical issues of ensuring regional stability and development plays an important role.
Indeed, as a result of the growing role of Central Asia in modern international relations, “the spirit of trust in New Uzbekistan and the principles of cooperation with our country have increased in the world.” ... Our countries, which have been common brothers and sisters from time immemorial, began to act in close cooperation on many regional and global issues and socio-economic development.
The phrase “spirit of Central Asia” has appeared in world political science.
On September 14, 2023, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev spoke at the fourth consultative meeting of leaders of Central Asian countries held in Tajikistan and put forward a number of proposals to strengthen new trends in the Central Asian region. politics of Uzbekistan. Including the development of trade and economic cooperation in the region; development of industrial cooperation; increasing interdependence in transport; ensuring security in the energy sector; ensuring food safety; Combating the threats posed by climate change.
The issue of creating an interstate economic council to expand practical cooperation on the entire range of trade and economic issues in the region also deserves attention. Another platform implemented at the initiative of Uzbekistan is the Central Asian Economic Forum. On March 15, 2019, the first Central Asian Economic Forum was held in Tashkent with the participation of deputy prime ministers of Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan. Positive results were achieved through discussion at the forum of issues of further development of regional cooperation, studying the possibilities of the transport and communications complex, increasing the volume of mutual trade and the attractiveness of tourism.
At the initiative of Uzbekistan, in order to ensure good neighborliness and interethnic harmony between the peoples of the countries of Central Asia, on November 15, 2019, an international conference was held in Tashkent with the participation of experts and scientists from foreign countries on the topic “Central Asia is our common home,” which serves to bring the countries of the region closer together in cultural and humanitarian sphere.
Uzbekistan's policy in Central Asia is consistent in identifying new trends, ensuring stability and security.
On March 9-10, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev made a state visit to the Republic of Tajikistan. At the high-level meeting, special attention was paid to strengthening interstate cooperation in the areas of ensuring regional security and stability, promoting the solution of international problems, combating terrorism and extremism and other types of organized transnational crime, which is an important achievement of Uzbekistan. diplomacy in ensuring regional security and stability. According to Tajik expert Kasimsho Iskandarov, relations between Tajikistan and Uzbekistan depend on the political will of state leaders. After Shavkat Mirziyoyev came to power, relations between the two countries changed dramatically. The rapid development of Tajik-Uzbek relations has solved many problems not only between the two countries, but also between all countries in the region. The political environment for developing regional cooperation has improved.
Also, on the initiative of President Shavkat Mirziyoyev, on June 22, 2018, the UN General Assembly for the first time adopted a resolution “Strengthening regional and international cooperation to ensure peace, stability and consistent development in the Central Asian region”. Our opinion is confirmed by the fact that Uzbekistan has put forward proposals for the formation of a regional system for forecasting emergency situations in the region, their prevention, early warning and joint counteraction.
It is worth noting that there are several factors that contribute to the development of good neighborly relations, such as mutual trade, investments and joint projects.
If we look at the numbers, we can witness that Uzbekistan’s trade turnover with the countries of Central Asia has grown to an unprecedented level. Trade turnover in 2017 amounted to $2.4 billion, and by the end of 2019 it reached $5.2 billion. In two short years the growth was 150 percent. Despite the restrictions caused by the pandemic, the growth in freight volumes observed in Central Asia in 2020 demonstrates the enormous potential for further expansion of international roads and railways and strengthening of transport and logistics infrastructure. In this regard, on August 6, 2021, within the framework of the third consultative meeting of leaders of Central Asian countries, at the Economic Forum of Central Asian Countries, held in the Avaza National Tourist Zone (Turkmenistan), the Uzbek side discussed the development of transport corridors connecting the countries of Central Asia, increasing efficiency use of the transit potential of the countries of the region, and also, it is worth noting that he made a proposal to strengthen cooperation on the harmonization and digitalization of customs clearance procedures. It is worth noting that “in recent years, radical reforms in our country, a consistent and active foreign policy, especially strengthening the environment of close neighbors in the Central Asian region, have increased the international prestige of our country”.
If we evaluate the new trends in the Central Asian policy of Uzbekistan, we can see that their impact on regional interaction and international relations is acquiring positive significance.
It should be noted that on December 19, 2019, at the plenary meeting of the UN General Assembly, a special resolution “Sustainable tourism and sustainable development in Central Asia” was adopted, proposed by President Shavkat Mirziyoyev.
In short, the special significance of the approaches in the regional policy of Uzbekistan lies in the fact that they serve to strengthen the belt of security, stability and cooperation throughout the region. In the context of increasing threats to regional and global security, the socio-economic well-being of countries, Uzbekistan is of great importance in determining new trends in the politics of Central Asia and the prospects for jointly combating modern dangers and threats.
Mirzayev Gulom,
Doctor of philosophy in historical sciences (PhD), associate professor at the University of Public Safety of the Republic of Uzbekistan