“Марказий Осиё руҳи” ибораси жаҳон сиёсатшунослигида қандай пайдо бўлган
Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги сиёсати бугунги кунга келиб сифат жиҳатдан юқори босқичга кўтарилди. Минтақа давлатларининг ўзаро манфаатли ҳамкорлигининг ривожланиш тенденцияси ўзига хусусиятлар билан мустаҳкамланиб бормоқда. Президентимиз Шавкат Мирзиёев таъбири билан айтганда, “Ўзбекистон қўшни давлатлар билан яқин дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлашга устувор аҳамият қаратиб, ўтган тарихан қисқа даврда юртимизнинг Марказий Осиё минтақаси ва жаҳон миқёсидаги сиёсий ўрни ва нуфузи кескин ошди. Дунёда Янги Ўзбекистонга нисбатан ишонч руҳи ва мамлакатимиз билан ҳамкорликка интилиш тамойиллари кучайди”.
Марказий Осиё муҳим ва ноёб ресурс, иқтисодий ва коммуникация салоҳиятига эга минтақа бўлиб, ХХ асрнинг 90-йилларида минтақа мамлакатлари ўзларининг мустақил тараққиёт йўлига эга бўлди ва ривожланаётган давлатлар сафига кириб, инсонпарварлик, ижтимоий адолат, минтақада хавфсизлик, миллатлараро тотувлик, тинчлик ва осойишталик муҳитини яратиш каби халқаро ҳуқуқ тамойиллари асосида ташқи сиёсий фаолияти ва халқаро ҳамкорликларини йўлга қўйди ҳамда изчил ривожлантириб бормоқда.
“Ўзбекистон–2030” стратегиясининг бешинчи устувор йўналиши – “Хавфсиз ва тинчликсевар давлат” тамойилига асосланган сиёсатни изчил давом эттириш” йўналишида белгилаб берилган Янги Ўзбекистон ташқи сиёсатида Марказий Осиё минтақасида амалий ҳамкорликни янги босқичга сифати жиҳатидан олиб чиқишда барча қўшни давлатлар билан яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини жадал ривожлантириш, сиёсий, иқтисодий, маданий ва гуманитар йўналишлардаги икки ва кўп томонлама музокараларни мунтазам ва самарали олиб боришга алоҳида эътибор қаратади.
Минтақа давлатлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонидан кўрилаётган чора-тадбирлар ҳам салмоқли ўринни эгаллайди. Таъкидлаш жоизки, Президент Шавкат Мирзиёевнинг ташқи сиёсат борасида амалга оширган ислоҳотлари натижасида Ўзбекистон Республикасининг Марказий мамлакатлари билан дипломатик алоқалари том маънода янги босқичга кўтарилди.
Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Президенти сифатидаги хорижий мамлакатларга илк ташрифини Марказий Осиё мамлакатларига ташрифдан бошлаганлиги том маънода минтақавий ҳамкорликни ривожлантиришни янги босқичга кўтарганлигидан далолат беради.
2017 йил 6-7 март кунлари Ш.М.Мирзиёев давлат ташрифи билан Туркманистонда бўлди. Таъкидлаш жоизки, бу Ш.М.Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Президенти сифатида хорижий давлатга илк ташрифи сифатида баҳоланди. Президентимизнинг мазкур давлат ташрифи Ўзбекистон ташқи сиёсатда яхши қўшничилик муносабатларига алоҳида аҳамият қаратаётганини яққол тасдиқлаб, Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистон ўртасида стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома имзоланиши билан мустаҳкамланди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 23 мартда Қозоғистонга ташрифи ва икки мамлакат ўртасида стратегик шерикликни янада чуқурлаштириш ва аҳил қўшничиликни мустаҳкамлаш тўғрисидаги Қўшма декларацияни имзоланиши давлатлараро ҳамкорликда янги даврни бошлаб берди. Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг 2017 йили биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан икки томонлама товар айирбошлаш ҳажмини 2 миллиард АҚШ долларига етказишга муваффақ бўлинди ва ундай тўғридан-тўғри алоқалар икки ва кўп томонлама ҳамкорликнинг самарали амалга ошириш учун асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистон Республикасига амалга оширган давлат ташрифи якунлари бўйича, стратегик шериклик, дўстлик, аҳил қўшничилик ва ишончни мустаҳкамлаш тўғрисида декларация имзоланди.
Марказий Осиёда сиёсий ишонч ва ўзаро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш бўйича Ўзбекистон Президентининг янги сиёсатини ҳаётга жорий этилиши 2018 йилда ҳам изчил давом эттирилди. Жумладан, Президент Ш.Мирзиёев Тожикистон Республикаси Президенти Э.Раҳмоннинг таклифига биноан 2018 йилнинг 9-10 март кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлди. Ташриф давомида икки давлат раҳбарлари Дўстлик ва яхши қўшниликни мустаҳкамлаш тўғрисида Қўшма баёнот ҳамда Ўзбекистон-Тожикистон давлат чегарасининг алоҳида участкалари тўғрисидаги шартномани имзоладилар.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг қўшни мамлакатлар билан давлат чегарасини делимитация ва демаркация қилиш борасидаги музокараларни давом эттириши натижасида Қозоғистон билан давлат чегараси чизиқларини делимитация қилиш ишлари якунланди, Қирғизистон билан чегаранинг 85 фоиз участкаси келишилди, Тожикистон билан чегаранинг 99,9 фоиз участкаси келишилди.
Ўзбекистоннинг Тожикистон билан савдоси 2021 йил якунига кўра, ўзаро товар айрибошлашҳажми қарийб 600 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Қўшма корхоналар сони 10 баробар ўсди. Агар 2017 йилда Ўзбекистонда 24 та корхона фаолият кўрсатган бўлса, 2021 йил охирига келиб Тожикистон капитали иштирокида 240 та корхона ишлай бошлади. Тожикистонда Ўзбекистон сармояси асосида 61 та корхона фаолият кўрсатмоқда.
2022 йил 2-3 июнь кунлари Тожикистон ва Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон президентлари томонидан тарихий аҳамиятга эга “Абадий дўстликни мустаҳкамлаш ва иттифоқчилик тўғрисида”ги декларацияни имзоладилар. Бундан ташқари, ҳукуматлар, вазирлик ва идоралар даражасида имзоланган ҳужжатлар кўп қиррали Ўзбекистон – Тожикистон ҳамкорлигини янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.
Минтақавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон ташаббуси билан ташкил этилган давлатлараро мулоқот платформалари ва форматларини таҳлил қилганда, Ўзбекистон раҳбари ташаббуси билан Марказий Осиё мамлакатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувларини мунтазам йўлга қўйилганлигини алоҳида таъкидлаш жоиз.
Ушбу ташаббусга биноан тизимли равишда Маслаҳат учрашувлари ташкил этилиб келинмоқда (2018 йил март, Қозоғистон; 2019 йил ноябрь, Ўзбекистон; 2021 йил август, Туркманистон; 2022 йил июль, Қирғизистон; 2023 йил, Тожикистон). Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги сиёсатининг ижобий тенденциялари сифатида мазкур учрашувлардаги билдирган амалий таклифларини келтириб ўтиш мумкин. Жумладан, Қирғизистонда бўлиб ўтган тўртинчи маслаҳат учрашувида минтақа манфаатларига хизмат қилувчи бир қатор таклифларни илгари сурди. Хусусан, Марказий Осиёда товарларни етказиб беришнинг ягона ва соддалаштирилган тартиб-қоидаларига эга бўлган чегара савдо зоналари тизимини яратиш ҳамда Марказий Осиё маданият, санъат ва кино фестивалини мамлакатларда навбатма-навбат ўтказиш каби таклифлар бугунги кунда минтақанинг манфаатларига хизмат қилмоқда.
Дарҳақиқат, Ўзбекистоннинг ташаббуслари хусусида кўплаб хорижлик экспертлар томонидан билдирилаётган юксак эътирофларни шу ўринда келтириб ўтиш жоиздир. Жумладан, Хитой Давлат Кенгаши ҳузуридаги Европа ва Осиё ижтимоий тараққиёт институти директори Ли Юнцюань шундай дейди: “ – Ўзбекистон минтақавий ва минтақалараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш жараёнларининг фаол иштирокчиси бўлиб, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари механизмида, минтақавий барқарорлик ва тараққиётни таъминлашнинг долзарб масалалари бўйича ҳамкорлик самарадорлигини таъминлашда муҳим роль ўйнайди.
Дарҳақиқат, Марказий Осиёнинг замонавий халқаро муносабатлардаги ролининг ортиб бориши натижасида “дунёда Янги Ўзбекистонга нисбатан ишонч руҳи ва мамлакатимиз билан ҳамкорликка интилиш тамойиллари кучайди. ... Азал-азалдан ўзаро қардош ва биродар бўлган мамлакатларимиз кўпгина минтақавий ва глобал масалалар, ижтимоий-иқтисодий тараққиёт бўйича яқин ҳамкорликда ҳаракат қилишни бошлади.
Жаҳон сиёсатшунослигида “Марказий Осиё руҳи деган ибора пайдо бўлди”.
2023 йил 14 сентябрь куни Ўзбекистон томонидан президенти Шавкат Мирзиёев Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Тожикистонда бўлиб ўтган тўртинчи маслаҳат учрашувида сўзга чиқиб, Ўзбекистоннинг Марказий Осиё сиёсатидаги янги тенденциялари мустаҳкаш борасида ҳам бир қатор таклифларни илгари сурди. Жумладан, минтақада савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш; саноат кооперациясини ривожлантириш; транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш; энергетика соҳасида хавфсизликни таъминлаш; озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш; Иқлим ўзгаришлари билан боғлиқ таҳдидларга қарши курашиш.
Минтақада савдо-иқтисодий масалаларининг бутун комплекси бўйича амалий ҳамкорликни кенгайтириш учун давлатлараро иқтисодий кенгашини ташкил этиш масаласи ҳам эътиборга моликдир. Ўзбекистон ташаббуси билан амалга оширилиб келинаётган яна бир платформа бу Марказий Осиё иқтисодий форумидир. Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон давлатлари Бош вазирлари ўринбосарлари иштирокида 2019 йилнинг 15 март куни Тошкент шаҳрида биринчи Марказий Осиё иқтисодий форуми ўтказилди. Форумда минтақавий ҳамкорликни янада ривожлантириш, транспорт-коммуникация мажмуаси имкониятларини ўрганиш, ўзаро савдо ҳажми ҳамда туризм жозибадорлигини ошириш масалалари муҳокама қилиниб ижобий натижаларга эришилди.
Ўзбекистон ташаббуси билан Марказий Осиё давлатлари халқлари орасида аҳил қўшничилик ҳамда миллатлараро тотувликни таъминлаш мақсадида 2019 йилнинг 15 ноябрь куни Тошкент шаҳрида хорижий мамлакатлар экспертлари ва олимлари иштирокида “Марказий Осиё – умумий уйимиз” мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтганлиги минтақа мамлакатларини маданий-гуманитар соҳаларда яқинлаштиришга хизмат қилади.
Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги сиёсати янги тенденцияларни белгилаш, барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашда ҳам изчил ҳаракат қилмоқда.
2018-йил 9-10 март кунлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат ташрифи билан Тожикистон Республикасида бўлди. Олий даражадаги учрашувда минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, халқаро муаммоларни ҳал этишга кўмаклашиш, терроризм ва экстремизм ҳамда бошқа турдаги уюшган трансмиллий жиноятчиликка қарши курашиш соҳаларида давлатлараро ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилганлиги ўзбек дипломатиясининг минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашдаги муҳим ютуғи ҳисобланади. Тожикистонлик экперт Қосимшо Искандаровнинг фикрига кўра, Тожикистон ва Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро муносабатлар давлат раҳбарларининг сиёсий иродасига боғлиқ. Шавкат Мирзиёевнинг ҳокимият тепасига келиши билан икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар тез ўзгарди. Тожик-ўзбек муносабатларининг кескин ривожланиши нафақат икки давлат, балки минтақадаги барча мамлакатлар ўртасидаги кўплаб муаммоларни ҳал этди. Минтақавий ҳамкорликнинг ривожланиши учун сиёсий муҳит яхшиланди.
Шунингдек, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 2018 йилнинг 22 июнь куни БМТ Бош Ассамблеяси биринчи маротаба “Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тарққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш” резолюциясини қабул қилди.
Ўзбекистон томонидан минтақада фавқулодда вазиятлар юзасидан прогнозлар қилиш, уларнинг олдини олиш, барвақт огоҳлантириш ва уларга биргаликда қарши туриш борасида минтақавий тизимни шакллантириш таклифларини илгари сурганлиги ҳам фикримиз тасдиғидир.
Таъкидлаш жоизки, ўзаро савдо, сармоя ва қўшма лойиҳалар каби яхши қўшничилик муносабатларини ривожлантиришга хизмат қилувчи бир қанча омиллар мавжуд.
Рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, Ўзбекистоннинг Марказий Осиё мамлакатлари билан савдо айланмаси мисли кўрилмаган даражада ўсганлигининг гувоҳи бўламиз. Савдо айланмаси 2017 йилда 2,4 миллиард долларни ташкил қилган бўлса, 2019 йил якунига келиб, 5,2 миллиард долларга етган. Қисқа икки йил ичида ўсиш 150 фоизни ташкил этган. Пандемия оқибатида юзага келган чекловларга қарамай 2020 йилда Марказий Осиёда кузатилган юк ташиш ҳажмининг ўсганлиги халқаро автомобиль ва темир йўлларни янада кенгайтириш ва транспорт-логистика инфратузилмасини мустаҳкамлашнинг улкан салоҳиятидан далолат беради. Шу муносабат билан 2021 йил 6 августда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг учинчи Маслаҳат учрашуви доирасида «Аваза» Миллий туристик зонасида (Туркманистон) бўлиб ўтган Марказий Осиё мамлакатларининг иқтисодий форумида Ўзбекистон томони Марказий Осиё давлатларини боғловчи транспорт йўлакларини ривожлантириш, минтақа мамлкатларининг транзит салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, шунингдек, божхона расмийлаштируви тартибларини уйғунлаштириш ва рақамлаштириш бўйича ҳамкорликни кучайтириш таклифини билдирганлигини алоҳида таъкидлаш жоиз. Таъкидлаш жоизки, “сўнгги йилларда мамлакатимизда кечаётган туб янгиланишлар, изчил ва фаол ташқи сиёсат, айниқса, Марказий Осиё минтақасидаги яқин қўшничилик муҳити тобора мустаҳкамланаётгани юртимизнинг халқаро нуфузини янада оширмоқда”.
Ўзбекистоннинг Марказий Осиё сиёсатидаги янги тенденцияларни баҳолайдиган бўлсак, уларнинг минтақавий ўзаро таъсири ва халқаро муносабатларига таъсири ижобий аҳамият касб этаётганлигига гувоҳ бўламиз.
Таъкидлаш жоизки, 2019 йилнинг 19 декабрь куни БМТ Бош Ассамблеяси ялпи мажлисида Президент Шавкат Мирзиёев томонидан таклиф қилинган “Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш” махсус резолюцияси қабул қилинди.
Мухтасар қилиб айтганда, Ўзбекистон минтақавий сиёсатидаги ёндашувларнинг алоҳида аҳамияти шундаки, улар бутун минтақада хавфсизлик, барқарорлик ва ҳамкорлик белбоғини мустаҳкамлашга хизмат қилади. Минтақавий ва глобал хавфсизлик, мамлакатларнинг ижтимоий-иқтисодий фаровонлиги учун хавф-хатар кучайиб бораётган бир шароитда Ўзбекистон Марказий Осиё сиёсатидаги янги тенденцияларни замонавий хавф-хатар ва таҳдидларга биргаликда қарши курашиш истиқболини белгилашда муҳим аҳамият касб этади.

Как в мировой политологии появилось словосочетание «Дух Центральной Азии»
Политика Узбекистана в Центральной Азии вышла на качественно более высокий уровень. Тенденция развития взаимовыгодного сотрудничества стран региона укрепляется своими особенностями. По словам Президента Шавката Мирзиёева, “Узбекистан уделяет приоритетное внимание укреплению тесных отношений дружбы и сотрудничества с соседними странами, и за прошедший исторически короткий период политическое положение и влияние нашей страны в Центральноазиатском регионе и в мировом масштабе резко возросли. В мире возросло доверие к Новому Узбекистану и усилились принципы стремления к сотрудничеству с нашей страной”.
Центральная Азия – регион с важными и уникальными ресурсами, экономическим и коммуникационным потенциалом. В 90-е годы 20-го века страны региона вышли на собственный независимый путь развития и войдя в число развивающихся стран, наладили и последовательно развивают внешнеполитическую деятельность и международное сотрудничество на принципах международного права, таких как гуманизм, социальная справедливость, безопасность в регионе, межэтническое согласие, мир и спокойствие.
Пятый приоритет стратегии «Узбекистан-2030» определен в направлении последовательного продолжения политики, основанной на принципе «Безопасное и миролюбивое государство». Новый Узбекистан уделяет особое внимание ускоренному развитию отношений добрососедства и стратегического партнерства со всеми соседними государствами, регулярному и эффективному ведению двусторонних и многосторонних переговоров в политической, экономической, культурной и гуманитарной сферах, а также выводу практического сотрудничества на качественно новый уровень во внешнеполитическом плане Центрально-Азиатского региона.
Немаловажное место также занимают меры, предпринимаемые правительством Республики Узбекистан по расширению сотрудничества между странами региона. Следует отметить, что в результате реформ, проводимых Президентом Шавкатом Мирзиёевым во внешней политике, дипломатические отношения Узбекистана с центральными странами буквально вышли на новый уровень.
Тот факт, что Шавкат Мирзиёев начал свой первый визит в зарубежные страны в качестве Президента Узбекистана с посещения стран Центральной Азии, свидетельствует о том, что он вывел развитие регионального сотрудничества на новый уровень.
6-7 марта 2017 года Ш.М.Мирзиёев совершил государственный визит в Туркменистан. Следует отметить, что это был первый визит Ш.Мирзиёева в зарубежную страну в качестве Президента Республики Узбекистан. Этот государственный визит Президента был подкреплен подписанием соглашения о стратегическом партнерстве между Узбекистаном и Туркменистаном, наглядно подтверждающего, что Узбекистан придает особое значение добрососедским отношениям во внешней политике.
Визит Президента Шавката Мирзиёева в Казахстан 23 марта 2017 года и подписание Совместной декларации об углублении стратегического партнерства и укреплении дружественного соседства между двумя странами открыли новую эпоху в межгосударственном сотрудничестве. Совместными усилиями Узбекистана и Казахстана в 2017 году объём двусторонней торговли достиг 2 миллиардов долларов США, а такие прямые контакты служат основой эффективной реализации двустороннего и многостороннего сотрудничества.
По итогам государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Кыргызскую Республику была подписана декларация об укреплении стратегического партнерства, дружбы, добрососедства и доверия.
Реализация новой политики Президента Узбекистана по укреплению политического доверия и взаимопонимания в Центральной Азии последовательно продолжилась и в 2018 году. В частности, Президент Ш.Мирзиёев по приглашению Президента Республики Таджикистан Э.Рахмона 9-10 марта 2018 года посетил эту страну с государственным визитом. В ходе визита лидеры двух стран подписали Совместное заявление об укреплении дружбы и добрососедства и Соглашение об отдельных участках узбекско-таджикской государственной границы.
Кроме того, в результате продолжения переговоров по делимитации и демаркации государственной границы Республики Узбекистан с соседними странами завершена делимитация линии государственной границы с Казахстаном, согласовано 85% участков границы с Кыргызстаном, согласовано 99,9% участков границы с Таджикистаном.
По итогам 2021 года товарооборот Узбекистана с Таджикистаном составил почти 600 миллионов долларов США. Количество совместных предприятий увеличилось в 10 раз. Если в 2017 году в Узбекистане действовало 24 предприятия, то к концу 2021 года начали работу 240 предприятий с участием таджикского капитала. В Таджикистане на основе инвестиций Узбекистана работает 61 предприятие.
2-3 июня 2022 года президенты Таджикистана и Узбекистана подписали историческую декларацию «Об укреплении вечной дружбы и союзничества». Кроме того, документы, подписанные на уровне правительства, министерств и ведомств, призваны поднять многоплановое узбекско-таджикистанское сотрудничество на новый уровень.
Анализируя платформы и форматы межгосударственного диалога, организуемого по инициативе Узбекистана по региональному сотрудничеству, следует отметить, что по инициативе главы Узбекистана регулярно проводятся консультативные встречи лидеров стран Центральной Азии.
В рамках этой инициативы систематически организуются консультативные встречи (март 2018 г., Казахстан; ноябрь 2019 г., Узбекистан; август 2021 г., Туркменистан; июль 2022 г., Кыргызстан; 2023 г., Таджикистан). В качестве положительных тенденций политики Узбекистана в Центральной Азии можно отметить практические предложения, высказанные на этих встречах. В частности, на прошедшей в Кыргызстане четвертой консультационной встрече Узбекистан выдвинул ряд предложений, отвечающих интересам региона. Так, интересам региона сегодня служат такие предложения, как создание системы приграничных торговых зон с едиными и упрощенными процедурами доставки товаров в Центральной Азии и поочередное проведение в странах Центральноазиатского фестиваля культуры, искусства и кино.
Действительно, здесь необходимо отметить высокие оценки многих зарубежных экспертов относительно инициатив Узбекистана. Например, Ли Юньсюань, директор Института европейского и азиатского социального развития при Госсовете Китая, говорит: « - Узбекистан является активным участником процессов укрепления регионального и межрегионального сотрудничества и играет ключевую роль в обеспечении эффективности сотрудничества в механизме Консультативных встреч глав государств Центральной Азии, по актуальным вопросам обеспечения региональной стабильности и развития.”
Действительно, в результате возрастающей роли Центральной Азии в современных международных отношениях «в мире растет дух доверия к новому Узбекистану и желание сотрудничать с нашей страной». ... Наши страны, испокон веков являющиеся братскими, начали действовать в тесном сотрудничестве по многим региональным и глобальным вопросам социально-экономическоого развития.
В мировой политологии появилось словосочетание «Дух Центральной Азии».
14 сентября 2023 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил на прошедшей в Таджикистане четвертой консультативной встрече лидеров стран Центральной Азии и выдвинул ряд предложений по усилению новых тенденций в политике Узбекистана в Центральноазиатском регионе. В том числе развитие торгово-экономического сотрудничества в регионе; развитие промышленной кооперации; усиление взаимозависимости в сфере транспорта; обеспечение безопасности в энергетической сфере; обеспечение безопасности пищевых продуктов; борьба с угрозами, связанными с изменением климата.
Заслуживает внимания и вопрос создания Межгосударственного экономического совета для расширения практического сотрудничества по всему комплексу торгово-экономических вопросов региона. Еще одной платформой, реализуемой по инициативе Узбекистана, является Центральноазиатский экономический форум. 15 марта 2019 года в Ташкенте состоялся первый Центральноазиатский экономический форум с участием заместителей премьер-министров Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. Положительные результаты были достигнуты за счет обсуждения на форуме вопросов дальнейшего развития регионального сотрудничества, изучения возможностей транспортно-коммуникационного комплекса, увеличения объемов взаимной торговли и привлекательности туризма.
По инициативе Узбекистана в целях обеспечения добрососедства и межнационального согласия между народами стран Центральной Азии 15 ноября 2019 года в Ташкенте с участием экспертов и ученых зарубежных стран была проведена международная конференция по вопросам тема «Центральная Азия – наш общий дом», которая служит сближению стран региона в культурно-гуманитарной сфере.
Политика Узбекистана в Центральной Азии последовательна в определении новых тенденций, обеспечении стабильности и безопасности.
9-10 марта 2018 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил с государственным визитом Республику Таджикистан. На встрече высокого уровня особое внимание было уделено укреплению межгосударственного сотрудничества в сферах обеспечения региональной безопасности и стабильности, содействия решению международных проблем, борьбы с терроризмом и экстремизмом и другими видами организованной транснациональной преступности, что является важным достижением Узбекистана. в области дипломатии и обеспечении региональной безопасности и стабильности. По мнению таджикского эксперта Касимшо Искандарова, взаимоотношения Таджикистана и Узбекистана зависят от политической воли руководителей государств. После прихода к власти Шавката Мирзиёева отношения между двумя странами резко изменились. Стремительное развитие таджикско-узбекских отношений решило многие проблемы не только между двумя странами, но и между всеми странами региона. Политическая среда для развития регионального сотрудничества улучшилась.
Также по инициативе Президента Шавката Мирзиёева 22 июня 2018 года Генеральная Ассамблея ООН впервые приняла резолюцию «Укрепление регионального и международного сотрудничества в целях обеспечения мира, стабильности и устойчивого развития в Центрально-Азиатском регионе». Наше мнение подтверждается и тем, что Узбекистан выдвинул предложения по формированию региональной системы прогнозирования чрезвычайных ситуаций в регионе, их предотвращения, раннего предупреждения и совместного противодействия.
Стоит отметить, что существует ряд факторов, способствующих развитию добрососедских отношений, таких как взаимная торговля, инвестиции и совместные проекты.
Обратившись к цифрам, мы станем свидетелями беспрецедентного роста товарооборота Узбекистана со странами Центральной Азии. Если товарооборот в 2017 году составлял 2,4 миллиарда долларов, то к концу 2019 года достиг 5,2 миллиарда долларов. За два коротких года рост составил 150 процентов. Несмотря на ограничения, вызванные пандемией, рост объемов грузоперевозок, наблюдаемый в Центральной Азии в 2020 году, свидетельствует об огромном потенциале дальнейшего расширения международных автомобильных и железных дорог и укрепления транспортно-логистической инфраструктуры. В этой связи 6 августа 2021 года в рамках третьей консультативной встречи лидеров стран Центральной Азии, на Экономическом форуме стран Центральной Азии, прошедшем в Национальной туристической зоне «Аваза» (Туркменистан), узбекская сторона обсудила развитие транспортных коридоров, соединяющих страны Центральной Азии, повышение эффективности использования транзитного потенциала стран региона, а также, стоит отметить, что он выступил с предложением по усилению сотрудничества по гармонизации и цифровизация процедур таможенного оформления. Стоит отметить, что «в последние годы коренные реформы в нашей стране, последовательная и активная внешняя политика, особенно укрепление окружения близких соседей в центральноазиатском регионе, повышают международный престиж нашей страны».
Оценивая новые тенденции в политике Узбекистана в Центральной Азии, мы видим, что их влияние на региональное взаимодействие и международные отношения приобретает положительное значение.
Следует отметить, что 19 декабря 2019 года на пленарном заседании Генеральной Ассамблеи ООН была принята специальная резолюция «Устойчивый туризм и устойчивое развитие в Центральной Азии», предложенная Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
Одним словом, особая важность подходов в региональной политике Узбекистана заключается в том, что они способствуют укреплению безопасности, стабильности и сотрудничества во всем регионе. В условиях растущей угрозы региональной и глобальной безопасности, социально-экономического благополучия стран Узбекистан играет важную роль в определении перспектив совместного противодействия новым тенденциям в центральноазиатской политике современным вызовам и угрозам.