Ўзбекистон суд-ҳуқуқ тизимида амалга оширилаётган янги ислоҳотлар амалий натижаларга қаратилган
Ўзбекистонда жиноят-ижроия соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий мақсади жазо ҳамда унинг ижро этиш тизимини либераллаштиришга қаратилган бўлиб, шу асосда қатор стратегик вазифалар белгилаб олинди. Хусусан:
биринчидан, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича ҳаракатлар стратегиясида жиноят, жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш ва либераллаштириш, алоҳида жиноий қилмишларни декриминаллаштириш, жиноий жазолар ва уларни ижро этиш тартибини инсонпаpваpлаштириш давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштиришнинг устувор йўналишларидан бири сифатида кўрсатилди;
иккинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 14 майдаги қарори билан “Жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш концепцияси” қабул қилиниб, жиноий жавобгарлик ва жазо тизимини такомиллаштириш, хусусан, эскирган ҳамда замонавий талабларга жавоб бермайдиган жазолар шакли ва турларини чиқариб ташлаш, жиноятларнинг олдини олишга қаратилган жазо турлари ва бошқа ҳуқуқий таъсир чораларини жорий этиш, жазони енгиллаштириш ёки шахсни жиноий жавобгарлик ёхуд жазодан озод қилиш шартларини тартибга солувчи нормаларни кенгайтириш вазифаси белгиланди;
учинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 7 ноябрдаги “Жиноят-ижроия қонунчилигини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида маҳкумлар ҳуқуқларига сўзсиз риоя этилиши, уларнинг шаъни ва қадр-қиммати ҳурмат қилинишини таъминлашнинг сифат жиҳатидан янги механизмларини жорий этиш, умумэътироф этилган халқаро стандартларга мос равишда маҳкумлар ҳуқуқлари доирасини янада кенгайтириш каби устувор вазифалар белгиланди;
тўртинчидан, 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида маҳкумлар, жазони ўтаб чиққан шахсларнинг меҳнат, ижтимоий таъминот ва халқаро эътироф этилган бошқа ҳуқуқларини таъминлаш, уларнинг ижтимоий мослашуви ҳамда жамиятга реинтеграциясига кўмаклашишнинг самарали механизмларини жорий этиш, жазо тизимига инсонпарварлик тамойилини кенг жорий этиш мамлакатимизда адолат ва қонун устуворлиги тамойиллари тараққиётининг энг асосий ва зарур шарти сифатида қайд этилди;
Бешинчидан, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида озодликдан маҳрум қилиш жазосини тайинлаш амалиётини 30 фоиздан 20 фоизга тушириш вазифаси суд-ҳуқуқ тизимидаги ислоҳотларнинг бош мезони сифатида мустаҳкамланди;
Олтинчидан, 2023 йилнинг 30 апрелидаги Референдумда янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилиниб, унда халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган нормалари асосида инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатланиши, шунингдек, ўлим жазосининг тақиқланиши белгилаб берилди.
Шу билан бирга, мазкур стратегик мақсадларни амалга ошириш бўйича жазони ижро этиш тизимини янада такомиллаштиришга қаратилган 3 та қонун, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2 та фармони ва 7 та қарори, ҳукуматнинг 20 дан ортиқ қарор ва фармойишлари, 15 дан ортиқ идоравий ва идоралараро норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Натижада жазо муддатини ўтаётган шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари доираси кенгайтирилиб, халқаро стандартларга мувофиқлаштирилди.
Таъкидлаш ўринлики, муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан жазони ижро этиш муассасаларида жазо ўтаётган маҳкумларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасидаги ишлар мутлақо янги босқичга кўтарилди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 2 апрелдаги “Ички ишлар органларининг жамоат хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятчиликка қарши курашиш соҳасидаги фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан қуйидагилар белгиланди:
жазони ижро этиш тизимини такомиллаштириш, маҳкумларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларининг ҳимоясини таъминлаш, қайта жиноят содир этилишининг олдини олиш мақсадида уларни ахлоқан тузатиш бўйича тарбиявий ишларнинг самарадорлигини ошириш;
маҳкумларнинг шаъни ва қадр-қиммати ҳурмат қилинишини таъминлаш, келгусида жамиятга ижтимоий мослаштириш учун ахлоқан тарбиялаш ҳамда меҳнатга ўргатишнинг шаффоф ва янада самарали ҳуқуқий механизмларини жорий этиш;
замонавий халқаро стандартлар ва илғор хорижий тажрибани инобатга олган ҳолда жиноят-ижроия қонунчилигини тубдан такомиллаштириш;
жазони ижро этиш муассасалари ҳамда тергов ҳибсхоналарида қатъий интизом ва қонунийликни таъминлаш, коррупциявий ҳолатларнинг олдини олиш, шунингдек, маҳкумларни сақлаш ҳолати устидан назорат олиб бориш жараёнларини тўлиқ автоматлаштириш;
жазони ижро этиш муассасаларида маҳкумлар, шу жумладан, уларнинг қариндошлари томонидан қонун билан тақиқланмаган буюмларни эркин бозор механизмларига асосланган электрон дўконлар орқали сотиб олиш имкониятини яратиш;
маҳкумларни қайта тарбиялашнинг тактикасини тўғри белгилаш ва улар томонидан ҳуқуқбузарлик содир этилишининг барвақт олдини олиш мақсадида ҳар бир маҳкумнинг хулқ-атвори ҳамда шахси ҳақидаги маълумотлар электрон базасини юритиш ва шу асосда маҳкумларни тақсимлаш жараёнини тўлиқ рақамлаштириш.
Эътироф этиш жоизки, жазони ижро этиш соҳасида амалга оширилган кенг қамровли ислоҳотлар пировардида бир қатор амалий натижаларга эришилди, хусусан:
биринчидан, вояга етмаган маҳкумларга ота-оналари билан учрашувларга нисбатан чекловлар олиб ташланди, шунингдек, аёл маҳкумларга болалар уйида тарбияланаётган фарзандлари билан чекланмаган миқдорда учрашиш ҳуқуқи берилди;
иккинчидан, маҳкумларнинг таълим олиши ва касб-ҳунар эгаллашларига алоҳида эътибор қаратилиб, жазони ижро этиш муассасаларида “Уста-шогирд” мактаблари фаолияти йўлга қўйилди;
Хусусан, бугунги кунда колонияларда 6 та умумтаълим мактаби ва 4 та касб-ҳунар маркази фаолият юритмоқда. Колониялардаги мактабларда 2000 дан зиёд касб-ҳунар марказларида 5 мингдан зиёд маҳкумлар тикувчилик, дурадгорлик, мебелсозлик, автоэлектрик, чилангар ва бошқа касб-ҳунарларга ўқитилиб, уларга 16 та мутахассислик бўйича шаҳодатномалар топширилмоқда;
учинчидан, Ўзбекистон Республикаси “Таълим тўғрисида”ги қонунига асосан, жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган маҳкумларга масофавий таълим олиш ҳуқуқи берилди;
Шу асосда олий таълим олиш истагидаги маҳкумларнинг орзуси рўёбга чиқарилиб, 2021–2023 йиллар мобайнида 25 нафар маҳкум нуфузли миллий олий таълим муассасалари, шунингдек, халқаро олий таълим муассасаларининг мамлакатимиздаги филиалларига ўқишга қабул қилинди;
тўртинчидан, маҳкумларнинг ижтимоий таъминотига алоҳида эътибор қаратилиб, пенсия олиш ҳуқуқи кафолатланди
(2024 йил 1 январь ҳолатига кўра 676 нафар маҳкумга пенсия тайинланган) ва иш ҳақидан ижтимоий суғурта ажратилмаслиги белгиланди. Маҳкумларнинг телефон сўзлашуви, йўқлов ва учрашувлари сони қарийб икки баробарга кўпайтирилди;
бешинчидан, маҳкумларнинг сиёсий ҳуқуқларини кенгайтириш йўналишида Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт талаблари, шунингдек, Франция, Германия, Нидерландия Буюк Британия, Германия, Туркия давлатларининг ижобий тажрибалари миллий қонунчиликка татбиқ этилиб,ижтимоий хавфи катта бўлмаган ва унча оғир бўлмаган жинояти учун жазо ўтаётган маҳкумларга илк бор сайлов ҳуқуқи берилди.
Шу асосда 2019 йилдаги Парламент сайловида 3 619 нафар, 2021 йилдаги Президент сайловида 8 203 нафар ва 2023 йилдаги референдумда 9 738 нафар маҳкум овоз бериш каби сиёсий ҳуқуқидан фойдаланди;
олтинчидан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман), дипломатик корпус, халқаро, республика ва маҳаллий нодавлат нотижорат ташкилотлар, хорижий ҳамда маҳаллий оммавий ахборот воситалари вакилларининг жазони ижро этиш муассасаларига ташрифини ташкил этиш тартиби белгиланди;
еттинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг
“2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги фармони билан жазони ўтаб бўлган фуқароларнинг келгусида жамиятда ўз ўрнини топишига амалий кўмаклашиш мақсадида уларга тадбиркорлик, меъморчилик, ҳунармандчилик каби фаолиятини бошлаётганда “дастлабки ижтимоий-моддий ёрдам пакети”ни бериш тизими жорий қилинди;
саккизинчидан, адашиб номақбул йўлга кирган, аммо кеч
бўлса-да ўз қилмиши хатолигини англаб етиб, чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган маҳкумларнинг соғлом ҳаётга қайтишига имкон бериш ва уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида Давлатимиз раҳбари томонидан “афв этиш” механизмининг йўлга қўйилгани ҳамда изчил давом эттирилаётганлигини халқимизга хос бағрикенглик, инсонпарварлик, кечиримлилик ва олижанобликнинг яққол намунаси сифатида эътироф этиш ўринлидир.
Хусусан, 2017–2024 йилларда Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармонлари билан жами 7128 нафар маҳкум афв этилиб, уларнинг 219 нафарини чет эл фуқаролари ҳамда 377 нафарини аёллар ташкил этган;
тўққизинчидан, ҳукуматнинг тегишли қарорига кўра жазони ижро этиш муассасалардаги шу вақтга қадар ошкор этилиши мумкин бўлмаган айрим маълумотлар, жумладан:
жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналарида сақланаётган шахслар сони;
жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналари сони ҳамда улар жойлашган жойи;
жазони ижро этиш муассасаларининг ишлаб чиқариш фаолияти, улар томонидан номенклатура бўйича ва пул билан ифодаланадиган ишлаб чиқарилаётган товар маҳсулотлари;
жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналарида сақланаётган шахслар орасида ўлим ҳолатлари сони;
жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган ва тиббий йўсиндаги мажбурлов чоралари қўлланилган маҳкумлар сони тўғрисидаги маълумотлар очиқланди.
Эътироф этиш жоизки, жиноят-ижроия қонунчилиги ва уни амалда татбиқ этиш механизмларини такомиллаштириш, шунингдек, маҳкумларнинг асосий ҳуқуқ ҳамда эркинликларини кенгайтиришда халқаро ҳуқуқ нормалари билан бир қаторда АҚШ, Европа Иттифоқи давлатлари, Россия Федерацияси, Молдова, Қозоғистон, Беларусь ва Қирғиз Республикалари ҳамда бошқа қатор давлатларнинг ижобий тажрибалари инобатга олинди.
Бундан ташқари, жиноят-ижроия қонунчилигига жазони ижро этиш тизими билан боғлиқ халқаро ҳуқуқ нормаларида белгиланган қоидалар ҳам жорий этилди. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси жиноят - ижроия қонунчилигига Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2015 йил 17 декабрдаги резолюцияси билан қабул қилинган “Маҳкумлар билан муомала қилишнинг минимал стандарт қоидалари” (Нельсон Мандела қоидалари)миллий қонунчилигимизга татбиқ қилинди.
Бу орқали маҳкумларнинг шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиниши кафолатланди, уларга нисбатан қийноқ ва шафқатсиз жазо турлари қўлланилишининг олдини олишга қаратилган механизмлар такомиллаштирилди. Шунингдек:
маҳкумларнинг психологик ёрдам олиш ҳуқуқи таъминланди;
тиббий ёрдамга муҳтож маҳкумларни Соғлиқни сақлаш вазирлигининг ҳудудий муассасаларига жойлаштиришга рухсат берилди;
оғир касалликка чалинган маҳкумларга телефон орқали қўшимча сўзлашиш ҳамда шифокорнинг рухсати асосида яқин қариндошлари билан учрашиш имконияти яратилди.
Шу билан бирга, маҳкумнинг руҳий ҳолати бузилган вақтда содир этган тартиббузарлиги учун интизомий жазо чорасини қўллаш тўлиқ бекор қилинди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, шунингдек, халқаро ҳуқуқ нормалари ва хорижий мамлакатларнинг ижобий тажрибалари асосида Ўзбекистон Республикасининг жиноят-ижроия қонунчилигини такомиллаштириш мақсадида қуйидаги таклиф ва тавсияларни ҳуқуқни қўллаш амалиётига татбиқ этиш мақсадга мувофиқдир:
маҳкумларнинг асосий ҳуқуқлари доирасини янада кенгайтириш, хусусан алоҳида жиҳозланган хоналарда Интернет жаҳон ахборот тармоғига уланган компьютер техникасидан (ўқув, бадиий, электрон китоблар, нашрлар, таълимга оид материаллар, график тасвирлар)фойдаланиш, электрон давлат хизматлари, шу жумладан нотариат хизматларидан фойдаланиш амалиётини соддалаштирилган тартибини жорий этиш;
маҳкумларнинг таълим олиши, касб-ҳунар эгаллаши ҳамда уларни фойдали меҳнатга кенг жалб этиш;
маҳкумларнинг ҳуқуқий онги ва маданияти, мафкуравий қарашларини юксалтириш, уларда ҳуқуқбузарликларга муросасизлик иммунитетини шакллантиришга қаратилган чора-тадбирларни тизимли равишда белгилаб бориш;
жазодан ва уни ўташдан озод қилишнинг мақбул йўналишларини қонунчиликда белгилаш;
халқаро ҳуқуқ нормалари ва хорижий давлатларнинг илғор тажрибалари таҳлиллари асосида маҳкумларни ижтимоий мослаштириш ва ресоциализация қилишнинг замонавий шаклларини амалиётга жорий этиш.
Шу билан бирга, жиноят ва жиноят-ижроия қонунчилигини янада либераллаштириш, вояга етмаган, аёллар,кекса ёшдагилар ва имконияти чекланган маҳкумларга нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо тайинлаш қоидаларини кенгайтириш орқали жиноятчиликка қарши курашишнинг энг самарали миллий тизимини такомиллаштириб бориш бугунги кундаги энг мақбул йўналиш эканлигини унутмаслигимиз лозим.
Мухтасар қилиб айтганда, жазони ижро этиш тизимида ҳуқуқни қўллаш амалиёти ва қонунчиликни такомиллаштириб бориш, амалга оширилаётган ислоҳотларни изчиллик билан давом эттириш мамлакатимизда демократик ҳуқуқий давлат ва одил фуқаролик жамиятини барпо этишга, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтиришга, жамиятда қонун устуворлигини таъминлашга қаратилган “Инсон қадри учун” эзгу ғоясини амалда тўлиқ татбиқ этишга хизмат қилади.
Хатамов Рустам,
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академияси бошлиғи, юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD), доцент, полковник

New reforms in the judicial and legal system of Uzbekistan are aimed at practical results
The main goal of state policy in the penal sphere in Uzbekistan is aimed at liberalizing punishment and the system of its execution. Based on this, a number of strategic objectives have been identified. In particular:
Firstly, crime, improvement and liberalization of criminal and criminal-procedural legislation, decriminalization of specific criminal acts, humanization of criminal punishments and the procedure for their execution were determined as one of the priority directions for improving the state and society building system in the Action Strategy of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021.
Secondly, the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On the Concept of improvement of criminal and criminal-procedural legislation” was adopted on May 14, 2018. It was aimed at improving the criminal responsibility and punishment system, in particular, eliminating forms and types of punishments that do not meet to modern requirements, and preventing crimes. The task of introducing types of punishment and other legal measures, simplifying punishment or expanding the norms regulating the conditions of criminal responsibility or exemption of person from liability was established.
Thirdly, the implementation of qualitatively new mechanisms for ensuring the unconditional observance of the rights of prisoners, respect for their honor and dignity, priority tasks such as further expansion of the scope of rights of convicts in accordance with generally recognized international standards were determined in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated on November 7, 2018 “On measures to radically improve the criminal and executive legislation”.
Fourthly, the necessity to ensure labor, social security and other internationally recognized rights of convicts, people who have served their sentences, to introduce effective mechanisms to help their social adaptation and reintegration into society, and widely introducing the principle of humanitarianism into the penal system was noted as the essential and necessary condition for the development of the law priority principles in the Development Strategy of New Uzbekistan in 2022-2026;
Fifthly, the task of reducing the practice of imprisonment from 30% to 20% was strengthened as the main criterion for reforms in the judicial system in the strategy “Uzbekistan – 2030”.
Sixthly, new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan was adopted pursuant to the Referendum on April 30, 2023, in which human rights and freedoms are guaranteed based on the universally recognized norms of international law, as well as the prohibition of the death penalty.
Meanwhile, 3 laws, 2 decrees and 7 resolutions of the President of the Republic of Uzbekistan, more than 20 resolution and decrees of the government, more than 15 departmental and interdepartmental regulatory legal documents aimed at further improving the system of execution of punishment for the implementation of these strategic goals were accepted.
As a result, the range of rights and legal interests of the prisoners were expanded and brought into line with international standards.
It is worth noting that at the initiative of the President Shavkat Mirziyoyev, the work on ensuring the rights and freedoms of prisoners serving sentences in penitentiary institutions has reached a completely new level.
In particular, based on the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated on April 2, 2021, “On additional organizational measures to further improve the activities of internal affairs bodies in the field of ensuring public safety and fighting crime”, the followings were determined:
to increase the effectiveness of educational work on the moral correction in order to prevent re-offending, to improve the system of execution of punishment, to ensure the protection of the rights, freedoms and legal interests of prisoners;
to ensure the priority importance of honor and dignity of prisoners, to introduce transparent and more effective legal mechanisms of moral education and labor training for social adaptation of convicts to society in the future;
to radically improve the criminal-executive legislation, taking into account modern international standards and advanced foreign experience;
to ensure strict discipline and legality in penitentiary institutions and investigative detention centers, to prevent corruption, and fully automate the processes of monitoring the condition of prisoners;
to create opportunity to purchase items in the prescribed manner by prisoners in penitentiary institutions, and their relatives as well, through electronic stores based on free market mechanisms;
to maintain the electronic database of information about the behavior and personality of each prisoner and fully digitize the process of distribution of prisoners in order to correctly determine the tactics of re-educating prisoners and prevent them from committing crime.
A number of practical results have been achieved as a result of the comprehensive reforms implemented in the field of criminal punishment.
Particularly:
Firstly, the restrictions on the visits of juvenile prisoners with their parents were removed, and female prisoners were given the right to visit their children in orphanages on unlimited basis.
Secondly, special attention was paid to the education and vocational training of prisoners, and the activity of "Master-Apprentice" schools was launched in penitentiary institutions.
In fact, there are 6 general educational schools and 4 vocational centers operating in the penitentiary institutions at present. More than 2,000 convicts are trained in such schools, and more than 5,000 in the vocational centers are trained in tailoring, carpentry, furniture making, auto electrician, electrician, locksmith and other professions, and they are given certificates in 16 specialties in total.
Thirdly, according to the law “On Education"” the right to distance education was given to prisoners in penitentiary institutions.
Henceforth, the dream of the prisoners who want to get higher education was fulfilled. 25 prisoners were admitted to the prestigious national higher educational institutions, as well as branches of international higher education institutions in our country in 2021-2023.
Fourthly, special attention was paid to the social welfare of prisoners, and the right to pension was guaranteed (as of January 1, 2024, pensions were granted to 676 prisoners) and it was determined that social insurance would not be deducted from wages. The number of phone calls, visits and meetings of the prisoners has almost doubled.
Fifthly, in the direction of expanding the political rights of prisoners, the requirements of the International Covenant on Civil and Political Rights, as well as the positive experiences of France, Germany, the Netherlands, the United Kingdom, Germany, and Turkey, are implemented into national legislation, and the right to vote was given for the first time for prisoners who are serving sentences for crimes of low social risk and less serious crimes.
On this basis, 3,619 prisoners in the 2019 Parliamentary elections, 8,203 prisoners in the 2021 Presidential elections, and 9,738 prisoners in the 2023 referendum exercised their political right to vote.
Sixthly, the procedure for the visit of the Representative of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan on Human Rights (Ombudsman), diplomatic corps, representatives of international, republican and local non-governmental non-profit organizations, foreign and local mass media to prisons was established.
Seventhly, With the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On the Development Strategy of New Uzbekistan in 2022-2026”, a system of providing “initial socio-material support package” was introduced to help citizens who have served their sentences to find their place in society in the future.
Eighthly, in order to allow and support the convicts who realized the mistake of their actions, sincerely repented and resolutely chose to the path of recovery, the mechanism of “pardon” was established by the head of our state which is considered clear example of forgiveness and nobility of our nation.
In particular, in 2017-2024, a total of 7128 convicts were pardoned by the relevant decrees of the President of the Republic of Uzbekistan, 219 of them were foreign citizens and 377 were women.
Ninthly, according to the relevant decree of the government, certain information in prisons that cannot be disclosed until now, including:
the number of persons detained in penitentiary institutions and investigative detention centers;
the number of penitentiary institutions and investigative detention centers and their locations;
the production activities of penitentiary institutions, the goods produced by them according to the nomenclature and expressed in money;
the number of deaths among persons detained in penitentiary institutions and pretrial detention centers;
information on the number of prisoners kept in penitentiary institutions and subjected to coercive medical measures was disclosed.
Admittedly, in addition to the norms of international law, the United States, the countries of the European Union, Russian Federation, Moldova, Kazakhstan, Belarus and Kyrgyz Republic and a number of positive experiences of other countries were taken into account in the improvement of criminal law and the mechanisms of its practical implementation, as well as in the expansion of the basic rights and freedoms of prisoners.
In addition, the provisions of the international legal norms related to the system of execution of punishment were introduced into the criminal law. In particular, the “Minimum standard rules for dealing with prisoners” (Nelson Mandela Rules), adopted by the resolution of the United Nations General Assembly on December 17, 2015, was applied to the criminal law of the Republic of Uzbekistan.
Hence, respect for the dignity of prisoners was guaranteed, mechanisms aimed at preventing the use of torture and cruel treatment were improved. Furthermore:
the right of prisoners to receive psychological assistance was enabled;
prisoners in need of medical care were allowed to be placed in regional institutions of the Ministry of Health;
prisoners suffering from a serious illness were given the opportunity to talk over the phone and meet their close relatives based on the doctor’s permission.
At the same time, the application of disciplinary punishment was completely canceled for the disorder in case of his mental state was disturbed.
Based on the abovementioned facts, as well as on the basis of the norms of international law and the positive experiences of foreign countries, it is expedient to implement the following proposals and recommendations in the practice of law enforcement in order to improve the criminal law of the Republic of Uzbekistan:
Further expansion of the basic rights of prisoners, in particular, the use of computer tools connected to the Internet (educational, artistic, electronic books, publications, educational materials, graphic designs) connected to the global information network in specially equipped rooms, the introduction of a simplified procedure for the use of electronic state services, including notary services;
education of convicts, acquisition of profession and wide involvement of them in useful work;
raising the legal consciousness and culture, ideological views of prisoners, defining systematic measures aimed at forming immunity of intolerance to violations to them;
determining the acceptable directions of exemption from punishment in legislation;
implementation of modern forms of social adaptation and resocialization of prisoners based on the analysis of international law norms and best practices of foreign countries.
At the same time, further liberalizing crimes and criminal law, especially by expanding non-custodial sentences for juveniles, women, the elderly, and prisoners with disabilities, is the best way to improve the most effective national crime-fighting system today.
In short, improving the law enforcement practice and legislation in the judicial executive system, and consistently continuing the ongoing reforms are aimed at building democratic legal state and fair civil society in our country, strengthening the guarantees of human rights protection, and ensuring the rule of law in society.
Khatamov Rustam
Head of the Academy of the Ministry of internal affairs of the Republic of Uzbekistan, Doctor of philosophy in law sciences (PhD), Associate professor, Colonel