Ўзбекистоннинг яна бир ташаббуси халқаро ҳамжамият томонидан қўллаб-қувватланди
БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон таклифи билан ишлаб чиқилган Марказий Осиёда гиёҳванд моддалар савдоси ва гиёҳвандликка қарши курашишга қаратилган резолюцияни бир овоздан қабул қилди
Жорий йил 4 июнь куни БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон ташаббуси билан “Марказий Осиё давлатларининг гиёҳвандлик билан боғлиқ муаммоларни самарали ҳал этиш ва бартараф этиш учун ягона фронт бўлиб ҳаракатланиш ва ҳамкорлик қилишга тайёрлиги” резолюциясини бир овоздан қабул қилди.
Резолюцияга 30 дан ортиқ аъзо давлатлар ҳаммуаллифлик қилди.
Ҳужжат лойиҳасини Бош Ассамблеяда тақдим этар экан, Ўзбекистоннинг БМТдаги доимий вакили Улуғбек Лапасов резолюция концепцияси Ўзбекистон Президентининг БМТ Бош Ассамблеясининг 76-сессиясидаги нутқи асосида ишлаб чиқилганини алоҳида таъкидлади. Жумладан, ушбу нутқда давлатимиз раҳбари томонидан Марказий ва Жанубий Осиё мамлакатларини қамраб оладиган Гиёҳвандликка қарши умумий Ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш ташаббуси илгари сурилганини алоҳида қад этиш жоиз.
Ҳужжатда Ўзбекистон Республикасида гиёҳвандлик ва наркожиноятларга қарши курашиш бўйича 2024-2028 йилларга мўлжалланган миллий стратегиянинг асосини ташкил этувчи консептуал қоидалар инобатга олинган.
Резолюцияда таъкидланганидек, Марказий Осиёда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш минтақада гиёҳванд моддалар савдоси ва гиёҳвандликка қарши кураш билан чамбарчас боғлиқ. Ўзбекистоннинг янги сиёсати туфайли минтақада юз бераётган ижобий ўзгаришларга алоҳида эътибор қаратилган.
Минтақа давлатларининг мавжуд ижобий тажрибаси асосида гиёҳвандлик муаммосини ҳал қилишга глобал ёндашув доирасида гиёҳвандликка қарши самарали ҳамкорликка интилиши таъкидланган.
Резолюцияда аъзо давлатлар Марказий Осиё мамлакатларининг гиёҳвандликдан холи жамиятни фаол тарғиб қилишга қаратилган саъй-ҳаракатларини, бу борадаги халқаро мажбуриятларни бажаришга содиқлигини, гиёҳвандлик билан боғлиқ масалалар бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қатъий интилишларини ижобий қайд этадилар.
Хусусан, ҳужжатда гиёҳвандлик воситалари ва уларнинг прекурсорларининг ноқонуний айланишига қарши курашиш бўйича комплекс ишларни амалга ошириш, стратегик ташаббус ва чора-тадбирлар режаларини ишлаб чиқиш кўзда тутилган. Ҳудудий электрон маълумотлар базасини жорий этиш, сўровномалар ва тадқиқотлар ўтказиш, ахборот технологиялари ҳамда ижтимоий тармоқлардан гиёҳвандлик билан боғлиқ жиноий мақсадларда фойдаланишга қарши курашиш, виртуал валюталарни тартибга солиш, наркобизнес, жумладан, уюшган жиноятчиликнинг бошқа шакллари билан алоқадорлиги нуқтаи назаридан молиявий асосларга путур етказиш каби аниқ амалий чоралар кўриш муҳимлигига эътибор қаратилган.
Резолюция, шунингдек, аъзо давлатлар, БМТнинг тегишли тузилмалари, халқаро молия институтлари ва бошқа манфаатдор томонларни гиёҳванд моддалар билан боғлиқ муаммоларни ҳар томонлама ҳал этишда Марказий Осиё бўйича ҳамкорликни кенгайтириш ва қўллаб-қувватлашга чақиради.
Бош Ассамблея ялпи мажлиси муҳокамаларида делегациялар резолюцияни қўллаб-қувватлаб, ушбу муҳим резолюцияни илгари суришда Ўзбекистон раҳбариятига миннатдорлик билдирдилар. Мазкур ҳужжат жаҳонда гиёҳвандлик муаммосига қарши глобал комплекс курашга катта ҳисса қўшиши алоҳида қайд этилди.
Шунингдек, сўзга чиққан делегатлар Ўзбекистон делегациясининг консенсус натижага эришиш учун “ўзаро мақбул муроса ва ечимлар”ни топиш бўйича изчил саъй-ҳаракатларини таъкидладилар. “Ҳужжатни очиқ, ошкора ва инклюзив тарзда кўриб чиқиш”, шунингдек унинг консенсус асосида қабул қилиниши яхши ижобий ҳолат яратиши ва “БМТда гиёҳвандликка қарши бошқа ташаббуслар бўйича консенсусга эришиш учун яхши асос бўлиши” билдирилди.

Инициатива Узбекистана поддержана мировым сообществом
По предложению Узбекистана Генеральная Ассамблея ООН единогласно приняла резолюцию «Готовность стран Центральной Азии выступать единым фронтом и сотрудничать для эффективного решения и устранения проблем, связанных с наркотиками»
4 июня Генеральная Ассамблея ООН единогласно приняла инициированную Узбекистаном резолюцию «Готовность стран Центральной Азии выступать единым фронтом и сотрудничать для эффективного решения и устранения проблем, связанных с наркотиками».
Соавторами документа выступили свыше 30 государств со всех регионов мира.
Представляя проект резолюции на Генассамблеи, постоянный представитель Узбекистана при ООН Улугбек Лапасов подчеркнул, что концепция резолюции основывается на выступлении Президента Узбекистана на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, в ходе которого главой республики было предложено “разработать Совместный антинаркотический план действий, охватывающий страны Центральной и Южной Азии».
Документ учитывает концептуальные положения, заложенные в основу Национальной стратегии Узбекистана по борьбе с незаконным оборотом наркотиков и злоупотреблением наркотиками на 2024-2028 годы.
В резолюции особо отмечается, что достижение Целей устойчивого развития (ЦУР) до 2030 года в Центральной Азии тесно связано с борьбой с незаконным оборотом наркотиков и злоупотреблением наркотиками в регионе. Акцентировано внимание на позитивные изменения в Центральной Азии, происходящие в рамках региональной политики Узбекистана, благодаря чему создана принципиально новая политическая атмосфера, что открывает новые возможности для сотрудничества со структурами ООН.
Подчеркивается приверженность государств региона к эффективному антинаркотическому сотрудничеству в рамках глобального подхода к решению проблемы наркотиков в мире, основываясь на накопленный позитивный потенциал в отношениях между государствами региона.
В резолюции государства-члены позитивно отмечают усилия государств Центральной Азии, направленные на активное продвижение общества, свободного от злоупотребления наркотиками, их приверженность соблюдению международных обязательств в этой сфере, а твердое намерение укреплять региональное и международное сотрудничество по вопросам, связанным с наркотиками, на региональном и глобальном уровнях.
В частности, документ призывает к принятию комплексных мер по противодействию незаконному обороту наркотических средств, их прекурсоров, разработке стратегических инициатив и планов действий. Внимание акцентировано на важности принятия конкретных практических шагов, таких как введение региональной электронной базы данных, проведение опросов и исследований, противодействие использованию информационных технологий и социальных сетей в наркопреступных целях, регулирование виртуальных валют, подрыв финансовых основ наркобизнеса, в том числе в контексте его связи с другими формами организованной преступности.
Резолюция также призывает государства-члены, соответствующие структуры ООН, международные финансовые учреждения и другие заинтересованные стороны расширять сотрудничество и поддержку Центральной Азии в комплексном решении проблем, связанных с наркотиками.
В ходе дебатов пленарного заседания Генассамблеи в поддержку резолюции выступили делегации, которые выразили «признательность за лидерство Узбекистана в продвижении этой важной резолюции». Отмечено, что документ внесет весомый вклад в глобальную комплексную борьбу с проблемой наркотиков в мире.
Выступавшие делегаты также отметили последовательные усилия делегации Узбекистана по нахождению «взаимоприемлемых компромиссов и развязок» для достижения консенсусного итога. Подчеркнуто, что «рассмотрение документа открытым, прозрачным и инклюзивным образом», а также принятие его на основе консенсуса создает хороший прецедент и станет «хорошей основой для достижения консенсуса и по другим антинаркотическим инициативам в ООН».