Ўзбекистонда диний-маърифий таълим соҳасидаги ислоҳотлар: воқелик ва истиқбол
Мамлакатимиз тараққиётининг янги босқичида давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан диний-маърифий соҳада кенг кўламли ислоҳотлар, янгиланишлар, хусусан миллий анъана ҳамда қадриятларимизни тиклаш ва ривожлантириш, аждодларимиз хотирасини улуғлаш, муқаддас қадамжолар, зиёратгоҳ ва масжидларни ободонлаштириш борасида бунёдкорлик ишлари олиб борилмоқда.
2017 йилдан сўнг Мир Араб олий мадрасаси, Ҳадис илми мактаби, Имом Термизий мадрасаси каби янги диний таълим муассасалари ташкил этилиб, Мир Араб олий мадрасаси ҳамда Ҳадис илми мактаби ташкил қилиниб, Ўзбекистон мусулмонлари идораси тасарруфидаги диний таълим муассасалари сони ўн учтага етди.
Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 16 апрелдаги “Диний-маърифий соҳа фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони диний-маърифий соҳада таълим тизимини юқори босқичга кўтариш, истиқбол режаларини ишлаб чиқиш ҳамда янги ислоҳотларни амалга оширишга замин бўлди.
Фармонга кўра, Қуръони карим ва ҳадисларнинг асл моҳиятини, исломий билимларнинг илмий-назарий асосларини чуқур ўрганган, жаҳон тамаддунига беқиёс ҳисса қўшган улуғ аллома ватандошларимизнинг улкан илмий меросини пухта ўзлаштирган, диний соҳада илмий изланишлар олиб бориш кўникмасига эга мутахассисларни тайёрлаш ҳамда ислом динининг эзгу умуминсоний ғояларини халқимиз, айниқса, ёш авлодга етказиш мақсадлари қўйилган.
Диний ходимларга қўйилаётган замонавий талаблардан келиб чиқиб, диний ва дунёвий фанларни чуқур ўзлаштирган, мафкуравий хуружларга қарши тура оладиган, турли оқимларнинг ёт ғояларига раддия бера оладиган мутахассисларни тайёрлаш мақсадида Ўзбекистон мусулмонлари идораси тасарруфидаги олий ва ўрта махсус диний таълим муассасалари, диний ташкилотлар ва илмий-тадқиқот марказлари ўртасида узвийликни таъминловчи янги узлуксиз тизим шакллантирилди.
Асрлар давомида юртимизда шаклланган анъанавий ҳанафий мазҳаби ва мотуридий таълимотига мувофиқ диний таълим тизими ҳамда хорижий етакчи диний олий ўқув юртлари тажрибасини эътиборга олган ҳолда, республикамиз олий ва ўрта махсус ислом таълим муассасалари ўқув режа ва фан дастурлари янада такомиллаштирилди ҳамда таълимнинг узвийлиги таъминланди.
Ўзбекистон Президентининг 2020 йил 11 августдаги 2020-2024 йилларда Имом Мотуридий ва мотуридийлик таълимотини ўрганишни қўллаб-қувватлаш “Йўл харитаси”га мувофиқ диний таълим муассасаларининг ўқув дастурига “Мотуридия таълимоти ва замонавий ақидавий қарашлар” номли янги махсус курс киритилди.
“Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси”га кўра, 2020-2021 ўқув йилидан бошлаб Тошкент ислом институти кундузги таълим йўналиши талабалари кредит-модуль тизимига ўтказилди, ўқув режа қайта кўриб чиқилиб, мутахассисликка алоқаси бўлмаган ва такрорий фанлар ҳажми қисқартирилди, ихтисосликка йўналтирилган фанлар ҳажми оширилди.
Ўзбекистон Президентининг фармонига мувофиқ Ўзбекистон ислом академияси ва Тошкент ислом университети негизида Ўзбекистон халқаро ислом академияси ташкил этилди. Академия таркибидаги малака ошириш маркази фаолиятига қўшимча равишда Қорақалпоғистон Республикаси, Самарқанд, Наманган ва Сурхондарё вилоятларида унинг ҳудудий филиаллари ташкил этилгани ҳам диний таълим соҳасида ўзига хос аҳамият касб этмоқда.
Ўзбекистонда, шунингдек, Ўзбекистон халқаро ислом академияси ҳузурида Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот маркази ташкилди. Сўнгги йилларда Ўзбекистонда диний-маърифий соҳада кенг ислоҳотлар олиб борилиб, ислом оламидаги буюк аллома Имом Мотуридий меросини чуқур ўрганиш, ёш авлодни эзгу инсоний ғоялар руҳида тарбиялаш ва мафкуравий иммунитетни шакллантиришда ушбу марказ фаолияти муҳим ўрин тутиши шубҳасиз.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон халқаро ислом академиясининг малака ошириш маркази ва унинг ҳудудий бўлимларида таниқли профессор-ўқитувчилар, ўз соҳасининг етук мутахассис-олимлари, имом-хатиблар, отинойилар, ёшлар етакчилари иштирокида мунтазам ўқув семинарлари ташкил этилмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон халқаро ислом академиясида талабаларнинг сифатли таълим олиши учун яратилган шарт-шароитлар уларнинг исломшунослик, диншунослик, ислом тарихи ва манбашунослиги, дин психологияси, ислом иқтисодиёти, халқаро муносабатлар, зиёрат туризми, шарқ тиллари каби соҳаларда юқори малакали кадрлар этиб тайёрлаш учун етарли даражада шароит яратилишига жиддий эътибор қаратилмоқда.
Айни пайтда Ўзбекистон халқаро ислом академиясида “Ислом иқтисодиёти ва халқаро муносабатлар”, “Мумтоз шарқ филологияси” ҳамда “Исломшунослик” факультетлари фаолият кўрсатиб келмоқда.
Шунингдек, мазкур факультетлар таркибида “Ислом иқтисодиёти ва молияси, зиёрат туризми”, “Халқаро муносабатлар ва ижтимоий фанлар”, “Замонавий ахборот-коммуникация технологиялари”, “Араб тили ва адабиёти ал-Азҳар”, “Ўзбек тили ва мумтоз шарқ адабиёти”, “Чет тиллари”, “Дин психологияси ва педагогикаси”, “Исломшунослик ва ислом цивилизациясини ўрганиш ICESCO”, “Ислом тарихи ва манбашунослиги IRCICA” ҳамда “Диншунослик ва жаҳон динларини қиёсий ўрганиш UNESCO” каби замонавий ва халқаро даражадаги кафедралар ташкил этилди.
Ҳозирги кунда Ўзбекистон халқаро ислом академиясида асосий иш ҳажмида жами 194 нафар профессор-ўқитувчи, жумладан, 28 нафар фан доктори, 97 нафар фан номзоди ва фалсафа доктори (PhD) фаолият кўрсатаётган бўлиб, илмий салоҳият 77.1 % ни ташкил қилмоқда.
Академия 2023 йилда республика олий таъдим муассасалари миллий рейтингида илмий салоҳият бўйича 1-ўринни, умумий даражада 2-ўринни қўлга киритди.
Академияда 6 та ихтисослик, жумладан, “Ислом тарихи ва манбашунослиги”, “Қуръоншунослик. Ҳадисшунослик”, “Фиқҳ, калом илми. Илоҳиёт”, “Мумтоз шарқ адабиёти ва манбашунослиги”, “Диншунослик” ҳамда “Дин психологияси” ихтисосликлари доирасида жамиятдаги дин билан боғлиқ феноменлар, дин ва жамият муносабатлари, мафкуравий хуружларга қарши миллий ғоя, ментал хусусиятлар инобатга олиб курашишда буюк аждодларнинг бой илмий-маънавий меросини кенг тарғиб қилиш мақсадида юртимиздан етишиб чиққан алломаларнинг асарлари тадқиқига оид изланишлар олиб борилмоқда.
Ўзбекистон халқаро ислом академияси ҳузурида таъсис этилган Илмий кенгашда, мазкур ихтисосликлар доирасида йилига 20 дан ортиқ фан доктори ва фалсафа доктори илмий даражасини олиш диссертация ҳимоялари муаффақиятли амалга оширилиб келинмоқда.
Ҳозирги кунда Ўзбекистон халқаро ислом академияси Манбалар хазинасида 460 та қўлёзма, 1521 та тошбосма ҳамда 5710 номдаги 13000 мингдан ортиқ замонавий нашрдаги китоблар мавжуд. Мазкур давр мобайнида 300 та қўлёзма китобнинг 2 жилдли кенгайтирилган каталоги нашр этилиб, 1-жилдда 150 та қўлёзма, 393 та асарнинг кенгайтирилган тавсифи, 2-жилдда 150 та қўлёзма, 504 та асарнинг кенгайтирилган тавсифи берилган.
Сўнгги йилларда диншунослик ва у билан боғлиқ замонавий масалаларга бағишланган “Ўзбекистондаги диний-мистик рамзларнинг тарихий-қиёсий таҳлили”, “Глобаллашув даврида диний ксенофобия ва унинг намоён бўлиш хусусиятлари”, “Ахборотлашган жамият ижтимоий идентиклиги шаклланишида дин омили”, “ИШИД” террорчи ташкилотининг ахборот хуружи ва уни бартараф этиш йўллари”, “Кибермакон ва ислом билан боғлиқ диний-маънавий жараёнлар”, “Бағрикенглик маданияти экстремизмнинг олдини олиш омили”, “Миссионерликнинг ижтимоий тарихий мазмуни ва Ўзбекистонда намоён бўлишининг ўзига хос жиҳатлари”, “Замонавий ўзбек оилаларида ислом одат ва анъаналари эволюцияси” каби тадқиқотлар амалга оширилган. “Христианлик ва исломда аскетик қарашлар тарихи ва эволюцияси қиёсий таҳлили”, “Христиан ва ислом манбаларида тиббий масалаларнинг эътиқодий-ижтимоий асослари”, “Ўрта Осиёдаги ижтимоий-маданий жараёнларда яҳудий жамоаларининг тутган ўрни”, “Жаҳон динларида бағрикенглик ғояларининг уйғунлиги”, “Зардуштийликда маъбудаларнинг функциялари ва ижтимоий-тарихий моҳияти” каби мавзулардаги илмий тадқиқотлар мазкур йўналишда амалга оширилган самарали изланишлардан ҳисобланади.
Соҳа бўйича илмий тадқиқотларнинг самарадорлигини оширишда илмий, амалий, инновацион лойиҳаларнинг ўрни катта. Мана шу мақсадда Ўзбекистон халқаро ислом академиясида Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан 2021-2023 йиллар учун молиялаштирилган “Динлар тарихи, таълимоти, манбалари ва анъаналарини тадқиқ этиш асосида “Дунё динлари” электрон дастури ва мобиль иловасини яратиш” мавзусидаги инновацион лойиҳа бўйича изланишлар олиб борилган. Мазкур лойиҳа доирасида дунёда кенг тарқалган буддавийлик, ҳиндуийлик, жайнийлик, зардуштийлик, конфуцийлик, даолик, синтоийлик, сикхийлик, яҳудийлик, христианлик, ислом каби 11 та дунё динлари бўйича алоҳида монографиялар тайёрланди.
Диншунослик фанига бўлган қизиқиш ва талабнинг ошириб бораётганлигини инобатга олган ҳолда соҳани замон талаблари даражасига олиб чиқиш, уни янги авлод адабиётлари, ўқув қўлланма ва дарсликлар билан таъминлаш ва такомиллаштириш мақсадида “Ибн Сино теологик таълимотида гносиологик тамойиллар”, “Шарқий Осиёда ислом дини тарқалиши ва унинг минтақавий хусусиятлари”, “Қадимги Афғонистон тарихи, диний эътиқоди ва маданияти” номли монографиялар, “Қиёсий диншунослик” ва “Ислом фалсафаси”, “Жануби-Шарқий Осиё диний-фалсафий таълимотлари” номли дарсликлар, “Диний манбаларни қиёсий ўрганиш”, “Кибермакондаги диний жараёнлар”, “Дунё динлари тарихи”, “Диний бағрикенглик маданияти” номли ўқув қўлланмалари яратилди.
Ёш илмий тадқиқотчиларининг илғор ишланмаларини кенг жамоатчиликка тақдим этиш мақсадида “Ислом зиёси”, “Ислом тафаккури” ва “Мотуридийлик” илмий журналлари чоп этиб келинмоқда. Шуни таъкидлаш керакки, “Ислом зиёси” журнали республика олий таълим муассасалари илмий журналлари ноёб платформаси – uzjournals.edu.uzдаги энг фаол 5 та журналдан бири сифатида эътироф этилган нашрдир.
Ўзбекистон халқаро ислом академияси ўз мақомига муносиб бўлиш ҳамда халқаро миқёсда етакчи ўринларни эгаллаш мақсадида кенг кўламли янгиликларни амалиётга татбиқ этмоқда. Хусусан, кейинги йилларда академиянинг нуфузли хорижий олий таълим муассасалари, илмий-тадқиқот марказлари ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик алоқалари сезиларли кенгайди. Натижада Академия профессор-ўқитувчилари ва ёш илмий тадқиқотчиларининг халқаро конференция, илмий семинар ҳамда халқаро грантлардаги иштироки фаоллашди. Ўз навбатида, хорижлик профессор-ўқитувчилар, талабалар ва докторантларнинг академия ўқув жараёнига жалб этилиши ҳамда юртимизда илмий-тадқиқот олиб боришга қизиқиши ҳам йилдан-йилга ошиб бормоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон халқаро ислом академияси 43 та хорижий олий таълим муассасалари ва илмий-тадқиқот марказлари билан Меморандум шартномалари имзолаган.
Академияда талабаларнинг иқтидорини юзага чиқариш, бўш вақтларини мақсадли ва мазмунли ташкил этишга муҳим эътибор қаратилган. Энг аввало, ҳар бир талабанинг дарслардаги иштироки, фаоллиги ҳамда фанларни ўзлаштириш даражаси таҳлил этиб борилади. Бунда талабанинг таълим сифати ва ўқув жараёни самарадорлиги бўйича фан ўқитувчилари ҳамда гуруҳ сардори билан узвий ҳамкорлик ўрнатилган.
Талабаларнинг билим олишлари, касб-ҳунар ўрганишлари ва спорт билан шуғулланишлари учун ҳам кенг имкониятлар яратилган. Жумладан, “Тилшунослик” (араб, инглиз, рус тили), “Психологик тренинг”, “Хаттотлик”, “Компьютер саводхонлиги”, “Веб-дизайнери” каби тўгаракларда талабалар замонавий билим ва касб-ҳунарларни ўрганса, “Дуторчилар”, “Фортепиано”, “Скрипка”, “Доира” каби санъат йўналиши машғулотларида ўз истеъдодларини намоён этиш имконига эга бўлмоқда. “Волейбол”, “Стол тенниси”, “Баскетбол”, “Мини футбол”, “Шахмат ва шашка”, “Бадминтон” каби спорт тўгараклари эса ёшларнинг жисмонан соғлом бўлишларига кўмаклашмоқда.
Академия профессор-ўқитувчилари ҳамда ходимлари томонидан юртимиз бўйлаб республикада ижтимоий-маънавий муҳим барқарорлигини таъминлаш ва диний вазиятни янада соғломлаштириш бўйича турли тарғибот тадбирлари фаол иштирок этмоқдалар.
Учрашувларда соҳа мутахассислари томонидан “Ислом – маърифат дини”, “Илмдан бошқа нажот йўқ”, “Маърифатли жамият – жаҳолатни қоралайди” каби мавзуларда маърузалар тингланмоқда.
Бу каби тадбирларда юртимизда ҳукм сураётган тинчлик ва осойишталикни қадрига етиш, лоқайд ва бепарволикка берилмаслик бўйича тушунчалар берилиб, ўсиб келаётган ёш авлодни Ватанга садоқат руҳида тарбиялаш ҳамда ёшлар орасида гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалар тарқатилишига йўл қўймаслик, ёшларни диний экстремизм, терроризм, радикализм каби салбий иллатлардан огоҳлантириш ва асраш муҳим аҳамиятга эга экани таъкидланмоқда.
Мухтасар айтганда, кўп асрлик миллий ва диний қадриятларимизни асраб-авайлаш, дунё илм-фани ва маданияти ривожига улкан ҳисса қўшган аждодларимизнинг бебаҳо меросини ўрганиш, унинг асосида ёшларни комил инсон этиб тарбиялаш жамиятда барқарор ижтимоий-маънавий муҳитни таъминлашнинг муҳим шартларидан бири ҳисобланади. Сўнгги йилларда мамлакатимизда ташкил этилган Ислом цивилизацияси маркази, Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Мир Араб олий мадрасаси, Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказлари бой илмий-тарихий меросимизни ўрганиш ва тарғиб қилишга хизмат қилмоқда.

Реформы в сфере религиозного образования в Узбекистане: реалии и перспективы
На новом этапе развития нашей страны по инициативе главы нашего государства осуществляются масштабные реформы и обновления в сфере религиозного образования, в частности, ведётся созидательная работа по воссозданию и развитию наших национальных традиций и ценностей, почитанию памяти наших предков, благоустройству святых мест, святынь и мечетей.
С 2017 года создаются новые религиозные образовательные учреждения. Сейчас успешно функционируют такие учебные заведения, как Высшее медресе Мир Араб, Школа хадисоведения, медресе Имама Термизи. С открытием Высшего медресе Мир Араб и Школы хадисоведения число религиозных образовательных учреждений под эгидой Управления мусульман Узбекистана достигло тринадцати.
Предпосылкой и основой проведения новых реформ, долгосрочного планирования и выведения системы образования в религиозно-просветительской сфере на качественно высокий уровень стал указ Президента Узбекистана от 16 апреля 2018 года «О мерах по коренному совершенствованию деятельности религиозно-просветительской сферы».
Согласно указу, поставлены задачи по подготовке специалистов, способных вести научные исследования в сфере религиозных знаний, полностью освоивших великое научное наследие учёных нашей страны, глубоко изучивших истинную суть Священного Корана и хадисов, научные и теоретические основы исламских знаний, внёсших бесценный вклад в мировую цивилизацию, а также обозначены задачи по привитию нашему народу, особенно молодежи, благородных общечеловеческих идей исламской религии.
Исходя из требований современности, предъявляемых к религиозным деятелям, в целях подготовки специалистов, глубоко овладевших религиозными и светскими науками, способных противостоять идеологическим атакам и опровергать чуждые идеи различных течений, сформировалась новая непрерывная система, обеспечивающая органичную связь между высшими и средними специальными религиозными учебными заведениями, религиозными организациями и научно-исследовательскими центрами, находящимися в ведении Управления мусульман Узбекистана.
Учебные планы и программы предметов высших и средних специальных исламских учебных заведений нашей страны были заново усовершенствованы с учетом опыта ведущих зарубежных религиозных образовательных заведений и веками складывавшейся в нашей стране системой религиозного образования, соответствующей традиционному ханафитскому мазхабу и учению матуридийа; также обеспечена преемственность обучения.
В соответствии с Постановлением Президента Узбекистана от 11 августа 2020 года, утверждающим «Дорожную карту» поддержки изучения учения Имама Матуриди и матуридизма в 2020-2024 годах, в учебную программу религиозных образовательных учреждений был введен новый спецкурс «Учение матуридизма и современные догматические воззрения».
Согласно «Концепция развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года», начиная с 2020-2021 учебного года, студенты очной формы обучения Ташкентского исламского института переведены на кредитно-модульную систему, пересмотрены учебные планы; объем повторяющихся и непосредственно не связанных со специальностью предметов был сокращен, а объем профильных предметов увеличен.
В соответствии с указом Президента Узбекистана на базе Исламской академии Узбекистана и Ташкентского исламского университета создана Международная исламская академия Узбекистана. Помимо деятельности Центра повышения квалификации работников религиозной сферы при Академии, особое значение в сфере религиозного образования приобретает создание его региональных филиалов в Республике Каракалпакстан, Самаркандской, Наманганской и Сурхандарьинской областях.
В Узбекистане также создан Международный исследовательский центр при Международной исламской академии. За последние годы в Узбекистане были проведены масштабные реформы в религиозно-образовательной сфере, и деятельность этого центра, несомненно, сыграет важную роль в глубоком изучении наследия великого учёного исламского мира Имама Матуриди, в воспитании молодого поколения в духе благородных человеческих идеалов, в формировании идеологического иммунитета.
В связи с этим в Центре повышения квалификации Международной исламской академии Узбекистана и его региональных филиалах регулярно организуются обучающие семинары с участием известных профессоров-преподавателей, опытных специалистов-ученых, имамов, религиозных и молодежных лидеров.
Сегодня уделяется пристальное внимание созданию всех условий для качественного образования студентов Международной исламской академии Узбекистана, подготовке из них высококвалифицированных кадров в таких областях, как исламоведение, религиоведение, история и источниковедение ислама, психология религии, исламская экономика, международные отношения, паломнический туризм и восточные языки.
В настоящее время в Международной исламской академии Узбекистана действуют факультеты «Исламская экономика и международные отношения», «Классическая восточная филология» и «Исламоведение».
Также в составе данных факультетов учреждены современные кафедры мирового уровня: «Исламская экономика и финансы, паломнический туризм», «Международные отношения и социальные науки», «Современные информационно-коммуникационные технологии», «Узбекский язык и классическая восточная литература», «Иностранные языки», «Психология и педагогика религии», кафедры «Аль-Азхар арабского языка и литературы» «ICESCO по исламоведению и изучению исламской цивилизации», «IRCICA по истории и источниковедению ислама» и «UNESCO по сравнительному изучению мировых религий и религиоведение».
На сегодняшний день в основном штате Международной исламской академии Узбекистана работает 194 преподавателя, из них 28 докторов наук, 97 кандидатов наук и докторов философии (PhD), что составляет 77,1% научного потенциала вуза.
В рейтинге высших учебных заведений Республики Академия занимает 1-е место, в общем рейтинге — 2-е место.
В целях широкой популяризации и пропаганды трудов великих мыслителей-ученых нашей страны в Академии ведутся научные изыскания по 6 специальностям, в том числе «История ислама и источниковедение», «Корановедение. Хадисоведение», «Фикх, наука калам. Теология», «Классическая восточная литература и источниковедение», «Религиоведение» и «Психология религии». Данные исследования нацелены на изучение явлений, связанных с религией в обществе, отношений религии и общества, национальной идеи и ментальных особенности в борьбе с идеологическими атаками, с опорой на богатое научное и духовное наследие великих предков.
В Научном совете, созданном при Международной исламской академии Узбекистана, в рамках данных специальностей ежегодно успешно защищается более 20 диссертаций на соискание степеней докторов наук и докторов философии.
В настоящее время в фонде Хранилища источников Международной исламской академии Узбекистана хранится 460 рукописей, 1521 литография и более 13.000 современных изданий книг 5710 наименований. За этот период был издан 2-томный расширенный каталог 300 рукописей, 1-й том содержит 150 рукописей и расширенное описание 393 произведений, 2-й том содержит 150 рукописей, расширенное описание 504 произведений.
В последние годы проводились исследования по таким темам, как «Сравнительно-исторический анализ узбекских религиозно-мистических символов», «Религиозная ксенофобия и особенности её проявления в эпоху глобализации», «Религиозный фактор в формировании социальной идентичности в информационном обществе», «Информационная атака террористической организации «ИГИЛ» и пути её устранения», «Киберпространство и религиозно-духовные аспекты, связанные с исламом», «Культура толерантности как фактор предотвращения экстремизма», «Социально-историческое содержание миссионерства и особые аспекты его проявления в Узбекистане», «Эволюция исламских обычаев и традиций в современной узбекской семье».
Научные труды по следующим темам можно считать результатом эффективных исследований, посвященных религиоведению, и связанных с ним в этом направлении современных проблем: «Сравнительный анализ и эволюция аскетических взглядов в христианстве и в исламе», «Религиозно-социальные основы медицинских вопросов в христианских и исламских источниках», «Социально-культурная основа иудейских общин в Средней Азии», «Гармония идей толерантности в мировых религиях», «Функции и социально-историческая сущность идолов в зороастризме».
Нельзя не оценить роль проведения плодотворных научных, практических, инновационных работ в сфере научных исследований. С этой целью в Международной исламской академии Узбекистана Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан были проведены исследования в рамках инновационного проекта «Создание электронной программы и мобильного приложения «Мировые религии» на основе исследований истории, учений, источников и традиций религий», финансируемого в 2021-2023 годы. В рамках этого проекта были подготовлены отдельные монографии по 11 мировым религиям, широко распространенным в мире, таким как буддизм, индуизм, джайнизм, зороастризм, конфуцианство, даосизм, синтоизм, сикхизм, иудаизм, христианство, ислам.
Учитывая возрастающий интерес и востребованность религиоведческой науки, в целях доведения данной области до уровня современных требований, обеспечения ее усовершенствованной литературой нового поколения, были созданы такие монографии, как «Гносеологические принципы в богословском учении Ибн Сины», «Распространение ислама в Восточной Азии и его региональные особенности», «История, религиозные верования и культура древнего Афганистана», учебники «Сравнительное религиоведение», «Философия ислама», «Религиозно-философские учения Юго-Восточной Азии» и учебные пособия «Сравнительное изучение религиозных источников», «Религиозные процессы в киберпространстве», «История мировых религий», «Культура религиозной толерантности».
В целях представления широкой общественности передовых разработок молодых и именитых ученых-исследователей издаются научные журналы «Ислом зиёси» («Свет ислама»), «Ислом тафаккури» («Исламская мысль») и «Мотуридийлик» («Матуридизм»). Следует отметить, что журнал «Ислом зиёси» признан одним из 5 самых активных журналов на уникальной платформе научных журналов республиканских вузов – uzjournals.edu.uz.
Международная исламская академия Узбекистана реализует широкий спектр инноваций, чтобы быть достойной своего статуса и занимать лидирующие позиции на международном уровне. В частности, за последние годы значительно расширились связи сотрудничества Академии с престижными зарубежными высшими учебными заведениями, исследовательскими центрами и международными организациями. Интенсифицировалось участие профессоров Академии и молодых исследователей в международных конференциях, научных семинарах и международных грантах.
В свою очередь, с каждым годом увеличивается вовлечение иностранных профессоров, студентов и докторантов в учебный процесс академии, отмечается их растущий интерес к проведению научных исследований в нашей стране.
В настоящее время Международной исламской академией Узбекистана подписаны меморандумы о сотрудничестве и взаимопонимании с 43 зарубежными высшими учебными заведениями и исследовательскими центрами.
В Академии значительное внимание уделяется развитию талантов студентов, целенаправленной и осмысленной организации их свободного времени. В первую очередь анализируется участие каждого студента в занятиях, активность и уровень владения предметами. В связи с этим качество образования обучающегося и эффективность учебного процесса устанавливаются в тесном сотрудничестве с преподавателями-предметниками и сардорами (молодёжными лидерами) академических групп.
Также для студентов созданы широкие возможности для учёбы, освоения профессий, занятий спортом. Например, современные знания и практические навыки студенты осваивают на таких кружках, как «Лингвистика» (арабский, английский, русский), «Психологический тренинг», «Каллиграфия», «Компьютерная грамотность», «Веб-дизайнер», занятия в кружках и секциях, как «Дутаристы», «Фортепиано», «Скрипка», «Дойра», помогают студентам развить их творческие способности. Спортивные клубы «Волейбол», «Настольный теннис», «Баскетбол», «Мини-футбол», «Шахматы и шашки», «Бадминтон» помогают молодым людям оставаться физически здоровыми.
Преподаватели и сотрудники Академии активно участвуют в различных пропагандистских мероприятиях по обеспечению социальной и духовной стабильности и улучшению религиозной ситуации в стране.
На собраниях заслушиваются лекции на такие темы, как «Ислам – религия просвещения», «Нет спасения кроме науки», «Просвещенное общество осуждает невежество».
На таких мероприятиях прививаются понятия ценности мира и спокойствия, царящих в нашей стране, внедряются установки не предаваться равнодушию и беспечности, но воспитывать подрастающее молодое поколение в духе верности Родине и предотвращать распространение наркотиков и психотропных веществ, среди молодежи; подчеркивается важность предупреждения и защиты молодёжи от таких негативных пороков, как религиозный экстремизм, терроризм, радикализм.
Одним словом, сохранение наших многовековых национальных и религиозных ценностей, изучение бесценного наследия наших предков, внесших большой вклад в развитие мировой науки и культуры, воспитание на его основе молодежи как совершенных личностей является одной из важных задач создания условий для обеспечения стабильной социально-духовной среды в обществе. Созданные в нашей стране в последние годы Центр исламской цивилизации, Международная исламская академия Узбекистана, Высшее медресе Мир Араб, Международные научно-исследовательские центры Имама Бухари, Имама Термизи, Имама Матуриди служат изучению и популяризации нашего богатого научного и исторического наследия.