Ўзбекистон–Хитой: узоқ асрларга тақаладиган ўзаро боғлиқлик замонавий ҳамкорликнинг муваффақиятли омили
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 23-25 январь кунлари давлат ташрифи билан Хитойда бўлади
Ўзбекистон–Хитой ҳамкорлигининг замонавий босқичи 1992 йил 2 январда, Ўзбекистон мустақилликка эришгач, халқаро ҳамжамиятнинг тўла ҳуқуқли аъзоси сифатида Хитой Халқ Республикаси билан дипломатик муносабатлар ўрнатган онлардан бошланди.
Икки давлат ўртасидаги муносабатларнинг тарихий илдизлари узоқ асрларга бориб тақалади ва бугунги кунда ҳозирги босқичда самарали, ўзаро манфаатли шерикликни ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда. Минтақаларни боғлаб турган, ўзаро ҳамкорлик ва маданий алмашинувга туртки бўлган қадимий Ипак йўли бугунги кунда янгича аҳамият касб этиб, ўз навбатида мамлакатлар ва халқлар ўртасида иқтисодий, маданий ва гуманитар кўприк бўлиб хизмат қилишни давом этмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон ва Хитойнинг халқаро кун тартибидаги долзарб масалалар, глобал хавфсизлик ва тараққиётни таъминлаш бўйича позиция ва ёндашувлари ўхшаш. Хитой Ўзбекистоннинг мустақил тараққиёт йўлини, мамлакатимизда Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Икки давлат БМТ, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, «Марказий Осиё-Хитой» формати ва бошқа кўп томонлама халқаро тузилмалар доирасида ҳам яқин алоқаларни мустаҳкамлаган ҳолда умумий манфаатларни ҳимоя қилиб, бутун дунёда хавфсизлик ва тараққиётга эришишга ижобий ҳисса қўшмоқда. Шу ўринда таъкидлаб ўтиш жоизки, Ўзбекистон ва Хитой ШҲТни ташкил этишда фаол қатнашган ва икки томонларнинг илгари сурилган ташаббус ва таклифларни амалга оширишда ҳар доим бир-бирини қўллаб-қувватлаб келаяпти.
Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги икки томонлама муносабатларнинг замонавий ривожланишида давлатларимиз раҳбарлари ўртасида ўрнатилган ишончли ва яқин дўстона мулоқот муҳим роль ўйнамоқда.
Сўнгги етти йилда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва ХХР Раиси Си Цзиньпин кўп томонлама саммитларда учрашдилар, икки мамлакат раҳбарларининг ўзаро давлат, расмий ва амалий ташрифлари бўлиб ўтди, қатор телефон мулоқотлари амалга оширилди.
ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг 2022 йил сентябрдаги Ўзбекистонга ташрифи, шунингдек, Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил ва 2023 йил май ойларида Хитойга буюрган давлат ташрифлари икки томонлама муносабатлар ривожида кучли туртки бўлди.
Юқори даражадаги ўзаро алоқалар ҳам ҳамкорликнинг динамикаси ва барқарорлиги билан ажралиб турибди. Парламентлараро ҳамкорлик фаоллашди. 2017 йил май ойида Олий Мажлис ва Бутунхитой халқ вакиллари кенгаши ўртасида ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳ тузилди. Самарали парламентлараро мулоқот давом этмоқда, парламент делегацияларининг ўзаро ташрифлари алмашиляпти.
2019 йилда ҳукуматлараро алмашинуви доирасида Бош вазир Абдулла Ариповнинг Хитойга ва ХХР Давлат кенгаши Бош вазири Ли Кэцяннинг Ўзбекистонга расмий ташрифлари, шунингдек, 2021 йил июнь ойида ҳукумат раҳбарларининг онлайн учрашуви бўлиб ўтди. 2022 йил августда эса Ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон–Хитой Ҳукуматлараро қўмитасининг 6-мажлиси онлайн тарзда ташкил этилди.
2023 йил октябрь ойида Бош вазир Абдулла Арипов XIX Осиё ўйинларининг ёпилиш маросимида иштирок этиш учун Хитойга ташриф буюрди ва ХХР Давлат кенгаши Бош вазири Ли Цян билан учрашди.
Ташқи ишлар вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувлар механизми яратилган ва у муваффақиятли фаолият юритмоқда. Ушбу форматда жами 17 давра учрашувлари ўтказилди. «Марказий Осиё – Хитой» формати доирасида ҳам ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ўртасида самарали мулоқот йўлга қўйилган.
2023 йил ноябрь ойида Пекинда икки давлат ТИВ раҳбарларининг биринчи Стратегик мулоқоти бўлиб ўтди. Мазкур тадбир доирасида Гуанчжоу шаҳрида бизнес-форум ва Шанхайда икки давлат ишбилармон доира вакиллари иштирокида давра суҳбати ўтказилди.
Бугунги кунда Хитой Ўзбекистоннинг энг йирик иқтисодий ва савдо шериги ҳисобланади. 2023 йилнинг январь-ноябрь ойларида мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 12,2 миллиард долларни ташкил этиб, ўтган йилги кўрсаткичдан 34 фоизга ошди.
2011 йилдан буён Ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон–Хитой Ҳукуматлараро қўмитаси доирасида томонлар ривожланиш масалалари ва амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилиб келмоқда.
Қайд этиш керакки, Хитой Ўзбекистондаги энг йирик сармоядорлардан биридир. 2017-2022 йилларда Хитой сармояларининг ўзлаштирилган умумий ҳажми салкам 11 миллиард долларга тенг бўлди. Тўғридан-тўғри Хитой сармоялари бугунги кунда мамлакатимиз иқтисодиётининг кўплаб тармоқларида, жумладан, кимё саноати, нефть-газ сектори, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, енгил саноат ва бошқа соҳаларда фаолият юритмоқда. Республикамизда йирик сармоявий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда иштирок этаётган Хитой компаниялари сони муттасил ортиб бораётир. Бугунги кунда Ўзбекистонда Хитой сармояси иштирокида 2 минг 125 корхона фаолият юритяпти. Хусусан, 2023 йилда Хитой капитали иштирокида 601 та янги корхона ташкил этилган.
Икки томонлама муносабатларнинг муҳим йўналишдан бири – бу камбағалликни қисқартириш соҳасидаги ўзаро ҳамкорликдир. Мазкур жабҳада Ўзбекистон томони Хитой Қишлоқ хўжалиги ва қишлоқ ишлари вазирлиги билан яқин ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган. Декабрь ойи охирида Ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон–Хитой Ҳукуматлараро қўмитаси доирасида Камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича қуйи қўмитанинг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ўтган йилнинг апрель ойида Сирдарё вилоятига ташрифи чоғида Сирдарё саноат, тадбиркорлик, қишлоқ хўжалиги, таълим ва тиббиёт соҳаларида «илғор инновациялар ҳудуди»га айланиши кераклигини таъкидлаган эди. Бу жараёнда саноат, қишлоқ хўжалиги, таълим ва тиббиёт соҳаларида мисли кўрилмаган ютуқларга эришган Хитойнинг катта тажрибасидан фойдаланиш таклиф этилмоқда.
Шу муносабат билан 2023 йил июнь ойида Гулистон шаҳрида Хитойнинг «Хуавэй», «ТиБиИЭй», «СиСиСевен» ва бошқа етакчи компанияларининг 250 нафар вакиллари иштирокида «Сирдарё–Хитой» бизнес-форуми бўлиб ўтди. Форум якунлари бўйича умумий қиймати 322 миллион долларлик 30 га яқин битимлар имзоланди.
Хитой–Ўзбекистон ҳамкорлигининг асосий йўналишларидан яна бири транспорт-коммуникация соҳасидир. У Ўзбекистоннинг ўзини «денгизга чиқмайдиган мамлакат»дан «қуруқлик билан боғланган мамлакат»га айлантириш манфаатларига, шунингдек, Хитойнинг «Бир макон, бир йўл» ташаббуси концепциясига тўлиқ жавоб беради.
Мазкур ташаббус доирасида Ўзбекистонда хитойлик ҳамкорлар иштирокида мамлакатимиз ва бутун Марказий Осиёдаги энг узун туннелга эга бўлган «Ангрен–Поп» темир йўл линияси қурилди. «Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон» транспорт йўлаги тоғларни кесиб ўтувчи халқаро артерияга айланиб бормоқда. «Марказий Осиё – Хитой» газ қувурининг тўртта йўналиши ҳам Ўзбекистон ҳудудидан ўтиб, қўшни давлатлар ўртасидаги дўстона муносабатлар учун намуна бўлмоқда.
Минтақаларимизни асрлар давомида боғлаб турган Буюк ипак йўли Шарқ ва Ғарб ўртасида тинчлик, ҳамкорлик ва очиқлик рамзи бўлиб, ўзаро савдо, маданий ва илмий алмашинувга хизмат қилган. Қадим замонлардан бери мазкур йўл орқали Ўзбекистон ва Хитой ўзаро дўстлик ва маданий алоқаларни давом эттириб келаяпти.
Бугун Ўзбекистон ёшлари хитой тилини ўрганишга катта қизиқиш билдиряпти, ўз навбатида хитойликларнинг ҳам ўзбек тилини ўрганишга иштиёқи баланд. Ушбу омиллар ўзаро билим алмашинуви ва маданий алоқаларни рағбатлантиради. Жумладан, Тошкент давлат шарқшунослик университети ва Самарқанд давлат чет тиллар институтида ташкил этилган Конфуций институтлари Хитой маданияти ва тилини ўрганишнинг асосий марказларига айланди, десак ҳеч муболаға бўлмайди.
Хитойда ўзбек тилини ўрганишга қизиқиш кучайиб, Марказий Миллатлар университети ва Пекин хорижий тиллар университети, Шанхай халқаро тадқиқотлар университети каби таълим муассасаларида муваффақиятли ўқитилмоқда. Шунингдек, мамлакатдаги нуфузли таълим муассасаларидан бирида Хитойда ихтисослаштирилган ўзбек тили кафедраси мавжуд. Бу қизиқиш Ўзбекистондаги олий ўқув юртларида таҳсил олаётган хитойлик талабалар сони ортиб бораётганида ва икки давлат ўртасида билим алмашиш ва маданий алоқаларни ривожлантиришда яққол намоён бўлаяпти.
1998 йилда ташкил этилган «Ўзбекистон – Хитой» дўстлик жамияти ҳам ўзбек ва хитой халқлари ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга самарали ҳисса қўшаётир.
2022 йил 18 май куни Сиань шаҳрида «Марказий Осиё – Хитой» биринчи саммити доирасида «Марказий Осиё ва Хитой халқлари маданияти ва санъати йили»нинг расмий тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Жорий йил доирасида қатор маданий тадбирлар, концерт ва фестиваллар, кўргазмалар, гастрол алмашинуви ва ўзбек маданиятининг тақдимотлари уюштирилди.
2023 йил май ойида Пекиндаги «Beijing Opera House»да Алишер Навоий номидаги Давлат академик Катта театри оркестри жамоасининг концерти бўлиб ўтди. 2023 йил сентябрь ойида Ўзбекистон маданият вазири Озодбек Назарбеков Хитойнинг Гансу провинциясининг Дуньхуан шаҳрида бўлиб ўтган «Ипак йўли» VI халқаро ЭХПО кўргазмасида қатнашди.
2023 йил сентябрь ойида Пекиндаги «Гугун» император саройи музейида «Археологик ҳамкорлик – Бир макон, бир йўл» кўргазмаси очилди. Унда Ўзбекистон тарихий мероси «Олтин фонди»дан ўрин олган 18 та экспонат намойиш этилди.
Ўз навбатида, 2023 йил октябрь ойида маданият ва туризм вазирининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида «Хитой маданияти кунлари» бўлиб ўтди.
2023 йил 23 сентябрь – 8 октябрь кунлари Ханчжоу шаҳрида ўтказилган XIX Осиё ўйинларида Ўзбекистондан 380 нафардан зиёд атлет спортнинг 39 турида муваффақиятли иштирок этди. Умумжамоа ҳисобида Ўзбекистон 22 олтин, 18 кумуш ва 31 бронза медаллари қўлга киритиб 5-ўринни эгаллади.
Иқтисодий алоқаларнинг кенгайиши Хитойда Ўзбекистонга, унинг тарихи ва анъаналарига бўлган қизиқишнинг ошишига ҳам хизмат қилмоқда. Хусусан, жорий йилда мамлакатимизга 40 мингдан зиёд хитойлик сайёҳ келгани шундан дарак беради.
Бир сўз билан айтганда, бугун Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги шериклик ва ҳамкорлик сифат жиҳатидан янги поғонага кўтарилди. Хитойнинг инглиз тилида босиладиган нуфузли «Global Times» газетаси ёзганидек, 2023 йил Хитой ва Ўзбекистон муносабатлари тарихида муҳим давр бўлди. Шу нуқтаи назардан, давлатимиз раҳбарининг Хитойга бўлажак давлат ташрифи икки томонлама ҳамкорликдаги муваффақият ва ютуқларни мустаҳкамлайди, шунингдек, икки мамлакат халқлари фаровонлиги йўлида самарали ҳамкорликнинг кейинги янги истиқболларини очишга хизмат қилади.

Uzbekistan-China: the centuries-old foundations of modern successful cooperation
The modern stage of Uzbek-Chinese cooperation began on 2 January 1992, when after gaining independence Uzbekistan established diplomatic relations with China as a full member of the international community.
The historical roots of relations between the two states go back to the depths of centuries and today are a powerful basis for the development of a mutually beneficial partnership at the present stage. The legendary Silk Road, which connected regions and promoted mutual enrichment and cultural exchange, has nowadays acquired a new meaning and continues to serve as an economic, cultural and humanitarian bridge between countries and people along its route.
The two countries are also strengthening close ties within the UN, the Shanghai Cooperation Organization, the «Central Asia-China» format and other multilateral structures, defending common interests and making a positive contribution to achieving security and progress around the world. It should also be noted here that Uzbekistan and China stood at the origins of the SCO and have always provided mutual support in the implementation of initiatives and proposals put forward by each other.
The established trusting and friendly dialogue between the leaders of the two countries plays an important role in the current development of bilateral relations between Uzbekistan and China.
Over the past seven years, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of China Xi Jinping have repeatedly met at multilateral summits, reciprocal state, official and working visits of the two heads of state have taken place, and a number of telephone conversations have been held.
The state visit of President Xi Jinping to Uzbekistan in September 2022, as well as state visits to China by President Shavkat Mirziyoyev in May 2017 and 2023 have given a powerful impetus to the development of bilateral relations.
High-level bilateral interaction is also characterized by dynamic and sustainable cooperation. Inter-parliamentary cooperation has intensified. In May 2017, an inter-parliamentary group on cooperation between the Oliy Majlis and the National People's Congress (NPC) was established. A fruitful inter-parliamentary dialogue is being maintained and a mutual exchange of visits by parliamentary delegations has been established.
Within the framework of governmental exchanges, official visits of Prime Minister Abdulla Aripov to China and Premier of the State Council of the People's Republic of China Li Keqiang to Uzbekistan were held in 2019, as well as an online meeting of the heads of government in June 2021. In August 2022, the 6th meeting of the Uzbek-Chinese Intergovernmental Committee on Cooperation was held online.
In October 2023, Prime Minister Abdulla Aripov visited China to participate in the closing ceremony of the XIX Asian Games, during which he met with Premier of the State Council of the People's Republic of China Li Qiang.
The mechanism of inter-ministerial political consultations has been established and is successfully functioning. A total of 17 rounds of meetings have been held in this format. Effective dialogue between the foreign ministers is also maintained within the «Central Asia-China» format.
In November 2023, the first Strategic Dialogue between the foreign ministers of the two countries was held in Beijing. On the margins of this event, a business forum was held in Guangzhou and a round table with business representatives of the two countries was held in Shanghai.
Today, China is Uzbekistan's largest economic and trade partner. In January-November 2023, the volume of trade turnover between our countries totaled $12.2 billion, exceeding the same figure in the previous year by 34 percent.
Since 2011, within the framework of the Uzbek-Chinese Intergovernmental Committee on Cooperation, the two sides have been discussing issues of development and prospects for further expansion of practical interaction.
China is also one of Uzbekistan's largest investors. The total volume of absorbed Chinese investments for 2017-2022 is almost $11 billion. Direct Chinese investments are working today in many sectors of our country's economy, including chemical industry, oil and gas, construction materials, pharmaceuticals, agrarian sector, light industry and others. The number of Chinese companies involved in the implementation of major investment and infrastructure projects in the country is steadily growing. To date, 2,125 enterprises with Chinese investment are operating in Uzbekistan. In 2023, 601 new enterprises were established.
Poverty reduction is also an important area of bilateral cooperation. In this area, Uzbekistan is working closely with the Ministry of Agriculture and Rural Affairs of the People's Republic of China. In late December, the first meeting of the subcommittee on poverty reduction within the Uzbek-Chinese Intergovernmental Cooperation Committee was held.
Visiting the Syrdarya region last April, Uzbek President Shavkat Mirziyoyev said that Syrdarya should become a "region of advanced innovations" in industry, business, agriculture, education and medicine. In this process, it was proposed to use the vast experience of China, which has made unprecedented progress in industry, agriculture, education and medicine.
In June 2023, a business forum "Syrdarya-China" was held in the city of Gulistan with the participation of 250 representatives of leading Chinese companies, including "Huawei", "TBA", "CC7" and others. As a result of the forum, about 30 agreements totalling $322 million were concluded.
One of the key areas of China-Uzbekistan cooperation is also transport and communications. It fully meets Uzbekistan's interests in transforming from a "landlocked country" to a "land-linked country", as well as the concept of China's "One Way, One Road" initiative aimed at reviving the Great Silk Road economic way.
Thus, within the framework of this initiative, the Angren-Pap railway line with the longest tunnel in the country and Central Asia as a whole was built in Uzbekistan with the participation of Chinese partners. The China-Kyrgyzstan-Uzbekistan transport corridor is becoming an international artery crossing the mountains. All four routes of the Central Asia-China gas pipeline pass through Uzbekistan, setting a benchmark for friendly cooperation between the neighboring countries.
The role of the Great Silk Road, which has connected our regions for centuries, symbolized peace, cooperation and openness between East and West, and served mutual trade, cultural and scientific exchange. Since then, Uzbekistan and China have continued to share friendship and the richness of their cultures.
Today, young people in Uzbekistan are showing interest in learning Chinese, and the Chinese are also learning Uzbek. This promotes the exchange of knowledge and cultural ties. For example, the Confucius Institutes established at the Tashkent State University of Oriental Studies and the Samarkand State Institute of Foreign Languages have become key centers for the study of Chinese culture and language.
At the same time, there is interest in learning Uzbek in China, and it is successfully taught at institutions such as the Central University of Nationalities and the Beijing Foreign Studies University, while the Shanghai University of International Studies, one of China's prestigious educational institutions, has a specialized chair in Uzbek. This interest is reflected in the growing number of students from China studying at Uzbek universities, which facilitates the exchange of knowledge and cultural ties between the two countries.
The «Uzbekistan-China» Friendship Society, established in 1998, also contributes to strengthening friendship and cooperation between the Uzbek and Chinese people.
On 18 May 2022, the Year of Culture and Art of the People of Central Asia and China was officially launched in Xi'an as part of the first Central Asia-China Summit. A number of cultural events, concerts and festivals, exhibitions, tour exchanges and presentations of Uzbek culture took place within the framework of this year.
Thus, in May 2023, a concert of the orchestra of the State Academic Big Theatre named A. Navoi was held at the «Beijing Opera House» in Beijing.
In September 2023, Uzbek Culture Minister Ozodbek Nazarbekov took part in the 6th International Silk Road Expo, which was held in the city of Dunhuang in China's Gansu Province.
And in September 2023, the opening of the exhibition "Archaeological Cooperation - "One Way, One Road" was held in the museum of the Imperial Palace "Gugong" in Beijing, where Uzbekistan was represented by 18 exhibits from the "Golden Fund" of the country's historical heritage.
In turn, "Days of Chinese Culture" were held in October 2023 as part of the visit to Uzbekistan by the Chinese Minister of Culture and Tourism.
Over 380 athletes from Uzbekistan successfully participated in 39 sports at the XIX Asian Games, which were held in Hangzhou from 23 September to 8 October 2023. Uzbekistan ranked fifth in the medal standings, winning 22 gold, 18 silver and 31 bronze medals.
Expansion of economic ties also contributes to the growing interest in Uzbekistan, its history and traditions in China. Thus, last year, more than 40,000 Chinese tourists visited our country.
In short, today Uzbekistan and China have reached a qualitatively new level of partnership and cooperation. According to the leading Chinese English-language newspaper «Global Times», 2023 has become a landmark year in the history of China-Uzbekistan relations. In this regard, the upcoming state visit of our head of state to China will strengthen the successes and achievements of bilateral interaction and open up further prospects of fruitful cooperation for the benefit of the people of the two countries.