Gallup 2022 жаҳон сўрови: Ўзбекистон аҳолиси ўртасида ўтказилган сўров натижалари таҳлили
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (CERR) “GALLUP” тадқиқот ва консалтинг ташкилоти томонидан жамоатчилик фикрини ўрганиш асосида тайёрланаётган йиллик Жаҳон сўровнома (Gallup World Poll) бўйича ҳисоботини таҳлил қилди.
Gallup 2005 йилдан бери ҳар йили 160 мамлакат ўртасида (ҳар бир давлатдан 1000 киши) дунё бўйлаб сўров ўтказиб келмоқда, бу 15 ёшдан ошган дунё аҳолисининг 98%ини ташкил қилади.
Gallup World Poll 100 саволдан иборат ва қуйидаги Индексларни ўз ичига олади:
- Қонун ва тартиб;
- Озиқ-овқат ва уй-жой;
- Институтлар ва инфратузилма;
- Яхши иш ўринлари;
- Фаровонлик.
Gallup ушбу ҳисоботида Ўзбекистонни постсовет Евроосиё минтақасидаги мамлакатлар билан таққослаб боради.
Фаровонлик кўрсаткичлари
2022 йилда фаровонлик индекси (0 дан 10 баллгача) 6,0 баллни ташкил этди, ушбу индекснинг минтақадаги ўртача кўрсаткичи эса 5,7 баллга тенг. Шундай қилиб, Ўзбекистон постсовет Евроосиё минтақаси мамлакатлари орасида энг яхши натижалардан бирини кўрсатган.
Постсовет Евроосиё минтақаси Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон, Арманистон, Озарбайжон, Грузия, Россия, Беларусь, Молдова, Украина каби давлатларни ўз ичига олади.
2022 йилда ўтказилган сўров натижаларига кўра, ўзбекистонликларнинг 39%и ҳозирги кунда ўз фаровонлиги ошиб бораётганлигини таъкидлаган, бу минтақавий ўртача 30%дан сезиларли даражада юқори.
Ҳаётдан қониқишни аниқлаш учун "Ҳаёт зинапояси" деб номланган сўров натижаларидан фойдаланилади. Респондентлардан 0 дан 10 гача зинапоянинг қайси поғонасида эканлиги сўралади, бу ерда 0-поғона энг ёмон ҳаётни, 10-поғона эса энг яхши ҳаётни англатади.
Ўзбекистон аҳолисининг атиги 2%и ўз ҳаётларида қийинчиликларга дуч келаётганликларини қайд этишган, бу минтақавий ўртача кўрсаткичдан 6%га паст.
Ўзбекистон фаровонлик кўрсаткичлари бўйича минтақа мамлакатлари орасида энг яхши натижани кўрсатган.
Шу билан бирга, Gallup баҳолашларига кўра, пандемия давридан сўнг аҳолининг фаровонлиги энг тез тикланган мамлакатлардан бири ҳисобланади.
Ўзбекистонликлар келгуси 5 йилдаги фаровонлигини 8,7 балл деб баҳолаганлар. Хусусан, келажакдаги фаровонлигини кутиш борасида Ўзбекистон минтақада энг яхши натижани кўрсатган, минтақанинг ўртача кўрсаткичи эса 7,4 баллни ташкил этган.
Респондентларнинг 86%и ҳозирги пайтда турмуш даражаси яхшиланаётганлигини билдиришган ва ушбу кўрсаткичнинг минтақадаги ўртача даражаси 40%ни ташкил этган.
Сўровда қатнашган Ўзбекистон аҳолисининг 80%и ҳозирги молиявий ҳолатидан қониқаётганлигини билдиришди, бу минтақадаги энг юқори кўрсаткич бўлиб, минтақа учун ўртача кўрсаткич 60%ни ташкил этган.
Ўзбекистонликларнинг 44%и жорий даромадларида яхши ҳаёт кечираётганликларини билдиришган бўлса, минтақадаги ўртача 33% бўлган.
Яхши иш ўринлари
Ўзбекистондаги ишчиларнинг 34%и ўз ишларидан қониқишларини билдиришган. Бу эса ўз навбатида, минтақадаги энг юқори кўрсаткич бўлиб, минтақа учун ўртача 27%ни ташкил этган.
“GALLUP” ташкилоти ҳисоб-китобларига кўра, иш жойларидан кўнгли тўлмайдиган ишчилар глобал иқтисодиётга 8,8 трлн. доллар ёки жаҳон ЯИМнинг 9% миқдоридаги харажатларни келтириб чиқаради
Ўзбекистондаги ишчиларнинг 15%и ўз иш жойларида стрессга тушишлари мумкинлигини таъкидлашган бўлиб, бу минтақадаги кўрсаткичдан минтақада 24%ни ташкил қилди.
2020 йилдан бери ҳозирги даврда иш топишнинг энг яхши пайти деб ҳисоблайдиганларнинг улуши 17%га ошган ва 2022 йилда сўровда қатнашганларнинг 63%и буни қайд этишган. Бу эса ўз навбатида, минтақадаги энг юқори кўрсаткич, ўртача кўрсаткич эса 38%ни ташкил этган.
Икки йил давомида ўзбекистонликларнинг мамлакат иқтисодиётини яхшиланаётганлигига ишончи 7%га ошиб, 82 фоизга етди. Бу кўрсаткич минтақада ўртача 51%ни ташкил этган.
Институтлар ва инфраструктура
2022 йилда ўзбекистонликларнинг 92% мамлакат ҳукуматига ишонишларини билдиришган, бу эса аҳолининг ҳукуматга бўлган ишончининг ўртача кўрсаткичи 68%ни ташкил этган минтақа мамлакатлари орасида энг яхши натижалардан бири ҳисобланади.
Шу билан бирга, Ўзбекистонда суд тизими фаолиятига ишонувчиларнинг улуши икки йил ичида 10%га ошган ва 2022 йилда 74%ни ташкил этган. Бу кўрсаткич минтақада ўртача 45% бўлиб, сезиларли даражада паст.
Минтақа аҳолисининг ўртача 55%и молия институтлари ва банкларга ишонишларини таъкидлашган бўлса, Ўзбекистонликларнинг 82%и банк-молия тизимига "жуда катта" ишонч билдиришган.
Ўзбекистонликларнинг 94%и болалар ва ёшларга "катта" эътибор қаратилмоқда деб таъкидлаган бўлсалар, бу ҳам минтақадаги ўртача кўрсаткич 76%га нисбатан юқори натижа.
Ўзбекистон аҳолисининг 93%и мамлакатда билим олиш ва ўсиш учун барча имкониятлар мавжудлигини билдиришган, минтақадаги бу кўрсаткич 68%ни ташкил этган.

Gallup World Poll 2022: Analysis of the results of surveys of Uzbekistan residents
The Center for Economic Research and Reforms (CERR) analyzed the annual Gallup World Poll, which is being prepared based on the study of public opinion.
Since 2005, Gallup has been conducting an annual World Poll among 160 countries (1 thousand people per country), which accounts for 98% of the world's adult population. The Gallup World Poll consists of 100 questions and includes Indexes:
- Law and order;
- Food and accommodation;
- Institutes and infrastructure;
- Good jobs;
- Well-being.
Gallup's study compares Uzbekistan with the countries of the post-Soviet Eurasian region.
Indicators of Well-being
In 2022, the Well-being Index (from 0 to 10 points) was 6.0 points, while the region’s average is estimated at 5.7 points. Consequently, Uzbekistan has shown one of the best results among the countries of the post-Soviet Eurasian region.
The region of post-Soviet Eurasia includes such countries as Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Armenia, Azerbaijan, Georgia, Russia, Belarus, Moldova, Ukraine.
According to the results of the survey in 2022, 39% of Uzbek people indicated that their well-being is currently increasing, which is significantly higher than the region’s average of 30%.
To evaluate life satisfaction, the results of a survey called the Cantril-ladder scale are used. Respondents are asked to imagine a ladder from 0 to 10, where step 0 means the worst possible life, and step 10 means the best possible life.
Only 2% of Uzbek people reported experiencing difficulties in their lives, which is 6% lower than the region’s average result.
Uzbekistan showed the best result among the countries of the region in the Well-being Index.
At the same time, Gallup estimated that Uzbekistan has become the fastest recovering country after the pandemic.
Uzbek people rated their well-being in the next 5 years at 8.7 points. In particular, regarding expectations of future well-being, Uzbekistan showed the highest result in the region, while the region’s average score was 7.4.
86% of respondents stated that standard of living is currently improving, and the average for this indicator in the region was 40%.
80% of the surveyed residents of Uzbekistan expressed their satisfaction with their current financial situation, which is also a high indicator for the region, where the average score was 60%.
44% of Uzbek people believed that they live well with current incomes, whereas the average for the region was 33%.
Indicators of good jobs
34% of workers in Uzbekistan stated they were satisfied with their jobs. This, in turn, is the highest rate in the region, where the average score was 27%.
According to Gallup estimates, workers who are dissatisfied with their jobs cost the global economy $8.8 trillion, or 9% of global GDP.
15% of workers in Uzbekistan reported that they may experience stress at work, 24% in the region.
Since 2020, the share of those who believe that now is the best time to find a job has increased by 17% and amounted to 63% which is one of the highest rates in the region, where the average score was 38%.
In two years, the confidence of Uzbek people in the improvement of the country's economy has increased by 7%, reaching 82%. This indicator averaged 51% in the region.
Institutions and infrastructure
The confidence of Uzbek people in their government has improved and amounted to 92% in 2022, which is one of the best results among the countries of the region, where the average score was 68%.
At the same time, the share of those who have confidence in judicial systems in Uzbekistan has increased by 10% in two years and amounted to 74% in 2022. This indicator is noticeably lower in the region, about 45%.
On average, 55% of the region's residents have confidence in the financial sector. 82% of Uzbek people expressed "quite high" confidence in the banking and financial system.
94% of Uzbek people note "great" attention to children and youth, which is also a high indicator relative to the region’s average of 76%.
93% of Uzbek respondents reported having all the opportunities for education and growth in the country, compared to 68% in the region.