Ўзбекистон-АҚШ: икки томонлама ва кўп томонлама мулоқотни ривожлантириш ҳамда мустаҳкамлаш йўлида
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Нью-Йоркда БМТ Бош Ассамблеясининг ялпи мажлисида иштироки доирасида Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтадиган «C5+1» форматидаги биринчи олий даражадаги саммитда қатнашади.
«C5+1» формати Марказий Осиё давлатлари ва АҚШ ўртасидаги кўп томонлама мулоқот ҳисобланади. Ушбу мулоқот 2015 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида минтақа давлатлари ва АҚШ ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг биринчи учрашувида бошланган эди. Бундан кўзланган мақсад долзарб масалалар юзасидан доимий фикр алмашиш, шунингдек, минтақавий савдони яхшилаш, транспорт-энергетика алоқаларини мустаҳкамлаш, ишбилармонлик муҳитини ривожлантириш, экологик муаммоларга, экстремизмга қарши курашиш, гуманитар алоқаларни кенгайтириш билан изоҳланади.
«C5+1» мулоқоти вазирларининг биринчи учрашуви якунлари бўйича «Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисида қўшма декларация» қабул қилинган бўлиб, унда АҚШнинг Марказий Осиё давлатларининг суверенитети, мустақиллиги ва ҳудудий яхлитлигини қўллаб-қувватлашга содиқлиги, шунингдек, иштирокчи давлатларнинг мунтазам алоқаларни давом эттиришга тайёрлиги қайд этилган.
Бугунги кунга қадар вазирларнинг 12 та учрашуви бўлиб ўтди. 2021 йил сентябрь ойида «C5+1» мамлакатлари вазирлари иқлим ва атроф-муҳит масалаларини муҳокама қилиш учун биринчи марта учрашдилар.
«C5+1» формати доирасида Марказий Осиёда хорижий жангариларга ва радикаллашув жараёнларига қарши курашиш, тадбиркорликни ривожлантириш, транспорт ва савдо йўлакларини такомиллаштириш, келажак энергетика жабҳасини ривожлантириш ва иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича миллий режаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ушбу лойиҳалар семинарлар, конференциялар ва тренинглар шаклида ҳаётга тадбиқ этилмоқда. 2022 йил апрель ойида «C5+1» форматидаги ўзаро ҳамкорликни институционализациялаштириш мақсадида ушбу платформа Котибияти ўз ишини бошлади. Унинг асосий мақсади «C5+1» формати доирасида ўзаро ҳамкорликни мувофиқлаштириш, ўтказилаётган тадбирларнинг ташкилий масалаларини ҳал этиш, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатлари ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича таклифлар тайёрлашдан иборатдир.
«C5+1» доирасида муайян йўналишлар бўйича ўзаро ҳамкорликни муҳокама қилиш учун ҳар йили уч йўналиш – иқтисодиёт, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва энергетика ҳамда хавфсизлик бўйича ишчи гуруҳларнинг йиғилишлари ўтказиб келинмоқда.
Марказий Осиё Ўзбекистон томонидан ташқи сиёсатнинг устувор йўналиши сифатида белгилангани боис «C5+1» формати доирасидаги ўзаро ҳамкорлик муҳим аҳамиятга эга. Чунки бу минтақадаги ижобий интеграция жараёнларига бевосита таъсир этувчи муҳим омил ҳисобланади.
Шу нуқтаи назардан, мазкур формат доирасидаги самарали ҳамкорлик баробарида Ўзбекистон-АҚШ икки томонлама ҳамкорлиги изчил мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 15-17 май кунлари бўлиб ўтган АҚШга биринчи расмий ташрифи икки давлат ўртасидаги стратегик шерикликнинг янги даврига асос солди.
Сўнгги олти йилда юқори даражадаги делегациялар алмашуви, идоралараро ва парламентлараро алоқалар, савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорлик фаоллашди.
АҚШ Конгресси Вакиллар палатасида АҚШ-Ўзбекистон муносабатларини фаоллаштириш тарафдори бўлган конгрессменларнинг норасмий гуруҳи - «Ўзбекистон бўйича кокус» ташкил этилган бўлиб, у фаол фаолият юритмоқда.
Ўзбекистонда америкалик инвесторлар иштирокидаги корхоналарнинг сони ҳам йил сайин ортиб бормоқда. «Женерал Электрик», «Женерал Моторс», «Хаятт», «Жон Дир», «Боинг», «Ханейвелл», «Кока Кола», «Калатрава», «Силверлиф» ва бошқа концерн ҳамда компанияларнинг мамлакатимизда фаол ишлаётгани муваффақиятли иқтисодий ҳамкорликка мисол бўла олади.
Қўшма Штатлар Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида эришган муваффақиятларини ҳам эътироф этади. Мамлакатимизда амалга оширилган туб ислоҳотлар туфайли «Cotton Campaign» (Коттон Кампейн) халқаро нодавлат ташкилотининг ўзбек пахтасига қўйилган бойкоти бекор қилинди.
Бугунги кунда Америка Қўшма Штатларида минглаб Ўзбекистон фуқаролари ишлаб, таҳсил олмоқда. Улар ўз урф-одатлари ва маданиятини авайлаб асраш, диаспора ва маданий уюшмалар доирасида яқиндан мулоқот қилиш имконига эгадирлар.
Тошкент ва Сиэтл, Бухоро ва Санта-Фе, Зарафшон ва Клинтон шаҳарлари ўртасида ўрнатилган биродарлик алоқалари маданиятлараро мулоқотни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Мухтасар қилиб айтганда, Ўзбекистон-АҚШ муносабатлари изчил ривожланиб бормоқда. Ўзбекистон бу ҳамкорликни нафақат икки томонлама, балки кўп томонлама форматда ҳам кенгайтириш ва мустаҳкамлашга тайёр.
14 сентябрь Душанбеда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтди. Бугун эса минтақа давлатлари раҳбарлари Марказий Осиё салоҳиятини мустаҳкамлаш ва унинг равнақи йўлида АҚШ билан ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишга тайёрдир.

Uzbekistan-United States: striving to develop and strengthen bilateral and multilateral dialogue
In the framework of participation in the plenary session of the UN General Assembly in New York, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will take part in the first «C5+1» summit in New York.
The «C5+1» format is a regular multilateral dialog between Central Asian countries and the United States. The first meeting of the foreign ministers of the region and the United States took place in November 2015 in Samarkand, marking the beginning of this dialog.
The aim of the format is to maintain a continuous exchange of views on topical issues, as well as to improve regional trade, strengthen transportation and energy ties, develop business climate, combat environmental challenges, counter extremism, and expand humanitarian ties.
The first ministerial meeting of the «C5+1» resulted in the adoption of a «Joint Declaration of Partnership and Cooperation,» which notes the U.S. commitment to support the sovereignty, independence, and territorial integrity of the Central Asian states and the willingness of the participating countries to maintain regular communications.
To date, 12 ministerial meetings have taken place. In September 2021, ministers from the «C5+1» country met for the first time to discuss climate and environmental issues.
The «C5+1» is implementing projects aimed at developing entrepreneurship, improving transportation and trade corridors, developing the energy of the future and supporting national climate change adaptation plans.
Implementation of these projects is carried out in the form of seminars, conferences and trainings. In April 2022, in order to institutionalize interaction in the «C5+1» format, the Secretariat of this platform started its work. Its main goal is to coordinate interaction within the framework of the «C5+1» format, to solve organizational issues of the events, as well as to prepare proposals for the development of cooperation between the countries of Central Asia and the United States.
To discuss cooperation in specific areas within the framework of «C5+1», annual meetings of working groups are held in three areas - economy, environmental protection and energy, and security.
Given that Central Asia has been identified by Uzbekistan as a foreign policy priority, interaction within the framework of the «C5+1» format is important, as it is a significant factor directly influencing positive integration processes in the region.
In this context, it cannot be overlooked that along with effective interaction within this format, Uzbek-American bilateral cooperation has been consistently strengthening. The first official visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States on May 15-17, 2018, laid the foundation for a new era of strategic partnership between the two countries.
Over the past six years, the exchange of high-level delegations, interagency and interparliamentary ties, and trade, economic and investment cooperation have intensified.
The U.S. House of Representatives has formed and actively operates the Caucus on Uzbekistan, an informal group of congressmen who advocate the intensification of U.S.-Uzbek relations.
The number of enterprises with the participation of American investors is growing in Uzbekistan. Examples of successful economic cooperation include the active work in our country of such concerns and companies as «General Electric», «General Motors», «Hyatt», «John Deere», «Boeing», «Honeywell», «Coca Cola», «Calatrava», «Silverleaf» and others.
The United States recognizes the progress made by Uzbekistan in the protection of human rights. Thanks to the fundamental reforms carried out in our country, the so-called «cotton boycott» by the NGO Cotton Campaign against Uzbekistan has been lifted.
Nowadays, thousands of Uzbek people work and study in the United States. They have the opportunity to cherish their customs and culture and to interact cohesively through diaspora organizations and cultural associations.
Strengthening intercultural dialogue is facilitated by twinning relations between the cities of Tashkent and Seattle, Bukhara and Santa Fe, Zarafshan and Clinton.
In short, Uzbek-American relations are consistently developing, and Uzbekistan is ready to expand and strengthen this interaction not only in bilateral but also in multilateral formats. Just recently, the Consultative Meeting of Heads of State of Central Asia was held in Dushanbe. Today, the leaders of the region are ready to discuss issues of further development of cooperation with the United States for the benefit of strengthening the potential of Central Asia for its prosperity.