Ўзбекистон-АҚШ: икки томонлама ва кўп томонлама мулоқотни ривожлантириш ҳамда мустаҳкамлаш йўлида
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Нью-Йоркда БМТ Бош Ассамблеясининг ялпи мажлисида иштироки доирасида Нью-Йорк шаҳрида бўлиб ўтадиган «C5+1» форматидаги биринчи олий даражадаги саммитда қатнашади.
«C5+1» формати Марказий Осиё давлатлари ва АҚШ ўртасидаги кўп томонлама мулоқот ҳисобланади. Ушбу мулоқот 2015 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида минтақа давлатлари ва АҚШ ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг биринчи учрашувида бошланган эди. Бундан кўзланган мақсад долзарб масалалар юзасидан доимий фикр алмашиш, шунингдек, минтақавий савдони яхшилаш, транспорт-энергетика алоқаларини мустаҳкамлаш, ишбилармонлик муҳитини ривожлантириш, экологик муаммоларга, экстремизмга қарши курашиш, гуманитар алоқаларни кенгайтириш билан изоҳланади.
«C5+1» мулоқоти вазирларининг биринчи учрашуви якунлари бўйича «Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисида қўшма декларация» қабул қилинган бўлиб, унда АҚШнинг Марказий Осиё давлатларининг суверенитети, мустақиллиги ва ҳудудий яхлитлигини қўллаб-қувватлашга содиқлиги, шунингдек, иштирокчи давлатларнинг мунтазам алоқаларни давом эттиришга тайёрлиги қайд этилган.
Бугунги кунга қадар вазирларнинг 12 та учрашуви бўлиб ўтди. 2021 йил сентябрь ойида «C5+1» мамлакатлари вазирлари иқлим ва атроф-муҳит масалаларини муҳокама қилиш учун биринчи марта учрашдилар.
«C5+1» формати доирасида Марказий Осиёда хорижий жангариларга ва радикаллашув жараёнларига қарши курашиш, тадбиркорликни ривожлантириш, транспорт ва савдо йўлакларини такомиллаштириш, келажак энергетика жабҳасини ривожлантириш ва иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича миллий режаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ушбу лойиҳалар семинарлар, конференциялар ва тренинглар шаклида ҳаётга тадбиқ этилмоқда. 2022 йил апрель ойида «C5+1» форматидаги ўзаро ҳамкорликни институционализациялаштириш мақсадида ушбу платформа Котибияти ўз ишини бошлади. Унинг асосий мақсади «C5+1» формати доирасида ўзаро ҳамкорликни мувофиқлаштириш, ўтказилаётган тадбирларнинг ташкилий масалаларини ҳал этиш, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатлари ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича таклифлар тайёрлашдан иборатдир.
«C5+1» доирасида муайян йўналишлар бўйича ўзаро ҳамкорликни муҳокама қилиш учун ҳар йили уч йўналиш – иқтисодиёт, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва энергетика ҳамда хавфсизлик бўйича ишчи гуруҳларнинг йиғилишлари ўтказиб келинмоқда.
Марказий Осиё Ўзбекистон томонидан ташқи сиёсатнинг устувор йўналиши сифатида белгилангани боис «C5+1» формати доирасидаги ўзаро ҳамкорлик муҳим аҳамиятга эга. Чунки бу минтақадаги ижобий интеграция жараёнларига бевосита таъсир этувчи муҳим омил ҳисобланади.
Шу нуқтаи назардан, мазкур формат доирасидаги самарали ҳамкорлик баробарида Ўзбекистон-АҚШ икки томонлама ҳамкорлиги изчил мустаҳкамланиб бораётганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 15-17 май кунлари бўлиб ўтган АҚШга биринчи расмий ташрифи икки давлат ўртасидаги стратегик шерикликнинг янги даврига асос солди.
Сўнгги олти йилда юқори даражадаги делегациялар алмашуви, идоралараро ва парламентлараро алоқалар, савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорлик фаоллашди.
АҚШ Конгресси Вакиллар палатасида АҚШ-Ўзбекистон муносабатларини фаоллаштириш тарафдори бўлган конгрессменларнинг норасмий гуруҳи - «Ўзбекистон бўйича кокус» ташкил этилган бўлиб, у фаол фаолият юритмоқда.
Ўзбекистонда америкалик инвесторлар иштирокидаги корхоналарнинг сони ҳам йил сайин ортиб бормоқда. «Женерал Электрик», «Женерал Моторс», «Хаятт», «Жон Дир», «Боинг», «Ханейвелл», «Кока Кола», «Калатрава», «Силверлиф» ва бошқа концерн ҳамда компанияларнинг мамлакатимизда фаол ишлаётгани муваффақиятли иқтисодий ҳамкорликка мисол бўла олади.
Қўшма Штатлар Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида эришган муваффақиятларини ҳам эътироф этади. Мамлакатимизда амалга оширилган туб ислоҳотлар туфайли «Cotton Campaign» (Коттон Кампейн) халқаро нодавлат ташкилотининг ўзбек пахтасига қўйилган бойкоти бекор қилинди.
Бугунги кунда Америка Қўшма Штатларида минглаб Ўзбекистон фуқаролари ишлаб, таҳсил олмоқда. Улар ўз урф-одатлари ва маданиятини авайлаб асраш, диаспора ва маданий уюшмалар доирасида яқиндан мулоқот қилиш имконига эгадирлар.
Тошкент ва Сиэтл, Бухоро ва Санта-Фе, Зарафшон ва Клинтон шаҳарлари ўртасида ўрнатилган биродарлик алоқалари маданиятлараро мулоқотни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Мухтасар қилиб айтганда, Ўзбекистон-АҚШ муносабатлари изчил ривожланиб бормоқда. Ўзбекистон бу ҳамкорликни нафақат икки томонлама, балки кўп томонлама форматда ҳам кенгайтириш ва мустаҳкамлашга тайёр.
14 сентябрь Душанбеда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтди. Бугун эса минтақа давлатлари раҳбарлари Марказий Осиё салоҳиятини мустаҳкамлаш ва унинг равнақи йўлида АҚШ билан ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишга тайёрдир.

Узбекистан-США: стремление к развитию и укреплению двустороннего и многостороннего диалога
В рамках участия работе пленарной сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев примет участие в первом саммите на высшем уровне формата «С5+1» в Нью-Йорке.
Формат «С5+1» – регулярный многосторонний диалог стран Центральной Азии с США. Первая встреча глав внешнеполитических ведомств государств региона и США состоялась в ноябре 2015 года в Самарканде, положив начало данному диалогу.
Целью формата является поддержание постоянного обмена мнениями по актуальным вопросам, а также улучшения региональной торговли, укрепления транспортных и энергетических связей, развития бизнес-климата, борьбы с экологическими вызовами, противодействия экстремизму, расширения гуманитарных связей.
По итогам первой министерской встречи «С5+1» была принята «Совместная декларация партнерства и сотрудничества», в которой отмечена приверженность США поддержке суверенитета, независимости и территориальной целостности государств Центральной Азии, а также готовность стран-участниц поддерживать регулярные связи.
На сегодняшний день состоялось 12 министерских встреч. В сентябре 2021 года министры стран «С5+1» впервые встретились для обсуждения вопросов климата и экологии.
В рамках формата «С5+1» реализуются проекты, направленные на развитие предпринимательства, улучшение транспортных и торговых коридоров, развитие энергетики будущего и поддержку национальных планов по адаптации к изменению климата.
Имплементация этих проектов осуществляется в виде семинаров, конференций и тренингов. В апреле 2022 года в целях институционализации взаимодействия в формате «С5+1» начал свою работу Секретариат данной платформы. Его главной целью определена координация взаимодействия в рамках формата «С5+1», решение организационных вопросов проводимых мероприятий, а также подготовка предложений по развитию сотрудничества между странами Центральной Азии и США.
Для обсуждения взаимодействия по конкретным направлениям в рамках «С5+1» ежегодно проводятся встречи рабочих групп по трем направлениям – экономика, защита окружающей среды и энергетика, безопасность.
Ввиду того, что Центральная Азия определена Узбекистаном в качестве приоритета внешней политики, взаимодействие в рамках формата «С5+1» имеет важное значение, так как является существенным фактором, непосредственно влияющим на позитивные интеграционные процессы в регионе.
В данном контексте нельзя не отметить, что наряду с эффективным взаимодействием в рамках данного формата последовательно укрепляется и узбекско-американское двустороннее сотрудничество. Состоявшийся 15-17 мая 2018 года первый официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США заложил основу новой эры стратегического партнёрства между двумя государствами.
За последние шесть лет активизировался обмен делегациями высокого уровня, межведомственные и межпарламентские связи, торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество.
В Палате представителей Конгресса США сформирован и активно функционирует Кокус по Узбекистану - неформальная группа конгрессменов, выступающих за активизацию американо-узбекских отношений.
В Узбекистане растет число предприятий с участием американских инвесторов. Примерами успешного экономического сотрудничества можно назвать активную работу в нашей стране таких концернов и компаний, как «Дженерал электрик», «Дженерал моторс», «Хаятт», «Джон Дир», «Боинг», «Ханейвел», «Кока Кола», «Калатрава», «Силверлиф», и других.
В США признают достигнутый Узбекистаном прогресс в сфере защиты прав человека. Благодаря проведенным в нашей стране коренным реформам, был отменён так называемый «хлопковый бойкот» НПО «Коттон Кампейн» в отношении Узбекистана.
Сегодня тысячи узбекистанцев трудятся и обучаются в Соединенных Штатах Америки. Они имеют возможность бережно хранить свои обычаи и культуру, сплоченно взаимодействуют в рамках организаций диаспоры и культурных объединений.
Укреплению межкультурного диалога способствуют
и побратимские связи между городами Ташкентом и Сиэтлом, Бухарой и Санта-Фе, Зарафшаном и Клинтоном.
Словом, узбекско-американские отношения последовательно развиваются, и Узбекистан готов к расширению и укреплению этого взаимодействия не только в двустороннем, но и в многостороннем форматах. Буквально на днях в Душанбе состоялась Консультативная встреча глав государств Центральной Азии. Сегодня лидеры региона готовы обсудить вопросы дальнейшего развития сотрудничества с США во благо укрепления потенциала Центральной Азии ее процветания.