ЕХҲТ ДИИҲБ Миссияси: Фақат овоз бериш яширин
Бугун пойтахтимизда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ЕХҲТ ДИИҲБ)нинг муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловининг дастлабки натижалари юзасидан матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Сайлов – демократия кўзгуси. Негаки, ҳар қандай мамлакатда очиқлик, ошкоралик, сўз эркинлиги, сайлаш ва сайланиш ҳуқуқига оид умумэътироф этилган кўплаб демократик тамойилларнинг амалда нечоғлиқ таъминлангани айнан сайлов жараёнида намоён бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш жараёнларининг очиқлиги ва ошкоралигини таъминлаш барча даражадаги сайлов комиссиялари фаолиятининг асосий принципларидандир. Президент сайловини 800 га яқин халқаро кузатувчи кузатиб борди. Улар орасида Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Парламент ассамблеяси ҳамда Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Туркий давлатлар ташкилоти, Туркий давлатлар Парламент ассамблеяси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ва МДҲ Парламентлараро ассамблеяси, Ислом ҳамкорлик ташкилоти каби нуфузли халқаро тузилмалар ва дунёнинг 47 давлатидан ташриф буюрган кузатувчилар бор. Айни пайтда Президентликка номзод кўрсатган сиёсий партиялар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларидан 54 мингга яқин кузатувчи аккредитациядан ўтказилган. Маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситаларининг аккредитациядан ўтган 1257 вакили сайлов жараёнларини ёритиб борди.
Сайлов участкаларини овоз беришга ҳозирлаш жараёнида кузатувчилар ва журналистлар учун махсус жой ажратилишига алоҳида эътибор қаратилди. Кузатувчилар овоз бериш жараёнини бемалол кузатишлари, ОАВ вакиллари бу жараённи ҳеч қандай тўсиқсиз ёритиб боришлари учун барча зарур шароитлар яратилди.

A press conference on the preliminary results of the presidential election of the Republic of Uzbekistan was held today in our capital by the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE).
Election is a mirror of democracy. After all, it is during the election process that many universally recognized democratic principles of openness, transparency, freedom of speech, voting and the right to be elected are ensured in practice in any country.
Preparation for the election of the President of the Republic of Uzbekistan and ensuring the openness and transparency of the processes of its holding are among the main principles of the activity of election commissions at all levels.
About 800 international observers watched the presidential election. Among them are the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe and the Bureau for Democratic Institutions and Human Rights, the Shanghai Cooperation Organization, the Organization of Turkic States, the Parliamentary Assembly of the Turkic States, the Inter-Parliamentary Assembly of the Commonwealth of Independent States and the CIS, the Organization of Islamic Cooperation, and 47 countries of the world. there are observers who visit. Currently, about 54,000 observers from political parties and citizens' self-government bodies that have nominated candidates for the presidency have been accredited. 1257 accredited representatives of local and foreign mass media covered the election process.
Special attention was paid to the allocation of a special place for observers and journalists during the process of preparing polling stations for voting. All necessary conditions were created for observers to easily observe the voting process, and for media representatives to cover this process without any obstacles.