ЕХҲТ ДИИҲБ Миссияси: округ ва участка сайлов комиссиялари таркибига қўйилган талаблар юксак халқаро талабларга тўла мос
Қайд этилганидек, сайловнинг қандай ўтиши кўп жиҳатларга, айниқса, участка сайлов комиссияси фаолиятига бевосита боғлиқ. Сайловга оид қонунлар самараси шу ерда юзага чиқади, мавжуд муаммолар шу ерда акс этади.
Президент сайловини ўтказиш бўйича тузилган участка сайлов комиссиялари таркибида фаолият юритаётган аъзоларнинг сифат кўрсаткичлари таҳлил қилинса, миллий сайлов тизимида изчиллик билан амалга оширилаётган кенг қамровли демократик ўзгаришлар бераётган ижобий самараларни кўриш мумкин.
Бу, аввало, жами 108 минг 399 аъзони бирлаштирган участка сайлов комиссиялари сафида аёлларнинг аввалги сайловлардагидан сезиларли даражада кўплигида кўринади. Агар 2019 йилда ўтган парламент сайловида участка сайлов комиссиялари таркибида 54,4 мингга яқин аёл фаолият юритган бўлса, жорий йилдаги Президент сайловида улар қарийб 2,5 мингтага кўп. Мазкур комиссиялар раисларининг 3827 нафари, раис ўринбосарларининг 4199 нафари, котибларининг эса 5745 нафари хотин-қизлардир. Участка сайлов комиссиялари таркибида ногиронлиги бўлган 1856 фуқаро иш олиб борди. Ахборот¬-коммуникация технологиялари бўйича мутахассислар эса аъзоларнинг 19 фоизини ташкил этади. Ушбу кўрсаткичлар сайлов ўтказиш бўйича округ ва участка сайлов комиссиялари таркибига қўйиладиган юксак халқаро талабларга тўла мосдир.

OSCE/ODIHR Mission: "The composition of election commissions fully comply with international requirements"
Today, the capital hosted a press conference of the Bureau for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe, dedicated to the preliminary results of early elections of the President of the Republic of Uzbekistan.
As noted, the successful conduct of elections is due to the observance of many factors, and especially the activities of precinct election commissions. This is where the effectiveness of election laws comes into play.
An analysis of the quality indicators of the activities of members of precinct election commissions clearly shows the high results of systematically implemented large-scale democratic changes in the national electoral system.
Firstly, there are much more women in the composition of precinct election commissions, which united 108,399 members. If in the parliamentary elections that were held in 2019, 54.4 thousand women worked in precinct election commissions, in the current election process there were 2.5 thousand more women. There were 3,827 women chairmen in these commissions, 4,199 deputy chairmen, and 5,745 secretaries. 1,856 persons with disabilities were included in precinct election commissions. And specialists in information and communication technologies accounted for 19% of the total.
These figures fully comply with international requirements for the composition of district and precinct election commissions for the conduct of elections.