ЕХҲТ ДИИҲБ Миссияси: округ ва участка сайлов комиссиялари таркибига қўйилган талаблар юксак халқаро талабларга тўла мос
Қайд этилганидек, сайловнинг қандай ўтиши кўп жиҳатларга, айниқса, участка сайлов комиссияси фаолиятига бевосита боғлиқ. Сайловга оид қонунлар самараси шу ерда юзага чиқади, мавжуд муаммолар шу ерда акс этади.
Президент сайловини ўтказиш бўйича тузилган участка сайлов комиссиялари таркибида фаолият юритаётган аъзоларнинг сифат кўрсаткичлари таҳлил қилинса, миллий сайлов тизимида изчиллик билан амалга оширилаётган кенг қамровли демократик ўзгаришлар бераётган ижобий самараларни кўриш мумкин.
Бу, аввало, жами 108 минг 399 аъзони бирлаштирган участка сайлов комиссиялари сафида аёлларнинг аввалги сайловлардагидан сезиларли даражада кўплигида кўринади. Агар 2019 йилда ўтган парламент сайловида участка сайлов комиссиялари таркибида 54,4 мингга яқин аёл фаолият юритган бўлса, жорий йилдаги Президент сайловида улар қарийб 2,5 мингтага кўп. Мазкур комиссиялар раисларининг 3827 нафари, раис ўринбосарларининг 4199 нафари, котибларининг эса 5745 нафари хотин-қизлардир. Участка сайлов комиссиялари таркибида ногиронлиги бўлган 1856 фуқаро иш олиб борди. Ахборот¬-коммуникация технологиялари бўйича мутахассислар эса аъзоларнинг 19 фоизини ташкил этади. Ушбу кўрсаткичлар сайлов ўтказиш бўйича округ ва участка сайлов комиссиялари таркибига қўйиладиган юксак халқаро талабларга тўла мосдир.

Миссия БДИПЧ ОБСЕ: «Составы избирательных комиссий полностью соответствуют международным требованиям»
Сегодня в столице состоялась пресс-конференция Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству Европы, посвященная предварительным результатам досрочных выборов Президента Республики Узбекистан.
Как было отмечено, успешное проведение выборов обусловлено соблюдением многих факторов, и особенно, деятельностью участковых избирательных комиссий. Именно здесь ярко проявляется эффективность законов, касающихся выборов.
Анализ показателей качества деятельности членов участковых избирательных комиссий явно показывает высокие результаты систематически осуществленных широкомасштабных демократических изменений в национальной избирательной системе.
Во-первых, в составах участковых избирательных комиссий, которые объединили 108 399 членов, женщин стало намного больше. Если на парламентских выборах, которые проводились в 2019 году, в участковых избирательных комиссиях работали 54,4 тыс. женщин, в текущем выборном процессе их стало на 2,5 тыс. больше. В этих комиссиях насчитывалось женщин-председателей – 3827, заместителей председателей – 4199, секретарей – 5745. В состав участковых избирательных комиссий включены 1856 лиц с инвалидностью. А специалисты по информационно-коммуникационным технологиям составили 19% от общего числа.
Эти показатели полностью соответствуют международным требованиям к составам окружных и участковых избирательных комиссий по проведению выборов.