ЕХҲТ ДИИҲБ Миссияси: Сайловга юқори даражада тайёргарлик кўрилган
Тадбирда таъкидланганидек, 8 май куни Президентнинг “Муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини тайинлаш тўғрисида”ги фармони қабул қилинди. Мазкур фармон билан 2023 йил 9 июль куни муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови ўтказилиши белгиланди. Сайлов кодексида Президент муддатидан илгари Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини тайинлаган тақдирда сайлов Сайлов кодексига тўлиқ мувофиқ ҳолда икки ой ичида ўтказилиши белгилаб қўйилган. Бунда сайловга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказишга доир тадбирларни амалга ошириш муддатлари Марказий сайлов комиссияси томонидан белгиланади. Сайловга тайёргарлик миллий қонунчиликда назарда тутилган ташкилий ишлардан бошланади. Марказий сайлов комиссияси томонидан 2023 йил 10 майдан муддатидан илгари Президент сайлови бўйича сайлов кампаниясига старт берилди. Шу тариқа мамлакатда Президент сайлови эркин ва адолатли, очиқ ва ошкора тайёргарлик ишлари бошланди. Президент сайловини ўтказиш билан боғлиқ барча ишлар Марказий сайлов комиссияси ҳамда округ ва участка сайлов комиссиялари томонидан Конституция, Сайлов кодекси, Марказий сайлов комиссияси қарорлари, шунингдек, календарь режага мувофиқ амалга оширилди.
Сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича тадбирларнинг тартиби, босқичлари ва муддатлари ҳақидаги холис ахборотларни сайловчилар ва сиёсий партияларга белгиланган тартибда оммавий ахборот воситалари орқали тезкорлик билан етказиш таъминланди.

Миссия БДИПЧ ОБСЕ высоко оценила подготовительные работы к выборам
В столице состоялась пресс-конференция Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству Европы, посвященная предварительным результатам досрочных выборов Президента Республики Узбекистан.
Как было отмечено, 8 мая Президент Узбекистана подписал указ о назначении досрочных выборов главы государства. В соответствии с документом на 9 июля 2023 года назначено проведение досрочных президентских выборов.
Согласно Избирательному кодексу, если Президент назначил досрочные выборы Президента Республики Узбекистан, проведение выборов должно осуществиться в течение двух месяцев. При этом сроки мероприятий по подготовке и проведению выборов назначаются Центральной избирательной комиссией. Подготовка к выборам начинается с организационных работ, предусмотренных национальным законодательством.
10 мая 2023 года Центральной избирательной комиссией дан старт избирательной кампании досрочных выборов Президента. Таким образом, в стране начались подготовительные работы. Весь процесс, связанный с этим важным событием, ЦИК, окружными и участковыми избирательными комиссиями осуществлен согласно Конституции, Избирательному кодексу, Решениям ЦИК, а также календарному плану.
Избирателям и политическими партиям в установленном порядке обеспечен оперативный доступ к объективной информации о порядке, этапах и сроках мероприятий по подготовке и проведению выборов.