Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига аъзо давлатлар раҳбарлари Кенгаши мажлисидаги нутқи
Ҳурматли раис!
Ҳурматли делегациялар раҳбарлари!
Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг навбатдаги саммитида барча иштирокчиларни самимий қутлашдан мамнунман.
Ҳиндистон Республикаси Бош вазири жаноб Нарендра Модига бугунги учрашувимизни ташкил этгани учун билдирилган барча миннатдорлик сўзларига қўшиламан. Ҳиндистоннинг ШҲТга биринчи раислиги муваффақиятли бўлганини қайд этамиз.
Самарқанд саммитида эришилган келишувларга мувофиқ кўп қиррали ҳамкорлигимиз жадал ривожланиб бораётганини мамнуният билан таъкидлаб ўтмоқчиман. Биз ташкилотимизни янада кенгайтириш ва ислоҳ қилиш бўйича қабул қилинган қарорларни амалга оширишни бошладик.
Фурсатдан фойдаланиб, Эрон Ислом Республикасининг Шанхай ҳамкорлик ташкилотига кириши билан боғлиқ барча тартиб-таомил жараёнлари якунига етгани ва ушбу давлатнинг ташкилотга аъзо бўлгани билан Эрон Президенти Иброҳим Раисийга билдирилган табрикларга қўшиламан.
Ўзбекистон, шунингдек, ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш мақсадида Беларусь Республикасининг мажбуриятлари тўғрисида қабул қилинаётган қарорни ҳам тўлиқ қўллаб-қувватлайди.
Ҳурматли мажлис иштирокчилари!
Барчамиз халқаро муносабатлар тизимида давом этаётган туб ўзгаришларнинг гувоҳи бўлиб турибмиз.
Афсуски, геосиёсий кескинлик ва можароларнинг кучайиши кузатилмоқда, глобал хавфсизлик ва барқарор ривожланишга нисбатан янги таҳдид ва хавф-хатарлар пайдо бўлмоқда, экология, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлиги соҳаларида таҳдидлар авж олмоқда. Шу муносабат билан конструктив ва ишончли мулоқотни йўлга қўйиш ўткир заруратга айланиб бораётгани ўз-ўзидан аёндир.
Ўзбекистон баҳс ва можароларни ҳал этиш, тинчлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича мақбул ечимларни излаш ва қарорларни қабул қилишда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти марказий ўрин эгаллаши керак, деган принципиал позицияга риоя қилади.
Таъкидлаш жоизки, ўзаро мулоқот ва ишонч борасидаги чора-тадбирларни мустаҳкамлаш мақсадида ўтган йили умумий хавфсизлик ва фаровонлик йўлидаги бирдамлик бўйича Самарқанд ташаббусини илгари сурган эдик.
Глобал миқёсда кун тартибида турган энг долзарб муаммоларни муҳокама қилиш, уларнинг бепоён минтақамизга таъсирини баҳолаш ва ўзаро ҳамкорликда таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида биз БМТ, бошқа нуфузли халқаро шериклар билан биргаликда мазкур Ташаббуснинг доимий платформасини йўлга қўйишни режалаштирмоқдамиз.
Қадрли ҳамкасблар!
ШҲТ доирасидаги кўп томонлама ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш йўлидан борар эканмиз, бугун биз ташкилотимизнинг муваффақияти унинг асосий тамойилларига қатъий риоя этиш асосида таъминланишини яхши тушунамиз. Булар – ташкилотнинг блокдан ташқари мақоми, очиқликка қатъий содиқлик, тенг ҳуқуқлилик ва қарорларни консенсус асосида қабул қилиш тамойилларидир.
Энг муҳими, бизнинг ҳамкорлигимиз турли манфаатлар, ёндашувлар, қарашлар ва ташкилотга аъзо давлатлар ўртасидаги маданий тафовутларни ўзаро ҳурмат қилиш ва конструктив идрок этишга асосланади.
ШҲТни ривожлантиришнинг ҳозирги босқичида биз унинг минтақавий кун тартибидаги энг долзарб масалаларни ҳал қилишда самарали халқаро тузилма сифатидаги етакчилик ролини сақлаб қолиш ва кучайтириш жуда муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Шу муносабат билан ташкилот доирасида қабул қилинган келишув ва қарорларни инвентаризация қилиш, ҳамкорлик институт ва механизмлари фаолиятини аудитдан ўтказиш, ташкилотимизни модернизация қилиш бўйича келишувларнинг амалга оширилишини жадаллаштиришни мақсадга мувофиқ, деб биламиз.
Миллий таҳлил марказларини бирлаштирган Экспертлар форуми доирасида ШҲТ истиқболлари бўйича қўшма тадқиқот лойиҳасини амалга оширишни ҳам таклиф этамиз.
Бундай ишлар натижаларини навбатдаги саммитимиз давомида кўриб чиқишимиз мумкин.
Ҳурматли йиғилиш иштирокчилари!
Бугунги учрашувимиз кун тартибидан келиб чиқиб, ШҲТ доирасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича аниқ таклифларимизни қайд этиб ўтмоқчиман.
Биринчи. Биз “Шанхай руҳи”га мувофиқ, ташкилот доирасида ўзаро ҳамжиҳатлик ва англашувни мустаҳкамлашни ҳал қилувчи вазифа деб биламиз.
Биз ШҲТнинг яхши қўшничилик, ишонч ва трансчегаравий шериклик кодексини ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурмоқдамиз. Ушбу ҳужжатнинг қабул қилиниши янги шароитларда устувор вазифаларни белгилаб олиш, кўп томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича умумий ёндашувлар ва комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш имконини беради.
Иккинчи. ШҲТ минтақаси – бу улкан иқтисодий имкониятлар майдони, ташкилотимизга аъзо барча мамлакатлар узоқ муддат давомида барқарор ривожланиши учун платформа ва ресурс базасидир.
Харид қобилияти паритети бўйича жаҳон ялпи маҳсулотининг учдан бир қисми, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларнинг қарийб 27 фоизи ва жаҳондаги савдо ҳажмининг 20 фоизи ШҲТ улушига тўғри келади.
Ташкилотимизга аъзо давлатлар саноат ва инновацион тараққиёт кўрсаткичлари бўйича етакчилик қилади, улкан интеллектуал салоҳиятга, энергетика ва аграр соҳада бой ресурсларга эга.
Шу муносабат билан бугунги кунда ички, яъни, минтақавий савдо ва саноат-технологик кооперацияни ривожлантириш учун умумий маконни шакллантириш бўйича ташаббусни илгари суриш ҳар қачонгидан ҳам долзарбдир.
Ҳукуматларимиз ва мутасадди идораларимизга ШҲТнинг инновацион тараққиёт, рақамлаштириш ва роботлаштириш, сунъий интеллект, биотехнология, фармацевтика ва саноатнинг бошқа истиқболли тармоқларини қамраб олувчи Янги иқтисодий мулоқот дастурини қабул қилиш масаласини кўриб чиқиш бўйича топшириқ беришни таклиф қиламан.
Бундай лойиҳаларни илгари суриш мақсадида Ўзбекистонда ШҲТга аъзо давлатлар минтақаларининг инновацион шериклиги ҳафталигини, юқори технологияларнинг қўшма кўргазмаси билан биргаликда ўтказиш ниятидамиз.
Учинчи. ШҲТ маконида транспорт-коммуникациявий боғлиқликни кучайтириш бўйича комплекс чора-тадбирларни қабул қилиш муҳимдир.
Ҳозирги вақтда биз Шимол–Жануб ва Шарқ–Ғарб магистрал йўлларини ривожлантириш бўйича бир қатор стратегик лойиҳаларни фаол илгари сурмоқдамиз. Шу борада Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон темир йўлини қуриш лойиҳаси бўйича амалий ишлар бошланганини айтиб ўтмоқчимиз. Биз ушбу йўналиш бўйлаб, шунингдек, Афғонистон орқали Жанубий Осиё ва Яқин Шарқ бозорларига олиб чиқадиган Эрон ва Покистон портлари томон мультимодал ташувларни ривожлантирмоқдамиз.
Таҳлилчиларнинг маълумотига кўра, ушбу лойиҳаларни амалга ошириш юк ташиш ҳажмини бир неча баробар ошириш, шунингдек, транспорт харажатларини учдан бир қисмга камайтириш имконини беради.
ШҲТ давлатларининг транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқлигига доир ягона харитани ишлаб чиқишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз. Бу мавжуд “тўсиқлар” ва “бўшлиқлар”ни аниқлаш, умумий, ўзаро интеграциялашган транспорт-транзит тизимини шакллантириш учун устувор чора-тадбирлар ва лойиҳаларни белгилаб олиш имконини беради.
Ушбу масалаларни мамлакатларимиз транспорт вазирларининг навбатдаги кенгайтирилган йиғилишида йирик транспорт-логистика компаниялари, операторлар ва экспедиторлар, таҳлилчи ва ушбу соҳа мутахассисларини кенг жалб этган ҳолда батафсил кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Биз Бирлашган Миллатлар Ташкилоти шафелигида Ўзбекистонда Минтақалараро ўзаро боғлиқлик марказини ташкил этиш бўйича ташаббусимизни ҳам ҳамкорларимиз қўллаб-қувватлашига умид қиламиз.
Тўртинчи. “Яшил” кун тартибига оид масалаларга алоҳида тўхталиб ўтмоқчиман.
Бугунги кунда барча мамлакатларимиз бу борада кўп ишларни олиб бормоқда. Бироқ ШҲТ майдонида иқлим ўзгаришига мослашиш, декарбонизация ва “тоза” технологияларни жорий этиш, “ақлли” қишлоқ хўжалиги ва сувдан тежамкорлик билан фойдаланишни ривожлантириш масалалари бўйича янада яқин мувофиқлаштириш ва амалий ҳамкорлик зарур.
Биз ташкилотимиз маконида кейинги йил – Экология йили деб эълон қилинишини қўллаб-қувватлаймиз.
“Яшил белбоғ” дастури доирасида Минтақавий экологик лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва “яшил” технологияларни жорий этиш бўйича қўшма ҳаракатлар режасини тайёрлашни таклиф қиламиз. Ушбу ишни Ўзбекистонда ташкил этилаётган Марказий Осиё атроф-муҳитни ўрганиш ва иқлим ўзгариши университети негизида ташкил этиш мумкин.
Бешинчи. Озиқ-овқат хавфсизлиги билан боғлиқ хатарлар ортиб бораётгани муносабати билан Озиқ овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти билан биргаликда жорий йилнинг сентябрь ойида Ўзбекистонда мазкур масала бўйича халқаро конференция ўтказишни режалаштирмоқдамиз.
Ушбу тадбирнинг алоҳида сессияси мазкур масалани глобал даражада ҳал этишга амалий ҳисса қўшиш учун умумий тамойил ва ёндашувларни ишлаб чиқиш мақсадида ШҲТ давлатлари ҳамкорлигига бағишланади.
Ушбу конференцияда сизнинг мамлакатларингиз делегацияларини фаол иштирок этишга таклиф қиламиз.
Олтинчи. Туризм соҳасидаги ҳамкорлик асосий устувор йўналишлардан бири ҳисобланади.
Ҳозирги вақтда сифатли ва мақбул нархлардаги умумминтақавий сайёҳлик маҳсулотлари етишмаслиги яққол сезилмоқда.
ШҲТ минтақасида Туризмни ривожлантириш йилида туризм маъмуриятлари, етакчи оператор ва авиакомпаниялар ўртасидаги алоқаларнинг фаоллашувини қўллаб-қувватлаймиз.
Самарқанд шаҳридаги "Ипак йўли" халқаро университетида шу йилнинг октябрь ойида бўлиб ўтадиган Жаҳон сайёҳлик ташкилоти Бош ассамблеясининг юбилей сессияси доирасида ШҲТ туризм индустриясини ривожлантириш бўйича қўшма илмий-амалий конференция ўтказишни таклиф этамиз.
Еттинчи. ШҲТ мамлакатлари бой маданий-гуманитар салоҳиятга эга.
Ушбу йўналишда мувофиқлаштирилган сиёсатни амалга ошириш мамлакатларимиз ва халқларимизни янада яқинлаштиради, деб ҳисоблаймиз.
Шу муносабат билан биз фаол маданий алмашинувлар бўйича йиллик тақвимларни шакллантириш амалиётини жорий этишни таклиф қиламиз. Халқларимизнинг бетакрор тарихий мероси бўйича қўшма кўргазмалар, бевосита ҳамда электрон платформалар асосидаги концертлар, театрлар гастроллари, форумлар, кинофестиваллар ва тақдимотлар ушбу тақвимдан ўрин олади.
Илмий ва таълим дастурларини кенгайтириш, ташкилотга аъзо мамлакатлар тилларида халқларимизнинг адабий меросини таржима қилиш ва нашр этиш бўйича тизимли ишларни олиб бориш муҳимдир.
Шунингдек, “ШҲТ – илғор ғоялар ва келажак ташаббуслари макони” мавзусида ёшлар ўртасида мулоқотни кенгайтириш бўйича тадбирлар дастурини тайёрлаш ташаббусини илгари сурмоқдамиз.
Саккизинчи. Мамлакатларимизнинг барқарор ривожланиши минтақада ягона ва бўлинмас хавфсизликни таъминлаш билан чамбарчас боғлиқ.
Ҳамкасбларим томонидан ШҲТнинг Минтақавий аксилтеррор тузилмаси фаолиятини фаоллаштириш бўйича ташаббуслар қўллаб-қувватланаётганини мамнуният билан қайд этмоқчиман.
Биз Минтақавий аксилтеррор тузилма кенгашининг сайёр йиғилишларини ўтказиш амалиётини давом эттиришни қўллаб-қувватлаймиз. Бу ушбу тузилманинг замонавий таҳдидларга тезкор жавоб бериш бўйича имкониятларини оширишга хизмат қилади.
Шунингдек, кўп томонлама муҳим ҳужжатлар – Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларга қарши курашиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома ҳамда ШҲТ маконида экстремистик мафкурага қарши курашиш бўйича қўшма дастурни тайёрлаш ва қабул қилишни тезлаштириш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Ушбу ҳужжатларнинг ҳаётга татбиқ этилиши радикаллашув борасидаги хатарларга муносиб жавоб бўлиши, бузғунчи кучларнинг ўз мафкурасини, биринчи навбатда, ёшлар ўртасида тарқатишга бўлган уринишларини зарарсизлантириши лозим.
Ҳурматли ҳамкасблар!
Кун тартибимизда турган яна бир муҳим масала – бу Афғонистонда сақланиб қолаётган мураккаб вазиятдир.
Афсуски, бу мамлакатнинг муаммоси ва афғон халқининг фожиаси халқаро кун тартибида иккинчи ўринга сурилиб қолди. Кейинги пайтларда халқаро миқёсда амалга оширилган барча ҳаракатлар кутилган натижани бермади. Афғонистон аҳолисининг тобора оғирлашиб бораётган ижтимоий аҳволи ҳам шундан далолат беради. Бунинг устига ушбу мамлакатга кўрсатилаётган гуманитар ёрдам ҳажми сезиларли даражада камайди.
Фақат Бирлашган Миллатлар ташкилоти доирасида Афғонистон ҳукумати билан конструктив мулоқот ўрнатиш орқалигина бу муаммога ечимни топиш мумкин, деб ҳисоблаймиз.
Бу кўп жиҳатдан Афғонистоннинг бевосита қўшнилари ва узоқ муддатли сиёсий ечим топилишидан энг кўп манфаатдор бўлган Шанхай ҳамкорлик ташкилоти давлатларининг сиёсий иродасига боғлиқ.
Шу муносабат билан “ШҲТ – Афғонистон” мулоқот гуруҳи шаклидаги биргаликдаги ишларни ва маслаҳатлашувларни қайта тиклаш мақсадга мувофиқ, деб биламиз.
Азиз дўстлар!
Сўзимнинг якунида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раисликни қабул қилиб олгани муносабати билан Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Кемелевич Тоқаевга билдирилган табрик ва тилакларга қўшиламан.
Сиз эълон қилган кенг кўламли дастурни амалга оширишда яқин ҳамкорлик қилишга тайёрмиз.
Шунингдек, Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган президентлик сайлови муносабати билан айтган илиқ сўзларингиз ва муваффақиятлар тилаганингиз учун сизлардан чин дилдан миннатдорман.
Ишончим комилки, учрашувимиз натижалари, бугун илгари сурилган ташаббуслар, қабул қилинадиган муҳим қарорлар ШҲТ маконида серқирра шерикликни янада кенгайтиришга, халқларимиз ўртасидаги ўзаро ҳамжиҳатлик ва дўстликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Meeting of the Heads of the Member-States of the Shanghai Cooperation Organization
Distinguished Chairman!
Dear heads of delegations!
I am sincerely glad to welcome all participants of this Summit of the Shanghai Cooperation Organization.
I echo the words of gratitude expressed today to the Honorable Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi for organizing our meeting. We note India's successful first SCO presidency.
I would like to underscore with satisfaction the dynamic development of our multifaceted cooperation in accordance with agreements of the Samarkand Summit. We have embarked on the practical implementation of the adopted decisions on further expanding and reforming of our Organization.
I take this opportunity to join congratulations to President of Iran H.E. Mr. Ibrahim Raisi on the completion of all procedural issues and accession of the Islamic Republic of Iran to the Shanghai Cooperation Organization.
Uzbekistan also fully supports the decision on the commitments of the Republic of Belarus to obtain the status of the SCO member-state.
Dear participants of the meeting!
We are all experiencing dramatic changes in the system of international relations.
Unfortunately, we are witnessing increasing geopolitical tensions and escalation of conflicts, the emergence of new risks and threats to global security and sustainable development, increasing challenges to environment, food and energy security. There is an obvious urgent need to establish a constructive and trusted dialogue.
Uzbekistan takes a principled position on the central role of the United Nations in the settlement of disputes and conflicts, in the search and adoption of compromise solutions in order to ensure peace and stability.
It is worth noting that in order to strengthen dialogue and trust we launched last year the Samarkand Solidarity Initiative for Common Security and Prosperity.
Together with the United Nations and other high-profile international partners, we plan to launch a permanent platform of this Initiative to discuss the most acute problems of the global agenda, assess its impact on our vast region and elaborate joint proposals.
In developing and strengthening multilateral and multifaceted cooperation within the SCO, today we understand that the success of the Organization is ensured by strict adherence to its core principles. This includes the non-aligned status, firm commitment to openness, equality, and consensus-based decision-making.
Most importantly, our cooperation is based on a mutual respect and a constructive perception of the different interests, positions, views and cultural differences of the member-states.
At this stage of the development of the SCO we consider it crucial to maintain and strengthen the leading role of the Organization as an effective international structure in addressing the most pressing issues on the regional agenda.
In this regard, we consider it expedient to carry out the inventory of adopted agreements and decisions, audit of the activities of institutions and cooperation mechanisms, acceleration of the implementation of agreements on the modernization of our Organization.
We also propose to implement a joint research project on the SCO development prospects as part of the Expert Forum, which would bring together national think tanks.
We could consider the outcomes of such work during our next summit.
Distinguished participants of the meeting!
Taking into account the agenda of our meeting, I would like to present our specific proposals on the further development of cooperation within the SCO.
First. We consider the consolidation of unity and mutual understanding within the Organization in line with the "Shanghai Spirit" to be a key task.
We put forward an initiative to develop the SCO Code of Good Neighborliness, Trust and Cross-Border Partnership. The adoption of the Code will enable us to identify priority tasks, elaborate common approaches and comprehensive measures for further strengthening multilateral cooperation in the new circumstances.
Second. The SCO region is a space of vast economic opportunities, a platform and a resource base for the long-term sustainable development of all the countries of our Organization.
The SCO accounts for approximately one-third of the global GDP by purchasing power parity, about 27 percent of foreign direct investments, and up to 20 percent of global trade.
The SCO member-states are leaders in industrial and innovative development and possess enormous intellectual potential, abundant energy, and agricultural resources.
In this context, the initiative to establish a common space for increasing inter-regional trade and industrial-technological cooperation has never been more relevant.
I propose to instruct our governments and agencies to work out the issue of adopting the SCO New Economic Dialogue Program, covering such areas as innovative development, digitalization and robotics, artificial intelligence, biotechnology, pharmaceuticals, and other industries of the future.
In order to promote these projects, we intend to hold an Innovation Partnership Week of the SCO Member-States Regions in Uzbekistan, with the organization of a joint exhibition of high technologies.
Third. It is important to take comprehensive measures to strengthen transport and communication connectivity in the SCO space.
To date, we are actively promoting a number of strategic projects to develop North-South and East-West corridors. In this context, we note the start of practical work on the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway project. We are developing multimodal transport along this route, as well as through Afghanistan to the ports of Iran and Pakistan, with access to the markets of South Asia and the Middle East.
According to experts, the implementation of these projects will make it possible to increase the volume of freight traffic and reduce transport costs by third.
We consider it expedient to develop a unified map of transport connectivity of the SCO states. This will help to determine the “bottlenecks” and “gaps” and outline priority actions and projects to create a common, integrated transport and transit system.
We propose to consider these issues in detail at the next extended meeting of our countries' transport ministers, with broad participation in the discussion big transport and logistics companies, operators and expeditors, analysts and industry specialists.
We are also counting on our partners' support for our initiative to create an Interregional connectivity center in Uzbekistan under the auspices of the United Nations.
Fourth. I would like to highlight the issues of the Green Agenda. Today, all our countries are doing a lot in this direction.
However, we need closer coordination and practical cooperation within the SCO on adaptation to climate change, decarbonization and implementation of clean technologies, development of smart agriculture and water conservation.
We support the declaration of the next year as the Year of ecology in our Organization.
We propose to develop a Joint action plan to support regional environmental projects and the introduction of "green" technologies as part of the Green Belt Program. This work could be organized on the basis of the Central Asian University of Environment and Climate Change, which is being established in Uzbekistan.
Fifth. Given the growing risks of the food security we are planning to hold jointly with FAO UN an International conference on this issue in Uzbekistan this September.
A special session of this event will be devoted to the cooperation of the SCO states in order to develop common principles and approaches for practical contribution to resolving this issue at the global level.
We invite the delegations of your countries to take an active part in the work of this Conference.
Sixth. The cooperation in the sphere of tourism is one of the key priorities.
The shortage of high quality, affordable and regional tourism products is particularly acute.
We welcome the intensification of contacts among tourism administrations, leading operators and air companies in the Year of Tourism Development in the SCO region.
We propose to hold on the basis of the International University of Tourism and Cultural Heritage "Silk Road" in Samarkand a joint scientific-practical conference on the development of tourism industry of the SCO as part of the anniversary session of the General Assembly of the World Tourism Organization in October this year.
Seventh. The SCO countries have rich cultural and humanitarian potential.
We believe that a coordinated policy in this area will bring our countries and peoples even closer.
In this connection, we propose to put into practice the formation of an annual Calendar of Intensive Cultural Exchange. This will include joint exhibitions of the rich historical heritage of our peoples, concerts, theater tours, forums, film festivals and presentations, including on the basis of digital platforms.
It is essential to expand scientific and educational programs, to carry out systematic work on the translation and publication of literary treasures of our peoples in the languages of the Organization's countries.
Moreover, we take the initiative to prepare a program to expand youth exchanges called "The SCO is a space of creative ideas and initiatives of the future".
Eighth. The sustainable development of our countries is closely linked to ensuring comprehensive and indivisible security in the region.
I am pleased to note my colleagues' support for initiatives to step up the activities of the SCO Regional Anti-Terrorist Structure.
We are in favor of continuing the practice of holding on-site meetings of the RATS Council, which will increase the capacity of this structure to respond swiftly to contemporary threats.
We also consider it necessary to speed up the preparation and adoption of major multilateral documents – the Convention on Cooperation against Cybercrime and the Joint Program to Combat Extremist Ideology.
The practical implementation of these documents should become an adequate response to the challenges of radicalization and neutralize the attempts of destructive forces to spread their ideology, especially among the youth.
There is another topical issue on our agenda, which is the ongoing difficult situation in Afghanistan.
Unfortunately, the problem of this country and the tragedy of the Afghan people have receded into the background of the international agenda. All the steps that have recently been taken at the international level have not led to the expected results. The deteriorating social conditions of the population of Afghanistan bear witness to this. At the same time, the amount of humanitarian aid has decreased significantly.
We believe that the only way out is through constructive dialogue with the Afghan authorities within the framework of the United Nations.
This depends in large part on the political will of the SCO states, which are Afghanistan's immediate neighbors and are most interested in a lasting political solution.
In this regard, we consider it appropriate to resume joint work and consultations in the format of the SCO-Afghanistan Contact Group.
In conclusion, I would like to add my congratulations and best wishes to the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev on assuming the presidency of the Shanghai Cooperation Organization.
We are ready to work closely together to implement the major program you have announced.
I am also sincerely grateful to you for your kind words and best wishes for success in the upcoming presidential elections in Uzbekistan.
I am convinced that the results of our meeting, the initiatives put forward today, the important decisions adopted will serve to further develop multifaceted partnership in the SCO region, deepen mutual understanding and consolidate friendship between our peoples.