Ўзбекистон, Қирғизистон ва Қозоғистон энергетика вазирлари Қамбарота-1 гидро электр станцияси қурилишининг лойиҳаси бўйича «йўл харитаси»ни имзоладилар
Кеча Бишкек шаҳрида Ўзбекистон энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов, Қирғизистон энергетика вазири Таалайбек Ибраев ва Қозоғистон энергетика вазири Болат Акчулаков томонидан Қамбарота-1 ГЭС қурилиши лойиҳаси бўйича «йўл харитаси» имзоланди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Энергетика вазирлиги маълумотига кўра, томонлар лойиҳани амалга оширишнинг асосий шартлари ва зарурора чор-тадбирларни белгилаб олдилар.
Мазкур ГЭС нафақат Қирғизистон, балки Марказий Осиё мамлакатларининг электр ва сув таъминотида муҳим ўрин тутади.
Лойиҳа доирасида 5,4 млрд куб метрга тенг сув омбори ва 1860 МВт қувватли гидроэлектростанции ишга туширилади. Натижада йилига ўртача 5,6 миллиарда кВт-соат электроэнергии ишлаб чиқариш имкониати яратилади.
Эслаби ўтамиз: 2022 йил сентябрьойда Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган ШҲТ саммити доирасида икки мамлакат Президентлари томданони Қамбарота-1 ГЭС қурилишини тез фурсатда бошлаш муҳлигига алоҳида эътибор каратилган эди.

Министры энергетики Узбекистана, Казахстана и Кыргызстан подписали «дорожную карту» строительства Камбаратинской ГЭС-1
Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов, министр энергетики Кыргызстана Таалайбек Ибраев и министр энергетики Казахстана Болат Акчулаков вчера в городе Бишкеке подписали «дорожную карту» по проекту строительства ГЭС «Камбарота-1», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным пресс-службы Министерства энергетики Узбекистана, в документе стороны определили основные условия и необходимые меры для реализации проекта.
В рамках проекта будут введены в эксплуатацию водохранилище объемом 5,4 миллиарда кубометров и гидроэлектростанция мощностью 1860 МВт. В результате можно будет производить в среднем 5,6 миллиарда кВтч электроэнергии в год.
Напомним, что в рамках прошедшего 15 сентября 2022 года в Самарканде саммита ШОС президенты Узбекистана и Кыргызстана Шавкат Мирзиёев и Садыр Жапаров провели двусторонние переговоры, на которых особое внимание уделили важности скорейшего начала строительства ГЭС «Камбарата-1».
По данным Кыргызского национального информационного агентства «Кабар», работу ГЭС будет контролировать совместное предприятие трех стран, что позволит обеспечить электрической энергией государства Центральной Азии и стабилизирует водообеспечение региона.