Shuhrat Ergashev: O‘zbekiston-Qirg‘iziston davlat chegarasini qonuniy jihatdan rasmiylashtirishning tugallanishi har ikki davlat uchun xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash, iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar yaratadi
O‘zbekiston va Qirg‘izistonning davlat chegarasini delimitatsiya qilish bo‘yicha bahsli masalalarni hal etish borasida birgalikda amalga oshirayotgan saʼy-harakatlari har ikki davlatning strategik munosabatlarni rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ko‘rsatmoqda, deb taʼkidlagan O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi bo‘lim boshlig‘i Shuhrat Ergashev “Dunyo” AAga taqdim etgan sharhida.
- 2017 yil oktyabr oyida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘izistonga davlat tashrifi chog‘ida qabul qilingan Strategik sheriklik, do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va ishonchni mustahkamlash to‘g‘risidagi deklaratsiya davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlashga xizmat qildi, - deydi ekspert. - Ushbu tashrif davomida imzolangan Davlat chegarasi to‘g‘risidagi shartnoma o‘zaro munosabatlar yangi tarixida birinchi marta umumiy uzunligi 1 ming 472 km bo‘lgandavlat chegarasi chizig‘ining qariyb 85 foizi bo‘yicha o‘zaro kelishuvga erishish imkonini berdi.
Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarovning 2021 yil mart oyida O‘zbekistonga buyurgan davlat tashrifi chog‘ida ikki tomonlama munosabatlar yuqori va sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi. Davlat rahbarlari tashrif yakunida qabul qilingan Qo‘shma bayonotda “O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasidagi davlat chegarasi chizig‘i o‘tishini huquqiy jihatdan rasmiylashtirishning tugallangani va uning do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va hamkorlik chegarasiga aylantirilishi ikki qardosh xalqning muhim hayotiy manfaatlariga javob beradi”, deya taʼkidladilar. Ikki mamlakat hukumat delegatsiyalariga davlat chegarasining qolgan uchastkalarini delimitatsiya qilishni yakunlash bo‘yicha muzokaralar jarayonini faollashtirish topshirildi.
2022 yil 3 noyabr kuni Bishkek shahrida O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlar chog‘ida ikki davlat tashqi ishlar vazirlari boshchiligidagi delegatsiyalar O‘zbekiston-Qirg‘iziston o‘rtasidagi ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildi. Bunda mamlakatlar o‘rtasidagi davlat chegarasini delimitatsiya qilish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Tomonlar Davlat chegarasi o‘tish chizig‘ining teng huquqlilik, o‘zaro manfaatdorlik va yaxshi qo‘shnichilik tamoyillari asosida huquqiy rasmiylashtirishning yakunlanishi har ikki mamlakatdan tashqari butun Markaziy Osiyo manfaatlariga ham mos kelishini taʼkidladilar.
Tadbir davomida O‘zbekiston-Qirg‘iziston Davlat chegarasining alohida uchastkalari to‘g‘risidagi bitim va Andijon (Kampirobod) suv omborining suv resurslarini birgalikda boshqarish to‘g‘risidagi bitim imzolandi.
Ularni ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonunlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi tomonidan 2022 yilning 14 noyabrida qabul qilinib, Senat tomonidan 18 noyabr kuni maʼqullandi hamda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 30 noyabr kuni imzolandi.
2022 yil 17 noyabr kuni Qirg‘iziston parlamenti chegara va Andijon suv ombori bo‘yicha xalqaro shartnomalarni ratifikatsiya qildi. Shartnomalarni ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonunlar Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov tomonidan 2022 yil 29 noyabr kuni imzolandi.
Chegaralarning shartnoma-huquqiy delimitatsiyasining tugallanishi O‘zbekiston va Qirg‘iziston milliy manfaatlariga to‘liq mos keladi, shuningdek, har ikki tomon uchun teng siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy manfaatlar keltiradi. Andijon suv omborini birgalikda boshqarish bo‘yicha kelishuvlarga erishish, O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi davlat chegarasini batamom tartibga solish asnosida quyidagi maqsadlarga erishishga xizmat qiladi:
birinchidan, ikki davlatning chegaradosh hududlarida yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlashga, mintaqaviy barqarorlik va xavfsizlikni saqlashda o‘zaro hamkorlik qilish uchun zarur siyosiy va diplomatik shart-sharoitlarni yaratishga. Qonuniy ravishda kelishilgan chegaralar terrorizm, narkotik moddalar savdosi va kontrabanda tahdidlariga qarshi samaraliroq kurashish imkonini beradi. Ikki davlatning chegara va boshqa kuch tuzilmalari ushbu tahdid va xavflarga qarshi kurashda davlatlararo shartnomalar va xalqaro huquq meʼyorlari asosida har tomonlama hamkorlik qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Taʼkidlash joizki, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi chegara to‘liq huquqiy tartibga solinishi chegaradagi mojarolarning asosiy sabablarini bartaraf etishga, ikki davlat fuqarolari, birinchi navbatda, chegaradosh hududlar aholisining barqarorligi va xavfsizligini taʼminlashga xizmat qiladi.
Ikkinchidan, iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va mamlakatlar o‘rtasidagi sheriklik samaradorligini oshirishga. O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘zaro tovar ayirboshlash umumiy hajmini 2 milliard AQSH dollariga yetkazishni rejalashtirmoqda. 2021 yilda ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 952,6 million dollarni tashkil etgan. Qirg‘iziston O‘zbekistonning oltinchi eng yirik tashqi savdo hamkori hisoblanadi. Mazkur kelishuvlarning kuchga kirishi ikki davlat chegarasida nazorat-o‘tkazish punktlarini ko‘paytirish, o‘zaro savdo va sarmoyaviy hamkorlikni oshirish, chegaradan o‘tishdagi ortiqcha cheklovlarni olib tashlash, gumanitar aloqalarni osonlashtirish uchun sharoit yaratadi.
Chegara bo‘yicha kelishuv mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik qo‘shma loyihalarni, jumladan, “O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy” temir yo‘li qurilishini to‘liq miqyosda amalga oshirishga o‘tish imkonini beradi. Ushbu loyihaning amalga oshirilishi ikki mamlakatning transport-logistika holatini tubdan yaxshilash, shuningdek, mamlakatlarimiz va umuman mintaqadagi xo‘jalik faoliyatini sezilarli darajada jonlantirish imkonini beradi.
Uchinchidan, iqtisodiyot tarmoqlari va aholini suv resurslari bilan taʼminlash sharoitlarini yaxshilashga. Andijon (Kampirobod) suv omborini birgalikda boshqarish ikki mamlakatda suvdan barqaror foydalanishni mustahkamlaydi, bu esa global iqlim o‘zgarishi sharoitida nihoyatda muhim ahamiyat kasb etadi.
Erishilgan kelishuv O‘zbekistonning Qirg‘izistondagi “Qambar-ota-1” GES qurilishida to‘liq ishtirok etishiga turtki beradi, bu esa suv-energetika muammolarini hal etishda ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikning muhim namunasiga aylanadi. Umuman olganda, Markaziy Osiyoda suv-energetika muammolarini oqilona murosaga kelish va manfaatlarni o‘zaro hisobga olish tamoyillari asosida qonuniy hal etish uchun foydali asos yaratiladi.
To‘rtinchidan, chegaradosh viloyatlar aholisining yashashi uchun yana-da qulay shart-sharoitlar yaratishga. Chegaraning bahsli uchastkalaridagi muammolarni hal qilish ikki davlat fuqarolari o‘rtasidagi aloqalarni kuchaytiradi, chegara savdosining o‘sishini rag‘batlantiradi, yangi infratuzilma loyihalarini barpo etishga, yangi ish o‘rinlari yaratilishiga ko‘maklashadi va shu orqali ham O‘zbekiston, ham Qirg‘izistondagi chegaradosh viloyatlar aholisi farovonligining oshishiga xizmat qiladi.
Ayni paytda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi chegara bo‘yicha kelishuvlarga erishilgani xalqaro ekspertlar orasida ijobiy munosabat va yuqori bahoga sabab bo‘ldi. Ularning fikricha, ikki do‘st davlat o‘rtasidagi chegaralarning qonuniy tartibga solinishi mintaqadagi chegara masalalarini tinch yo‘l bilan hal etishning namunasi bo‘lishi mumkin.
Shunday qilib, O‘zbekiston-Qirg‘iziston davlat chegarasini qonuniy jihatdan rasmiylashtirishning tugallanishi har ikki davlat uchun xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash, iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida katta imkoniyatlar ochadi, Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik va hamkorlik muhitini mustahkamlashga hissa bo‘lib qo‘shiladi.
Erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi ikkala mamlakatning xalqaro munosabatlarning davlatlararo muammolarni o‘zaro hurmat va bir-birining manfaatlarini hisobga olish asosida birgalikda hal etishga qodir masʼul subyektlari sifatidagi tashqi siyosiy imijlarining sezilarli darajada yaxshilanishiga ham hissa qo‘shadi.

Шухрат Иргашев: Завершение правового оформления узбекско-кыргызской границы открывает перед двумя странами большие возможности для укрепления безопасности и стабильности и развития сотрудничества
Предпринятые Узбекистаном и Кыргызстаном совместные усилия по разрешению спорных вопросов по делимитации Государственной границы показывают заинтересованность двух государств в развитии отношений стратегического характера, отметил в интервью ИА «Дунё» начальник отдела Информационно-аналитического центра международных отношений МИД Узбекистана Шухрат Иргашев.
– Принятая в октябре 2017 года в ходе государственного визита Президента Шавката Мирзиёева в Кыргызстан «Декларация о стратегическом партнёрстве, дружбе, добрососедстве и укреплении доверия» способствовала укреплению взаимопонимания между государствами, – сказал эксперт. – Подписанный во время визита Договор о госгранице между двумя странами позволил впервые в новейшей истории взаимоотношений согласовать около 85% линии совместной границы, общая протяженность которой составляет 1472 километра.
В ходе состоявшегося 11-12 марта 2021 года государственного визита Президента Кыргызстана Садыра Жапарова в Узбекистан двусторонние отношения были выведены на качественно новый уровень. Главы государств в принятом по его итогам Совместном заявлении подчеркнули, что «завершение правового оформления прохождения линии государственной границы между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой и превращение ее в границу дружбы, добрососедства и сотрудничества, отвечает жизненно важным интересам двух братских народов». Правительственным делегациям двух стран было поручено активизировать переговорный процесс по завершению делимитации оставшихся участков государственной границы.
3 ноября 2022 года в городе Бишкеке в ходе политических консультаций между делегациями во главе с министрами иностранных дел двух государств обсуждены актуальные вопросы узбекско-кыргызского двустороннего и многостороннего сотрудничества. Особое внимание было уделено вопросам делимитации государственной границы между странами.
Стороны подчеркнули, что завершение юридического оформления линии прохождения Госграницы на основе принципов равноправия, взаимной выгоды и добрососедства отвечает интересам как двух стран, так и всей Центральной Азии.
В ходе мероприятия состоялось подписание Договора об отдельных участках узбекско-кыргызской государственной границы и Соглашения о совместном управлении водными ресурсами Андижанского (Кемпир-Абадского) водохранилища.
Законы об их ратификации были приняты Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан 14 ноября, одобрены Сенатом 18 ноября и подписаны Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым 30 ноября 2022 года.
17 ноября 2022 года парламент Кыргызской Республики ратифицировал международные договора по границе и Андижанскому водохранилищу. Законы о ратификации договоров были подписаны Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым 29 ноября 2022 года.
Завершение договорно-правовой делимитации границ полностью соответствует национальным интересам Узбекистана и Кыргызстана, а также несет равные политические и социально-экономические выгоды обеим сторонам. Достижение договоренностей о совместном управлении Андижанским водохранилищем, как и окончательное урегулирование госграницы между Узбекистаном и Кыргызстаном, будут способствовать достижению следующих целей.
Во-первых, укреплению добрососедства в приграничных районах двух стран и созданию необходимых политико-дипломатических условий для взаимодействия в поддержании региональной стабильности и безопасности. Юридически согласованные границы позволят более эффективно противодействовать угрозам терроризма, наркотрафика и контрабанды. Пограничные и другие силовые структуры двух государств смогут полноценно сотрудничать согласно нормам межгосударственных соглашений и международного права, противодействуя указанным вызовам и угрозам безопасности.
Важно отметить, что полное правовое урегулирование границы между нашими странами будет способствовать устранению основных причин для пограничных конфликтов, обеспечению стабильности и безопасности для граждан двух государств, прежде всего населения приграничных территорий.
Во-вторых, продвижению экономического сотрудничества и повышению эффективности партнерства между странами. Узбекистан и Кыргызстан планируют увеличить общий объем взаимного товарооборота до 2 миллиардов долларов США. В 2021 году товарооборот между двумя странами составил 952,6 миллиона долларов. Кыргызстан является шестым крупнейшим внешнеторговым партнёром Узбекистана. Вступление в силу указанных соглашений создаст условия для увеличения пунктов пропуска на границе между двумя странами, наращивания взаимной торговли и инвестиционного сотрудничества, снятия избыточных ограничений на пересечение границ, облегчая гуманитарные контакты.
Пограничное урегулирование позволит перейти к полномасштабной реализации совместных проектов регионального и международного значения, в том числе строительству железной дороги «Узбекистан – Кыргызстан – Китай». Реализация этого проекта кардинально улучшит транспортно-логистическое положение двух стран, а также позволит существенно оживить хозяйственную деятельность как в двух наших странах, так и в регионе в целом.
В-третьих, улучшению условий обеспечения экономики и населения водными ресурсами. Совместное управление Андижанским (Кемпир-Абадским) водохранилищем укрепит стабильное водопользование в двух странах, что имеет исключительно важное значение в условиях глобального изменения климата.
Достигнутая договоренность придаст импульс полноценному участию Узбекистана в сооружении в Кыргызстане ГЭС «Камбар-Ата-1», что станет важным примером взаимовыгодного взаимодействия двух стран в решения водных и энергетических проблем. В целом, будет создан полезный прецедент для правового урегулирования водно-энергетических проблем Центральной Азии на основе принципов разумных компромиссов и взаимного учета интересов.
В-четвертых, созданию более благоприятных условий для жизнедеятельности населения приграничных районов. Урегулирование спорных участков границы позволит активизировать контакты граждан двух стран, будет стимулировать рост приграничной торговли, способствовать строительству новых инфраструктурных проектов, созданию новых рабочих мест, и, тем самым, будет содействовать росту благосостояния жителей приграничных районов как Узбекистана, так и Кыргызстана.
Между тем достижение договоренностей по границе Узбекистана с Кыргызстаном вызвало весьма позитивную реакцию и высокую оценку среди международных экспертов. По их мнению, договорно-правовое урегулирование границ между двумя дружественными государствами может стать примером мирного разрешения пограничных вопросов в регионе.
Таким образом, завершение правового оформления узбекско-кыргызской границы открывает перед двумя странами большие возможности для укрепления безопасности и стабильности, развития экономического сотрудничества, станет вкладом в укрепление атмосферы добрососедства и сотрудничества в Центральной Азии. Реализация достигнутых договоренностей также позволит значительно улучшить внешнеполитический имидж двух стран как ответственных субъектов международных отношений, способных совместно решать межгосударственные проблемы на основе взаимного уважения и учета интересов друг друга.