Касалликларнинг олдини олиш чоралари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 декабрь куни фтизиатрия ва пульмонология соҳасини ривожлантириш, ОИТС касаллигининг олдини олиш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 13 февралдаги қарори билан фтизиатрия ва пульмонология ёрдами кўрсатиш тизимини такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар қабул қилинган эди. Бу сезиларли натижа бериб, касалланганлар умумий сони 2 мингтага камайди. Янги касалланиш ҳолати 10 фоизга, ўлим ҳолати 17 фоизга қисқарди.
Лекин сўнгги йилларда коронавирус эпидемияси сабабли юртимизда ўпка касалликлари бўйича диспансер назоратидаги беморлар сони 18 фоизга ошган.
Ҳудудларда туберкулёз бўйича 5 хил юқори технологик жарроҳлик амалиётига талаб бўлса-да, бу хизматлар фақат Тошкент ва Нукус шаҳарларида тўлиқ йўлга қўйилган.
Одам иммунитети танқислиги вируси билан касалланиш ҳолатлари ҳам, афсуски, кўпаймоқда. Бу, айниқса, Тошкент шаҳри, Андижон ва Самарқанд вилоятларида долзарб.
Шу боис йиғилишда мазкур икки соҳадаги навбатдаги чора-тадбирлар мутахассислар иштирокида муҳокама қилинди.
Президентимиз келгуси йилдан бошлаб “Ўпка саломатлиги” мобил бригадаларини ташкил этиб, чекка ҳудудларда болаларни скрининг текширувларидан ўтказиш бўйича топшириқ берди.
Туберкулёз инфекциясининг молекуляр-генетик диагностикасини, яширин инфекцияси бор беморларни аниқлаш ва профилактик даволаш қамровини ошириш зарурлиги таъкидланди.
Вилоят ҳокимларига ҳудудлардаги Фтизиатрия сиҳатгоҳларини таъмирлаш ва жиҳозлаш, бактериология лабораторияларини ташкил этиш топширилди.
Соғлиқни сақлаш вазирлигига туберкулёз билан касалланган беморларни дори воситалари билан бепул таъминлаш вазифаси қўйилди. Бунга давлат бюджетидан 40 миллиард сўм ажратилади.
ОИВ инфекцияси бўйича ҳам текширувни кенгайтириб, 3 миллион аҳолини қамраб олиш чоралари белгиланди. Бундай беморлар ҳам 22 турдаги вирусга қарши дорилар билан бепул таъминлади.
Ҳудудий ОИТС маркази ва туманлараро лабораторияларни таъмирлаш, уларни замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозлашга масъуллар бириктирилди.
Тиббиётнинг бирламчи бўғини ходимларини ОИВ инфекцияси бўйича малакасини ошириш, аҳоли ўртасида касаллик ва унинг оқибатлари тўғрисида тушунтириш ишларини кучайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Умуман, буларнинг барчасини инобатга олиб, фтизиатрия, пульмонология ва ОИТС йўналишларида дастурий қарорлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.

Обсуждены меры по профилактике заболеваний
Президент Шавкат Мирзиёев 12 декабря провел совещание по вопросам развития фтизиатрии и пульмонологии, профилактики СПИДа.
Постановлением главы нашего государства от 13 февраля 2019 года были утверждены меры по совершенствованию системы оказания фтизиатрической и пульмонологической помощи. Их реализация дала ощутимые результаты: общее число больных снизилось на 2 тысячи, новые случаи заболевания сократились на 10 процентов, летальные исходы - на 17 процентов.
Однако, на фоне пандемии коронавируса, в последние годы число состоящих на диспансерном учете больных с заболеваниями легких в нашей стране увеличилось на 18 процентов.
Несмотря на имеющуюся в регионах потребность в 5 видах высокотехнологической хирургической помощи больным туберкулезом, такие услуги налажены в полной мере только в городах Ташкенте и Нукусе.
К сожалению, наблюдается также прирост заражения вирусом иммунодефицита человека. Это особенно актуально для города Ташкента, Андижанской и Самаркандской областей.
В связи с этим на совещании с участием специалистов обсуждены очередные меры по этим двум направлениям.
Президент поручил организовать со следующего года мобильный бригады «Здоровые легкие» и провести скрининг детей в отдаленных районах.
Указано на необходимость расширения масштабов молекулярно-генетической диагностики инфекции, вызывающей туберкулез, выявления и профилактического лечения больных с латентным туберкулезом.
Хокимам областей поручено отремонтировать и оснастить фтизиатрические санатории, организовать бактериологические лаборатории в регионах.
Перед Министерством здравоохранения поставлена задача наладить бесплатное лекарственное обеспечение больных туберкулезом. На эти цели из государственного бюджета будет выделено 40 миллиардов сумов.
Определены также меры по расширению обследований на ВИЧ-инфекцию, охватив ими 3 миллионов человек. ВИЧ-инфицированные будут бесплатно обеспечиваться противовирусными препаратами 22 видов.
За вопросами снабжения региональных центров и межрайонных лабораторий по СПИДу, оснащения их современной медицинской аппаратурой закреплены ответственные лица.
Подчеркнута важность повышения квалификации работников первичного звена здравоохранения в вопросах ВИЧ-инфекции, усиления среди населения разъяснительной работы о данном заболевании и его последствиях.
В целом поставлена задача разработать с учетом данных поручений проекты программных документов по совершенствованию служб фтизиатрии, пульмонологии и профилактики СПИДа.