Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Владимир Норовнинг Туркий давлатлар ташкилоти саммити якунлари бўйича матбуот анжуманидаги нутқи
(Самарқанд шаҳри, 2022 йил 1 ноябрь)
Ҳурматли оммавий ахборот воситалари вакиллари!
Аввало, Туркий давлатлар ташкилоти саммити ва унинг доирасида ўтказилган тадбирларга эътиборингиз ҳамда фаол иштирокингиз учун ҳар бирингизга миннатдорчилик билдирмоқчиман.
Сизларнинг фаолиятингиз туфайли Ташкилонинг нуфузи янада мустаҳкамланиб, жаҳон ҳамжамиятининг унга бўлган қизиқиши ортиб бормоқда.
Сўнгги кунларда Ўзбекистон Туркий давлатлар ташкилотининг турли тадбирлари учун учрашув ва музокаралар майдонига айланди.
Халқаро форум, конференциялар ва учрашувларда иштирок этиш учун ташриф буюрган расмий хорижий делегациялар ва меҳмонлар самимий кутиб олинди.
Ўзбекистон Президенти, муҳтарам Шавкат Миромонович Мирзиёев раислигида 6 та аъзо ва кузатувчи давлатлар раҳбарлари, Бош котиб ва тузилмалар раҳбарлари иштирок этган бугунги саммит юртимизда Тошкилот доирасида бўлиб ўтган барча воқеаларнинг мантиқий якуни бўлди.
Ўзбекистон Президенти Саммит меҳмонларини қутлар экан, ҳамкасбларига қадимий ва ҳамиша навқирон Самарқандни Туркий цивилизация пойтахти деб эълон қилишни қўллаб-қувватлагани учун миннатдорлик билдирди.
Дарҳақиқат, бу қарор ўз-ўзидан қабул қилинмади. Зеро Самарқанд шаҳри бутун туркий халқларнинг фахридир.
У буюк туркий сулолаларнинг пойтахти бўлиб, туркий халқларнинг давлатчилиги, илм-фан ва санъати ривожига улкан ҳисса қўшган макон ҳисобланади.
“Туркий цивилизациянинг янги даври: умумий тараққиёт ва фаровонлик сари” шиори остида ўтказилган саммит туркий давлатлар ўртасидаги амалий ҳамкорлик учун янги уфқлар ва истиқболларни очди.
Давлатимиз Раҳбари таъкидлаганидек, бу сафарги саммитнинг ўзига хос жиҳатларидан бири шундаки, туркий оила кўп асрлик тарихимизда илк бор янгиланган ташкилотимиз доирасида тўлиқ йиғилди.
Туркманистон Халқ Маслаҳати “Миллий Генгеш” раиси ҳурматли Гурбангули Бердимуҳамедов ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғон Жаноби Олийларининг Турк дунёсининг энг олий ордени билан тақдирланиши Саммитнинг муҳим воқеаси бўлди.
Ўзбекистон раҳбари ушбу мукофотлар икки қардош давлатнинг халқларимиз бирлигини мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатларига берилган юксак баҳо эканини таъкидладилар.
Шу билан бирга, томонларнинг якдиллик билан қабул қилган қарори асосида ўтган йили Ўзбекистон томони ташаббуси билан таъсис этилган Туркий дунё бирлигини таъминлашга қўшган ҳиссаси учун Алишер Навоий номидаги халқаро мукофот буюк қирғиз ёзувчиси, давлат ва жамоат арбоби, шунингдек, туркий халқлар тарихи ва маданиятини бутун дунёга ёйишда беқиёс ҳисса қўшган бетакрор шахс Чингиз Айтматовга (абадий) берилди.
Ҳурматли матбуот анжумани иштирокчилари!
Саммит чоғида Ўзбекистон Республикаси Президенти “Туркий давлатлар ташкилоти ўз тараққиётининг янги, янада муҳим босқичига қадам қўймоқда, у ҳамкорликнинг кўплаб устувор вазифаларини ҳал қилиши керак” деб айтиб ўтдилар.
Шу нуқтаи назардан, Мамлакатимиз Раҳбари Ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг долзарб масалалари бўйича қатор аниқ таклиф ва амалий ташаббусларни илгари сурди.
Аввало, ўзаро товар айирбошлашни кўпайтириш, «яшил» иқтисодиёт, ахборот технологиялари ва транспорт коммуникацияларини ривожлантириш орқали савдо-иқтисодий алоқалар асосларини мустаҳкамлаш муҳимлиги қайд этилди.
Ушбу ғояларни амалга ошириш мақсадида Ташкилот шафелигида “Янги иқтисодий имкониятлар маконлари”ни шакллантириш, Халқаро туркий иқтисодий форумни ўтказиш, транспорт соҳасида ҳамкорлик стратегиясини ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Ўзбекистон Президенти, шунингдек, Ташкилот маконида озиқ-овқат маҳсулотларини етказиб беришнинг самарали механизмларини шакллантириш бўйича битим тузиш ва ушбу ҳужжат орқали озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш мақсадида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш муҳимлигига алоҳида урғу бердилар.
Ёшлар соҳасидаги ҳамкорликка эътибор қаратилиб, келаси йили Туркий давлатлар ёшларининг фан ва инновациялар бўйича халқаро конгрессини ўтказиш таклиф этилди.
Бундан ташқари, Давлатимиз раҳбари ҳамкасбларини ташкилотнинг институционал ислоҳотларини амалга оширишга чақирди. Хусусан, хавфсизлик, савдо, инвестиция, транспорт, қишлоқ хўжалиги, энергетика, туризм, фан ва технология, соғлиқни сақлаш ва бошқа соҳаларда қўмиталар ташкил этиш таклифини илгари сурди.
Азиз дўстлар,
Саммит кун тартибига кўра, давлатлар раҳбарлари дўстона ва конструктив руҳда ўтган музокаралар чоғида Ташкилот доирасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилди, минтақавий ва халқаро вазият юзасидан фикр алмашдилар.
Туркий давлатлар етакчилари жаҳонда рўй бераётган воқеаларнинг жадаллашуви ва халқаро муносабатлардаги ўзгаришлар Туркий давлатлар ташкилотини замонавий воқеликка доимий мослаштириш зарурлигини тақозо этишини айтиб ўтдилар.
Иштирокчилар эътиборни замонамизнинг кучайиб бораётган таҳдид ва таҳликаларини енгиш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш мақсадида стратегик масалалар бўйича тизимли мулоқотни йўлга қўйиш зарурлигига қаратишди.
Шу нуқтайи назардан, давлат раҳбарлари Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан илгари сурилган тинчлик ва барқарорликни, кенг халқаро ҳамкорликни таъминлаш ва инсониятнинг барқарор ривожланишига кўмаклашишга қаратилган “Умумий хавфсизлик ва фаровонлик учун Самарқанд бирдамлик ташаббуси”ни олқишладилар.
Халқаро кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан аъзо давлатларнинг келишилган позициялари саммитнинг асосий якуний ҳужжати сифатида қабул қилинган Самарқанд декларациясида қайд этилди.
Шунингдек, у минтақавий ва глобал муаммоларни ҳал қилишда томонларнинг умумий ёндашувларини акс эттиради ва Ташкилотни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини белгилаб беради.
Музокаралар якунлари бўйича 10 дан ортиқ кўптомонлама ҳужжат қабул қилинди. Бу эса, шубҳасиз, Ташкилот фаолиятининг истиқболли йўналишлари бўйича ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги амалий мазмун билан тўлдиришга хизмат қилади.
“Туркий нигоҳ - 2040” концепциясини амалга ошириш доирасида 2022-2026-йилларга мўлжалланган Туркий давлатлар ташкилоти стратегиясининг қабул қилинганини алоҳида қайд этиб ўтмоқчиман.
Бу ҳужжатнинг амалга оширилиши мамлакатларимиз ўртасида турли соҳаларда ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш имконини беради.
Пандемиядан кейинги даврда ва жаҳон иқтисодиётидаги нотинчликнинг кучайиши шароитида Ташкилот маконида иқтисодий тикланишни жадаллаштириш мақсадида аъзо давлатлар ўртасида Савдони енгиллаштириш стратегияси тасдиқланди ва Соддалаштирилган божхона коридорлари тизимини шакллантириш тўғрисидаги битим имзоланди.
Туркий инвестиция фондини қисқа муддатларда ташкил этиш тўғрисидаги қарор ўзига хос бир ютуқ бўлди деб ҳеч шубҳасиз айта оламиз.
Бу Ташкилот мамлакатлари ўртасидаги ўзаро манфаатли лойиҳа бўйича ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишда ва реал секторларда ҳамкорликни ривожлантиришда умумий кучли сиёсий-ҳуқуқий иродани намоён этди.
Бундан ташқари, Саммит доирасида Халқаро аралаш юк ташишлар тўғрисидаги битим ва Транспорт боғлиқлиги дастури имзоланди.
Бу эса транспорт-логистика соҳасидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш учун янги имкониятларни яратади.
Ташкилот фаолиятини такомиллаштириш, унинг институционал асосларини мустаҳкамлаш мақсадида Нахичеван битимига ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги Протокол ва Ташкилотнинг янги таҳрирдаги ички қоидалари қабул килинди.
Улар Ташкилотимиз фаолиятида тенглик, ўзаро ҳурмат ва барча қарорларни консенсус асосда қабул қилиш каби ҳамкорликнинг асосий қадриятларига содиқликни тасдиқлайди.
Самарқанд саммити барқарорлик, хавфсизлик ва узлуксиз тараққиётни таъминлаш манфаатлари йўлида кўп томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлашнинг янги йўналишларини белгилаш имконини берди.
Бундан ташқари, Саммит Туркия Республикасининг муваффақиятли раислигини якунлади ва бу давлат раҳбарлари томонидан юқори баҳоланди.
Раислик Ўзбекистон Республикасига ўтди ва у албатта самарадорлик ва амалий натижаларга қаратилади.
Аъзо давлатлар Ўзбекистон Президентининг келаётган 2023-йилни Туркий цивилизациянинг юксалиши йили деб эълон қилиш тўғрисидаги таклифини бир овоздан қўллаб-қувватлашди.
Ўзбекистон Ташкилот халқаро кун тартибидаги долзарб масалаларни конструктив муҳокама қилиш, туркий дунёда қардош халқлар ўртасидаги маданий алоқалар ва анъаналарни мустаҳкамлаш учун самарали халқаро платформа бўлиб хизмат қилишда давом этиши учун саъй-ҳаракатларини изчил амалга ошириб боришини ишонтириб айтмоқчиман.
Қозоғистон томонининг таклифига кўра, Ташкилотнинг навбатдаги саммитини 2023 йилда Қозоғистонда ўтказишга қарор қилинди.
Сўзим сўнгида шуни алоҳида айтиб ўтишни истардимки, Саммит якунида муҳтарам Бағдод Култаевичнинг Бош котиблик ваколати муддати тугади.
Давлат раҳбарлари унинг Туркий давлатлар ташкилоти доирасида ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги ғайратли ва самарали фаолияти учун миннатдорчилик билдирдилар.
Ҳурматли Бағдод Култаевичнинг янги ишларида ўз номимдан ҳам муваффақиятлар тилаб қоламан.
Қирғизистон Республикаси номзоди, ҳурматли Омуралиев Кубаничбек Қосимович, Туркий давлатлар ташкилоти янги Бош котиби лавозимига тасдиқланди. Унинг келгуси фаолиятида зафарлар тилайман.

Выступление министра иностранных дел Узбекистана Владимира Норова на пресс-конференции по итогам саммита ОТГ
(г.Самарканд, 11 ноября 2022г.)
Добрый день, уважаемые представители средств массовой информации!
Прежде всего, позвольте выразить признательность каждому из Вас за оказанное внимание к саммиту Организации тюркских государств и приуроченным к нему мероприятиям.
Благодаря Вашим публикациям укрепляется положительный образ нашей Организации, повышается интерес к ней со стороны мировой общественности.
В течение последних дней Узбекистан был площадкой для различных мероприятий Организации тюркских государств, радушно принимал гостей, официальный делегаций для участия в министерских и экспертных встречах, международных форумах и конференциях.
Кульминационным завершением всех этих событий стал сегодняшний саммит, прошедший под председательством Президента Узбекистана уважаемого Шавката Миромоновича Мирзиёева, в котором приняли участие руководители 6 стран-участниц и наблюдателей, Генеральный секретарь ОТГ и главы аффилированных структур при Организации.
Приветствуя гостей саммита, Президент Узбекистана выразил признательность своим коллегам за поддержку инициативы о объявлении древнего и вечно молодого города Самарканда – столицей тюркской цивилизации.
Действительно, данное решение было принято неспроста, город Самарканд является гордостью всех тюркских народов.
Будучи столицей великих тюркских династий, он внес огромный вклад в развитие государственности, науки и искусства наших народов.
Встреча лидеров стран Организации тюркских государств, прошедшая под девизом «Новая эпоха тюркской цивилизации: к общему развитию и процветанию», открыла новые горизонты и перспективы практического сотрудничества между тюркскими странами.
Как отметил глав нашего государства, одной из особенностей нынешнего саммита является то, что впервые за многовековую нашей истории тюркская семья в полном составе собралась за одним столом в рамках обновленного объединения.
Знаковым событием саммита стало вручение Высшего ордена Тюркского мира Председателю Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана уважаемому Гурбангулы Бердымухамедову и президенту Турции уважаемому Реджепу Эрдогану.
Вручая эти награды, глава Узбекистана подчеркнул, что они являются высокой оценкой усилий этих двух братских государств по укреплению единства наших стран и народов.
Наряду с этим, по единогласному решению сторон, учрежденная в прошлом году по инициативе узбекской стороны Международная премия имени Алишера Навои за вклад в единство тюркского мира была (посмертно) присвоена великому кыргызскому писателю, государственному и общественному деятелю Чингизу Айтматову – уникальной личности, внесшей неоценимый вклад в распространении тюркской истории и культуры во всем мире.
Уважаемые участники пресс-конференции,
В ходе саммита Президент Республики Узбекистан отметил, что «в свете происходящих вокруг нас событий сегодняшний саммит имеет особое, историческое значение.
Организация тюркских государств вступает в новый, ещё более ответственный этап своего развития, ей предстоит решать многие приоритетные задачи сотрудничества».
В данном контексте лидер нашей страны выдвинул ряд конкретных предложений и практических инициатив по актуальным вопросам многопланового сотрудничества в рамках ОТГ.
Прежде всего, подчеркнута важность укрепления основ торгово-экономических отношений путем увеличения взаимного товарооборота, развития «зеленой» экономики, информационных технологий и транспортных коммуникаций.
В целях реализации этих идей предложено сформировать под эгидой Организации Пространства новых экономических возможностей, провести Международный тюркский экономический форум, а также разработать Стратегию сотрудничества в транспортной сфере.
Президент Узбекистана также подчеркнул значимость дальнейшего укрепления сотрудничества в сельскохозяйственной области в целях обеспечения продовольственной безопасности путем заключения соглашения о формировании эффективных механизмов по поставке продовольственной продукции на пространстве Организации.
Акцентировав внимание сотрудничеству по линии молодежи, предложено провести в следующем году Международный конгресс тюркской молодежи по науке и инновациям.
Помимо этого, глава нашего государства призвал своих коллег к проведению институциональных реформ Организации, в частности им было выдвинуто предложение о создании в рамках ОТГ комитетов в областях безопасности, торговли, инвестиций, транспорта, сельского хозяйства, энергетики, туризма, науки и техники, здравоохранения и др.
Уважаемые друзья,
Согласно повестке дня саммите, лидеры наших стран в дружественной и конструктивной атмосфере обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества в рамках Организации, обменялись мнениями по региональной и международной ситуации.
Главы государств подчеркнули, что стремительность происходящих в мире событий и изменений в международных отношениях диктуют необходимость постоянной адаптации ОТГ к современным реалиям. Участниками акцентировано внимание на необходимость налаживания системного диалога по стратегическим вопросам в целях консолидации усилий для преодоления растущих вызовов и угроз современности.
В данном контексте, лидеры приветствовали Самаркандскую инициативу солидарности во имя общей безопасности и процветания, выдвинутую Президентом Республики Узбекистан, нацеленную на обеспечение мира и стабильности, широкое международное сотрудничество и продвижение устойчивого развития человечества.
Согласованные позиции государств-членов по актуальным вопросам международной повестки дня были зафиксированы в принятой Самаркандской декларации – главном итоговом документе саммита. В ней нашли свое отражение также общие подходы сторон к решению региональных и мировых проблем, обозначены приоритеты по развитию Организации.
По итогам переговоров принято более 10 многосторонних документов, которые, несомненно, будут способствовать наполнению качественно новым практическим содержанием сотрудничество по перспективным направлениям деятельности Организации.
Хотел бы отдельно отметить принятие Стратегии ОТГ на 2022-2026 годы в рамках реализации концепции «Видение тюркского мира 2040», практическое воплощение которой позволит приступить к запуску взаимодействия по различным направлениям между странами Организации.
В целях ускорения экономического восстановления в регионе ОТГ в постпандемический период и в условиях усиливающейся турбулентности в мировой экономике, утверждена Стратегия по упрощению торговли между государствами-участниками ОТГ, а также подписано Соглашение о формировании упрощенных таможенных коридоров.
Прорывным стало принятие решение о скором создании Тюркского инвестиционного фонда, который выведет на новый уровень взаимодействия стран ОТГ в проектной деятельности и продемонстрировал общую твердую волю к развитию сотрудничества в реальных секторах.
Кроме того, «на полях» саммита подписаны Соглашения о международных комбинированных грузоперевозках и Программа транспортной взаимосвязанности, открывающие перед нами новые возможности для дальнейшего углубления транспортно-логистического сотрудничества.
В целях совершенствования деятельности, укреплении институциональных основ Организации подписаны Протокол об изменениях к Нахичеванскому соглашению и Правила процедуры ОТГ в новой редакции.
Они подтверждают, что залогом успеха нашей Организации будут оставаться неизменная приверженность к базовым ценностям нашего сотрудничества, как равенство, взаимное уважение, принятие всех решений на основе консенсуса.
Дорогие друзья,
Самаркандский саммит позволил наметить новые пути укрепления многостороннего взаимодействия в интересах обеспечения стабильности, безопасности и устойчивого развития.
Помимо этого, саммит завершил успешное председательство Турецкой Республики, которые получило высокую оценку со стороны лидеров наших стран.
Председательство перешло Республике Узбекистан, которое будет нацелено на продуктивность и практические результаты.
Государства-члены единогласно поддержали предложение Президента Узбекистана об объявлении следующего года Годом подъема тюркской цивилизации.
Хочу заверить, что Узбекистан продолжит усилия для того, что наша Организация и далее служила эффективной международной платформой для конструктивного обсуждения актуальных вопросов международной повестки дня, укрепления культурных связей и традиций между братскими народами на пространстве тюркского мира.
По предложению казахстанской стороны лидерами принято решение о проведении очередного саммит Организации в 2023 году в Казахстане.
В завершении своего выступления хотел бы отметить, что по окончанию саммита истекает срок полномочий уважаемого Багдада Култаевича на посту Генерального секретаря.
Лидеры стран-участниц выразили признательность за его энергичную и плодотворную работу в деле укрепления сотрудничества в рамках ОТГ. От своего имени хочу пожелать ему успехов и процветания в новых начинаниях.
Генеральным секретарем на очередной срок утверждена кандидатура Кыргызской Республики Омуралиева Кубанычбека Касымовича.