Кейинги ҳафта ШҲТнинг Самарқандда бўлиб ўтадиган саммитида 15 нафар давлат ва ҳукумат раҳбарлари қатнашади
Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг навбатдаги саммити ШҲТ етакчиларининг 2019 йилдан буён беринчи юзма-юз учрашуви бўлади, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
“Келгуси ҳафтада Самарқанд Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо мамлакатлар Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлисига мезбонлик қилади, - деб хабар қолдирди давлатимиз раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов ўзининг Телеграм-каналдаги саҳифасида. - Ушбу тадбир ШҲТ етакчиларининг 2019 йилдан буён биринчи юзма-юз учрашуви бўлади ва Ўзбекистоннинг ташкилотдаги раислигига якун ясайди.
Ўзбекистон раислиги даврида асосий эътибор ташкилот доирасидаги ҳамкорликнинг савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш, саноат кооперациясини илгари суриш, транспорт-коммуникация ўзаро боғлиқлигини кенгайтириш, рақамли трансформация ва "яшил" иқтисодиёт, ШҲТнинг халқаро нуфузини мустаҳкамлаш каби энг муҳим устувор йўналишларига қаратилди”.
15-16 сентябрь кунлари бўлиб ўтадиган ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисида Ташкилотга аъзо давлатлар - Ҳиндистон, Қоғоғистон, Хитой, Қирғизистон, Покистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон, кузутувчи давлатлар – Беларусь, Эрон ва Монголия, меҳмон сифатида таклиф этилган мамлакатлар – Озарбайжон, Арманистон, Туркманистон ва Туркия етакчилари иштирок этади.

На следующей неделе в Саммит ШОС в Самарканде соберет 15 глав государств и правительств
Предстоящий Саммит Шанхайской организации сотрудничества станет первой очной встречей лидеров ШОС с 2019 года, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«На следующей неделе Самарканд примет заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, - написал в своем телеграм-канале пресс-секретарь Президента Шерзод Асадов. – Это мероприятие станет первой очной встречей лидеров ШОС с 2019 года и завершением председательства Узбекистана в организации.
Основной акцент в ходе председательства Узбекистана был сделан на таких важнейших приоритетах сотрудничества в рамках организации, как укрепление экономических и торговых связей, продвижение промышленной кооперации, расширение транспортно-коммуникационной взаимосвязанности, цифровая трансформация и "зеленая" экономика, укрепление международного авторитета ШОС.
15-16 сентября в очередном заседании Совета глав государств-членов ШОС примут участие лидеры Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана, государств-наблюдателей – Беларуси, Ирана, Монголии, а также приглашенные в качестве гостей узбекской стороны руководители Азербайджана, Армении, Туркменистана и Турции.