Президент Шавкат Мирзиёев 27 август куни Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик паркида қурилган янги биноларни бориб кўрди.
Давлатимиз раҳбари мазкур мажмуа қурилишига 2019 йил 20 ноябрда тамал тоши қўйган, ўтган йили декабрда бунёдкорлик ишларини кўздан кечирган эди. Бугунги кунда 20, 22, 25 қаватли бинолар ва конференция зали қуриб битказилди.
Мамлакатимизда ахборот технологиялари ривожига алоҳида аҳамият қаратилмоқда. Сўнгги беш йилда соҳага 2 миллиард доллар, шу жумладан, 700 миллион доллар тўғридан-тўғри инвестициялар йўналтирилди. Барча ҳудудларда IT-парклар очилиб, улар учун алоҳида солиқ режими жорий этилди. Бу орқали 14 минг нафар ёшлар юқори даромадли иш билан таъминланди. Шунингдек, соҳада ўзини ўзи банд қилган мутахассислар сони 43 минг нафарга етди.
Жорий йилнинг ўзида мамлакатимизда 134 та янги, жумладан, 50 та хорижий IT компания ташкил этилди, экспортёр корхоналар сони эса 2 баробарга ошди.
Пойтахтимизнинг Мирзо Улуғбек туманида жойлашган Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки бу борада етакчи. У биринчи бўлиб икки қаватли бинода очилган эди. Бугунги кунда осмонўпар, муҳташам мажмуага айланди.
Ушбу IT-паркнинг резидентлари, хизматлар тури ҳам кўпайиб бормоқда. Жорий йилнинг 6 ойида улар томонидан 53 миллион долларлик хизматлар экспорт қилинган. Йил якунигача бу кўрсаткич 100 миллион доллардан ошиши кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари “Алоқабанк” ва “Ўзбектелеком” акциядорлик компанияси биноларидаги шароитларни кириб кўрди. Уларнинг пастки қаватларида мижозларга хизмат кўрсатиш офиси жойлашган. Юқори қаватлар IT корхоналар учун мўлжалланган. Ертўла қисмида 3 минг автомобилга мўлжалланган 3 қаватли тураргоҳ ҳам бор.
IT-паркда қурилиш 2 босқичда олиб борилмоқда. Бу ерда жами 17 та иморат барпо этилади. Соҳадаги ташкилотлар, университет, коворкинг маркази ўзаро узвий фаолият олиб боради. Мажмуа ҳудудида хизмат уйлари, меҳмонхона, кафе ва ресторанлар, дўконлар, спорт майдони, дам олиш жойлари ҳам бўлади.
Шу ерда “Ўзсувтаъминот” акциядорлик компаниясида жорий этилган автоматик ҳисоблаш тизими, Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматининг электрон тизимларини янада такомиллаштириш лойиҳаси ҳақида маълумот берилди.

It is expected that by the end of the year, residents of the IT park in Tashkent will export services for more than $ 100 million
President Shavkat Mirziyoyev visited the new buildings built in IT Park, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the President of Uzbekistan, the Head of the state laid the first stone in the construction of this complex on 20 November 2019, and in December of last year, he got acquainted with the progress of work. To date, 20, 22, 25-storey buildings and a conference hall have been completed.
In Uzbekistan, the main attention is paid to the development of information technology. Over the past five years, $2 billion has been directed to this sector, including $700 million in direct investment. IT parks have been organized in all regions, and a special tax regime has been introduced for them. Thanks to this, 14 thousand young people were provided with highly paid jobs. In addition, the number of self-employed specialists in this field has reached 43,000 people.
This year alone, 134 new IT companies have been established in the country, including 50 foreign ones, and the number of exporting enterprises has doubled.
The leader in this regard is the IT Park in Tashkent’s Mirzo Ulugbek district. The park began its activities in a two-story building, which today has turned into a majestic high-rise building.
Both the number of IT Park residents and the range of services they provide are expanding. For 6 months of this year, they exported services worth $53 million. This figure is expected to exceed $100 million by the end of the year.
The Head of the state visited the buildings of the joint-stock companies Aloqabank and Uzbektelecom. The lower floors house the customer service offices. The upper floors are intended for IT companies. There is three-level underground parking for 3,000 cars.
The construction of the IT Park is carried out in 2 stages. 17 buildings will be built here in total. Industry organizations, the university, the coworking center will work in close interaction. The complex will also house office buildings, a hotel, cafes and restaurants, shops, a sports ground, and recreation areas.
Information was provided on the automated accounting system introduced at JSC Uzsuvtaminot, the project for further improving the electronic systems of the Road Safety Service.