Ўзбекистон миллий боғи янги қиёфада очилди
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон миллий боғида амалга оширилган ободонлаштириш ишларини кўздан кечирди.
Бу боғни халқимиз яхши билади. У 1932 йилда ҳашар йўли билан қурилган, кўп йиллар аҳолининг энг севимли маскани бўлган. Кейинги вақтларда боғ ҳудудида қурилишлар бўлди - Адиблар хиёбони, Ёзувчилар уюшмаси биноси, Тошкент шаҳар тарихи музейи, “Magic сity” кўнгилочар маркази барпо этилди.
Президентимиз бу боғнинг тарихий қиёфасини сақлаб қолиш, бу ерда миллий анъаналаримизга хос муҳит яратиш зарурлигини таъкидлаган эди.
Шу асосида 14 гектардан зиёд ҳудудда катта ишлар бажарилди. Маъмурий бино, ресторанлар қурилиб, кўприклар ва йўлаклар янгиланди. Жами майдони 40 минг квадрат метр бўлган кўл тикланди. Сув сизиб чиқмаслиги ва лойқаланмаслиги учун кўл тубига махсус қопламалар ётқизилди. Қирғоқлар тартибга келтирилиб, чўмилиш ҳавзаси ташкил этилди. Мингдан зиёд дарахт, 200 мингга яқин бута кўчатлари экилди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда нуронийлар, адабиёт ва санъат намояндалари билан ҳам суҳбатлашди. Уларни яқинлашиб келаётган Мустақиллик байрами билан табриклаб, ушбу боғнинг аҳамияти ҳақида гапирди.
- Бугун шаҳарларимизда бўлаётган ўзгаришлар яхши. Лекин қадриятларимизни эъзозлаш, хотира ҳам керак. Илгари бу боғ Тошкентнинг энг машҳур жойи бўлган, ўзига хос рамзларидан бирига айланган. Одамлар бу ерга келиб сайр қилган, ижодкорлар табиатдан завқ, илҳом олган. Талабалар, ёшларнинг энг завқли дамлари шу ерда ўтарди. Бу тарихни ҳозирги кун билан ҳамоҳанг қилишимиз керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Миллий боғда мазмунли дам олиш учун ҳамма шароитлар яратилган. Оила ёки дўстлар даврасида сайр қилиш, овқатланиш, шахмат-шашка ва теннис ўйнаш, велосипед ҳайдаш мумкин.
- Ҳаммамиз ўша машҳур киноларимиздаги “Гўзал Тошкент” каби куй-қўшиқларни, ҳофизларимиз ижро этган ашулаларни яхши биламиз, улар қалбимиздан чуқур жой олган, - деди Шавкат Мирзиёев. - Шунинг учун бу боғда ана шундай тароналар доимо янграб туришига эътибор бердик. Ўйлайманки, бу ерда аввалгидек мушоиралар, концертлар ўтказиш, яна кинолар олиш мақсадга мувофиқ. Булар боғимизни янада файзли ва тароватли қилади.

The President of Uzbekistan: This park was once the most famous place in Tashkent and has become one of its symbols
Yesterday, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with construction and landscaping activities carried out in the National Park of Uzbekistan, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, the park is well known to everyone. It was created in 1932 and for many years it was a favorite place of residents. Recently, new complexes have appeared on the territory of the park – Writers’ Alley, Writers’ Union building, Tashkent City History Museum and Magic City entertainment center.
The President noted the need for preserving the historical appearance of this park, to create an atmosphere in the spirit of national traditions.
By this, large-scale activity has been carried out on the territory of more than 14 hectares. An administrative building, restaurants were built, bridges and roads were repaired. The lake with a total area of 40 thousand square meters has been restored. The bottom of the lake is laid with a special coating to prevent shallowing and silting. A swimming area with a beach is organized. More than a thousand trees and about 200 thousand shrubs have been planted.
The Head of the state talked with elders, literature and art figures. Congratulating them on the upcoming Independence Day, he spoke about the importance of this park.
“The changes taking place in our cities today are pleasant. But we must also respect our values and memory. This park was once the most famous place in Tashkent and has become one of its symbols. People came here for a walk. Artists looked for inspiration. The most joyful moments for students and youth took place here. We need to harmonize this past with the present”, Shavkat Mirziyoyev said.
The national park has all the conditions for spending a good time. The visitors can walk with family or friends, have a snack, play checkers, chess and tennis, ride a bike.
“We all know well the songs from famous movies, such as “Lovely Tashkent”, and the songs, they are deeply rooted in our hearts”, Shavkat Mirziyoyev noted. – That’s why we focused on the fact that such melodies are constantly heard in this park. I think it would be appropriate to hold poetry evenings, concerts, and make movies here, as before. This will make our park even more beautiful.