Ўзбекистон, Озарбайжон ва Туркия ўзаро боғлиқлик ва кўп қиррали ҳамкорликни янада фаоллаштириш тарафдори эканини тасдиқлади
Жорий йил 2 август куни Тошкентда “Ўзбекистон-Озарбайжон-Туркия” шаклида ташқи ишлар, савдо ва транспорт вазирларининг биринчи учрашуви бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Уч томонлама шаклдаги анжуманда олий даражада эришилган келишувларни ҳаётга тадбиқ этиш масалалари, шунингдек, ўзаро алоқаларни мустаҳкамлашнинг амалий механизмларини ишлаб чиқиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Хусусан, ташқи сиёсат ва минтақавий ҳамкорликнинг устувор йўналишлари, савдо-иқтисодий ва сармоявий соҳалардаги муносабатларни кенгайтириш, транспорт-коммуникация соҳасида минтақавий ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш имкониятлари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов учрашувни очар экан, халқаро муносабатлар ва глобал иқтисодиётда кечаётган жадал жараёнларни инобатга олган ҳолда “Ўзбекистон – Озарбайжон – Туркия” мулоқот майдончасини яратишга ҳар қачонгидан ҳам эҳтиёж юқорилигини таъкидлади.
Ташқи сиёсат маҳкамаси раҳбари мазкур учрашув арафасида ўзаро муносабатларимиздаги жуда муҳим воқеалар – Туркия Президенти Ражаб Таййиб Эрдоғаннинг 2022 йил март ойида мамлакатимизга расмий ташрифи ва Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг жорий йил июнь ойида Ўзбекистонга давлат ташрифи бўлиб ўтганини алоҳида таъкидлади. Уч давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси ва белгилаб берган ҳамкорлик йўналишлари самарасида сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг Озарбайжон ва Туркия билан муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилиб, стратегик аҳамияти янада юксалди, ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун кенг истиқболлар очилди.
Мамлакатлар ва ҳудудларнинг барқарор ривожланишини таъминлаш мақсадида ҳамкорликнинг ушбу шаклига мунтазамлик мазмунини касб эттириш ва ҳар йили уч давлатнинг бирида навбатма-навбат учрашувлар ўтказиш таклифи илгари сурилди.
Озарбайжон ташқи ишлар вазири Жайхун Байрамов, ўз навбатида, мамлакатларнинг икки томонлама муносабатларидан ташқари ташқи ишлар, иқтисодиёт ва транспорт вазирлари иштирокидаги ушбу ноёб ҳамкорлик шаклининг ривожлантирилиши тармоқлараро алоқалар, иқтисодий ва савдо муносабатлари, трансчегаравий тадбиркорлик фаолиятидаги ришталарни кенгайтиришга хизмат қилади, деган фикрни билдирди.
“Биз Ўзбекистон ҳукуматининг ушбу учрашувни ўтказиш бўйича саъй-ҳаракатларини юқори баҳолаймиз ва Ўзбекистон раҳбариятига самимий меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдирамиз”, деди Озарбайжон ТИВ раҳбари.
Туркия ташқи ишлар вазири Мавлуд Чавушўғли иқлим, энергетика ва озиқ-овқат инқирози таъсири барча минтақаларда сезилаётганига эътибор қаратиб, бундай вазият хавф солиши билан бир қаторда янги имкониятлар тақдим этаётгани ҳақидаги фикрни ўртага ташлади.
“Халқаро майдондаги рақобат муҳити чуқурлашиб бораётганига қарамай, Евроосиё ва тарихий Ипак йўли яна марказий савдо йўлига айланмоқда, - деди у. – Дунёдаги энг йирик бўлган Осиё - Европа савдо ҳажми кунига 1,5 миллиард доллар, йилига 500 миллиард долларга етмоқда. Мамлакатларимиз ушбу тижорат оқимининг марказида жойлашган”.
Уч мамлакат иқтисодиёт вазирлари томонидан ўзаро савдо ва сармоявий ҳамкорлик тўғрисидаги маълумотлар тақдим этилди, Ушбу муносабатларни уч томонлама ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш, жумладан, транспорт-коммуникация соҳасидаги алоқаларни чуқурлаштириш орқали кенгайтирилиши кутилмоқда.
Сўнгги беш йилда уч томонлама товар айирбошлашнинг умумий ҳажми қарийб икки баробарга ортиб, бугунги кунда 3,5 миллиард долларга етгани таъкидланди.
Томонлар ушбу кўрсаткични яна бир неча карра ошириш учун катта имкониятлар мавжудлиги ҳақида якдил фикр билдирди. Бунда давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси, мамлакатларимиз аъзо бўлган Туркий давлатлар ташкилоти томонидан яратилган мавжуд асос алоҳида аҳамиятга эга.
Ўзбекистон инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Лазиз Қудратов савдо-иқтисодий алоқаларни янада кенгайтириш, саноат кооперацияси ва ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, иқлим ўзгаришига қарши курашишда кучларни бирлаштиришга оид ташаббусларни илгари сурди.
“Бундан ташқари, “яшил иқтисодиёт” соҳасида ўзаро ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари ҳам кун тартибида бўлиши керак”, - деди у.
Озарбайжон иқтисодиёт вазири Микойил Жабборов, ўз навбатида, мавжуд стратегик шериклик уч давлатга иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш имкониятини тақдим этаётгани, бу алоқалар изчил ривожланиб бораётгани эътирофга молик воқелик эканини таъкидлади.
“Сиёсий ирода, халқларимиз ўртасида тарихан шаклланган қардошлик муносабатлари, улкан иқтисодий салоҳият ва ўзаро манфаатдорлик ҳамкорликни янада чуқурлаштириш учун қулай шарт-шароит яратди, – деди вазир. - Шу муносабат билан ушбу уч томонлама майдонча ўта муҳимлигини яна бир бор таъкидлаб ўтмоқчиман. Биз самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорлигимизни бундан кейин ҳам мустаҳкамланишига ишонамиз”.
Туркия савдо вазири Меҳмет Муш уч томонлама учрашув натижаларини юқори баҳолади.
“Бугунги учрашувда қабул қилинган қарорлар мамлакатларимиз ўртасидаги, жумладан, ҳудудлараро ҳамкорликни жадаллаштиришга хизмат қилади, — деди Туркия савдо вазирлиги раҳбари. – Мамлакатларимиз умумий ялпи миллий маҳсулоти 900 миллиард доллардан юқори экани, аҳоли сони 130 миллионни ташкил этиши нақадар салмоқли салоҳиятга эга эканимиздан далолат бериб турибди.
Бизнинг Озарбайжон ва Ўзбекистон билан имзолаган имтиёзли савдо шартномаларимиз мазкур салоҳиятни рўёбга чиқаришга катта аҳамият бераётганимизни ифодаламоқда. Келгусида ушбу келишувлар кўламининг кенгайиши билан савдо алоқаларимизда янги давр бошланади, деб ҳисоблайман”.
Тарихдан маълумки, туркий тилли халқлар истиқомат қилган ҳудудлар минг йиллар давомида Шарқ билан Ғарб, Шимол ва Жануб ўртасида транспорт ва савдо кўприги бўлиб хизмат қилган. Шу боис мамлакатларимизнинг минтақалараро транспорт йўлакларини ривожлантиришга бўлган интилиши алоҳида долзарблик касб этади.
Учрашувда Ўзбекистон транспорт вазири Илҳом Маҳкамов “Туркия – Кавказ – Марказий Осиё – Афғонистон орқали Жанубий Осиё” янги мультимодаль коридорини шакллантириш ташаббуси билан чиқди.
“Жанубий Осиё давлатларининг қисқа ва ўрта муддатли истиқболда ўсиш суръатларини тезлаштириш учун ниҳоятда юқори салоҳиятга эга эканини ҳисобга олиб, Жанубий Осиё мамлакатлари билан юк ташишни ривожлантириш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларни амалга ошириш зарур, - деди вазир. – Айни пайтда Афғонистон ҳудуди орқали Покистонга юк ташиш учун қулай имконият мавжуд. Шу боис мамлакатимиз транспорт компаниялари босқичма-босқич ушбу йўналишни ўзлаштириб, Афғонистон ҳудуди орқали юк ташишни бошлаб юборди.
Статистик маълумотлар шуни кўрсатмоқдаки, Покистон-Афғонистон-Ўзбекистон йўналиши бўйича юк ташишнинг ўсиш суръати сезиларли даражада ошмоқда. Биргина 2022 йилнинг биринчи ярмида ташилган юклар ҳажми 2,6 баробарга ошиб, 330 минг тоннани ташкил этди”.
Озарбайжон рақамли ривожланиш ва транспорт вазири Рашад Набиев, ўз навбатида, глобал геосиёсий воқеалар шароитида Ўрта йўлакка қизиқиш ортиб бораётганини таъкидлади. У 2022 йилнинг биринчи чорагида мазкур коридор бўйлаб 266 минг 300 тонна юк ташилгани, бу 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 123 фоизга кўп бўлганини урғулади.
“Озарбайжон, Туркия ва Марказий Осиё минтақаси учун муҳим ташаббус Зангезур йўлагининг очилиши бўлиб, у Ўрта йўлакнинг транзит салоҳиятини кенгайтиришга сезиларли таъсир кўрсатиши ва минтақанинг транспорт-коммуникация харитасида стратегик ўзгаришларни келтириб чиқариши мумкин, - деди у. – Зангезур йўлаги энг қисқа ва хавфсиз транзит йўлаги бўлиб, Хитой ва Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги транспорт алоқаларини Европага йўналтиришни таъминлайди”.
“Биз мамлакатларимиз иқтисодиёти, тараққиёти ва фаровонлигига беқиёс ҳисса қўшаётган Ўрта коридорга катта аҳамият бераяпмиз, - деди Туркия транспорт ва инфратузилма вазири Одил Қораисмоилўғли. – Осиё ва Европа ўртасидаги Ўрта йўлак халқаро савдо жараёни учун фойдали ва хавфсиздир. Биз имкониятларни тезкор баҳолаб, юзага келаётган талабга тезкор жавоб беришимиз керак”.
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов учрашув якунлари бўйича матбуот учун баёнот бериб, томонлар ушбу мулоқот шаклининг юқори самарадорлигини биргаликда таъминлаш бўйича келишувга эришгани, бу эса туркий тилли давлатлар ўртасидаги амалий ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор бўлишини таъкидлади.
“Биз халқаро ҳамжамиятнинг Афғонистонни тинч йўл билан тиклаш бўйича саъй-ҳаракатларни давом эттириши зарурлиги, афғон халқи манфаатлари йўлида инклюзив ҳукумат яратиш муҳимлиги, ушбу жараёнда БМТнинг марказий мувофиқлаштирувчи ролга эга бўлиши кераклиги тўғрисида якдил фикр билдирдик, - деди Ўзбекистон ТИВ раҳбари. – Иқтисодиёт, савдо, сармоя, туризм ва транспорт, жумладан, барча турдаги транспорт ва транзит коммуникациялари соҳасидаги ҳамкорлик салоҳиятини рўёбга чиқариш бўйича ҳамкорлик қилишга бел боғлаганмиз. Делегацияларимиз саноат кооперацияси, рақамли иқтисодиёт ва савдо соҳаларида амалий ҳамкорликни чуқурлаштиришга келишиб олди”.
Учрашув якунида Тошкент декларацияси имзоланди. Ҳужжатда томонлар минтақавий ва халқаро масалалар бўйича ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш, иқтисодиёт, савдо, инвестициялар ва транспорт соҳаларидаги алоқалар, шу жумладан, барча турдаги транспорт ва транзит коммуникациялари йўналишида мавжуд салоҳиятни тўла рўёбга чиқариш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларни давом эттиришда қатъийлигини, ўзаро манфаатли соҳаларга сармоя киритишни янада рағбатлантиришга тайёр эканини, саноат, дастурий таъминот, ахборот-коммуникация технологиялари ва рақамли савдо соҳаларида амалий ҳамкорликни чуқурлаштириш тарафдори эканини билдирди.
Декларацияда томонлар ўзаро манфаатли бошқа масалалар бўйича ҳам ўз режаларини тасдиқлади.
Ўзбекистон, Озарбайжон ва Туркия ташқи ишлар, иқтисодиёт ва транспорт вазирларининг Тошкентда бўлиб ўтган биринчи учрашуви мамлакатларимизнинг барқарор ривожланишини таъминлаш жараёнида ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва амалий натижаларга эришишга эътиборни кучайтириш муҳимлигини намойиш қилди.

Узбекистан, Азербайджан и Турция подтвердили свою приверженность взаимосвязанности и дальнейшей активизации многопланового сотрудничества
Вчера в Ташкенте состоялась первая Встреча министров иностранных дел, торговли и транспорта в трехстороннем формате, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе заседания в формате «Узбекистан-Азербайджан-Турция» его участники обсудили договоренности, достигнутые на высшем уровне, а также вопросы выработки практических механизмов по укреплению взаимосвязанности.
В частности, были рассмотрены приоритеты внешней политики и регионального сотрудничества, возможности расширения обменов в торгово-экономической и инвестиционных сферах, укрепления региональной взаимосвязанности и взаимодействия в транспортно-коммуникационной области.
Открывая заседание, исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов отметил, что создание диалогового формата «Узбекистан – Азербайджан – Турция» является как никогда востребованным с учетом стремительных и неоднозначных процессов, происходящих в международных отношениях и глобальной экономике.
Он подчеркнул, что нынешней встрече предшествовали очень важные события в наших отношениях – официальный визит Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в марте 2022 года и государственный визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в июне текущего года в Узбекистан. Благодаря политической воле и заданному курсу глав трех государств, за прошедшие годы отношения Узбекистана с Азербайджаном и Турцией вышли на качественно новый этап развития, обретают стратегическую глубину, открываются широкие перспективы взаимовыгодного сотрудничества.
Для обеспечения устойчивого развития наших стран и регионов было выдвинуто предложение придать данному формату регулярный характер и проводить встречи на ежегодной основе по очереди в каждой из трех стран.
В свою очередь, министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов выразил мнение, что, помимо укрепления двусторонних связей, этот уникальный формат сотрудничества с участием министров, ответственных за иностранные дела, экономику и транспорт, будет способствовать расширению взаимодействия между секторами, экономическим и торговым связям и трансграничной предпринимательской деятельности.
«Мы высоко ценим инициативу правительства Узбекистана по созыву этой встречи, и я благодарю уважаемую узбекскую сторону за щедрое гостеприимство», - сказал глава МИД Азербайджана.
Отмечая, что последствия климатического, энергетического и продовольственного кризисов ощущаются в каждом регионе, министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу выразил мнение, что кризисная среда предлагает как риски, так и возможности.
«Несмотря на углубляющееся соперничество великих держав, Евразия и исторический Шелковый путь снова становятся центральным торговым путем, - сказал он. - Самый большой в мире объем торговли между Азией и Европой достигает 1,5 миллиарда долларов в день, 500 миллиардов долларов в год. Наши страны находятся в центре этого коммерческого потока».
Министрами экономики трех стран была представлена информация о взаимных товарооборотах и инвестиционном сотрудничестве, которое предполагается расширить за счет укрепления трехсторонней взаимосвязанности, в том числе в транспортно-коммуникационной сфере.
Подчеркивалось, что суммарный объем трехсторонней торговли за последние пять лет почти удвоился и в настоящее время достиг 3,5 миллиарда долларов.
Стороны сошлись во мнении, что имеются большие возможности для кратного увеличения этого показателя, в том числе политическая воля глав государств, а также имющийся базис, создаваемый Организацией тюркских государств, членами которой являются наши страны.
Первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Лазиз Кудратов выдвинул инициативы, связанные с дальнейшим расширением торгово-экономических отношений, развитием производственной кооперации сторон, межрегионального сотрудничества, а также объединением усилий в борьбе с изменением климата.
“Кроме того, на повестке дня должны быть вопросы дальнейшего расширения взаимного сотрудничества в сфере “зеленой экономики”, - сказал он.
В свою очередь, министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров отметил, что существующее стратегическое партнерство позволяет трем странам углублять экономическое сотрудничество, и отрадно видеть, что эти связи неуклонно развиваются.
«Политическая воля, исторически сложившиеся братские отношения между нашими народами, а также большой экономический потенциал и взаимный интерес создали благоприятные условия для дальнейшего углубления сотрудничества, - отметил министр. - В этой связи я хотел бы еще раз подчеркнуть важность этой трехсторонней платформы, и я уверен, что мы продолжим укреплять наше плодотворное и взаимовыгодное партнерство».
Высоко оценил итоги трехсторонней встречи министр торговли Турции Мехмет Муш.
«Считаю, что решения, которые мы приняли на сегодняшней встрече, ускорят как отношения между нашими странами, так и наше региональное сотрудничество, - подчеркнул глава Министерства торговли Турции. - Валовой национальный продукт наших стран в сумме, превышающий 900 миллиардов долларов, и население, достигающее 130 миллионов человек, свидетельствуют о том, что мы обладаем значительным потенциалом.
Преференциальные торговые соглашения, которые мы подписали с Азербайджаном и Узбекистаном, свидетельствуют о том значении, которое мы придаем реализации этого потенциала. Я считаю, что с будущим расширением сферы действия этих соглашений в наших коммерческих отношениях наступит новая эра».
Из истории известно, что регионы, населенные тюркоязычными народами, на протяжении тысячелетий служили транспортным и торговым мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом. Именно поэтому особую актуальность приобретает стремление наших стран развивать межрегиональные транспортные коридоры.
В ходе заседания министр транспорта Узбекистана Илхом Махкамов выступил с инициативой о формировании нового мультимодального коридора «Турция – Кавказ – Центральная Азия – Южная Азия через Афганистан».
«Принимая во внимание чрезвычайно высокий потенциал для ускорения темпов роста в краткосрочной и среднесрочной перспективе стран Южной Азии, необходимо совместными усилиями принять меры для развития грузоперевозок со странами Южной Азии, - сказал министр. - В настоящее время имеется возможность благоприятной перевозки грузов через территорию Афганистана до Пакистана, таким образом наши национальные перевозчики постепенно тестируют и уже начинают осуществление перевозок грузовых авто через Афганистан.
Статистика показывает, что темпы роста грузоперевозок по маршруту «Пакистан - Афганистан - Узбекистан» увеличиваются в разы. Только за 1-е полугодие 2022 года объем перевезенных грузов увеличился в 2,6 раза и составил 330 тысяч тонн».
Министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев, в свою очередь подтвердил растущий интерес к Среднему коридору на фоне глобальных геополитических событий. Он констатировал, что в первом квартале 2022 года по коридору было перевезено 266 тысяч 300 тонн грузов, что на 123% больше по сравнению с аналогичным периодом 2021 года.
«Важной инициативой для Азербайджана, Турции и Центральноазиатского региона является открытие Зангезурского коридора, которое может оказать значительное влияние на расширение транзитного потенциала Среднего коридора и вызвать стратегические изменения в транспортно-коммуникационной карте региона, - отметил он. - Зангезурский коридор, являясь самым коротким и безопасным транзитным коридором, обеспечит диверсификацию транспортных связей между Китаем и странами Центральной Азии в направлении Европы».
«Мы придаем большое значение Среднему коридору, который вносит ни с чем несравнимый вклад в экономику, развитие и процветание наших стран», - заявил на заседании министр транспорта и инфраструктуры Турции Адил Караисмаилоглу.
«Средний коридор в мировой торговле между Азией и Европой полезен и безопасен. Я хотел бы подчеркнуть, что у нас есть ограниченное время для оценки возможностей и мы должны быстро реагировать на возникающий спрос», - сказал он.
По итогам заседания, исполняющий обязанности министра иностранных дел Узбекистана Владимир Норов выступил с заявлением для прессы, в котором сообщил, что сторонами достигнута договоренность о совместном обеспечении высокой эффективности данного формата, который заложит прочную основу для дальнейшего укрепления практического сотрудничества между тюркоязычными государствами.
«Мы согласились с важностью продолжения усилий международного сообщества по мирному восстановлению Афганистана, созданию инклюзивного правительства при центральной координирующей роли ООН в интересах всего афганского народа, - отметил глава МИД Узбекистана. - Мы полны решимости работать вместе, чтобы реализовать потенциал сотрудничества в области экономики, торговли, инвестиций, туризма и транспорта, включая все виды транспортных и транзитных коммуникаций. Наши делегации договорились углублять практическое взаимодействие в области промышленной кооперации, цифровой экономики и торговли».
По итогам заседания была подписана Ташкентская декларация, в которой стороны выразили твердую решимость укреплять и развивать взаимодействие по региональным и международным вопросам, продолжать совместные усилия по реализации всего потенциала сотрудничества в области экономики, торговли, инвестиций и транспорта, включая все виды транспорта и транзитных коммуникаций, готовность и в дальнейшем поощрять инвестиции в области, представляющие взаимный интерес, прилагать усилия для углубления практического сотрудничества в сферах промышленности, программного обеспечения, информационно-коммуникационных технологий и цифровой торговли.
В декларации стороны также закрепили намерения по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
В целом, первая встреча в Ташкенте между министрами иностранных дел, экономики и транспорта наших стран подтвердила важность совместной работы и сосредоточения внимания на достижении практических результатов для обеспечения устойчивого развития наших стран.