Qirg'izistondagi vatandoshlar konstitutsiyaviy islohotlarni muhokama qildilar
O'zbekiston elchixonasida Bishkekda davlat gerbi qabul qilinganining 30 yilligiga bag'ishlangan uchrashuv, shuningdek, mamlakatimizning asosiy qonuniga kiritilayotgan o'zgartishlar muhokama qilindi.
Tadbirda Qirg'izistonda vaqtincha istiqomat qiluvchi, mehnat qilayotgan va tahsil olayotgan O'zbekiston fuqarolari ishtirok etdilar.
Elchi Xurshid Mirzohidov o'z nutqida "O'zbekiston Respublikasining davlat gerbi to'g'risida" gi qonun qabul qilingan kundan e'tiboran yubiley sanasi respublikaning barcha hududlarida, shu jumladan chet eldagi O'zbekiston diplomatik muassasalarida keng nishonlanayotganini ma'lum qildi.
"O'zbekiston Respublikasi gerbi respublikaning ijtimoiy va davlat tuzilishi tamoyillarini ifodalaydi, unda mamlakatning siyosiy, milliy, iqtisodiy, geografik, etnik va boshqa xususiyatlari va uning boy tarixiy an'analari ramziy ma'noga ega. Gerb, shuningdek, O'zbekistonni o'z Vatani deb hisoblaydigan har bir yurtdoshimiz uchun cheksiz g'urur manbai bo'lgan eng buyuk baxt - mustaqillik timsolidir", - dedi diplomat.
Uchrashuv doirasida qirg'iz oliy o'quv yurtlarida tahsil olayotgan o'zbek yoshlari davlat gerbi qabul qilinganining 30 yilligi bilan tabriklab, Vatanimiz ravnaqi va ravnaqi uchun barcha sa'y-harakatlarni amalga oshirishlariga ishontirdilar.
Uchrashuvda asosiy qonunning 64-moddasiga 200 dan ortiq o'zgartishlar kiritishni nazarda tutuvchi mamlakat Konstitutsiyaviy qonuni loyihasi yuzasidan ham fikr almashildi. Shuningdek, "inson-jamiyat-davlat", "yangi O'zbekiston – ijtimoiy davlat" tamoyillarini konstitutsiyaviy norma sifatida mustahkamlashga, insonparvar davlat barpo etishga, inson huquqlari va ijtimoiy himoyasini kuchaytirishga, yoshlarning huquq va manfaatlarini to'liq ta'minlashga qaratilgan 16 ta yangi norma kiritiladigan 6 ta yangi maqola ham kiritilganligi qayd etildi.
O'zgarishlar konstitutsiyaviy darajada sifatli va malakali tibbiy xizmatni tashkil etish, ta'limni rivojlantirish, xususiy mulkning daxlsizligi kafolati, fuqarolik jamiyati institutlari maqomi va atrof-muhitni muhofaza qilish kabi masalalarni birlashtirish bilan bog'liq.

Соотечественники в Кыргызстане обсудили конституционную реформу
В Посольстве Узбекистана в Бишкеке состоялась встреча, посвященная 30-летию принятия государственного герба, а также обсуждению изменений, вносимых в Основной закон нашей страны, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие граждане Узбекистана, временно проживающие, работающие и обучающиеся в Кыргызстане.
В своем выступлении Посол Хуршид Мирзахидов сообщил, что юбилейная дата со дня принятия закона «О Государственном гербе Республики Узбекистан» широко отмечается во всех регионах республики, в том числе в узбекских дипломатических учреждениях за рубежом.
«Герб Республики Узбекистан выражает принципы общественного и государственного устройства республики, в нем символически воплощены политические, национальные, экономические, географические, этнические и другие особенности страны и ее богатые исторические традиции. Герб является также символом самого великого счастья - независимости, источником бесконечной гордости для каждого соотечественника, считающего Узбекистан своей Родиной», - сказал дипломат.
В рамках встречи представители узбекской молодежи, обучающиеся в кыргызских вузах, поздравили с 30-летием принятия государственного герба и заверили, что приложат все усилия для дальнейшего процветания и прогресса нашей родины.
На встрече также состоялся обмен мнениями по проекту Конституционного закона страны, предусматривающего внесение более 200 изменений в 64 статьи Основного закона. Отмечено о внесении также 6 новых статей, которыми вводятся 16 новых норм, значительная часть которых направлена на закрепление в качестве конституционной нормы принципов «человек-общество-государство», «Новый Узбекистан – социальное государство», построение гуманного государства, усиление защиты прав человека и социальной защиты, полное обеспечение прав и интересов молодежи.
Изменения связаны с закреплением на конституционном уровне таких вопросов, как организация качественного и квалифицированного медицинского обслуживания, развитие образования, гарантия неприкосновенности частной собственности, статус институтов гражданского общества и экологическая охрана.
Участники мероприятия получили соответствующую информацию о проводимых в республике конституционных реформах, включая текст предлагаемого проекта Основного закона.