Президент: Янги Ўзбекистон, Янги Қорақалпоғистонни албатта биргаликда қурамиз!
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2 июль куни Нукус шаҳрига ташриф буюрди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига таяниб.
Маълумки, айни кунларда Ўзбекистон Конституциясини ислоҳ қилиш бўйича муҳокамалар жараёни кетмоқда. Аслида, амалдаги қонунчилигимизга кўра, парламентнинг ўзи ҳам Конституцияга ўзгартиш киритиш ваколатига эга. Шунга қарамай, Президентимиз бу борадаги қонун лойиҳасини умумхалқ муҳокамасида кўриб чиқишни ҳамда референдум ўтказиш йўли билан қабул қилишни таклиф этди.
Лекин, айрим жойларда масаланинг моҳиятини талқин қилишда тушунмовчилик ҳолатлари ҳам учради. Жумладан, лойиҳада кўзда тутилган Қорақалпоғистон Республикасига оид айрим нормаларга бир гуруҳ шахслар томонидан норозилик билдирилди. Бунинг оқибатида 1 июль куни Нукус шаҳрининг марказий кўчаларида намойишлар уюштирилди. Маҳаллий давлат ҳокимияти органлари биноларини ноқонуний эгаллашга уриниш ҳаракатлари содир этилди.
Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари Нукус шаҳрига етиб келиб, Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси депутатлари ва жамоатчилик вакиллари билан учрашди.
Шавкат Мирзиёев конституциявий ислоҳотлар Ватанимизнинг бугунги ва келажак ҳаёти учун ғоят муҳим аҳамиятга эга бўлган масала экани, муҳокамаларда кўпмиллатли халқимиз кўплаб таклиф ва тавсияларини билдираётганини таъкидлади.
Тартибга кўра, “Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги эълон қилинган қонун лойиҳаси умумхалқ муҳокамасидан ўтказилади. Фуқаролар томонидан билдирилган фикр ва мулоҳазалар асосида Қонунчилик палатаси томонидан такомилига етказилади. Кейин эса мазкур лойиҳа Ўзбекистон Республикаси референдумига қўйилиб, фуқароларимиз эркин овоз бериш орқали ўзларининг бу масала бўйича хоҳиш-иродасини ифода этади. Шундан кейингина Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига киритилаётган ўзгартиш ва қўшимчалар қонуний тусга киради.
– Янгиланаётган Конституциямизни такомилига етказиш учун қанча вақт ва муддат керак бўлса, бу жараён шунча давом этади. Бу борада фақат халқимиз билан бамаслаҳат иш олиб борамиз, – деди Президент.
Халқимиз ҳукмига ҳавола этилган мазкур Конституциявий қонун лойиҳаси ҳали қабул қилинмаган, умумхалқ муҳокамасига қўйилган, холос. Шу боис давлатимиз раҳбари Қорақалпоғистоннинг ўзига хос этник, маданий хусусиятлари, миллий урф-одат ва қадриятлари, алоҳида ҳуқуқий мақомини эътиборга олиб, лойиҳадаги Қорақалпоғистон Республикасининг ҳуқуқий мақомига оид нормаларни ўзгартиришсиз қолдириш зарурлигини таъкидлади. Яъни, Конституциянинг 70, 71, 72, 74, 75-моддалари ўзгаришсиз қолдирилади.
– Такрор айтаман: ўзбек ва қорақалпоқ халқлари ўртасидаги қардошлик, ўзаро ҳурмат ва меҳр-оқибат, оғизбирчилигимизни асраб-авайлаш, юртимизда ҳукм сураётган тинчлик ва барқарорлик муҳитини сақлаш – барчамизнинг бурчимиздир. Конституциявий ислоҳотларимизнинг бош мақсади ҳам айнан мана шундан иборат. Янги Ўзбекистон, Янги Қорақалпоғистонни албатта биргаликда қурамиз, – дея таъкидлади давлатимиз раҳбари.
Мамлакатимиздаги барча ислоҳотлар, муҳокамалар, ҳеч шубҳасиз, демократия ва ҳуқуқий мезонлар асосида амалга оширилиши қайд этилди.
Айни вақтда тинчлик ва осойишталик, жамоат хавфсизлигини бузишга уринаётган ҳар қандай шахсларга нисбатан қонун доирасида қатъий чоралар кўрилиши, “Қонун – устувор, жиноятга жазо муқаррар” деган қоидани амалда таъминлаш учун куч ва имкониятлар етарли экани таъкидланди.
Президент барча юртдошларимизни ҳамжиҳатлик ва бирдамликка, оқилона иш кўришга, турли ғаразли чақириқ ва ҳаракатларга берилмасликка даъват этди.
Учрашувда Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси депутатлари, жамоатчилик вакиллари сўзга чиқиб, халқимизнинг оғизбирчилигини қўллаб-қувватлади.

President: Together we will build New Uzbekistan, New Karakalpakstan!
According to the current legislation, Parliament is endowed with the power to introduce amendments to the Basic Law. But the President proposed to consider the relevant draft law at a nationwide discussion and adopt it by referendum.
However, in some cases, there is a misunderstanding of the interpretation of the essence of this issue. In particular, a group of people expressed dissatisfaction with some of the norms envisaged by the draft concerning the Republic of Karakalpakstan. As a result, on 1 July this year, demonstrations were organized on the central streets of the city of Nukus. Attempts were made to illegally seize the buildings of local government bodies.
In this regard, the Head of the state arrived in the city of Nukus and met with deputies of the Jokargy Kenes and public representatives of Karakalpakstan.
Shavkat Mirziyoyev noted that constitutional reform is an issue of utmost importance for today’s and tomorrow’s life of the country. During the discussions, Uzbekistan’s multinational people are making many suggestions and recommendations.
According to the procedure, the published draft Constitutional Law “On introducing amendments and addenda to the Constitution of the Republic of Uzbekistan” will be publicly discussed. After that, based on the opinions and comments put forward by citizens, it will be finalized by the Legislative Chamber. Then the project will be submitted to the referendum of the Republic of Uzbekistan, and our citizens will express their will on this issue through free voting. Only after that, the amendments and additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan will have a legal character.
“In short, this process will take as long as it takes to improve the updated Constitution. In this work, we will act only in consultation with our people”, the President said.
The draft Constitutional Law, presented to the attention of the people, has not yet been adopted, but only has been submitted for public discussion. Taking this into account, as well as ethnic, cultural characteristics, national customs and values, the special legal status of the Republic of Karakalpakstan, I consider it necessary to leave the norms regarding the legal status of the Republic of Karakalpakstan. That is, Articles 70, 71, 72, 74, and 75 of the Constitution will remain unchanged.
“I repeat once again: maintaining the bonds of friendship and brotherhood, harmony and mutual respect that have been formed between the Uzbek and Karakalpak peoples over the centuries, the atmosphere of peace and stability reigning in our country is our common duty. Together we will build New Uzbekistan, New Karakalpakstan!”, the Head of the state noted.
It was emphasized that all reforms, their discussions, of course, must be carried out based on democratic principles and legal norms.
At the same time, strict measures by the law will be taken against those who try to undermine peace, tranquility and public safety. The Republic of Uzbekistan has enough forces and opportunities to practically ensure the principle “The law is above all, the punishment for a crime is inevitable”.
The President called on all our fellow citizens to unity and cohesion, to be prudent and not to succumb to various provocations and subversive actions.
At the meeting, deputies of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, public representatives spoke in support of the brotherhood and unity of our people.