Buxoro – Naqshbandiya tariqati yettita buyuk so‘fiylarining vatanidir. Tasavvufning buyuk vakillari bu yerda yashab, diniy va ijtimoiy faoliyat olib borib, muborak Buxoroning vujudga kelishi va gullab-yashnashi, maʼnaviy tarbiya va hissiy ruhni yuksaltirishga o‘z hissalarini qo‘shganlar. Bu yerda muqaddas so‘fiylarning dafn etilgan joylari – pirlar, islomiy ziyoratgohlar saqlanib qolgan.
Buxoroga ziyoratga kelganlarning ko‘pchiligi o‘z safarlarini Naqshbandiya taʼlimotiga asos solgan maʼnaviy ustoz Xo‘ja Abduxoliq G‘ijduvoniy maqbarasini ziyorat qilishdan boshlaydilar. Abduxoliq G‘ijduvoniy payg‘ambarning o‘ninchi avlodi bilan maʼnan bog‘liq. Maqbara ayvonining o‘nta ustun va tayanchi o‘ninchi avlodga ishora.Xo‘ja Abdulxoliq G‘ijduvoniy davrida maqbara chillaxona vazifasini o‘tagan bo‘lib, u yerda qirq kunlik jazirama issiq davrda odamlar ibodat qilish uchun kelgan. Vaqt o‘tishi bilan muqaddas ibodat joyi ardoqli ziyoratgohga aylanadi.
Yaqin o‘tmishda maqbara tashlandiqqa aylangan edi. Maqbara bugungi namunaviy shaklga ega bo‘lishi uchun bir necha zamonadan omon o‘tib kelishi kerak bo‘ldi. Hozirda Abduxoliq G‘ijdunoniy maqbarasi qadimgi Sharqning bir qismi, er va osmon orasidagi rishta hisoblanadi.Xo‘ja Muhammad Orif ar-Revgari maqbarasi murshid Xo‘ja Orif Revgariyning dafn etilgan joyidir. U XII asrning o‘rtalarida Revgar qishlog‘ida tug‘ilib, buyuk murshid Abduxoliq G‘ijduvoniyning muridi bo‘lgan. Buyuk ustozning vafotidan so‘ng, u qolganlarga ruhiy murabbiy bo‘lish uchun ruxsat olgan. Umrining oxirigacha faol diniy faoliyat bilan shug‘ullangan. Baland ovozda zikr qilishni xush ko‘rgan. Xo‘ja Orif 150 yil umr ko‘rganligi haqida afsonalar mavjud. U Buxoro viloyatining Shofirkon qishlog‘ida dafn etilgan.Xo‘ja Maxmud Anjir Fag‘naviy maqbarasi – eng buyuk so‘fiy, murshidning dafn etilgan joyi. Vobkent shahri yaqinida tug‘ilgan. Hayot yo‘lining boshlanishida hunarmand va duradgor bo‘lgan. Ilm olishning mashaqqatli yo‘lini bosib o‘tib, murshidlikka erishdi. Mahmud Anjir Fag‘naviy “g‘aflatda uxlab yotganlar uyg‘onishi kerak” deb birinchilardan bo‘lib zikrni baland ovozda o‘qigan. U o‘z ona qishlog‘i Anjirbog‘da dafn qilingan.Xo‘ja Ali Romitaniyning yodgorlik majmui – so‘fiylik tariqatining xo‘jagoniy yo‘nalishi taniqli murshidi dafn etilgan joydir. So‘fiyga xalq orasida «Azizxon» – aziz shayx nomi berilgan. XII asrning oxirida Romitan shahrida tug‘ilgan. Butun hayoti davomida to‘quvchilik bilan shug‘ullangan. Ali Romitaniy amalga oshirish imkoni bo‘lmagan ishni – mo‘g‘ullarni islom dinini qabul qilishiga erishdi. Mo‘g‘ullar istilosidan keyin yaroqsiz erlarni tiklashga yordam bergan, tabiblik bilan shug‘ullangan. Afsonaga ko‘ra, so‘fiy odamlarning fikrlarini o‘qish qobiliyatiga ega bo‘lib, savolga uni berishdan oldin javob qaytargan. Uzoq va taqvoli hayoti davomida uning ko‘plab shogirdlari bo‘lgan, ularning orasida o‘g‘illari ham bor edi. Kichik o‘g‘li Xo‘ja Ibrohimga o‘z taʼlimotini davom ettirishni vasiyat qilgan.
Mausoleum of Khoja Abdalhalik al Gijduvani Xoja Muhammad Bobo Samosiy yodgorlik majmui – Xo‘ja Ali Romitaniyning shogirdi mashhur so‘fiyning dafn qilingan joyidir.
Xo‘ja Samosiy so‘fiylik rivojiga bebaho hissa qo‘shgan, buyuk inson – Muhammad Bahouddin Naqshbandning dunyoga kelishini bashorat qilgan. Afsonada aytilishicha, kunlarning birida, Bahouddining ona qishlog‘i Qasri Hiduvon yonidan o‘tayotib so‘fiyda kashf yuz bergan. U mazkur joyda so‘fiylik va maʼrifatning buyuk farzandi dunyoga keladi, bu yerning nomi esa oriflar qishlog‘i bo‘ladi deb aytgan.Murshid 1354 yilda 95 yoshida vafot etgan. Muqaddas maqbara Romitan tumanining Simas qishlog‘ida joylashgan. Ushbu yerda ajoyib insonning o‘z taʼlimotlariga monand ravishda maqbara, masjid, quduq va go‘zal bog‘ barpo etilgan.Xo‘ja Sayid Amir Kulol Buxoriy yodgorlik majmuasi – Sayid Amir Kulol dafn etilgan joy. Hayoti davomida u “buyuk” degan maʼnoni anglatuvchi Kalon nomini olgan. Kulolchilik bilan kun ko‘rgan. Ulug‘ Ustoz bo‘lishga qadar ham u mashhur bo‘lgan. U o‘z davrining taniqli kuloli bo‘lgan.Sayid Amir Kulol diniy ulamo bo‘lib, yuzdan ortiq izdoshlarga ega edi, ular orasida Bahouddin Muhammad Naqshbandiy ham bor edi. U Naqshbandiyni so‘fiylik asoslari, zikrni to‘g‘ri o‘qish va xo‘jagoniy tariqatining anʼanalari bilan tanishtirdi.
O‘sha paytlarda eng qadrli va aziz ruhiy o‘g‘lini ishonib topshirayotganligini anglab yetgan shayx Xo‘jai Samosiy ustozni Buyuk murid bilan tanishtirgan, degan fikr ham bor. Sayid Amir Kulol 1370 yilda o‘zining tug‘ilib o‘sgan Suxar qishlog‘ida dafn etilgan.Bahouddin Naqshbandiy (XVI asr) – Buxorodan 12 km. uzoqlikda joylashgan noyob yodgorlik majmuasi. Majmua buyuk so‘fiy ustoz Bahouddin Naqshbandiy sharafiga qurilgan.Bahouddin Naqshbandiy majmuasida ushbu ajoyib insoning hayoti va faoliyati bilan bog‘liq qiziqarli eksponatlar va maʼlumotlar namoyish etilgan muzey mavjud.

Bukhara is the birthplace of the seven great Sufis of the Nakshbandi order. The great representatives of Sufism lived here, led religious and social life, which contributed to the formation and prosperity of the fertile Bukhara, to the education of spirituality, raising the emotional spirit. The Muslim sanctuaries, the burial places of Sufi saints can be found here.
Most of the pilgrims of Bukhara begin their journey with a blessed visit to the mausoleum of Khoja Abdalkhalik al Gijduvani, a spiritual mentor who paved the path of Nakshbandi teachings. Abdulkhalik al Gijduvani is connected with the spiritual parts of the tenth generation of the prophet. The terrace of the mausoleum with ten columns and props is a symbol of the mentioned dynasty.In the time of Khoja Abdalkhalik al Gijduvani, the mausoleum was a “chillahona”, where people came to pray during forty-day of sweltering heat. The Holy place of prayer then became a cherished place of worship.
This sacred place was abandoned for a long time. It took several generations before the mausoleum acquire today’s exemplary appearance. Now the “mausoleum of Abdalkhalik al Gijduvani”, as the part of the ancient East, is the connection of the earth and the sky.The mausoleum of Khaji Mukhammad Arif al-Rivgari is the burial place of Murshid Khaji Mukhammad Arif Rivgari. He was born in the village of Revgar in the middle of the XII century. He was a disciple of the great Murshid Abdulkhalik Gijduvani. After the death of the great teacher, he received permission to be a spiritual mentor for others. For the rest of his life, he led his religious activities. He liked to pray Zikr aloud. There is a legend that Khaji Arif lived for 150 years. He was buried in the village of Shafirkan in the Bukhara region.The mausoleum of Khaji Makhmud Anjir-Fagnavi is the burial place of the great Sufi spiritual master. He was born near the town of Vabkent. At the beginning of his career, he was a craftsman and carpenter. After completing his apprenticeship, he became the Murshid. Makhmud Indir Fagnavi was the first to pray Zikr loudly, believing that “people asleep must wake up”. He was buried in his native village of Anjirbog.The Khaji Ali Ramitani memorial complex is the burial place of the most famous spiritual master of the Khajagan Sufi School. The people called the Sufi “Azizkhon” – the venerable Sheikh. He was born at the end of the XII century in the city of Ramitan. He was professionally engaged in weaving throughout his life. He was a disciple of Makhmud Fagnavi. Ali Ramitani managed the impossible – he converted the Mongols to the Islamic faith. He helped to restore scattered lands after the Mongol invasion, and was engaged in healing. The legend says that the Sufi was able to read people’s thoughts and answer a question before it was asked. Throughout his long and righteous life, he had many disciples, including his sons. He bequeathed his younger son, Khaj Ibrakhim, to continue his teaching.
The memorial complex of Khaja Makhammad Babai Sammasi is the burial place of the famous Sufi, a follower of Khaji Ali Ramitani. Khaja Sammasi made an invaluable contribution to the development of Sufism, predicted the birth of a great person, Bakhautdin Mukhammad Nakshbandi. The legend says that once passing by the native village of Bakhautdin Kasri in Khinduwan, the mystery was dawned up. He said that the greatest son of Sufism and enlightenment will be born in this place, and the place will be called “the village of the enlightened”.The teacher died at the age of 95 in 1354. The Holy burial place is located in the village of Simmas, Romitan district of Bukhara region. The mausoleum, the mosque, the well and the beautiful garden were built here – all that this non-trivial man personified with his teachings.The Khajj Sayyid Amir Kulal Bukhari memorial complex is the burial place of Sayyid Amir Kulal.
During his life he had the nickname Kalon, which meant “Great”. He was professionally engaged in pottery. He was famous long before he became the Great teacher. He was a well-known and talented potter.Sayyid Amir Kulal was a spiritual authority and had more than a hundred followers, including Bakhautdin Mukhammad Nakshbandi. He acquainted Nakshbandi with the basics of Sufism and the traditions of the mystical way of Khajagan, as well as with the correct reading of Zikr.It is believed that the teacher was acquainted with the great disciple by Sheikh Khaja Sammasi, who already understood that he entrusted the most valuable and expensive spiritual son. Sayyid Amir Kulal was buried in 1370 in his native village of Sukhar.Bakhautdin Nakshbandi complex (XVI century) is a unique memorial complex located 12 km from Bukhara. The complex was built in honor of the famous “Teacher of Sufism” Bakhautdin Nakshbandi. There is a museum in the complex of Bakhautdin Nakshbandi that features interesting exhibits and information related to the life and work of this remarkable man.