Buxoro – Naqshbandiya tariqati yettita buyuk so‘fiylarining vatanidir. Tasavvufning buyuk vakillari bu yerda yashab, diniy va ijtimoiy faoliyat olib borib, muborak Buxoroning vujudga kelishi va gullab-yashnashi, maʼnaviy tarbiya va hissiy ruhni yuksaltirishga o‘z hissalarini qo‘shganlar. Bu yerda muqaddas so‘fiylarning dafn etilgan joylari – pirlar, islomiy ziyoratgohlar saqlanib qolgan.
Buxoroga ziyoratga kelganlarning ko‘pchiligi o‘z safarlarini Naqshbandiya taʼlimotiga asos solgan maʼnaviy ustoz Xo‘ja Abduxoliq G‘ijduvoniy maqbarasini ziyorat qilishdan boshlaydilar. Abduxoliq G‘ijduvoniy payg‘ambarning o‘ninchi avlodi bilan maʼnan bog‘liq. Maqbara ayvonining o‘nta ustun va tayanchi o‘ninchi avlodga ishora.Xo‘ja Abdulxoliq G‘ijduvoniy davrida maqbara chillaxona vazifasini o‘tagan bo‘lib, u yerda qirq kunlik jazirama issiq davrda odamlar ibodat qilish uchun kelgan. Vaqt o‘tishi bilan muqaddas ibodat joyi ardoqli ziyoratgohga aylanadi.
Yaqin o‘tmishda maqbara tashlandiqqa aylangan edi. Maqbara bugungi namunaviy shaklga ega bo‘lishi uchun bir necha zamonadan omon o‘tib kelishi kerak bo‘ldi. Hozirda Abduxoliq G‘ijdunoniy maqbarasi qadimgi Sharqning bir qismi, er va osmon orasidagi rishta hisoblanadi.Xo‘ja Muhammad Orif ar-Revgari maqbarasi murshid Xo‘ja Orif Revgariyning dafn etilgan joyidir. U XII asrning o‘rtalarida Revgar qishlog‘ida tug‘ilib, buyuk murshid Abduxoliq G‘ijduvoniyning muridi bo‘lgan. Buyuk ustozning vafotidan so‘ng, u qolganlarga ruhiy murabbiy bo‘lish uchun ruxsat olgan. Umrining oxirigacha faol diniy faoliyat bilan shug‘ullangan. Baland ovozda zikr qilishni xush ko‘rgan. Xo‘ja Orif 150 yil umr ko‘rganligi haqida afsonalar mavjud. U Buxoro viloyatining Shofirkon qishlog‘ida dafn etilgan.Xo‘ja Maxmud Anjir Fag‘naviy maqbarasi – eng buyuk so‘fiy, murshidning dafn etilgan joyi. Vobkent shahri yaqinida tug‘ilgan. Hayot yo‘lining boshlanishida hunarmand va duradgor bo‘lgan. Ilm olishning mashaqqatli yo‘lini bosib o‘tib, murshidlikka erishdi. Mahmud Anjir Fag‘naviy “g‘aflatda uxlab yotganlar uyg‘onishi kerak” deb birinchilardan bo‘lib zikrni baland ovozda o‘qigan. U o‘z ona qishlog‘i Anjirbog‘da dafn qilingan.Xo‘ja Ali Romitaniyning yodgorlik majmui – so‘fiylik tariqatining xo‘jagoniy yo‘nalishi taniqli murshidi dafn etilgan joydir. So‘fiyga xalq orasida «Azizxon» – aziz shayx nomi berilgan. XII asrning oxirida Romitan shahrida tug‘ilgan. Butun hayoti davomida to‘quvchilik bilan shug‘ullangan. Ali Romitaniy amalga oshirish imkoni bo‘lmagan ishni – mo‘g‘ullarni islom dinini qabul qilishiga erishdi. Mo‘g‘ullar istilosidan keyin yaroqsiz erlarni tiklashga yordam bergan, tabiblik bilan shug‘ullangan. Afsonaga ko‘ra, so‘fiy odamlarning fikrlarini o‘qish qobiliyatiga ega bo‘lib, savolga uni berishdan oldin javob qaytargan. Uzoq va taqvoli hayoti davomida uning ko‘plab shogirdlari bo‘lgan, ularning orasida o‘g‘illari ham bor edi. Kichik o‘g‘li Xo‘ja Ibrohimga o‘z taʼlimotini davom ettirishni vasiyat qilgan.
Mausoleum of Khoja Abdalhalik al Gijduvani Xoja Muhammad Bobo Samosiy yodgorlik majmui – Xo‘ja Ali Romitaniyning shogirdi mashhur so‘fiyning dafn qilingan joyidir.
Xo‘ja Samosiy so‘fiylik rivojiga bebaho hissa qo‘shgan, buyuk inson – Muhammad Bahouddin Naqshbandning dunyoga kelishini bashorat qilgan. Afsonada aytilishicha, kunlarning birida, Bahouddining ona qishlog‘i Qasri Hiduvon yonidan o‘tayotib so‘fiyda kashf yuz bergan. U mazkur joyda so‘fiylik va maʼrifatning buyuk farzandi dunyoga keladi, bu yerning nomi esa oriflar qishlog‘i bo‘ladi deb aytgan.Murshid 1354 yilda 95 yoshida vafot etgan. Muqaddas maqbara Romitan tumanining Simas qishlog‘ida joylashgan. Ushbu yerda ajoyib insonning o‘z taʼlimotlariga monand ravishda maqbara, masjid, quduq va go‘zal bog‘ barpo etilgan.Xo‘ja Sayid Amir Kulol Buxoriy yodgorlik majmuasi – Sayid Amir Kulol dafn etilgan joy. Hayoti davomida u “buyuk” degan maʼnoni anglatuvchi Kalon nomini olgan. Kulolchilik bilan kun ko‘rgan. Ulug‘ Ustoz bo‘lishga qadar ham u mashhur bo‘lgan. U o‘z davrining taniqli kuloli bo‘lgan.Sayid Amir Kulol diniy ulamo bo‘lib, yuzdan ortiq izdoshlarga ega edi, ular orasida Bahouddin Muhammad Naqshbandiy ham bor edi. U Naqshbandiyni so‘fiylik asoslari, zikrni to‘g‘ri o‘qish va xo‘jagoniy tariqatining anʼanalari bilan tanishtirdi.
O‘sha paytlarda eng qadrli va aziz ruhiy o‘g‘lini ishonib topshirayotganligini anglab yetgan shayx Xo‘jai Samosiy ustozni Buyuk murid bilan tanishtirgan, degan fikr ham bor. Sayid Amir Kulol 1370 yilda o‘zining tug‘ilib o‘sgan Suxar qishlog‘ida dafn etilgan.Bahouddin Naqshbandiy (XVI asr) – Buxorodan 12 km. uzoqlikda joylashgan noyob yodgorlik majmuasi. Majmua buyuk so‘fiy ustoz Bahouddin Naqshbandiy sharafiga qurilgan.Bahouddin Naqshbandiy majmuasida ushbu ajoyib insoning hayoti va faoliyati bilan bog‘liq qiziqarli eksponatlar va maʼlumotlar namoyish etilgan muzey mavjud.

Бухара – родина семи великих суфиев Братства Накшбанди. Здесь жили, вели религиозную и общественную жизнь великие представители суфизма, которые способствовали становлению и процветанию Благодатной Бухары, воспитанию духовности, поднятию эмоционального духа. Здесь сохранились пиры – мусульманские святилища, места захоронения святых суфистов.
Большинство паломников Бухары начинают свой путь с благословенного посещения Мавзолея Ходжа Абдалхалик аль Гиждувани, духовного наставника, проложившего тропу учения Накшбанди. Абдалхалика аль Гиждувани связывают духовные звенья десятого поколения пророка. Айван мавзолея с десятью колоннами и подпорами является символом упомянутой династии.
Во времена Ходжи Абдалхалика аль Гиждувани мавзолей был чилляхоной, куда во время сорокадневной изнуряющей жары приходили помолиться. Святое место для мольбы затем становится заветным местом поклонения.В недавнем прошлом святыня была заброшена. Для того, чтобы мавзолей приобрел сегодняшний образцовый вид, пришлось пережить несколько поколений. Теперь «Мавзолей Абдалхалика аль Гиждувани» как часть Древнего востока, являет связь земли и неба.Мавзолей Хаджа Мухаммад Ариф ар-Ривгарий – место захоронения муршида Хаджи Арифа Ривгарий. Родился в Селе Ревгар в середине XII в. Был учеником великого муршида Абдулхалика Гиждувани. После смерти великого учителя, получил разрешение быть духовным наставником для других. До конца своей жизни вел активную религиозную деятельность. Любил произносить зикру вслух. Есть легенда, что Хаджи Ариф прожил 150 лет. Он был похоронен в селении Шафиркан в Бухарском регионе.Мавзолей Хаджа Махмуд Анжир-Фагнавий – место захоронения величайшего суфия, духовного учителя. Родился вблизи города Вабкент. В начале своего пути он был ремесленником и плотником. Пройдя ученический путь, стал муршидом. Махмуд Инджир Фагнави стал первым произносить зикр громко, считая, что «спящие должны проснуться». Был похоронен в родном селе Анжирбог.Мемориальный комплекс Ходжа Али Рамитаний – место захоронения известнейшего духовного мастера суфийской школы хаджаган. В народе суфия прозвали «Азизхон» – почтенный шейх. Родился в конце XII в. в городе Рамитан. Профессионально занимался ткачеством на протяжении всей своей жизни. Был учеником Махмуда Фагнави. Али Рамитаний удалось невозможное – он обратил монголов в исламкую веру. Помогал восстанавливать разрозненные земли после нашествия монголов, занимался врачеванием. Легенда гласит, что суфий умел читать мысли людей и отвечать на заданный вопрос, до его озвучивания вслух. За всю свою долгую и праведную жизнь имел множество учеников, среди которых были его сыновья. Младшему сыну Хадже Ибрагиму завещал прододжить свое учение.Мемориальный комплекс Ходжа Мухаммад Бобо Самосий– место захоронения прославленного суфия, последователя Хаджи Али Рамитани. Хаджа Саммаси внес неоценимый вклад в развитие суфизма, предрек рождение великой личности, творца Бахаутдина Мухаммада Накшбанди. Легенда гласит, как однажды проезжая мимо родного селения Бахаутдина Касри-Хиндуване, мистика озарило. Он сказал, что в этом месте родиться величайший сын суфизма и просвещения, а место будет называться «Селением просвещенных».Учитель скончался в возрасте 95 лет в 1354 году. Святое захоронение находится в селе Симас Ромитанского района. Здесь возвели мавзолей, мечеть, колодец и прекрасный сад – все то, что олицетворял своими учениями этот нетривиальный человек.
Мемориальный комплекс Хаджа Сайид Амир Кулал Бухари – место захоронения Сайида Амира Кулала. Уже при жизни имел прозвище Калон, что означает «Великий». Профессионально занимался гончарным ремеслом. Слава настигла его задолго до того, как стать Великим учителем. Он был знаменитым талантливым гончаром.Сайид Амир Кулал был духовным авторитетом, имел больше сотни последователей, среди которых был Бахаутдин Мухаммад Накшбанди. Он познакомил Накшбанди с основами суфизма, о правильном чтении зикра, с традициями мистического пути Хаджаган. Есть мнение, что учителя с Великим учеником познакомил шейх Хаджа Саммаси, который уже тогда понимал, что доверяет самого ценного и дорого духовного сына. Сайид Амир Кулал был похоронен в 1370 году в родном селении Сухар.Комплекс Бахаутдина Накшбанди (XVI в.) – уникальный мемориальный комплекс, расположенный в 12 км. от Бухары. Комплекс построен в честь культового «Учителя суфизма» Бахаутдина Накшбанди.При комплексе «Бахаутдина Накшбанди» есть музей, в котором представлены интересные экспонаты и сведения, связанные с жизнью и деятельностью этого удивительного человека.