27 май куни Тошкент шаҳрида ШҲТга аъзо давлатлар атроф-муҳит вазирларининг учрашуви бўлиб ўтади
Ўзбекистоннинг Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига (ШҲТ) раислиги доирасида 27 май куни Тошкент шаҳрида ташкилотга аъзо давлатлар атроф-муҳит масалалари бўйича масъул вазирлик ва идоралари раҳбарларининг учинчи учрашуви гибрид форматда бўлиб ўтади, деб хабар қилмоқда «Дунё» АА мухбири.
Учрашувда ташкилот котибияти вакиллари иштирокида ШҲТга аъзо саккиз давлат делегациялари ва экспертлари замонавий воқеликни ҳисобга олган ҳолда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг долзарб масалаларини муҳокама қиладилар.
Бўлажак учрашувда атроф-муҳит мониторинги, биохилма-хиллик, табиий ҳудудларни муҳофаза қилиш, иқлим ўзгаришини юмшатиш, илмий-техник ҳамкорлик, қаттиқ чиқиндиларни бошқариш ва кадрлар салоҳиятини ошириш каби долзарб йўналишларда ҳамкорликни кучайтириш юзасидан ўзаро фикр алмашилади.
Учрашув якунлари бўйича экологик ахборот алмашиш бўйича ШҲТнинг ягона платформасини биргаликда яратиш дастури тасдиқланиши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, ШҲТга аъзо давлатларнинг атроф-муҳит масалалари бўйича масъул вазирлик ва идоралари раҳбарларининг биринчи учрашуви 2019 йил 2 сентябрь куни Москвада бўлиб ўтган эди.
ШҲТГа аъзо давлатларнинг атроф-муҳит масалалари бўйича масъул вазирлик ва идоралари раҳбарларининг иккинчи йиғилиши эса 2021 йил 29 июлда Душанбе шаҳрида ташкил этилган.

27 мая в Ташкенте встретятся министры окружающей среды государств-членов ШОС
В рамках председательства Узбекистана в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) 27 мая в Ташкенте в гибридном формате состоится третье Совещание руководителей министерств и ведомств государств-членов организации, отвечающих за вопросы охраны окружающей среды, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На встрече делегации и эксперты восьми государств-членов ШОС с участием представителей Секретариата организации обсудят актуальные задачи дальнейшего развития сотрудничества в сфере охраны окружающей среды с учетом современных реалий.
Как ожидается, в ходе предстоящего совещания стороны обменяются мнениями о путях активизации взаимодействия в таких актуальных направлениях, как экологический мониторинг, биоразнообразие, охраны природных территорий, смягчение последствий изменения климата, научно-техническое сотрудничество, обращение с твердыми отходами и повышение потенциала кадров.
По итогам встречи ожидается утверждение Программы совместного создания Единой платформы ШОС по обмену экологической информацией.
Напомним, что первое Совещание руководителей министерств и ведомств государств-членов ШОС, отвечающих за вопросы охраны окружающей среды состоялось 27 сентября 2019 года в городе Москве.
Во второй раз руководители министерств и ведомств государств-членов ШОС, отвечающих за вопросы охраны окружающей среды, встретились 29 июля 2021 года в городе Душанбе.