Халқ дипломатияси умумий хавф-хатарлар ҳал этилиши йўлларини биргаликда излаб топиш учун самарали восита бўлиб хизмат қилмоқда
Пойтахтимизда Ўзбекистоннинг Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотига раислиги доирасида «Халқ дипломатияси –тараққиёт сари ўзаро ҳамжиҳатлик» мавзуидаги ШҲТ Халқ дипломатияси иккинчи форуми бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Гибрид шаклдаги ушбу тадбирда Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева, ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов, Умумхитой халқ вакиллари йиғини Доимий қўмитаси раисининг ўринбосари, Хитой Шанхай ҳамкорлик ташкилоти яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик қўмитаси раиси Шэнь Юэюэ, ШҲТ Бош котиби Чжан Мин, Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллатлараро муносабатлар ва хорижий давлатлар билан дўстона муносабатлар қўмитаси раиси Рустам Қурбонов, БМТнинг Марказий Осиёдаги превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Наталья Герман иштирок этди.
Форум давомида иштирокчилар замонавий дунёда халқ дипломатиясининг долзарблиги, Ўзбекистоннинг ШҲТда ушбу институтни ривожлантириш борасидаги саъй-ҳаракатлари, шунингдек, ташкилотнинг маданий хилма-хиллиги ва бой сайёҳлик салоҳиятини оммалаштириш масалаларини муҳокама қилишди.
ШҲТ ўзаги бўлган Марказий Осиё минтақаси асрлар давомида цивилизациялар ва диний маданиятлар чорраҳаси бўлиб келган, ушбу минтақада шаклланган бағрикенглик муҳити турли халқлар ва динлар вакилларининг тинч-тотув яшашига ҳисса қўшаётгани таъкидланди.
Ўзбекистоннинг бу борадаги ташаббусларига алоҳида эътибор қаратилди. ШҲТ маконидаги маданий хилма-хиллик ва бой сайёҳлик салоҳиятини оммалаштириш мақсадида Ўзбекистон ташаббуси билан жорий йилдан эътиборан ҳар йили ШҲТнинг маданий ва сайёҳлик пойтахти мақомини бериш амалиёти жорий этилди. Бундай мақом биринчи марта Ҳиндистоннинг Варанаси шаҳрига берилади.
Форум иштирокчилари Ўзбекистон раҳбарининг «ШҲТнинг эзгу ният элчиси» институтини ташкил этиш ташаббуси олқишладилар.
Ушбу фахрий унвоннинг маданият, санъат ва фан арбобларига тақдим этилиши ташкилотнинг мақсад ва вазифаларини дунёдаги кенг жамоатчилик орасида намойиш этилишида, унинг халқаро майдондаги ижобий имиджи тарғиб қилинишида муҳим аҳамият касб этиши қайд қилинди.
Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати раиси Танзила Норбоева форум иштирокчиларига йўллаган қутлов нутқида қуйидагиларни таъкидлади: «Замонавий дунё глобаллашувнинг зиддиятли тенденциялари, барқарор ва инклюзив ривожланиш учун янги хавф ва таҳдидларнинг пайдо бўлиши таъсири остида ўзгармоқда».
Унинг айтишича, халқаро терроризм, радикализм ва экстремизм, ксенофобия ҳамда ирқчилик, халқаро тизимнинг етакчи иштирокчилари ўртасида ишонч инқирозининг кучайиши, шунингдек, иқлим ўзгариши ва пандемиядан кейинги ривожланиш муаммолари ва бошқа кўплаб таҳдидлар глобал ҳаракатларни бирлаштиришни талаб этмоқда.
«Шунинг учун халқ дипломатиясига бугунги кунда ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ талаб мавжуд, - деди Парламент юқори палатаси раҳбари. - Мураккаб халқаро вазият шароитида у одамлар ўртасида ўзаро ишонч ва бир-бирини тушунишни мустаҳкамлаш орқали умумий муаммоларни ҳал қилишнинг биргаликдаги усулларини топиш учун самарали восита бўлиб хизмат қилади. Сайёрамизнинг 3,2 миллиарддан ортиқ аҳолисини бирлаштирган ШҲТ мамлакатлари учун маданий-гуманитар ҳамкорлик, парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлашни давом эттириш, мамлакатларимиз фуқаролик жамияти институтлари ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш, хотин-қизлар ва ёшлар ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш учун зарур шарт-шароитларни яратиш муҳим аҳамиятга эга».
Шэнь Юэюэ, Умумхитой халқ вакиллари йиғини Доимий қўмитаси раисининг ўринбосари, Хитой Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик қўмитаси раиси:
«Бу йил ШҲТ Хартияси имзоланганининг 20 йиллиги ва узоқ муддатли яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома кучга кирганининг 15 йиллиги нишонланади. ШҲТга аъзо давлатларнинг асосий манфаатларини қатъий ҳимоя қилиш, асл мақсадга содиқ қолиш, Низом ва шартноманинг мақсади ҳамда тамойилларига риоя қилиш, ўзаро ҳурмат ва тенглик асосида алоқаларни ва ўзаро ишончни мустаҳкамлаш зарур. Халқ дипломатияси каналларидан тўғри фойдаланиш, анъанавий дўстлик ва маънавий яқинликни мустаҳкамлаш, минтақадаги тинч ва хавфсиз вазиятни биргаликда ҳимоя қилиш зарур».
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Владимир Норов Ўзбекистон ШҲТга раислиги давомида маданий-гуманитар алоқаларни фаоллаштириш орқали мамлакатларимиз ўртасида ўзаро англашув, ҳурмат ва ишончни мустаҳкамлаш механизми сифатида халқ дипломатиясини янада ривожлантиришга устувор аҳамият қаратаётганини қайд этди.
Ўзбекистон ТИВ раҳбари 2017 йилда Президент Шавкат Миромонович Мирзиёев ташаббуси билан Тошкент шаҳрида ташкил этилган ШҲТ Халқ дипломатияси маркази фаолияти тўғрисида тўхталди.
«Қисқа вақт ичида Марказ Ташкилот фаолиятида муносиб ўрин эгаллади. ШҲТнинг Хитой дўстлик ва ҳамкорлик қўмитаси, Тожикистоннинг ШҲТ Дўстлик ва ҳамкорлик маркази, шунингдек, ҳамкор мамлакатлардаги бошқа шу каби тузилмалар билан яқин алоқалар ўрнатган. Улар ўртасида илмий алмашувлар, маданий ва ижтимоий-гуманитар соҳаларда лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ўзаро ҳамкорлик йўлга қўйилган», деди Владимир Норов.
ШҲТ Бош котиби Чжан Мин ушбу форум халқ дипломатиясини ривожлантириш, бир-бирини ўзаро тўғри тушуниш ва одамларнинг хабардорлигини чуқурлаштиришга, шунингдек, гуманитар йўналишдаги, шу жумладан, илм-фан, таълим, маданият, спорт вак сайёҳлик соҳаларидаги ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришга йўналтирилганини таъкидлади.
«Биринчи форум халқ дипломатияси фаолияти учун янги платформа яратгани ҳолда 2021 йили Уханда муваффақиятли ўтказилган эди,- деди Бош котиб. – Халқ дипломатияси мамлакатлар ўртасидаги муносабатларнинг муҳим асоси ва қудратли ҳаракатлантирувчи кучи ҳисобланади. Келингизлар «Шанхай руҳи»ни қўллаб-қувватлаймиз, биргаликда коронавирус муаммоларини бартараф этамиз, бутун дунёда одамлар ўртасидаги алмашувлар учун шароит яратиш устида ҳамжиҳатликда иш олиб борамиз ва ШҲТ маконида аҳоли ўртасидаги мулоқотдек буюк ишни биргаликда илгари сурамиз».
БМТ Бош котибининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили, Марказий Осиё бўйича превентив дипломатия минтақавий маркази раҳбари Наталя Герман ишонч инқирози ва умуман халқаро муносабатлар тизими даврида халқ дипломатияси айниқса эҳтиёжга айланиб бораётганини таъкидлади. Расмий дипломатияда бўлган тўсиқлар унда йўқ. Далил ва рақамлар, шунингдек, ўзаро мулоқотлар тўхтаганда ҳам халқ диломатияси ўз ишини давом эттираверади.
«Халқ дипломатияси ҳар доим Марказий Осиё мамлакатларида тинчлик ва яхши қўшничиликни сақлашда муҳим рол ўйнаган, шунингдек, кўп миллатли минтақа халқлари ўртасида маданий ва диний мулоқотни мустаҳкамлаш учун жуда муҳимдир», деди Наталя Герман.
Анжуман якунлари бўйича Тошкент коммюникеси қабул қилинди.
Форум доирасида, шунингдек, тўртта Меморандум имзоланди.
1. Тожикистондаги ШҲТ Дўстлик ва ҳамкорлик маркази ва «Евросиё халқлари ассамблеяси» ноҳукумат ташкилотлари халқаро иттифоқи ўртасида Ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум;
2. Ўзбекистон Иқтисодий ассамблеяси ва «Евроосиё халқлари ассамблеяси» ноҳукумат ташкилотлари халқаро иттифоқи ўртасида Ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум;
3. Ўзбекистондаги ШҲТ Халқ дипломатияси маркази ва Қирғизистон Халқ ассамблеяси ўртасида Ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум;
4. “Ибн Сино халқаро жамғармаси” ва «Евросиё халқлари ассамблеяси» ноҳукумат ташкилотлари халқаро иттифоқи ўртасида Ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум.
Умуман олганда, Тошкент форуми ШҲТ маконида кўп қиррали маданий-гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича бой фикрларни алмашиш учун ўзига хос майдон бўлди.
Анжуман маданий дастури доирасида форум иштирокчилари эртага Самарқанд шаҳрига ташриф буюриб, Ўзбекистоннинг тарихий ва маданий мероси билан танишадилар.

Народная дипломатия выступает в роли эффективного инструмента для поиска совместных путей решения общих вызовов
В столице сегодня состоялся второй Форум народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества на тему «Народная дипломатия – взаимопонимание во имя развития», сообщает с места события корреспондент ИА «Дунё» Зафар Юлдашкулов.
В форуме, который прошел в гибридном формате, приняли участие председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева, исполняющий обязанности министра иностранных дел Владимир Норов, заместитель председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей, председатель Китайского комитета ШОС по добрососедству, дружбе и сотрудничеству Шэнь Юэюэ, генеральный секретарь ШОС Чжан Мин, председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Узбекистана Рустам Курбанов, руководитель Регионального центра ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии Наталья Герман.
В ходе форума участники обсудили актуальность народной дипломатии в современном мире, усилия Узбекистана по развитию данного института в деятельности ШОС, а также популяризации культурного многообразия и богатого туристического потенциала организации.
Подчёркивая важную роль Центральной Азии в процветании и развитии всего пространства организации, было отмечено, что данный регион, являющийся ядром ШОС, на протяжении веков находился на перекрестке нескольких цивилизаций и религиозных культур, сформировавшаяся здесь атмосфера толерантности способствовала мирному сосуществованию представителей разных народов и религий.
Особое внимание было уделено инициативам Узбекистана на данном направлении. Как отмечалось в выступлениях, по предложению Ташкента с текущего года внедряется практика ежегодного предоставления статуса культурной и туристической столицы ШОС. Впервые такой статус будет предоставлен индийскому городу Варанаси.
Участники форума приветствовали инициативу главы Узбекистана об учреждении института Посла доброй воли ШОС. Предоставление этого почетного звания деятелям культуры, искусства и науки сыграет важную роль в демонстрации целей и задач организации среди широкой общественности в мире, продвижении её позитивного имиджа на международной арене.
Приветствуя участников форума, председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева сказала: «Современный мир меняется под воздействием противоречивых тенденцией глобализации, возникновения новых вызовов и угроз на пути устойчивого и инклюзивного развития».
По ее словам, международный терроризм, радикализм и экстремизм, ксенофобия и расизм, усугубление кризиса доверия между ведущими участниками международной системы, а также климатические изменения и вызовы постпандемического развития и многие другие проблемы требуют согласованных глобальных действий и совместного принятия эффективных мер упреждения и реагирования на региональном уровне.
«Поэтому народная дипломатия сегодня востребована как никогда, - сказала глава верхней палаты Парламента. - На фоне непростой международной ситуации она выступает как эффективный инструмент поиска совместных путей решения общих вызовов через укрепление взаимного доверия и понимания между людьми. Странам ШОС, объединяющей более 3,2 миллиарда человек населения нашей планеты, важно продолжить укрепление культурно-гуманитарного взаимодействия, межпарламентских связей, активизировать контакты между институтами гражданского общества наших стран, создавать необходимые условия для расширения сотрудничества женских и молодежных организаций».
Заместитель председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей, председатель Китайского комитета ШОС по добрососедству, дружбе и сотрудничеству Шэнь Юэюэ:
«В этом году отмечаются 20-летие подписания Хартии ШОС и 15-летие вступления в силу Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве. Необходимо твердо защищать коренные интересы стран-участниц ШОС, оставаться верными первоначальной цели, соблюдать цели и принципы Хартии и Договора, укреплять контакты и взаимное доверие на основе взаимного уважения и равенства. Необходимо надлежащим образом пользоваться каналом народной дипломатии, укреплять традиционную дружбу и душевную близость, вместе защищать мирную и безопасную обстановку в регионе».
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Владимир Норов отметил, что председательство Узбекистана придает приоритетное внимание дальнейшему развитию народной дипломатии в качестве востребованного механизма для усиления культурно-гуманитарного измерения в деятельности ШОС.
Глава МИД Узбекистана остановился на деятельности Центра народной дипломатии ШОС, учрежденного в 2017 году в городе Ташкенте по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.
«За короткое время Центр занял достойное место в деятельности ШОС. Налажены тесные связи с Китайским комитетом ШОС по добрососедству, дружбе и сотрудничеству, Центром дружбы и сотрудничества ШОС Таджикистана, а также другими аналогичными структурами в партнерских странах, между которыми осуществляется взаимодействие по повышению образовательного, научного обменов и реализации программ и проектов в культурной и социально-гуманитарной сферах», - сказал Владимир Норов.
Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин подчеркнул, что Форум направлен на развитие народной дипломатии, углубление взаимопонимания и осведомленности людей, а также расширение сотрудничества в гуманитарных областях, включая науку, образование, культуру, спорт и туризм.
«Первый форум был успешно проведен в Ухане в 2021 году, создав новую платформу для деятельности народной дипломатии, - сказал генсек ШОС. - Народная дружба является важной основой и неиссякаемой движущей силой отношений между странами. Давайте поддержим «Шанхайский дух», совместно преодолеем проблемы коронавируса, будем вместе работать над созданием условий для обмена между людьми со всего мира и совместно продвигать великое дело общения между людьми в регионе ШОС».
Специальный представитель Генерального секретаря ООН по Центральной Азии, глава Регионального центра по превентивной дипломатии для Центральной Азии Наталья Герман акцентировала внимание на том, что в период кризиса доверия и системы международных отношений в целом, народная дипломатия становится особенно востребована. У нее нет тех барьеров, которые есть у официальной дипломатии. Она продолжает работать, когда все аргументы исчерпаны и диалог прерывается.
«Народная дипломатия всегда играла чрезвычайно важную роль для подержания мира и добрососедства в странах Центральной Азии, а также имеет исключительное значение для укрепления культурного и религиозного диалога между народами нашего, богатого своей многонациональностью региона», - скала Наталья Герман.
По итогам форума было принято Ташкентское коммюнике.
В рамках форума также был подписаны четыре меморандума:
1. Меморандум о сотрудничестве между Центром дружбы и сотрудничества ШОС в Таджикистане и Международным союзом неправительственных организаций «Ассамблея народов Евразии»;
2. Меморандум о сотрудничестве между Экономической ассамблеей Узбекистана и Международным союзом неправительственных организаций «Ассамблея народов Евразии»;
3. Меморандум о сотрудничестве между Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане и Ассамблеей народа Кыргызстана;
4. Меморандум о сотрудничестве между «Международным Фондом Ибн Сино» и Международным союзом неправительственных организаций «Ассамблея народов Евразии».
В целом, Ташкентский форум стал своеобразной площадкой для насыщенного обмена мнениями по укреплению многопланового культурно-гуманитарного взаимодействия на пространстве ШОС.
В рамках культурной программы участники форума завтра посетят город Самарканд, где ознакомятся с историческим и культурным наследием Узбекистана.