Танзила Норбоева: Халқ дипломатияси форуми ШҲТ доирасидаги эзгу мақсад ва вазифаларни амалга ошириш учун ноёб имкониятдир
ТОШКЕНТ, 11 май. /«Дунё» АА/. Бугун пойтахтимизда бошланган Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотининг Халқ дипломатияси форумида маъруза билан иштирок этган Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева халқ дипломатиясининг кенг воситаларидан самарали фойдаланиш юзасидан фикр алмашиш нуқтаи назаридан ушбу анжуман муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
-Биз мамлакатларимиз келажаги бўлган барча ёшлар билан астойдил ишлашимиз керак, - деди Сенат раиси. - Интеллектуал ва маънавий баркамол, ташаббускор ҳамда қийинчиликларни енгиб ўтишга тайёр ёшлар барқарор тараққиётнинг ишончли етакчиси, янги ғоялар ва ижодий ечимларнинг ишлаб чиқарувчиси бўлиши керак.
ШҲТ маконидаги ёшлар мамлакатларимизнинг ривожланган ва барқарор келажагини яратишга хизмат қиладиган ижодий ва инновацион ғояларни амалга ошириш учун барча имкониятларга эга.
Бизнинг ташкилотимиз гендер тенглиги ва барқарор ривожланиш мақсадларини таъминлаш, камбағалликни қисқартириш, барқарорлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш учун аёлларнинг етакчилик салоҳиятини ривожлантириш бўйича ҳамкорликни янада кенгайтирмоғи лозим.
Бундан ташқари, маданият, таълим, илмий тадқиқотлар, спорт, оммавий ахборот воситалари, туризм, илм-фан, соғлиқни сақлаш ва атроф муҳитини муҳофаза қилиш соҳаларидаги алоқаларни фаоллаштириш ШҲТ доирасидаги кўп тармоқли ҳамкорликни бойитишга хизмат қилади.
Илмий-ижодий доиралар, жамоат ташкилотлари, биродар шаҳарлар ўртасида бевосита алоқаларнинг йўлга қўйилиши, шубҳасиз, мамлакатларимиз халқларини янада яқинлаштирмоқда.
Бугунги Форум юқорида қайд этилган йўналишларда эзгу мақсад ва вазифаларни амалга оширишда халқ дипломатиясининг кенг воситаларидан самарали фойдаланиш юзасидан фикр алмашишнинг ноёб имконияти ҳисобланади.

Танзила Нарбаева: Форум представляет собой уникальную возможность для реализации благородных целей и задач в ШОС
ТАШКЕНТ, 11 мая. /ИА «Дунё»/. В ходе проходящего сегодня Форума народной дипломатии Шанхайской организации сотрудничества председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева отметила важность сегодняшнего Форума для обмена мнениями по эффективному использованию широкого набора инструментов народной дипломатии, сообщает с места события корреспондент ИА «Дунё».
«Нам следует усердно работать с нашей молодёжью, которая является будущим всех наших стран, - сказала глава верхней палаты. - Интеллектуально и духовно развитая, инициативная и готовая преодолеть вызовы молодежь должна быть надежным драйвером устойчивого прогресса, генератором новых идей и креативных решений.
ШОС располагает всеми возможностями, чтобы послужить необходимой платформой для молодёжи наших стран для реализации креативных и инновационных идей во благо развитого и стабильного будущего наших стран.
Нашей организации и далее необходимо расширять взаимодействие в вопросах обеспечения гендерного равенства и развития лидерского потенциала женщин для обеспечения целей устойчивого развития, борьбы с бедностью, укрепления стабильности и безопасности.
Активизация контактов в сфере культуры, образования, академических исследований, спорта, медиа, туризма, науки, здравоохранения и охраны окружающей среды призвана обогащению многопрофильного сотрудничества в рамках ШОС.
Дальнейшему сближению народов наших стран, непременно, послужит установление прямых контактов между научными и творческими кругами, общественными организациями, городами-побратимами.
Сегодняшний Форум представляет собой уникальную возможность для обмена мнениями по эффективному использованию широкого набора инструментов народной дипломатии для реализации благородных целей и задач в вышеперечисленных направлениях».