O‘zbekiston Bosh vazirining o‘rinbosari “Innoprom. Markaziy Osiyo” ko‘rgazmasi ochilishi arafasida jurnalistlar va blogerlar bilan jonli muloqot o‘tkazdi
O‘zbekiston Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov bugun “Innoprom. Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat ko‘rgazmasiga bag‘ishlab o‘tkazilgan onlayn-brifingda “Dunyo” AA muxbirining ushbu platformaning milliy va mintaqaviy iqtisodiyotni rivojlantirishdagi o‘rni va istiqbollari haqidagi savoliga javob berdi.
– Ko‘rgazmada ishtirok etishga bo‘lgan katta qiziqish O‘zbekiston salohiyatining xalqaro miqyosda e’tirof etilayotganidan yana bir dalolatdir. Sizningcha, ushbu ko‘rgazmaning kelajakda mamlakatimiz va mintaqamizning sanoat va innovatsion rivojlanishidagi o‘rni qanday bo‘ladi?
– Birinchidan, to‘g‘ri aytdingiz, Toshkentda o‘tkazilgan birinchi Xalqaro investitsiya forumida xorijiy davlatlar ishbilarmon doiralari vakillari, tadbirkorlari O‘zbekiston bilan, mahalliy korxonalarimiz bilan hamkorlikka katta qiziqish bildirdi.
O‘tgan yilgi forumda asosiy iqtisodiy hamkor-davlatlar, xalqaro tashkilotlar, moliya institutlari vakillari juda yuqori darajada ishtirok etdi. Ular pandemiya va boshqa yangi xavf-xatarlarga qaramasdan, O‘zbekistonga kelib, uchrashuvlar, muzokaralar, ko‘p tomonlama tadbirlar o‘tkazdi, sho‘’ba sessiyalarida faol ishtirok etdi. Shu ma’noda Siz to‘g‘ri aytdingiz, ertaga boshlanadigan tadbir O‘zbekistonning sarmoyaviy salohiyatiga, mamlakatimizda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga qiziqish katta ekanidan dalolat bermoqda. Men bu fikrga qo‘shilaman. Biz ushbu ko‘rgazmaning kelajakdagi o‘rnini juda muhim deb bilamiz. Chunki uni muntazam tarzda o‘tkazish niyatidamiz.
Dastlab biz ushbu ko‘rgazmani Yekaterinburgda o‘tkaziladigan “Innoprom” bazasida O‘zbekistonda o‘tgan yili tashkil qildik. Tashkilotchilar bilan anjumanni har yili Toshkentda hamkorlikda o‘tkazishga kelishib olganmiz. O‘tgan yili tamal toshi qo‘yilgan “Toshkent ruhi”ni, to‘plangan tajriba va yaxshi an’analarni davom ettirish kerak, deb hisoblaymiz. Qolaversa, Toshkentga kelish barcha jihatdan, jumladan, geografik joylashuv, logistika nuqtai nazaridan, nafaqat Markaziy Osiyo mamlakatlari, balki boshqa davlatlar vakillari, hukumat delegatsiyalari, ishbilarmonlar uchun qulaydir.
Biz yiliga bir marta, ya’ni ko‘rgazma paytidagina ishlash kerak, deb hisoblamaymiz. “O‘zekspomarkaz” hududidagi faoliyatimizga muntazamlik bag‘ishlab, ma’lum tizim yaratish, muayyan turdagi doimiy formatlarni tashkil qilish niyatidamiz.
Ko‘rgazma muntazamlik mazmun-mohiyati kasb etadi, u Toshkentda o‘tkaziladi. Bizning ushbu ko‘rgazmadan umidimiz katta. U sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash, O‘zbekiston va butun mintaqa iqtisodiyotiga ilg‘or yuqori texnologiyalarni jalb etish, iqtisodiyotimizning harakatlantiruvchi kuchi bo‘lgan barcha tarmoqlarga innovatsion yechimlarni joriy etishga hissa qo‘shishiga ishonamiz.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана в преддверии открытия выставки «Иннопром. Центральная Азия» провел в прямом эфире диалог с интернет-журналистами и блогерами
ТАШКЕНТ, 24 апреля. /ИА «Дунё»/. В ходе состоявшейся сегодня онлайн-пресс-конференции заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардора Умурзакова, посвященной Международной промышленной выставке ИННОПРОМ-2022, он ответил на вопрос ИА «Дунё» о роли и перспективах данной площадки для развития национальной и региональной экономики:
- Интерес к участию в выставке высок, что свидетельствует о международном признании потенциала Узбекистана. Как вы считаете, каково будет место данной выставки в перспективе в промышленном и инновационном развитии нашей страны и региона?
- Во-первых, вы правы, проведенный недавно в Ташкенте первый Международный инвестиционный форум также показал огромный интерес к сотрудничеству с Узбекистаном, нашими предприятиями, бизнесменами, предпринимателями со стороны деловых кругов других стран.
Вы знаете, что там на очень высоком уровне были представлены основные наши экономические страны-партнеры, международные организации и финансовые институты. Они все в условиях пандемии и других новых рисков приехали в Узбекистан, проводили встречи, переговоры, многосторонние мероприятия, активно участвовали в работе панельных сессий. Так что вы правы, я тоже считаю, что сегодняшнее мероприятие – это свидетельство того, что интерес к инвестиционному потенциалу Узбекистана, тем мерам, которые предпринимаются по улучшению деловой среды в нашей стране, огромен. Да, место данной выставки в перспективе мы видим очень существенным. Потому что мы хотим превратить это мероприятие в регулярное.
Изначально мы проводили эту выставку на базе «Иннопрома», которая является российской выставкой, проводимая в Екатеринбурге ежегодно. Впервые в прошлом году она была проведена в Узбекистане в подобном формате. У нас с организаторами есть договоренность, что эта выставка на совместной основе будет также ежегодно проходить в Ташкенте. Мы считаем, что необходимо создавать некие хорошие традиции, и тот наработанный опыт, я бы сказал «ташкентский дух», если так можно сказать, основа которому была заложена в прошлом году, мы его должны продолжать. Более того, это удобно и с логистической точки зрения не только для стран Центральной Азии, но и для представителей других стран, как правительственных делегаций, так и деловых кругов, приезжать в Ташкент удобнее всего: географически мы находимся в центре, удобная очень логистика…
Мы считаем, что нам необходимо не только работать раз в год – от выставки до выставки. Мы хотим придать некую системность нашей работе именно на территории «Узэкспоцентра», организовать постоянно действующие форматы определенного рода.
Да, выставка будет регулярной, да, она будет проводиться в Ташкенте, да, мы возлагаем очень большие надежды на эту выставку, большие ожидания в части усиления промышленной кооперации, привлечения передовых высоких технологий в экономику Узбекистана и всего региона, внедрения инновационных решений во всех отрасли, которые являются драйверами нашей экономики.