Prezident yoshlarning kasbga intilishini qo‘llab-quvvatladi
Bu yerda texnika va xizmat ko‘rsatish sohalarida 20 ga yaqin kasb-hunarga o‘qitish yo‘lga qo‘yilgan. O‘quv va mashg‘ulot xonalari tegishli uskuna, kompyuter, mulyaj va boshqa jihozlar bilan ta’minlangan.
Eng muhimi, o‘qish, o‘rganish yoshi chegaralanmagan. Bu yerda barcha istovchilar, vaqtincha ishsiz kishilar ham kelishi mumkin. Bunday imoniyatdan foydalanib, aholi mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan elektrik, santexnik, payvandchi, oshpaz, qandolatchi, sartarosh va tikuvchi kabi kasblarni o‘rganmoqda.
Ularga jahon standartlari darajasida ko‘nikma berish maqsadida Germaniya, Turkiya va Yaponiya davlatlaridan mutaxassislar jalb qilingan. Markaz qoshida xorijiy tillarni o‘qitish ham yo‘lga qo‘yilgan.
Bu yerda nafaqat Koson, balki qo‘shni tumanlardagi ishsiz fuqarolarga 2 oydan 6 oygacha bo‘lgan kurslarda dars beriladi.
Prezidentimiz markazda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi, kasb o‘rganayotgan yigit-qizlar bilan suhbatlashdi.
– Sizlarning ertangi kuningizga befarq bo‘lmay, kasbga intilishingiz meni xursand qildi. Bunday markazlarni nima uchun qilayapmiz? Ilgari yoshlar kasb egallashi uchun Toshkentga yoki boshqa shaharlarga borardi. Endi o‘sha sharoitlarning o‘zi yoshlarning oldiga kelayapti. Maqsadimiz - aholini kasb-hunarli qilish.
Yaxshi hunari bor odam ishsiz qolmaydi, kerak bo‘lsa uyidan olib ketishadi. Shuning uchun bu imkoniyatlardan foydalanib, yo‘lingizni topib olishingiz kerak, - deya ta’kidladi davlat rahbari.

The President of Uzbekistan: a professionally accomplished person will not remain idle, everyone will call him
TASHKENT, April 22. /“Dunyo” IA/. Yesterday, President Shavkat Mirziyoyev visited the Ishga Marhamat monocenter in Kasan district, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, about 20 professions in technology and service have been trained here. The educational and practical ones are equipped with the appropriate equipment, computers, dummies and other inventory.
Most importantly, people of all ages can study here. Everyone can come here, including the temporarily unemployed. Taking advantage of this opportunity, residents are mastering professions such as electrician, plumber, welder, cook, pastry chef, hairdresser, and seamstress, which are in high demand in the labor market. Specialists from Germany, Turkey and Japan, who are implementing international training standards, have been involved. Foreign language courses are organized at the center.
Unemployed citizens not only from Kasan, but also neighboring districts study at the center for 2 to 6 months.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the conditions created at the center and talked with the youth studying at the center.
“I am glad that you are not indifferent to your future and strive for professions. Why are we creating such centers? Previously, young people left for Tashkent or other cities to master a profession. Now, these conditions are coming to the youth. Our goal is to make sure that the population has professional skills. A professionally accomplished person will not remain idle, everyone will call him. Therefore, you need to use these opportunities and find your way”, the Head of the state said.