Prezident: Bu savob ishning ajr-u mukofoti juda ulkan
Shavkat Mirziyoyev rahbar sifatida qat’iyatli va talabchan bo‘lsa, shaxs sifatida mehribon va e’tiborli inson. Buni uning keksalarga, bolalarga, ehtiyojmand odamlarga munosabatidan bilsa bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari Jizzax viloyati hokimi bo‘lganida Mehribonlik va Muruvvat uylarini tartibga keltirgani, Samarqandda ko‘zi ojiz bolalar internatiga borganini odamlar haligacha eslaydi.
Bugun bunday mehr-e’tibor butun mamlakat miqyosiga yoyilgan. Prezidentimiz hududlarga chiqqanida shunday ijtimoiy muassasalarga borishga vaqt topadi.
Yaqinda Toshkent shahrining Olmazor tumanidagi maktab-internatga borganida Shavkat Mirziyoyev «yurtimizda umuman yetimlar bo‘lmasa, qanday yaxshi bo‘lardi» degan edi. Xalqimiz bu xayrli tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, barcha hududlarda oilaviy bolalar uylari tashkil etilmoqda. Natijada so‘nggi oylarda 16 ta Mehribonlik uyidan 10 tasi o‘z faoliyatini tugatdi.
Qashqadaryo viloyatida ham birinchilardan bo‘lib, Kitob tumanidagi 5-son va Qamashidagi 4-son Mehribonlik uylari yopildi. U yerda tarbiyalanganlarning bir qismi yaqinlari bag‘riga qaytgan bo‘lsa, bir qismi oilaviy bolalar uylariga qabul qilingan.
Prezidentimiz Qashqadaryoga safari chog‘ida shunday mehribon insonlar - Husan Xolliyev va Gulbahor Xonimova, Shokir Suyunov va Gulbahor Hamidova, Baxtiyor To‘rayev va Gulbahor Allanazarova oilalari bilan uchrashdi.
- Davlatimiz siyosatini amalga oshirib, bolalarning boshini silab, oilangiz bag‘riga olganingiz uchun sizlarga ta’zim qilib, rahmat aytaman, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Siz o‘zligimizni, xalqimiz ma’naviyatini namoyon etib, namuna bo‘layapsiz. Bu qiyin, buni hamma ham tushunmasligi mumkin. Lekin bu savob ishning ajru mukofoti juda ulkan. Siz tarix yaratayapsiz, o‘zingizga ma’naviy haykal qo‘yayapsiz. Xalqimiz bunday olijanob fazilatlarni yuksak qadrlaydi.
Prezident bolajonlarga ham murojaat qilib, dalda berdi.
- Hayot o‘nqir-cho‘nqir, sinovlardan iborat. Hozir sizlar uchun sinov. Lekin, men ishonaman, kelajakda tengdoshlaringga o‘rnak bo‘lasizlar. Mehnat, mashaqqatsiz muvaffaqiyatga erishib bo‘lmaydi. Men ham bolaligimda qiyinchilik ko‘rib, katta bo‘lganman. Sizlar har doim davlatimizning e’tiborida bo‘lasiz: ta’lim-tarbiyangiz, o‘qishlarga kirishingizni nazoratga olamiz. Xudo xohlasa, kamolingizni ko‘rish hammamizga nasib etsin, - dedi davlat rahbari.
Qashqadaryo viloyatida jami 16 ta oilaviy bolalar uylari tashkil etilgan bo‘lib, ularda 98 nafar o‘g‘il-qiz mehr og‘ushiga olingan. Prezidentimiz ushbu oilalarga ham minnatdorlik bildirdi.

The President of Uzbekistan: You set an example of generosity, and reflect the spirituality of our people
TASHKENT, April 22. /“Dunyo” IA/. Yesterday, President Shavkat Mirziyoyev met with parents who organized family orphanages, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, President Shavkat Mirziyoyev is strict and demanding to the leaders and at the same time kind and attentive to the people. This can be seen in his attitude towards elders, children, and people in need.
When he was the hokim of Jizzakh region, he put the houses of Mehribonlik and Muruvvat in order, people remember well his visit to the boarding school for blind children in Samarkand.
Today, these good deeds are spread across the whole country. When the President travels to the regions, he finds time to visit such social institutions.
During a recent visit to a boarding school in Almazar district of Tashkent, Shavkat Mirziyoyev said: “It would be nice if there were no orphans in our country at all”. Our people supported this noble initiative. Family orphanages are being set up in all regions. As a result, 10 out of 16 Mehribonlik houses have been closed in recent months.
One of the first houses in the country to close was Mehribonlik No. 5 in Kitab district and No. 4 in Kamashi district, in Kashkadarya region. Some children returned to their relatives, others were taken to family orphanages.
Today, President Shavkat Mirziyoyev met with Kashkadarya families who adopted children – Khusan Holliyev and Gulbahor Khanimova, Shokir Suyunov, and Gulbahor Khamidova, Bakhtiyor Turayev and Gulbahor Allanazarova.
“I bow to you and thank you for implementing the policy of our state, accepting children into your families”, Shavkat Mirziyoyev said. – You set an example of generosity, and reflect the spirituality of our people. It is difficult, not everyone can understand it. But the reward for this good deed will be enormous. You are creating history, erecting a spiritual monument to yourself. Our people highly appreciate such noble deeds.
The President addressed the children with words of support.
“Life is full of trials. Now is your test time. But I believe that in the future you will become exemplary for peers. Success is impossible without difficulties, without hard work. And I saw difficulties as a child. You will always be at the center of attention of our state: we will monitor your education and further admission. May we all be lucky to see your happiness”, the Head of the state said.
16 family orphanages were created in Kashkadarya region, which took 98 boys and girls. The President expressed gratitude to these families.