Prezident: Bu savob ishning ajr-u mukofoti juda ulkan
Shavkat Mirziyoyev rahbar sifatida qat’iyatli va talabchan bo‘lsa, shaxs sifatida mehribon va e’tiborli inson. Buni uning keksalarga, bolalarga, ehtiyojmand odamlarga munosabatidan bilsa bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari Jizzax viloyati hokimi bo‘lganida Mehribonlik va Muruvvat uylarini tartibga keltirgani, Samarqandda ko‘zi ojiz bolalar internatiga borganini odamlar haligacha eslaydi.
Bugun bunday mehr-e’tibor butun mamlakat miqyosiga yoyilgan. Prezidentimiz hududlarga chiqqanida shunday ijtimoiy muassasalarga borishga vaqt topadi.
Yaqinda Toshkent shahrining Olmazor tumanidagi maktab-internatga borganida Shavkat Mirziyoyev «yurtimizda umuman yetimlar bo‘lmasa, qanday yaxshi bo‘lardi» degan edi. Xalqimiz bu xayrli tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, barcha hududlarda oilaviy bolalar uylari tashkil etilmoqda. Natijada so‘nggi oylarda 16 ta Mehribonlik uyidan 10 tasi o‘z faoliyatini tugatdi.
Qashqadaryo viloyatida ham birinchilardan bo‘lib, Kitob tumanidagi 5-son va Qamashidagi 4-son Mehribonlik uylari yopildi. U yerda tarbiyalanganlarning bir qismi yaqinlari bag‘riga qaytgan bo‘lsa, bir qismi oilaviy bolalar uylariga qabul qilingan.
Prezidentimiz Qashqadaryoga safari chog‘ida shunday mehribon insonlar - Husan Xolliyev va Gulbahor Xonimova, Shokir Suyunov va Gulbahor Hamidova, Baxtiyor To‘rayev va Gulbahor Allanazarova oilalari bilan uchrashdi.
- Davlatimiz siyosatini amalga oshirib, bolalarning boshini silab, oilangiz bag‘riga olganingiz uchun sizlarga ta’zim qilib, rahmat aytaman, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Siz o‘zligimizni, xalqimiz ma’naviyatini namoyon etib, namuna bo‘layapsiz. Bu qiyin, buni hamma ham tushunmasligi mumkin. Lekin bu savob ishning ajru mukofoti juda ulkan. Siz tarix yaratayapsiz, o‘zingizga ma’naviy haykal qo‘yayapsiz. Xalqimiz bunday olijanob fazilatlarni yuksak qadrlaydi.
Prezident bolajonlarga ham murojaat qilib, dalda berdi.
- Hayot o‘nqir-cho‘nqir, sinovlardan iborat. Hozir sizlar uchun sinov. Lekin, men ishonaman, kelajakda tengdoshlaringga o‘rnak bo‘lasizlar. Mehnat, mashaqqatsiz muvaffaqiyatga erishib bo‘lmaydi. Men ham bolaligimda qiyinchilik ko‘rib, katta bo‘lganman. Sizlar har doim davlatimizning e’tiborida bo‘lasiz: ta’lim-tarbiyangiz, o‘qishlarga kirishingizni nazoratga olamiz. Xudo xohlasa, kamolingizni ko‘rish hammamizga nasib etsin, - dedi davlat rahbari.
Qashqadaryo viloyatida jami 16 ta oilaviy bolalar uylari tashkil etilgan bo‘lib, ularda 98 nafar o‘g‘il-qiz mehr og‘ushiga olingan. Prezidentimiz ushbu oilalarga ham minnatdorlik bildirdi.

Президент: Награда за это благое дело будет огромной
Шавкат Мирзиёев строг и требователен к руководителям и вместе с тем добр и внимателен к народу. Это видно по его отношению к старшим, детям, нуждающимся людям.
В бытность хокимом Джизакской области он навел в порядок домах Мехрибонлик и Мурувват, люди хорошо помнят посещение им школы-интерната для незрячих детей в Самарканде.
Сегодня эти добрые дела охватили всю страну. Когда Президент выезжает в регионы, он находит время для посещения таких социальных учреждений.
Во время недавнего визита в школу-интернату в Алмазарском районе Ташкента Шавкат Мирзиёев сказал: «Как было бы хорошо, если бы в нашей стране вообще не было сирот». Наш народ поддержал эту благородную инициативу, во всех регионах создаются семейные детские дома. В результате за последние месяцы закрылись 10 из 16 домов Мехрибонлик.
В Кашкадарьинской области одними из первых по республике закрылись дома Мехрибонлик №5 в Китабском районе и №4 в Камашинском районе. Некоторые воспитанники вернулись к родным, другие были приняты в семейные детские дома.
Сегодня Президент Шавкат Мирзиёев встретился с принявшими к себе детей кашкадарьинскими семьями - Хусаном Холлиевым и Гульбахор Ханимовой, Шокиром Суюновым и Гульбахор Хамидовой, Бахтиёром Тураевым и Гульбахор Алланазаровой.
- Преклоняюсь перед вами и благодарю вас за то, что вы реализуете политику нашего государства, приютили детей, приняли их в свои семьи, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Вы подаете пример великодушия, отражаете собой духовность нашего народа. Это сложно, не все могут это понять. Но награда за это благое дело будет огромной. Вы создаете историю, воздвигаете себе духовный памятник. Наш народ высоко ценит такие благородные поступки.
Президент обратился к детям со словами поддержки.
- Жизнь полна испытаний и невзгод. Сейчас для вас время испытаний. Но, я верю, в будущем вы станете образцом для сверстников. Успех невозможен без трудностей, без упорного труда. И я в детстве видел трудности. Вы всегда будете в центре внимания нашего государства: мы будем следить за вашим образованием, дальнейшим поступлением. Пусть всем нам посчастливиться увидеть ваше счастье, - сказал глава государства.
Всего в Кашкадарьинской области создано 16 семейных детских домов, которые приняли 98 мальчиков и девочек. Президент выразил признательность этим семьям.