ТOSHKENT, 20-aprel. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston tomoni raisligida Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga aʼzo davlatlar vakolatli organlari rahbarlarining giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha 12-majlisining asosiy mavzusi giyohvand moddalar savdosida zamonaviy axborot va telekommunikatsiya texnologiyalari hamda elektron moliyaviy tizimlardan foydalanishning oldini olish bo‘ldi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Hindiston narkotiklarni nazorat qilish byurosidan Satya Pradxan, Qozog‘iston ichki ishlar vazirligi xodimi Asqar Muxametkaliyev, Xitoy jamoat xavfsizligi vazirligi vakili Lyan Yun, Qirg‘iziston ichki ishlar vazirligi vakili Nurlan Turusbekov, Pokiston narkotiklarni nazorat qilish vazirligi xodimi Rashid Minxas, Rossiya ichki ishlar vazirligi vakili Kiril Smurov, Tojikiston Prezidenti huzuridagi Giyohvand moddalarni nazorat qilish boshqarmasining Ilmiy-texnikaviy hamkorlik masalalari agentligi vakili Rahmonali Rahimzoda ishtirok etgan yig‘ilishda SHHT makonida giyohvandlik moddalariga qarshi kurashning holati va uni yana-da jadallashtirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Tadbirning ochilish qismida O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Giyohvand moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi direktori Olim Narzullayev, ShHT Bosh kotibi Chjan Min va ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi direktori Ruslan Mirzayev martabali mehmonlarni qutladilar.
«Bugungi kunda giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashish mavzusi mintaqada paydo bo‘layotgan giyohvandlik holati va SHHTga aʼzo davlatlar xavfsizligiga aniq-ravshan tahdid fonida tobora dolzarb tus olmoqda. 2021 yil O‘zbekistonda giyohvand moddalar bilan bog‘liq vaziyat afg‘on afyunlari noqonuniy savdosining kengayishi, xususan, sintetik giyohvandlik vositalarining intensiv tarqalishi bilan tavsiflandi. Asosiy muammolar orasida kuchli giyohvand moddalarni suisteʼmol qilishni kuchaytirish tendensiyasi ham mavjud», dedi O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Giyohvand moddalarni nazorat qilish milliy axborot-tahlil markazi direktori Olim Narzullayev o‘z nutqida.
ShHT Bosh kotibi Chjan Mingning taʼkidlashicha, «Mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlash ShHTni tashkil etishning boshlang‘ich nuqtasi bo‘lib, giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurash bu sohalardagi hamkorlikning ajralmas qismidir. SHHT turli tahdidlarga, jumladan, giyohvand moddalarga qarshi kurashish orqali mintaqa xavfsizligi va dunyo uchun barqaror ijobiy energiyani taʼminlaydi».
Majlisda BMTning uch asosiy konvensiyasiga asoslangan giyohvand moddalar ustidan nazorat qilish bo‘yicha xalqaro tizimni saqlab qolish va mustahkamlashga, markaziy muvofiqlashtiruvchilik o‘rniga ega bo‘lgan va bu sohada qaror qabul qiluvchi organ hisoblanadigan BMTning Giyohvandlik vositalari bo‘yicha komissiyasi yo‘liga sodiqlik bildirildi.
Delegatsiyalar rahbarlari SHHTga aʼzo davlatlarning 2018-2023 yillarga mo‘ljallangan giyohvandlikka qarshi kurash strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha harakat dasturining bandlarini amalga oshirish bo‘yicha ish rejasini hayotga tadbiq etish va giyohvandlikka qarshi kurashda SHHTning asosiy hujjatlari doirasida samarali hamkorlikni yana-da mustahkamlashga chaqirdilar.
Giyohvand moddalarni tarqatishning global muammosi, birinchi navbatda, Afg‘oniston va mintaqaviy hamda xalqaro xavfsizlikka jiddiy xavf tug‘diradigan «Oltin yarim oy» zonasida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarni noqonuniy ishlab chiqarishning barqaror o‘sib borayotganiga tashvish bildirildi.
Sintetik dorilar va yangi psixotrop moddalarning tez tarqalishi hamda ularni suiisteʼmol qilish, shuningdek, giyohvand moddalarni ishlab chiqarishda ishlatiladigan kimyoviy moddalarning noqonuniy savdosi ko‘payishi mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikka jiddiy tahdid solayotgani taʼkidlandi.
Milliy, mintaqaviy va global xavfsizlikka salbiy taʼsir ko‘rsatadigan giyohvand moddalar savdosi va giyohvand moddalar tushumini aylantirishda zamonaviy axborot-telekommunikatsiya texnologiyalari va elektron moliyaviy tizimlardan foydalanishga qarshi kurashish muhimligi taʼkidlandi.
Delegatsiyalar rahbarlari O‘zbekiston Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo mamlakatlarini qamrab olgan giyohvandlikka qarshi kurash bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish tashabbusi o‘z vaqtida ilgari surilgani va dolzarbligini, ushbu hududlarning tarixiy yaqinligini va Afg‘onistondan kelayotgan narkotik tahdidga qarshi kurash nuqtai nazardan SHHT bilan hamkorlikni kengaytirish zarurligini qayd etdilar.
Tadbir ishtirokchilari giyohvand moddalar savdosiga qarshi kurashishda umumiy yondoshuv va hamkorlikni yana-da rivojlantirish, shuningdek, BMT hamda boshqa giyohvandlikka qarshi kurash platformalarida giyohvand moddalarni nazorat qilish bo‘yicha mavjud xalqaro tizimni saqlab qolish va mustahkamlash niyatini yana bir bor tasdiqladilar.

В Ташкенте завершило работу 12-е Совещание руководителей компетентных органов государств-членов ШОС, наделенных полномочиями по борьбе с незаконным оборотом наркотиков
ТАШКЕНТ, 20 апреля. /ИА «Дунё»/. Центральной темой состоявшегося сегодня в городе Ташкенте под председательством узбекской стороны 12-го Совещания руководителей компетентных органов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), наделенных полномочиями по борьбе с незаконным оборотом наркотиков, стало недопущение использования современных информационно-телекоммуникационных технологий и электронных финансовых систем в незаконном обороте наркотиков, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Сотрудничество в области контроля за наркотиками в формате ШОС осуществляется в рамках Соглашения между государствами-членами организации о сотрудничестве в борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров (химических веществ), подписанного 17 июня 2004 года в городе Ташкенте.
На совещании главы делегаций Сатья Прадхан от Бюро по контролю за наркотиками Индии, Аскар Мухаметкалиев от Министерства внутренних дел Казахстана, Лян Юнь от Министерства общественной безопасности Китая, Нурлан Турусбеков от Министерства внутренних дел Кыргызстана, Рашид Минхас от Министерства по контролю над наркотическими средствами Пакистана, Кирилл Смуров от Министерства внутренних дел России, Рахмонали Рахимзода от Агентства по контролю за наркотиками при Президенте Таджикистана, Олим Нарзуллаев от Национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками при Кабинете Министров Узбекистана (НИАЦКН) обменялись мнениями о наркоситуации на пространстве ШОС и обсудили перспективы развития антинаркотического взаимодействия.
Открыли мероприятие и приветствовали участников директор НИАЦКН Олим Нарзуллаев, генеральный секретарь ШОС Чжан Мин и директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС Руслан Мирзаев.
Приветствуя участников совещания, директор НИАЦКН Олим Нарзуллаев сказал: «Сегодня тема борьбы с наркотрафиком становится все более актуальной на фоне складывающейся наркообстановки в регионе и представляет реальную угрозу безопасности стран-членов ШОС. Наркоситуация в Узбекистане в 2021 году характеризовалась увеличением в незаконном обороте наркотиков афганских опиатов, а также интенсивным распространением синтетических наркотических средств. Среди основных вызовов отмечается тенденция увеличения злоупотребление сильнодействующими лекарственными препаратами».
Генеральный секретарь ШОС Чжан Мин отметил, что «поддержание региональной безопасности и стабильности являлось отправной точкой для создания ШОС, а борьба с незаконным оборотом наркотиков является неотъемлемой частью сотрудничества в этих областях. Путем борьбы с различными угрозами, включая наркотики, ШОС обеспечивает безопасность региона и стабильную положительную энергию для мира».
В ходе совещания выражена приверженность линии на сохранение и укрепление международной системы контроля над наркотиками, основанной на трех базовых конвенциях ООН, при ее центральной координирующей роли и директивного органа в этой области - Комиссии ООН по наркотическим средствам.
Главы делегаций выступили за дальнейшее наращивание эффективного взаимодействия в рамках основополагающих документов ШОС в деле борьбы с незаконным оборотом наркотиков и полноформатного исполнения Рабочего плана по реализации пунктов Программы действий по выполнению антинаркотической стратегии государств-членов ШОС на 2018-2023 годы.
Выражена озабоченность мировой проблемой распространения наркотиков, прежде всего неуклонным ростом незаконного производства наркотических средств и психотропных веществ в Афганистане и зоне «Золотого полумесяца», представляющим собой серьезную угрозу региональной и международной безопасности.
Подчеркнуто, что серьезную угрозу региональной безопасности и стабильности представляют стремительное распространение синтетических наркотиков и новых психоактивных веществ и злоупотребление ими, а также рост поступления в незаконный оборот химических веществ, используемых при производстве наркотиков.
Обозначена важность противодействия использованию современных информационно-телекоммуникационных технологий и электронных финансовых систем в незаконном обороте наркотиков и отмывании наркодоходов, которые оказываю негативное воздействие на национальную, региональную и глобальную безопасность.
Главы делегаций отметили своевременность и востребованность инициативы Президента Узбекистана о разработке Совместного антинаркотического плана действий, охватывающего страны Южной и Центральной Азии, с учетом исторической близости данных регионов и актуальной и расширения сотрудничества с ШОС, в том числе в части, касающейся противодействия наркоугрозе из Афганистана.
Участники мероприятия еще раз подтвердили намерение дальнейшего продвижения общих подходов и сотрудничества в противодействии незаконному обороту наркотиков, а также сохранения и укрепления действующей международной системы контроля над наркотиками в ООН и на других антинаркотических площадках.