Bojxona tizimini korrupsiyadan xoli qilish – eng ustuvor vazifa
Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-fevral kuni bojxona tizimini yanada isloh qilish va korrupsiyadan xoli sohaga aylantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Bojxona tizimi mamlakatimizni jahon iqtisodiyoti bilan bog‘laydigan muhim bo‘g‘in. Bu tizim to‘g‘ri va ochiq-oshkora ishlamasa, tadbirkorlik va investitsiyalarga to‘siq bo‘ladi.
Shu bois 2019-yilda bojxona ma’muriyatchiligi isloh qilinib, tartib-taomillar yengillashtirilgan edi. Jumladan, bojxona postlarida soddalashtirilgan yo‘laklar joriy etildi. Bugun yo‘lovchilarning 95 foiz va yuklarning 75 foizi shular orqali o‘tmoqda. Ilgari 12 ta idoradan olingan 60 turdagi ruxsatnomalar “yagona darcha” orqali elektron shaklga o‘tkazildi. Bularning natijasida bojxonada yuklarni rasmiylashtirish vaqti 10 barobargacha qisqardi.
2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Taraqqiyot strategiyasida eksport hajmini 30 milliard dollarga, xorijiy turistlar sonini 7 millionga yetkazish maqsadi belgilangan. Bu bojxona sohasiga alohida mas’uliyat yuklaydi.
Shu bois yig‘ilishda bojxona tizimini rivojlantirish, birinchi navbatda postlardagi sharoitlarni yaxshilash masalalariga e’tibor qaratildi.
– Bojxona postlari davlatimiz yuzi, birinchi taassurot shu yerdan boshlanadi. Ular obod, aholi va tadbirkorlar uchun qulay bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Chegara-bojxona postlarida infratuzilmani yaxshilash, atrofini obodonlashtirish, ayrim postlar binosini rekonstruksiya qilish, postlarga olib boruvchi yo‘llarni ta’mirlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari bojxona tizimini korrupsiyadan xoli qilish eng ustuvor vazifa ekanini, bu soha boshqa davlat idoralariga namuna bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Buning uchun zamonaviy komplayens tizimi joriy etiladi. Joriy yil 1 maydan boshlab, yuk deklaratsiyasini rasmiylashtirish postlardan chiqariladi va tadbirkor bilan bevosita muloqotsiz, masofaviy amalga oshiriladi. 1 iyuldan tovarlar kodi va qiymatini belgilash, bojxona ko‘rigini o‘tkazish, imtiyozli deklaratsiya rasmiylashtirishda korrupsion xavflar avtomatlashgan tizim orqali aniqlanadi. 1 sentyabrdan boshlab, barcha elektron bojxona xizmatlari “yagona darcha” tizimi orqali ko‘rsatiladi. Yil yakuniga qadar bojxona ko‘rigi jarayonlarini to‘liq qamrab olgan elektron tizim ishga tushiriladi.
Davlat bojxona qo‘mitasi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Moliya vazirligiga bojxona xizmatlarini to‘liq raqamlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, xodimlarni ochiq tanlov asosida ishga olish, rotatsiya qilish, daromadi va mol-mulkini deklaratsiyalash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Korrupsiyaning oldini olish uchun xodimlarning moddiy ta’minoti va ijtimoiy himoyasiga ham alohida e’tibor zarur. Shu bois, endi bojxona xodimlarining faoliyati samarasiga qarab, ish haqiga qo‘shimcha ustama to‘lanadi. Olis va sharoiti og‘ir postlarda ishlayotganlar ham moddiy qo‘llab-quvvatlanadi.
Bojxona xodimi kontrabanda yoki boshqa qonunbuzarlikni aniqlasa, unga mukofot beriladi. Maxsus unvon uchun ustamalar miqdori oshiriladi.
Xodimlarning ijtimoiy himoyasiga ham alohida e’tibor qaratiladi. Jumladan, olis postlarda ishlaydigan xodimlar uchun xizmat uylari barpo etiladi hamda imtiyozli ipoteka krediti beriladi. Bojxona xodimlari va ularning farzandlari uchun oliy o‘quv yurtlariga kirishda alohida kvota ajratiladi.
Prezidentimiz sohaga ayol xodimlarni jalb qilish muhimligini ta’kidlab o‘tdi.
Yig‘ilishda kontrabandaga qarshi kurashish natijalari ham tahlil qilindi. Xususan, joriy yilning o‘tgan davrida 364 kilogramm giyohvandlik vositalari, 88 ming dona psixotrop dorilar hamda 181 milliard so‘mlik tovarlar noqonuniy kirib kelishining oldi olindi.
Bu boradagi imkoniyatlarni kengaytirish uchun bojxona postlarini 3D-skaner, rentgen, videokuzatuv, server, transport tarozisi kabi zamonaviy uskunalar bilan jihozlash vazifasi qo‘yildi.
Bu yil Samarqand, Toshkent, Farg‘ona va Termiz xalqaro aeroportlarida, kelgusi yildan boshqa aeroportlarda ham “bojxonachisiz nazorat” tartibini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq berildi.
Bojxona tizimida kadrlar tayyorlash va malakasini oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Buning uchun Bojxona institutini tubdan transformatsiya qilib, xorijiy tillar, axborot texnologiyalari, metrologiya va standartlar, nazorat uskunalarini boshqarishni puxta o‘rgatish zarurligi ta’kidlandi. Jahon bojxona tashkiloti bilan hamkorlikda kadrlar malakasini oshirish, ilg‘or xorijiy amaliyotlarni o‘rganib, tatbiq etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Преобразование таможенной системы в сферу, свободную от коррупции, определено приоритетной задачей
Президент Шавкат Мирзиёев 17 февраля провел совещание по дальнейшему реформированию таможни и преобразованию ее в сферу, свободную от коррупции.
Таможенная система является важным связующим звеном между отечественной и мировой экономикой. Если эта система не будет работать правильно и прозрачно, то будет только препятствовать предпринимательству и инвестициям.
Поэтому в 2019 году началось реформирование таможенного администрирования и процедур. В частности, на таможенных постах организованы коридоры упрощенного контроля. Сегодня через них проходят 95 процентов пассажиров и 75 процентов грузов. Разрешения 60 видов, которые прежде выдавались 12 различными ведомствами, сегодня предоставляются в электронном виде через «единое окно». В результате время таможенного оформления сократилось в 10 раз.
В Стратегии развития на 2022-2026 годы поставлена цель довести объем экспорта до 30 миллиардов долларов и число иностранных туристов до 7 миллионов. Это возлагает особую ответственность на таможенные органы.
В связи с этим на совещании основное внимание уделено развитию таможенной системы, улучшению условий на постах.
- Таможенные посты - это лицо нашей страны, именно здесь формируется первое впечатление. В них должны быть удобные условия для населения и предпринимателей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по совершенствованию инфраструктуры пограничных таможенных постов, благоустройству прилегающей к ним территории, реконструкции некоторых постов и ремонту ведущих к ним дорог.
Глава государства подчеркнул, что преобразование таможенной системы в сферу, свободную от коррупции, является приоритетной задачей, органы таможни должны стать в этом примером для других государственных ведомств.
Для этого будет внедрена современная система комплаенс-контроля. С 1 мая текущего года оформление грузовой декларации будет осуществляться за пределами постов, дистанционно, без прямого контакта с предпринимателем. С 1 июля будет налажено автоматизированное выявление коррупционных рисков при определении кодов и стоимости, таможенном досмотре, льготном декларировании товаров. А с 1 сентября все электронные услуги в области таможни будут предоставляться через «одно окно». К концу года будет запущена электронная система, которая охватит все процессы таможенного досмотра.
Перед Государственным таможенным комитетом, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством финансов поставлена задача полностью цифровизировать таможенные услуги.
Также даны указания касательно приема кандидатов на службу на основе открытого конкурса, ротации сотрудников, декларирования их доходов и имущества.
Для предупреждения коррупции особое внимание следует уделить материальному обеспечению и социальной защите сотрудников, отмечалось на совещании. Так, в зависимости от результатов работы таможенникам будет выплачиваться надбавка к заработной плате, будут введены надбавки за службу на отдаленных и загруженных постах.
Сотрудникам будут выплачиваться премии за обнаружение контрабанды или выявление других правонарушений. Размер надбавок за специальные звания будет увеличен.
Особое внимание будет уделено социальной защищенности сотрудников. Так, будут построены служебные дома для сотрудников, несущих службу на дальних постах, сотрудникам, нуждающимся в жилье, будет предоставляться льготная ипотека. Для таможенников и их детей будет установлена отдельная квота на поступление в высшие учебные заведения.
Президент подчеркнул важность расширения доли женщин среди сотрудников службы.
На совещании также проанализированы результаты борьбы с контрабандой. В частности, за минувший период текущего года пресечен незаконный ввоз 364 килограммов наркотических средств, 88 тысяч единиц психотропных препаратов и товаров на сумму 181 миллиард сумов.
Для расширения возможностей в этом направлении поставлена задача оснастить таможенные посты современным оборудованием, таким как 3D-сканеры, рентгеновские аппараты, средства видеонаблюдения, серверы, транспортные весы.
Поручено внедрить в нынешнем году в международных аэропортах Самарканда, Ташкента, Ферганы и Термеза, а со следующего года - во всех аэропортах систему «контроль без таможенника».
Особое внимание уделено вопросам подготовки и повышения квалификации кадров для таможни. Указано на необходимость кардинальной трансформации Таможенного института с улучшением преподавания иностранных языков, информационных технологий, метрологии и стандартов. Даны указания по повышению квалификации сотрудников совместно со Всемирной таможенной организацией, изучению и внедрению передовых международных практик.