Prezident mahalla faollari bilan suhbatlashdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyati Jomboy tumanidagi «Toshkent» mahalla fuqarolar yig‘inida bo‘ldi.
Bu yerda 4 mingdan ortiq aholi yashaydi. O‘ndan ortiq do‘kon, maishiy xizmat shoxobchalari, oshxona va qandolat sexida xotin-qizlar va yoshlar ish bilan band. Ming o‘rinli maktab, musiqa va san’at maktabi, 600 o‘rinli bolalar bog‘chasi bor. Mahalla guzarida tashkil etilgan o‘quv maskanida shu yerlik ishsiz ayollarga tikuvchilik sirlari o‘rgatilyapti.
Ma’lumki, mamlakatimizda mahallabay ishlash bo‘yicha yangi tizim joriy etildi. Shu asosida, Jomboy tumanidagi 38 ta mahallaga ham hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari tayinlandi. Prezidentimiz ular bilan suhbatlashdi.
Hokim yordamchilari va yoshlar yetakchilari o‘zlari mas’ul mahalladagi o‘rganish natijalari, muammolarni hal etish bo‘yicha rejalarini so‘zlab berdi. Yordamga muhtoj oilalar a’zolari kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitilishi, o‘zini o‘zi band qilish uchun imtiyozli kredit va subsidiya berilishi, dehqon xo‘jaligi uchun yer maydonlari ajratilishi aytildi.
Bu yil Jomboyda mahallabay tizim orqali tadbirkorlikni rivojlantirish va aholi bandligini ta’minlash uchun 62 milliard so‘m imtiyozli kredit va 4,5 milliard so‘m subsidiya ajratish ko‘zda tutilgan.
Yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazish, sportga jalb etish, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash ham muhimligi ta’kidlandi.

Президент побеседовал с активистами махалли
Президент Шавкат Мирзиёев побывал в сходе граждан махалли "Тошкент" в Джамбайском районе Самаркандской области.
Здесь проживают свыше 4 тысяч человек. Действуют более десяти магазинов, пунктов бытового обслуживания, столовая и кондитерский цех. Есть школа на тысячу мест, музыкальная школа, детский сад на 600 мест. В учебном центре, организованном в махаллинском гузаре, безработные женщины учатся швейному делу.
Как известно, в нашей стране внедрена новая система работы в разрезе махаллей. Помощники хокима и лидеры молодежи назначены и в 38 махаллях Джамбайского района. Президент побеседовал с ними.
Помощники хокима и лидеры молодежи рассказали о результатах изучения в своих махаллях, планах по устранению имеющихся проблем. Отмечено, что члены нуждающихся семей будут обучены профессиям и предпринимательству, запланировано привлечение льготных кредитов и субсидий для их самозанятости, выделение земельных участков для занятия дехканским хозяйством.
В этом году на развитие предпринимательства и обеспечение занятости в Джамбайском районе предусмотрено выделение 62 миллиардов сумов льготных кредитов и 4,5 миллиарда сумов субсидий, которые будут распределены по системе "махаллабай".
В беседе говорилось также о важности содержательной организации досуга молодежи, широкого вовлечения ее в занятия спортом, воспитания в патриотическом духе.